סמסונג משיקה את מסכי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

סמסונג מציגה את היכולות החדשות של מסכי 2020 שלה במסיבת עיתונאים מקוונת בינלאומית.

10:00
  /  
17.04.2020
  
מאת: עפר לאור

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

במסיבת עיתונאים הישר מקוריאה הדרומית, השיקה היום סמסונג את דגמי מסכי 2020 שלה לישראל.

נראה שהשנה אין חידושים מהפכניים אלא שהשנה החברה שדרגה כל אחת מהמערכות המרכזיות באבולוציה הדרגתית.

איכות תמונה

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

בתחום איכות התמונה הדגש השנה הוא על AI upscale – עם דגש על שימור קוי מתאר חדים בעזרת AI וזיהוי טקסטורות שונות וחידוד שלהן בעזרת לימוד AI על ידי מכונות בלבד. בעבר הם השתמשו בבני אדם בכדי לעשות קלסיפיקציה. כלומר, בני אדם היו מלמדים את המכונות מה נראה טוב ובאיזה אלגוריתם עדיף להשתמש עבור כל סוג תוכן או מקטע בתמונה. השנה כבר אין יותר בני אדם אשר יהיו מעורבים בקלסיפיקציה, אלא רק מכונות אשר מזהות את המנגנון הטוב ביותר. קשה לשפוט האם מכונות יכולות ללמד מכונות AI טוב יותר מאשר העין האנושית, אך לדברי סמסונג זה בהחלט שדרג את המנגנונים והתוצאה הסופית חדה וברורה יותר כתוצאה מכך.

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

הדגש קריטי למסכי 8K בגלל מיעוט התכנים שמתאימים לכך כיום. המנגנון מזהה את מקור התוכן ומשדרג את עוצמת העיבוד בהתאם למקור התוכן, כך שתכני UHD יקבלו עיבוד עדין יותר, תכני HD עיבוד אגרסיבי יותר וכיוצ"ב.

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

מה לגבי תוכן 8K?

זו השנה השלישית שסמסונג מדגישה את חשיבות מסכי ה-8K כאמצעי לבדל את עצמה ממתחרותיה אשר מתקשות יותר בתחום זה. עם זאת, יש מחסור ברור בתכני 8K ולא נראה שהמצב ישתפר בקרוב.

לכן, סמסונג מתכוננים לתכני 8K בעיקר דרך צילומי סמארטפונים כמו ה-S20 אולטרה שמאפשרים צילומי 8K טבעיים. אם אין תוכן שמיוצר בדרך זו, למה שלקוחותיה של סמסונג לא ייצרו את התוכן בעצמם?

כיצד תוכן זה יגיע למסך? בעזרת שיתוף פעולה עם גוגל, נראה ש-AV1 codec (פורמט חדש ואוניברסלי שכולל תמיכה ב-HDR ומקבל גיבוי מחברות כמו גוגל) אשר נתמך גם על ידי המסכים וגם על ידי מכשירי סמארטפונים חדשים, יתמך ביוטיוב ויאפשר הפצה של תכנים מסוג זה. למי שלא מכיר, פורמט זה אמור לפתור את הקשיים של החברות להגיע ל-CODEC חדשני שנתמך על ידי כל החברות ובעיקר מהווה קפיצת מדרגה לגוגל אשר המשיכו לתמוך ב-VP9 כאשר שאר התעשיה נעה לכיוון H265 או בשמו המסחרי יותר HEVC.

לא נראה שיש לסמסונג שותפי תוכן 8K אמיתיים כגון אמזון או נטפליקס, לרוע המזל. בוודאי לא בימי הקורונה שבהם קצב הנתונים הקולקטיבי רק יורד והולך.

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

שדרוג נוסף מבחינת המסכים הוא בשיפור התאורה האחורית להתמודד יותר טוב עם תכנים קונטרסטיים כמו שיש ב-HDR וכן התמודדות טובה יותר עם תאורה סביבתית שסמסונג מזהים כבעיה משמעותית. LPD – local power distribution משפר קונטרסט תוך שימור ההספק של המסך באופן כזה שהוא מפוזר באופן חכם יותר. זה גורם לבזבוז אנרגיה נמוך יותר (ככל הנראה מדובר באילוץ בשל חוקי אנרגיה קשוחים ממדינות כמו קליפורניה שמאלצות את יצרני המסכים למתן את דרישות האנרגיה הקיצוניות שלהם).

במסכים כמו the frame, החברה גם משתמשת בטכנולוגיית dual LED אשר מאפשרת שיפור קונטרסט כאשר יש לה תאורת רקע מסגרתית ויש לה כמה סוגים של LED עם תאורת רקע בטמפרטורת צבע שונים – חם וקר.

מה לגבי שדרוג האודיו?

