שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

לוותר על הרקע המגניב, להיות בשקט ולא להגיע בתחתונים. קשה לנו להאמין שצריך להגיד את הדברים האלה אבל הנה כל ...

15:00
  /  
25.03.2020
  
מאת: אלי חבוש

שיחת וידאו עסקית איננה תירוץ לשחרור מעצורים. זה שאתם נמצאים בבית, לא אומר שמעכשיו תוכלו להגיע לפגישות העסקיות בפיג'מה עם כתמי דוריטוס או מלטפים חתול על הכסא כאילו הייתם Dr. No (ריפרור לזקנים שביננו). חשוב להכיר את כללי הנימוס וה"עשה ואל תעשה" של מפגשי הוידאו:

קודם כל תגיעו! ואפילו לפני הזמן

כמו בכל פגישה עסקית, מצופה מאיתנו להגיע אליה בזמן. לרוב, כשאנחנו לא מכירים את המקום או מכירים שיש בעיית חניה, אנחנו נחשב את זמן ההגעה למועד מוקדם מתחילת הפגישה, כדי שלא נאחר.

גם בשיחות הוידאו, מצופה מאיתנו קודם כל להגיע. אי נוכחות במפגש שנקבע מראש, היא פשוט הברזה מהפגישה, ולא משנה מאיזו סיבה. וכמו שאנחנו נקדים לפגישה בשל חישוב פקקים או מציאת חניה, גם כאן יש לנסות להקדים על מנת לוודא שהמיקרופון שלנו תקין והרמקולים עובדים כמו שצריך על מנת שבשעה שנתחיל את הפגישה, אנחנו כבר מוכנים.

לא בנסיעה ולא בים

תת נושא לנושא הזה זו ההמלצה שלא לקיים את השיחה "על הדרך". אתם לא עושים אף אחד טובה כשאתם מקיימים את השיחה הזו תוך כדי נסיעה ברכב או ברביצה בחוף הים. שיחה כזו מצביעה על זלזול בצד השני כאילו הפגישה הזו לא ממש חשובה לכם ולמרות הכל, הואלתם בטובכם להתפנות מלוח הזמנים שלכם ולקיים את השיחה "על הדרך".

אל תגיעו בתחתונים

טוב, זה אולי ברור, אבל הכוונה היא שגם אל תגיעו בלבוש רשלני או בפיג'מה איתה ישנתם. מחקרים רבים הראו שגם בעבודה מהבית עלינו להתיישב לעבודה במצב כאילו התיישבנו בשולחן המשרד שלנו. ברגע שנתייחס לעבודה מהבית כאילו היא עבודה מהמשרד, לרבות הלבוש והמראה שלנו, התפוקה תהיה טובה יותר.

על אחת כמה וכמה כשאנחנו מתיישבים אל מול המסך ומשדרים את עצמנו בישיבה שנערכת עם עוד משתתפים – אם מצופה מכם במשרד להופיע בחליפה מעונבת, תגיעו גם כך למפגש הוירטואלי. זה אולי יישמע מובן מאליו אבל תקפידו לשטוף פנים ושיניים (גם אם לא מריחים אתכם דרך המסך) כדי לא להיראות עייפים או עם עלה הפטרוזיליה שאכלתם אמש.

צרו לעצמכם חלל עבודה

אם עדיין אין לכם חדר או פינת עבודה, צרו לכם אחד כזה ותודיעו בבית שזה האיזור שלכם בו אתם עובדים. לילדים אולי נראה מוזר שההורה שלהם עובד מהבית, אבל חשוב להסביר להם שמעתה ולזמן הקרוב, זה חלל העבודה של אבא או אמא.

נכון שלעתים המצב אינו מאפשר זאת, אבל נסו ככל הניתן שבזמן המפגש הוירטואלי לא יישב עליכם ילד או בעל חיים. אם זה קשה או בלתי אפשרי, נסו פשוט לתאם את המפגש לשעות השינה של הילדים.

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

הילד חמוד, אבל הפגישה בוודאי תשעמם אותו

 

תעיפו חפצים אישיים ברקע

תת סעיף כאן הוא כשאתם מסדרים לעצמכם פינת עבודה – שימו לב לחפצים שיש לכם ברקע. זיכרו שאתם מכניסים אנשיםזרים  אליכם הביתה דרך המצלמה. לפעמים החפצים האישיים שלכם שמונחים על השידה מאחור, לא תמיד ינעמו לעיני האורחים שלכם. בין אם זה אביזר מין, חומרי עישון למיניהם או אפילו השיניים של סבא בתוך כוס מים, כדאי שתזיזו אותם מהרקע.

הלו? הלו? שומעים אותי?

כמו שאתם מגיעים מוכנים לפגישה ויודעים על מה לדבר, תוודאו שהכלים שעומדים לרשותכם תקינים ושאתם מכירים את אופן הפעולה שלהם. אל תגיעו לפגישה הוירטואלית מבלי לדעת שהמיקרופון שלכם עובד או שהמצלמה תקינה שלא תמצאו את עצמכם במהלך המפגש מתחילים לחפש מיקרופון או לא שומעים את מה שקורה בפגישה כי הרמקולים שלכם בכלל לא מחוברים.

