אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

שנה לאחר הצגת הדגם הקודם, Sennheiser מציגה את ממשיך הדרך. קטנים יותר, עם שיפורים בזמן הסוללה וביטול רעשים אקטיבי.  

19:20
  /  
02.05.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

ה- Sennheiser MOMENTUM True Wireless היו מאוזניות ה- TWS הטובות ביותר שיצא לי להשתמש, עם איכות שמע מעולה, בידוד רעשים פסיבי טוב, אפליקציה שימושית וגם תמיכה מהיצרן בדמות מספר עדכוני קושחה שטיפלו בבעיות, אך האוזניות סבלו ממספר חסרונות, הן אומנם הוצגו בסוף 2018 ואופציה של ANC לא היתה בנמצא באותה תקופה, אך מספר חודשים לאחר צאתן לשוק, Sony הציגה את ה- WF-1000XM3 שהיו אחד מזוגות ה- TWS הראשונים שיצאו לשוק עם ANC והשאר היסטוריה. מאז שאר היצרנים הגדולים כמו Apple, 1More, Bose, Edifier, Xiaomi ולמעשה כמעט כל יצרן, כבר הציג אוזניות עם ANC והאופציה נראית כמעט כחובה ומה שמצופה כיום מאוזניות TWS במחיר של $100 ומעלה.

חברת Sennheiser מבינה את זה היטב ולכן מציגה את ה- MOMENTUM True Wireless 2, שכוללים לא רק ANC, אלא גם שיפורים נוספים בדמות זמן סוללה ארוך יותר וגודל פיזי קטן יותר.

 

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

האוזניות -Bluetooth 5.1, קטנות יותר, אבל ללא aptX HD

עיצוב האוזניות הוא כזה שניתן לזהות בקלות את מותג האוזניות, עם פלסטיק כהה רך שיושב טוב באוזן כאשר השליטה באוזניות נעשית עם מגע על לוחית מתכת מחוספסת דקה מבריקה עם הלוגו של Sennheiser.
אם מסתכלים מהצד על האוזניות, רואים כי האוזניות קיבלו צורה מעט שונה על מנת להתאים טוב יותר לאוזן בשל ההקטנה הפיזית שלהן בגודל. האוזניות נכנסות לאוזן ולא נתמכות על ידי סנפירים והן לא יציבות במקומן בפעילות ספורטיבית כמו אוזניות אחרות. ה- Jabra Elite Active 75t יושבות טוב יותר בהשוואה, מצד שני, האחרונות ייעודיות לספורטאים, ה- MOMENTUM True Wireless 2 אינן.

 

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2בצד שמאל הדגם החדש, Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2.
בצד ימין, הדור הקודם.
שימו לב כיצד זוית האוזניה מעט השתנתה בשל הקטנת גודל האוזניות בדור החדש.

 

פרוטוקול ה- Bluetooth כאן שודרג מ- 5.0 בדור הקודם לכדי Bluetooth 5.1, אחד היתרונות של הפרוטוקול החדש הוא צריכה נמוכה יותר של זרם במידה ויש לכם טלפון תומך, זה אחד הדברים שתומכים לזמן סוללה כמעט וכפול לעומת הדור הקודם. יתרון נוסף של הפרוטוקול הוא צימוד מהיר יותר לטלפון ואפשרות של דיווח על מקום האוזניות ביתר דיוק, הדבר יאפשר אופציה של Find My Device דרך האפליקציה, זוהי אופציה שלא קיימת כרגע, אבל ייתכן וזה יתווסף בעתיד – בכל מקרה, תמיכה לזה בפרוטוקול כבר יש.

האוזניות תומכות בפורמים SBC, AAC, aptX שחשובים במיוחד כאשר אנחנו צופים בתכני וידאו ורוצים אודיו מסונכן. מאוזניות פרימיום בתג המחיר של Sennheiser, ציפיתי לתמיכה ב- aptX HD, זהו תקן Bluetooth לאודיו שמסוגל להעביר 24b/48Hz עם דחיסה של 4:1 בקצב נתונים של 576Kbps. יש כבר די והותר טלפונים עם תמיכה כזאת, כמו OnePlus 7T, Razer Phone 2, Huawei Mate 30, Sony Xperia XZ3, LG V60 ThinQ, Samsung Galaxy S9 ועוד (אין אגב תמיכה לפורמט במכשירי Apple).

