בעלי חנויות מוצרי האלקטרוניקה זועקים: 'אנחנו קורסים!'

התאגדות חנויות פרטיות של מוצרי החשמל פנו לממשלה על חוסר הוגנות בשוק: "שנו את המצב או שנקרוס.."
7:00
  /  
14.04.2020
  
מאת: מרטין סבג

בישראל יש לא מעט חנויות למוצרי חשמל פרטיות (שאינן שייכות לרשת), למעשה כ-1,000 חנויות כאלה. חלקן מאוגדות תחת קבוצה כמו "סמארט אלקטריק", בה 71 חנויות ואחרות, פשוט עצמאיות לחלוטין.

עד כמה שזה נשמע לקוראי HT, אבסורדי, אבל עדיין כ-90% ממכשירי החשמל והאלקטרוניקה בישראל נקנים ב-offline, כלומר, אנשים הולכים פיזית לחנות, רוצים להרגיש, למשש ולראות בעיניים לפני שקונים….

הקורונה, גרמה לזה שכל החנויות הללו סגורות כעת, מה שגורם לאיבוד הכנסות בצורה חסרת תקדים.

רגע, אבל אם זה לא מספיק, תתפלאו לגלות שלמרבית החנויות הללו, אין אתרי e-commerce שמאפשרים מכירה מקוונת של המוצרים, זה אומר שעבור אותם חנויות, סגירת החנות הפיזית היא לא ירידה של 90% בהכנסות אלא 100%!

אבל, על זה אין הם מלינים, בפגישה שערכו עם נציגי הממשלה. הטענה העיקרית היא לחוסר הוגנות כנגד רשתות המזון (שופרסל, אושר-עד, קינג סטור, חצי חינם ואחרות) אשר ניצלו את המצב ומתגברות את מכירת מוצרי החשמל. אלו לא נסגרו כי הן "חיוניות" (בזכות המזון כמובן, לא מוצרי החשמל). 

במשרד הכלכלה, כנראה, לא לקחו בחשבון שיש עדיין חלקים גדולים מאוד באוכלוסיה שלא קונות באונליין ושלחנויות הללו אין אלטרנטיבה למכירה הפיזית. הציעו עזרה בהקמת מערכי מכירות מקוונים, אבל נראה שזה מאוחר מידי, שכן, תקופת הפסח היא אחת התקופות החזקות ביותר בשנה עבור הענף הזה.

אחמד מקאלדה, בעלים של שתי חנויות פרטיות בבקה-אלגרביה ובאום אל-פאחם אומר:

"אם הקורונה לא תהרוג אותנו ! אז ‏המצב הכלכלי יהרוג אותו ! אני נמצא בענף מעל 20 שנה ומעולם לא ראיתי מצב כלכלי כזה גרוע … בימים רגילים, אנחנו חיים על מחזור גדול  אבל עם רווח קטן מאוד, שלא מגיע ל 4% בממוצע אחרי כל ההוצאות… הנתון הזה נכון לכול הרשתות והחנויות הפרטיות הגדולות. במצב כזה שהמחזור יורד, כמעט לאפס, אבל ההוצאות לא (שכר דירה, ארנונה, עובדים שהם הרבה פעמים משפחה) אנחנו נכנסים להפסדים מיד. התקופה הזו מאופיינת בד"כ בקניה של הרבה מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, הן בקרב הלקוחות היהודים וגם הערבים, שכן זו תקופה של חגים וחתונות,אך הכול מבוטל לצערי, ואם לא די בכך, כמות השיקים החוזרים מלקוחות הוא עצום, אז אפילו הכנסות על סחורה שכבר סופקה, הרבה פעמים הולכת לטמיון …"

מה אתם חושבים? ספרו לנו בתגובות ובשאלת סקר.

 

 

לדיון בנושא: חנויות מוצרי האלקטרוניקה זועקים: 'אנחנו קורסים!'


7:00
  /  
14.4.2020
  
מאת: מרטין סבג

1