הטכנולוגיה הישראלית בשרות הקורונה – פרק ג

והפעם בפרוייקט המיוחד שלנו - כיצד מתמודדות קופות החולים שלכם עם הנגיף מרחוק ומה הטכנולוגיות שתוכלו למצוא אצלן?

7:00
  /  
07.04.2020
  
מאת: צבי וורובל

השירותים של כל קופת החולים ערוכים להמשיך ולתפקד גם בימי סגר הקורונה. לרובן קיימת אפליקציה ייעודית למחשב או לסמארטפון לתקשורת מול הרופאים והקופה. אז איך מתפקדת קופת החולים שלכם?

קופ"ח כללית

במיוחד בתקופה הנוכחית, בה מומלץ לצאת כמה שפחות מהבית, חברי קופת חולים כללית מוזמנים להשתמש במגוון שירותים דיגיטליים מסביב לשעון

 • אפליקציה לשירות בריאות דיגיטלי כגון, העברת בקשות מהרופא וזימון תורים
 • שירות רופאים אונליין, באמצעות מחשב או סמארטפון, ע"י שיחת וידאו או שיחה קולית.
 • ביצוע בדיקות מעבדה בבית
 •  – Tyto המרפאה מגיעה הביתה – ראו חלק ראשון של הכתבה

קופ"ח לאומית


בתקופה זו, לאומית זמינה גם מהבית, עם מגוון של שירותים הדיגיטליים באתר לאומית או באפליקציה.

 • התכתבות מול רופא באמצעות אפליקציה ייעודית, מבלי לצאת מהבית.
 • ביצוע בדיקות דם מבלי לצאת מהבית.
 • שירות חלוקת תרופות עד הבית.
 • אפליקציית דאטוס – ראו חלק ראשון של הכתבה

קופ"ח מאוחדת

כמו בשאר קופות החולים, קופת חולים מאוחדת מציעה את שירות הרפואה ההיברידית שלה, שמאפשרת לנהל את הקשר בין הרופאים והמטפלים האישיים של המטופל  – רופאי משפחה, נשים, ילדים ועור; פסיכיאטרים ודיאטנים – במגוון ערוצים, מבלי לצאת מהבית.
אפשר לפגוש את רופא הילדים בשיחת וידאו, לקבל מרשם מרופאת הנשים באפליקציה, לראות תוצאות של בדיקות מהמשרד, להתייעץ עם הדיאטנית מהספה בסלון וכד'.

קופ"ח מכבי

למי שנמצא בבידוד עקב הדבקות בנגיף הקורונה, מספקת מכבי ערכה לבדיקה יומית, הכוללת מד-חום ומד-סטורציה.
כחלק מהיערכות הקופה למצב החדש שנוצר, מכבי נערכה למניעת התקהלות של חולים בחדרי המרפאות של רופאי המשפחה והילדים. הוחלט שכ- 1,500 רופאים ימשיכו לתת שירות באמצעות מענה טלפוני. התור ייקבע באפליקציה, בדומה לקביעת תור הגעה פרונטלי ובזמן שנקבע, יתקשר הרופא למטופל בשעה שנקבעה.

 • אפליקציית מכבי – בקשות מהרופא, כמו חידוש מירשם לתרופות או אישורי מחלה, טיפול באישורים והזמנת טופס 17 וצפיה בתיק הרפואי
 • מכבי קידס – וידאו צ'ט עם רופא ילדים באתר הקופה.
 • צ'אט עם רופא – באמצעות אפליקציית K, המבוססת בינה מלאכותית, שבחנה למעלה מ-2 מיליארד אירועים רפואיים, הכוללים מעל ל-600 מיליון ביקורים אצל רופאים ומעל למיליארד בדיקות מעבדה של מטופלים אצל קרוב ל-10,000 רופאי מכבי ומציגה מה נעשה לגבי המטופלים בהתייחס לגיל, מין ורקע רפואי דומה. מדובר בשיתוף פעולה בין מכבי שירותי בריאות והסטארטאפ K Health.
 • צ'אט עם רופא המשפחה באמצעות שיחת וידאו.

שירותים נוספים בישראל התורמים למלחמה בנגיף הקורונה

מגן דוד אדום נרתם לבצע את פעולות העברת אזרחים החשודים כחולי קורונה או שהם נשאים בלבד לאזורי בידוד או לבתי חולים. כמו כן הם מבצעים בדיקת היתכנות של הדבקה של אזרחים בנגיף וזאת בבתיהם או בעמדות אזוריות של "היבדק וסע".
את הבדיקה מבצעים פרמדיקים של מגן דוד אדום וסטודנטים לרפואה, שהצטרפו למתנדבי מד"א באמצעות ערכה הכוללת מבחנות ומטושים שבאמצעותם אוספים דגימה מתוך הגרון והאף. כיום מתקבלות תוצאות בדיקות אלה תוך 48 שעות ואפילו פחות.

כמו כן, יחל מגן דוד אדום להפעיל את מיזם 'מד"א בקהילה', המאפשר מתן שירותי רפואת חירום מהירה, מבלי שהמטופלים יצאו מהבית ויסתכנו בהדבקה בווירוס ותוך הפחתת העומס על בתי החולים. מד"א בקהילה יאפשר מתן טיפול בחולים רבים גם במצב של סגר מלא.
השירות כולל ביצוע בדיקות, לרבות בדיקות מעבדה ומדידת תסמינים, על ידי צוותי האמבולנסים של מד"א וזאת באמצעות מכשור מתקדם של רפואה מרחוק ושידור מרחוק לרופאי הרפואה הדחופה במוקד הרפואי. באופן זה יתאפשר לרופא מומחה לבדוק את מצב החולה מרחוק ולהחליט האם מצבו של החולה מחייב פינוי באמבולנס וטיפול בבית החולים, או לחלופין מאפשר טיפול בביתו.
דירקטוריון מפעל הפיס והשלטון המקומי אישר הקצאת 15 מיליון ₪ עבור רכישה של 500 ערכות ציוד ומכשור רפואי מתקדם לרפואה מרחוק בעבור הפרויקט.
הרכישה תתבצע בשלושה שלבים: באופן מיידי – 30 ערכות. עד 3 שבועות – 200 ערכות ועד 6 שבועות – רכישה מלאה של 500 הערכות הנדרשות.

הפיכת בתי מלון כמרכזי בידוד
רשויות משרד הבריאות מסרו כי רשת מלונות "דן" ברחבי הארץ, נערכה לקליטת חולי קורונה במצב קל, לשם בידוד וטיפול רפואי, אך, כמתבקש, יהיו בהם מערכות מעקב טכנולוגיות מורכבות פחות שיהיו מבוססות תקשורת וידאו.
היום פורסם "קול קורא" ממשרד הבריאות המקבש למצוא מספר נוסף של בתי מלון עם מעל 200 חדרים.

לדיון בנושא: הטכנולוגיה הישראלית בשרות הקורונה – פרק ג


7:00
  /  
7.4.2020
  
מאת: צבי וורובל

1