בכל אופן, האוזניות חסרות את התמיכה וזה מאוד חבל, במיוחד כאשר יש ל- Sennheiser אוזניות In-Ear אחרות עם תמיכה ב- aptX HD כמו ב- Sennheiser HD1. שאר האוזניות עם תמיכה ב- aptX HD הן On-Ear כמו Sony WH1000XM3, Audio Technica ATH-DSR9BT, Bowers & Wilkins PX, Nuraphone Wireless. חשוב לציין כי האשמה בחוסר התמיכה ב- Multipoint נובע בשל השימוש בבקר Qualcomm QCC5121. אוזניות TWS אחרות שכן תומכות ב- Multipoint הן ה- Jabra Elite Active 75t, אצלהן זה אפשרי כי הן משתמשות בבקר אחר מדגם QCC5126 אשר כן תומך ביכולת.

 

הדור החדש של ה- MOMENTUM True Wireless מגיע בגודל קטן יותר ב- 2 מ"מ לעומת הדור הקודם.

 

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2בצד שמאל הדגם החדש, Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2, אשר קטן ב- 2mm לעומת הדור הקודם (בצד ימין).

 

עם הדור הראשון, השינויים בעוצמת השמע הם די גדולים, כלומר אם רצינו להגביר רק במעט את עוצמת השמע, זה היה קופץ בהרבה. בדור השני השינויים בעוצמת השמע קיבלו עידון עם מספר רב יותר של רמות, הדבר מאפשר לשלוט על עוצמת השמע בצורה מדוייקת יותר. 

האוזניות חסרות תמיכה ב- Multipoint, כלומר לא ניתן לחבר אותן יחדיו לטלפון ולמחשב באותה עת. למה זה שימושי? תחשבו שאתם מאזינים למוזיקה דרך המחשב או משחקים במשחק במחשב והטלפון מצלצל, כמה נוח היה לענות לשיחה דרך האוזניות, נכון? אז ה- MOMENTUM True Wireless 2 לא תומכות בזה. הדבר די מוזר שהיכולת לא הוצגה באוזניות, במיוחד מכיוון שה- Sennheiser Momentum Wireless 3 כן תומכות בזה למשל. איזה אוזניות TWS תומכות בזה? ה- Jabra Elite Active 75t למשל. הסיבה לכל שהאופציה לא קיימת טמונה בשיטת העבודה של האוזניות, האוזניה הימנית היא ה- Master והיא היחידה שמחוברת לטלפון בצימוד Bluetooth, האוזניה השמאלית מחוברת ב- Bluetooth לימנית ולכן היא Slave. המשמעות של זה היא שהאוזניות לא ניתנות לשימוש בצורה פרטנית, כלומר האוזניה הימנית היא הראשית והשמאלית מחוברת דרכה. זה אומר שאם תחזירו את האוזניה הימנית לקייס, השמאלית תפסיק לעבוד גם כן. החזרתם את השמאלית? הימנית תמשיך לעבוד. זוהי אותה התנהגות כפי שקיימת עם הדור הראשון. אוזניות TWS שחפות מהבעיה הזאת? AirPods Pro, Sony WF-1000XM3, Samsung Galaxy Buds – וכולן גם מתומחרות בפחות.

קיימת אסמכתת IPX4, כלומר זה אומר שהאוזניות מוגנות מפני נתזי מים, כלומר זיעה או גשם לא יצליחו לקלקל אותן, אבל אל תסמכו על זה יותר מידי ותשטפו את האוזניות מתחת למים זורמים, הסיכון מיותר והאחריות לפרק הזמן של שנתיים לא מכסה נזקי מים.

 

שיפורי סוללה – כמעט פי 2

דגם ה- MOMENTUM True Wireless הראשון סבל מזמן סוללה נמוך יחסית של 4 שעות בלבד כאשר הקייס יספק עוד 2 מחזורים של טעינה מלאה, כלומר סך הכל 12 שעות. כיום זה נשמע נמוך בצורה מגוחכת, במיוחד כאשר אנחנו רואים שיש אוזניות כמו ה- Creative Outlier Gold שבטעינה אחת מספיקות לכמעט 14 שעות. בכל אופן, הדגם החדש של ה- MOMENTUM True Wireless 2 משפר את זמן הסוללה וכמעט מכפיל אותו לכדי 7 שעות. נכון שזה לא שם אותו בחזית מול אוזניות TWS אחרות, אבל מצד שני, נדירים המקרים בהם אנחנו צריכים להשתמש באוזניות לתקופה של 7 שעות רצוף.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2בצד שמאל הדגם החדש, Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2, שמגיע עם 7 שעות זמן סוללה לעומת 4 שעות בלבד בדור הקודם (בצד ימין).