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

החברה מציגה מנגנונים בשם OTS שמאפשרים מעקב אחרי אובייקטים ברחבי התמונה. ככל הנראה מדובר במנגנונים דמויי Atmos אשר מזהים ועוקבים אחרי אובייקטים וממפים אותם מחדש לתצורת הרמקולים של המסך.

על ידי שינוי מבנה הרמקולים, ושימוש ב-wave guides יש כעת מספר נקודות שדרכם יוצא האודיו וכך ניתן לתת אפקטים של מעקב האודיו דרך המסלול של האובייקטים. למערכת זו יש שתי גרסאות – ב-OTS הטוויטרים ממוקמים בתחתית המסך, וב-OTS+ (של מסכי 8K) יש טוויטרים בכל מרחב המסך (קרי, גם מעליו). 

זיהוי רעש רקע מאפשר חידוד וחיזוק הדיאלוג כאשר המסך מזהה רעשי רקע כמו שאיבת אבק. בהדגמת הוידאו, הציגה החברה סיטואציה שבה מישהו מנסה לעקוב אחרי הדיאלוג כאשר שואבים אבק סביבו (אני מניח שחלק מאיתנו חוו את התופעה הזו). במצב זה המסך מזהה לבד את רעשי הרקע ומגבירים רק את הדיאלוג בכדי להתמודד עם זה.

Q-symphony היא טכנולוגיית סאונד בר שנותן חווית סאונד משופרת. קשה היה להבין אם מדובר בשדרוג אמיתי או במיתוג מחדש וחידוד ה-lineup של הסאונד בר של החברה.

סמסונג גם נותנת אפשרות להקרין תכני סלולר לצד הוידאו, מה שמאפשר מעקב אחרי החשבונות הפייסבוק או טוויטר מבלי להפריע לוידאו. במצגת, החברה הציגה גם אפשרות להציג וידאו סלולרי לצד וידאו של התעמלות בכדי להשוות ולשפר את היציבה וביצועי המתיחות למשל.

סייענים קוליים

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

סמסונג תומכת בשלושה סייענים קוליים – אלקסה, גוגל הום וביקסבי של סמסונג עצמם. ביקסבי מאפשרת לחפש תוכן, אלקסה וגוגל הום כבר יודעים לא רק לענות דרך הטלויזיה אלא גם להציג תוכן ו-skills על גבי המסך בדומה לגרסאות הסייענים שלה עם מסכים. 

לרוע המזל, גם אלקסה וגם גוגל הום היו עד היום מנוטרלים בישראל והחברה לא סיפקה הסברים או תיאור מתי השירותים הללו יהיו זמינים בארץ.

גיימינג

סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת

עבור גיימרים, סמסונג ממשיכה את הדגש של היכולות של המסכים שלה להתמודד עם הדרישות המחמירות והולכות של גיימרים עבור מסכים גדולים. לא רק שהם ממשיכים להפחית את ה-lag שמאפשר לגיימרים להגיב מהר יותר למשחקים, אלא שהחברה מוסיפה מנגנוני עיבוד תמונה אשר פותרים בעיות blur ו-judder תופעות לוואי שנוצרות בשל העובדה שקיצור זמני התגובה בד"כ מלווים בחוסר מוחלט או יחסי של מנגנוני עיבוד תמונה. ככל הנראה החברה עבדה על מנגוני עיבוד זריזים במיוחד שיאפשרו לקבל את היתרונות של עיבוד תמונה ללא החסרון (עבור גיימרים) של זמן Lag ארוך יותר.

שדרוגים נוספים יש לגרסא המעוצבת של המסכים תחת מותג "the frame", שבו המסכים כוללים מסגרת שנראים כמו מסגרת ציור יוקרתית. המסך כולל חיבור "אפס מרווח מהקיר" ומעמד חדש, תלת רגלי שנראה כמו חצובה שמתאימה יותר למסך שמציג עבודות אמנות שכאלה.

בנוסף, יהיו אופציות חדשות של מסגרות חיצוניות שניתן יהיה לבחור ולהתאים למסך ויתכן שגם להחליף כשתתעיפו מהמסגרת הישנה. כמו כן, החברה הרחיבה את מבחר עבודות האמנות שהמסך מציג ברקע (כולל אומנות שיש לה אפקטים נעים ולא רק תמונות סטטיות).

לשאלתינו במסיבת העיתונאים, בנוגע לתרגום המואר מדי בתכני HDR של נטפליקס. בעיה זו הטרידה מאוד את קוראי האתר בשנתיים האחרונות. לטענת מהנדס החברה, בנושא זה יש לחברה בשורה במסכי 2020. מנגנון עיבוד התמונה מודע לבעיה כעת ומסוגל להאיר את התרגום אך לא באופן קיצוני כפי שהיה במודלים הקודמים. 

לדיון בנושא: סמסונג משיקה את דגמי 2020 במסיבת עיתונאים מקוונת


10:00
  /  
17.4.2020
  
מאת: עפר לאור

1