אחרי שבדקתם שהכל עובד טכנית, נסו להכיר את התוכנה איתה אתם תבצעו את שיחת הוידאו. ישנן הרבה תוכנות וידאו קונפרנס, בין אם זו ZOOM הפופולארית, GoToMeeting, סקייפ, האנגאאוט או אפילו וואטסאפ לכל תוכנה יש את היתרונות והחסרונות שלה וכל תוכנה יכולה להעניק לכם אפשרויות מעניינות לקיום המפגש.

כך לדוגמא בחלקן (כמו ZOOM למשל), תוכלו אפילו לשנות את הרקע מאחוריכם ולשים כל תמונה שתחפצו בה, חלקן מאפשרות שיחה פרטית במהלך המפגש עם אחד המשתתפים או יצירת חדר נפרד לאחר הפגישה להמשך מפגש 1 על 1.

וזאת מבלי להזכיר בכלל את העובדה שלכל תוכנה יש את הכפתורים שלה ובעוד בתוכנה אחת אתם משתיקים את הסאונד בכפתור שנראה בצורה מסויימת, בתוכנה אחרת הכפתור בכלל במקום אחר ונראה אחרת.

ותרו על הרקע המגניב

כן, זה ממש מגניב ומצחיק לשים רקע של חוף בהוואי מאחוריכם או להציב את עצמכם כאילו אתם נמצאים בתוך מטוס סילון. וזה כזה קול להשתמש ב SnapCam כדי לשים עליכם פילטרים של נייר טואלט או עיוות הפרצוף. אבל אם אתם לא מקיימים שיחה עם המשפחה או חברים טובים שלכם, כדאי שתוותרו על זה. זה מסיח את הדעת מדברים של אנשים אחרים באותו הרגע וכשאתם מדברים, זה מוריד מאפקט הרצינות והמקצועיות שלכם. בנוסף, אם אתם לא משתמשים ברקע ירוק, האיכות של הרקע תרד פלאים וכל תנועה שלכם מחוץ למסגרת הגוף, תעלים לרוב את הידיים. לא נראה טוב.

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

snapcam בפעולה

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה מי אמר שיש מחסור בנייר טואלט?

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

 ככה אתם הכי מקצועיים 

רק במידה ולא הצלחתם ליצור לעצמכם חלל עבודה הולם כפי שהמלצתי קודם לכן, תוכלו במקרים מסויימים לשים מאחוריכם רקע תמונה סטטי. בעדיפות לתמונה אמיתית של רקע חלל העבודה האמיתי שלכם במשרד. אז קחו משם תמונה לפני שאתם נשלחים להסגר בבית.

שיחות וידאו: עשה ואל תעשהתמונת הלפני

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

אני לא באמת במשרד

הכפתור הכי חשוב בשיחה – השתק!

כללי הנימוס בשיחות וידאו ממליצים (ולעתים מחייבים) שתהיו במצב MUTE לאורך כל השיחה ושתלחצו על כפתור המיקרופון שלכם כשיגיע תורכם לדבר. אף אחד לא רוצה לשמוע את רעשי הרקע בבית שלכם והדבר רק עלול להפריע לשיחה. במיוחד אם ישנו תינוק בוכה ברקע או שמשפצים אצל השכנים.

בנוסף, משתמשים שעושים שימוש בסמארטפון שלהם יראו על המסך, ברוב התוכנות, את המשתתף שכרגע מדבר. אם אתם לא מדברים אבל אצלכם יהיו רעשי רקע, אתם למעשה "תחטפו" את השיחה של המדבר ואתם אלה שיראו על המסך.

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

לחצן ה Mute הוא חברכם, שימרו עליו 

אל תכבו מצלמה ואל תיעלמו

נכון שברוב המפגש אולי לא יהיה לכם מה להגיד אבל כמו שבמקרים בהם הייתם בחדר הישיבות והקשבתם "בעונג" לישיבה משעממת ודוברים מתישים ועדיין לא קמתם ויצאתם מהפגישה, גם כאן – אל תכבו מצלמה בניסיון להסתיר את העובדה שברחתם לכם (וגם אם לא ברחתם, ככה זה ייראה) ובטח שאל תעזבו את מקום הישיבה שלכם ותשאירו על המסך כיסא ריק.

רק במקרים חריגים בהם אתם פשוט חייבים לשירותים ואתם לא יכולים להתאפק, תעשו זאת. רק אל תשכחו שלא לקחת את המצלמה איתכם. אף אחד לא רוצה לראות את זה (וכן, ראינו את הוידאו ההוא שהפיצו בווטסאפ).

שיחות וידאו: עשה ואל תעשה

צריכים לצאת לשניה ל "ישיבה דחופה"?

צלמו את עצמכם עם ה-webcam שבו אתם יושבים בחדר הרגיל ומהנהנים מדי פעם. כשאתם צריכים לצאת שימו את זה כוידאו רקע ותלכו. כשתחזרו רק שימו לב לבטל את זה ואז להכנס לפריים.

על לא דבר!

יש לכם עוד המלצות של לעשות או לא לעשות בשיחות וידאו? רישמו אותם בתגובות למאמר ועיזרו לאחרים 

לדיון בנושא: שיחות וידאו: עשה ואל תעשה


15:00
  /  
25.3.2020
  
מאת: אלי חבוש

1