 

זמן הסוללה של הקייס גם כן גדל לכדי 3 מחזורי טעינה מלאים, כלומר 21 שעות לערך מהקייס ועוד 7 שעות מהאוזניות. אם נהפוך את זה לזמנים שמישים, אתם כנראה תטעינו את האוזניות פעם בחודש אם אתם מתאמנים כל פעם שעתיים כ- 3 פעמים בשבוע. כשחושבים על זה ככה, זה נשמע די והותר.

הקייס אגב נטען דרך USB-C וחסר טעינה אלחוטית.

 

ביטול רעשים אקטיבי ANC – ביצעים זהים ל- AirPods Pro, אבל לא כמו ה- Sony WF-1000XM3

השיפור הגדול וזה שהצדיק מבחינת Sennheiser הוצאת גרסה חדשה היא יכולת ביטול הרעשים האקטיבית. רעשי מנוע קבועים כמו במטוס? בקושי תשמעו אותם. רעשים מונוטונים בנסיעה ברכב אם אתם הנוסעים? יעלמו. אנשים פונים אליכם במכון הכושר עם שאלות מציקות? תשמעו אותן בצורה קלושה מאוד. ה- ANC עובד במיטבו עם רעשים קבועים ובתדרים נמוכים. רעש של צלחות כמו במטבח יצליח לפלח את ה- ANC של האוזניות וכנ"ל מסיבת יום הולדת של ילדים קטנים עם הקול הצווחני האופייני לאירועים כאלו, אבל עבור עבודה שגרתית במשרד, נסיעה באוטובוס או טיסה – האוזניות עושות את העבודה בצורה מצויינת. חשוב להזכיר כי לא ניתן לכוון את רמת הקול שחודרת מבעד ל- ANC, כלומר אפשר להפעיל ולכבות את האופציה, זהו. Jabra לעומת זאת, כן מאפשרת לשנות את עוצמת ה- ANC עם פידבק בזמן אמת עם סדרת ה- Elite שלה.

בהשוואה מול ה- AirPods Pro, ה- ANC די זהה בביצועים שלו ועל מנת להעלים את רעשי הרקע, עוצמת השמע צריכה להיות על 50% לערך. בהשוואה מול ה- Sony WF-1000XM3, באחרון צריך לשים את עוצמת השמע על 70% לערך על מנת כמעט ולהעלים את כל רעשי הסביבה. 

 

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2ביטול רעשים אקטיבי – שימושי בעיקר בטיסות ונסיעות ברכבת או תחבורה ציבורית. במכון כושר, יהיה קצת קושי להוריד רעשים גבוהים כמו של משקולות שנוגעות אחת בשנייה.

 

הקייס לאוזניות – קצת קטן יותר ועם זמן סוללה גדול יותר

הקייס של הדור הראשון היה מצופה אריג בצבע אפור שהקנה לו מראה יוקרתי יחסית ויוצא דופן לעומת כל שאר הקייסים הפלסטיקים שכל שאר היצרנים הציגו. הקייס של ה- MOMENTUM True Wireless 2 מגיע גם כן עם ציפוי אריג, אך הפעם הוא בצבע אפור כהה. במהלך החודשים הקרובים תהיה זמינה גרסה נוספת של האוזניות בצבע לבן עם קייס לבן תואם – וזה נראה מרהיב כפי שאתם יכולים לראות.

 

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

מבחינת מימדי הקייס עצמו, הגודל קטן יותר ב- 6% והמשקל עומד על 58 גרם. הטענת האוזניות דרך מחבר ה- USB-C תיקח שעה וחצי לערך. הטענה אלחוטית לא קיימת כאן. הכפתור הקטן העגול ליד מחבר הטעינה ידליק נורית LED צבעונית שתציג את מצב הסוללה.

 אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2שימו לב לכפתור הקטן בצד ימין, לחיצה עליו תציג עם נורית ה- LED השמאלית את מצב הסוללה.
באמצע מחבר ה- USB-C עבור טעינה. הקייס חסר טעינה אלחוטית.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2
בצד שמאל הדגם החדש, Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2, עם כיסוי אריג אפור כהה.
בצד ימין, הדור הקודם, עם כיסוי אריג אפור בהיר.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

אפליקציה – יש רק 2 אופציות שמישות

האפליקציה של האוזניות שימושית למדי. אם נדלג על מצבי ה- EQ שלרוב נשארים אצלנו על Flat, יש כאן 2 אופציות שתרצו להשתמש בהן:

 1. שמיעת רעשי רקע Transparent Hearing.
  היכולת הזאת עושה שימוש במיקרופונים הקיימים באוזניות על מנת להעביר את רעשי הרקע, המטרה להגביר את הערנות לסביבה, לא רק אם אתם רצים ליד כביש, אלא גם אם אתם למשל בשדה תעופה או בטיסה ורוצים לשמוע את הכריזה. אפשר להגדיר באפליקציה כי הדלקת האופציה תשהה את ניגון המוזיקה עד לכיבוי של ה- Transparent Hearing או שהיא פשוט תמשיך ברקע.
  אני אגב משתמש בזה ללא הפסקה כאשר אני במכון כושר ומישהו מדבר איתי, במקום להסיר את האוזניה או להפסיק את המוזיקה, מפעילים את ה- Transparent Hearing ושומעים היטב את הצד השני.

  התכונה הזאת קיימת אצל הרבה מותגי אוזניות, ב- AirPods Pro זה נקרא Transparency mode ואילו Jabra קוראת לזה HearThrough, האחרונה גם מאפשרת התאמה של כמות הרעש שתיקלט על ידי המיקרופונים, ב- MOMENTUM יש רק אופציה של להדליק ולכבות.
 2. התאמה אישית של הכפתורים באוזניות.
  אין באמת כפתורים באוזניות והשליטה בהן נעשית על ידי נגיעה (Tap) בודדת, כפולה, משולשת או לחיצה ארוכה, אבל בניגוד להרבה מותגים אחרים של אוזניות, אפשר לשנות את ההתנהגות כרצונכם. רוצים להגדיר כי 2 לחיצות על האוזניה הימנית ידלגו על שיר ו-2 לחיצות על השמאלית יחזירו אחורה? אפשרי. רוצים לבטל צירוף מסויים של נגיעות (כמו סייען קולי) כי הוא לא שימושי עבורכם? אפשרי.
  את כפתורי השליטה עבור ניהול שיחות (מענה לשיחה, ניתוק ודחיית שיחה) לא ניתן לשנות.
  האופציה הזאת של שינוי הכפתורים יעילה במיוחד וזה נדיר לראות בשוק אוזניות ה- TWS.

האפליקציה בנוסף תאפשר לכם גם לבצע עדכוני קושחה לאוזניות (50 דקות לעדכון), בדיקת מצב הסוללה לכל אחת מה- Buds, אבל משום מה אין חיווי למצב הסוללה בקייס, עבור זה, יש נורית LED צבעונית מאחורי הקייס.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2
דף הבית של האפליקציה מציג מידע הפעלה בסיסי על מצב האוזניות, כולל אחוזי הסוללה של האוזניות, אבל מצב הסוללה של הקייס לא מופיע.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2
אפשרויות ה- EQ, אין מצבי EQ ברירת מחדל וניתן להגדיר עצמאית.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

ה- EQ עם שלושה Bands, מעט מצומצם.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

ניתן כמובן גם דרך האפליציה להפעיל ולכבות את ה- ANC וגם להגדיר כי האוזניות אוטומטית יענו לשיחה ברגע שמוציאים את האוזניה הימנית מהקייס, בהחלט שימושי.
האוזניות נבדקו עם גרסת קושחה 4.5.0

 

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2
עמוד שינוי הפעולות עבור האוזניות, נדיר שיצרני אוזניות TWS מאפשרים את זה. שימושי למשל אם אתם מגיעים מאוזניות TWS אחרות ותרצו להתאים את האוזניות לכפי שאתם רגילים.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2
את כפתורי השליטה על שיחה לא ניתן לשנות.

 

ואיך שומעים? פנומנלי

פנומנלי. אם מוציאים כבר 1249 ש"ח (מחיר מומלץ לצרכן) על אוזניות, מצפים גם לאיכות שמע תואמת וה- MOMENTUM True Wireless 2 לא מאכזבות. האוזניות עוצמתיות, עם סאונד ברור (וזאת לא מילת גנאי לבהיר) וכאלו שניתן להגביה עוד ועוד מעבר לטווח הגיוני שבאמת תגיעו. הסאונד כאן מאוד גדול, עם אפשרות לשמוע את כל הניואנסים הקטנים האלו שיש בהמון שירים ושלא שמנו לב אליהם קודם. יכולת הפקת הבאסים מרשימה וזה מבלי להשמע בומי מידי. שירים עם הרבה Voice נשמעים מאוד צלולים, בצורה מאוד מרשימה מבחינת החדות ואם תשימו מוזיקת פופ או מוזיקה קצת יותר תובענית, אתם תפסיקו כל מה שאתם עושים ותאזינו למוזיקה מבלי לעשות כלום.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2איך שומעים? פנומנלי.

חשוב להבהיר שאין הבדלים סוניים מהותיים בין 2 הדורות של האוזניות. חברת Sennheiser עושה שימוש באותו דרייבר בגודל של 7mm אשר עוזר להציג את העושר הדינאמי שיש במוזיקה. שינויים באלקטרוניקה? בהחלט, בדור הראשון היה שימוש ב- SoC מדגם Qualcomm CSR8675. בדור החדש, המעבד שודרג ל- Qualcomm QCC5121 אשר תורם רבות לצריכת הזרם הנמוכה יותר אשר כמעט והכפילה את זמן הסוללה של האוזניות. Sennheiser מציינת כי ההבדלים הסוניים השמיעים בין 2 הדורות דורשים אוזניים אודיופיליות חדות במיוחד וכאלו שאולי רק ילדים יוכלו להבחין בקושי רב בהבדלים. אם אתם מבוגרים, רוב הסיכויים שלא תצליחו לשים לב להבדלים.

אם נשווה את ה- MOMENTUM True Wireless 2 לאוזניות אחרות כמו ה- AirPods Pro, האחרונות נשמעות הרבה יותר "קטנות" ועם פחות אימפקט. בהשוואה ל- Sony WF-1000XM3, איכות השמע די דומה ללא מאפיינים סונים בולטים לטובת דגם מסויים.

סיכום

חברת Sennheiser הצליחה לקחת את אחד מדגמי אוזניות ה- TWS הכי טובות שיש מבחינה סונית ולעדכן אותם כפי שמצופה ממנה עבור שנת 2020. לא הכל דבש, החוסר ב- Multipoint ובתמיכה ב- aptX HD די בולטים בהעדרם, אבל מצד שני, כשדיברתי עם כמה חברים למשרד על היתרונות והחסרונות של האוזניות, הם בכלל לא היו מודעים לקיום התכונות האלו, אז ייתכן ואני מייחס חשיבות גדולה מידי לזה.

החבילה שמגיעה יחד עם ה- MOMENTUM True Wireless 2 היא כמעט ומושלמת, האוזניות אומנם לא מיועדות לספורט ולא יושבות יציבות בתוך האוזן כמו דגמים אחרים, אבל אסמכתת ה- IPX4 תעזור להם לשרוד אימונים כאלו וגשם שיתפוס אתכם מידי פעם לא מוכנים בחורף. ה- Sony WF-1000XM3 הם המתחרים הכי חזקים כנגד, עם איכות סונית דומה, אבל האחרונות לא מכילות אסמכתת IPX כלשהי, דבר שידרוש ממכם להשתמש בעוד זוג עבור פעילות ספורטיבית וזה חסרון מסויים.

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2הרבה מאוד מתחרים יש כיום בשוק ה- TWS

את ה- AirPods Pro אני לא ממש מכניס למשוואה, לא רק מכיוון שהם מתומחרות כמעט בחצי, אלא בגלל העובדה שמבחינה סונית, הן נחותות יותר, אבל כן ראוי להזכיר אותן כפי שנעשה לאורך הכתבה מכיוון שהן מאוזניות ה- TWS הכי נפוצות כיום.

אם אתם בעלי הדור הראשון של ה- MOMENTUM True Wireless, השדרוג ראוי עבורכם רק אם אתם רואים בהכפלת זמן הסוללה וה- ANC משהו שאתם לא יכולים להסתדר בלעדיו, אבל אם אתם מאלו שמאסו באוזניות גנריות של $50 ומטה ורוצים פעם אחת להבין מה זה אוזניות עם חווית שימוש מצויינת ו איכות סאונד מהטובות שיש היום, ה- MOMENTUM True Wireless 2 לא יאכזבו.

מבחינת מחיר, האוזניות זמינות בארץ במחיר של 1249 ₪, זה מחיר זהה למחיר בו נמכר הדגם הראשון מלפני שנה. היתרון הגדול הוא שאם אתם רוצים לחסוך קצת בכסף, לכו על הדגם של שנה שעברה, הוא נמכר כרגע במחיר זול יותר בשל יציאת הדגם החדש ויאפשר לכם להנות מסאונד פנומנלי מבלי לחצות מחיר של 4 ספרות לזוג אוזניות.

את דגם ה- Sennheiser Momentum True Wireless ניתן להשיג אצל אחד המשווקים הרישמיים של היבואן הרישמי שוחט סל המוסיקה בע"מ במחיר של 1249 ₪

לדיון בנושא: אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2

אוזניות TWS מדגם Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2


19:20
  /  
02.05.2020
  
מאת: זיו רוזנפלד