האינטרנט הישראלי כורע בימי הקורונה – וזה הולך להיות גרוע יותר

מוזר, האינטרנט שלנו עבד מעולה לפני הקורונה, ועכשיו הוא מקרטע. פתולוגיה צפויה מראש.

7:00
  /  
20.03.2020
  
מאת: עפר לאור

לכל מי שמתפלא שפתאום האינטרנט שלו בבית מתפרק יש לזה סיבות ברורות.

הנחת היסוד של ספקיות האינטרנט היא שלא כולם משתמשים בכל מכסת הרשת שלו כל הזמן. לכן עבור כל Mb שהם מוכרים לנו, הם בפועל מקצים לכל אחד רק שבריר מרוחב הפס הזה לחו"ל ויוצאים מתוך הנחה שניתן למכור כמה פעמים את אותו ה-Mb לאנשים שונים כי לא כולם משתמשים בו בעת ובעונה אחת.

האינטרנט הישראלי כורע בימי הקורונה - וזה הולך להיות גרוע יותר

המצב כרגע הוא שהספקיות פשוט לא עומדות בקצב, אף אחד לא לקח בחשבון סיטואציה שבה כולם עובדים מהבית וכולם זקוקים לשירותי וידאו בעת ובעונה אחת. הפקקים שאנחנו רגילים אליהם באיילון פשוט עשו מעבר לאינטרנט…

לא רק שכולם מחוברים, מי שעובד מהבית מבצע שיחות וידאו, הילדים לומדים בוידאו בשיעור און ליין, בפועל הם לרוב גם צופים ביוטיוב. מי שבחל"ת צופה בנטפליקס וכו'. אנחנו לא רק משתמשים כולנו בו זמנית בתשתית היקרה הזו אלא שאנחנו משתמשים בשירותים הכי יקרים מבחינת רוחב פס.

מי שמשתמש בתשתית הוט לרוב מקבל רוחב פס רחב יותר מאשר בזק. יש לזה שני מחירים:

  • רוחב הפס הכולל הוא שכונתי או אפילו ברמת בניין. לרוב זה לא מטריד במיוחד, אבל כשכולם צורכים כמות גדולה של רוחב פס, זה יכול מאוד להעיק על התשתית גם אם הספקית תקינה לחלוטין.
  • בניגוד לתשתיות של בזק שהן בתצורת כוכב, התשתית של הוט היא בתצורה של שרשרת מאוזנת. משמעות הדבר שמספיק כשל אחד בשרשרת בכדי להוציא שכונה או בניין שלם מאיזון. זו הסיבה גם שבעיתות של מזג אוויר משתנה או גשמים, תשתיות של בזק מושפעות ברמה הביתית (בית אחד יקבל תקלה וזה שלידו יהיה תקין) בעוד שבהוט, שכונה שלמה פתאום יכולה לאבד יציבות ברשת.

החדשות הטובות הן שיש עתודות רשת סבירות, מה שאומר שבמידה והדבר מתאפשר החברות יכולות להגדיל עלויות ולשפר את הביצועים.

בנוסף, שירותים כמו נטפליקס, סטינג, נקסט, סלקוםTV, ויס+ הם שירותים שהם פנים ארציים ולכן יש פחות צווארי בקבוק לפתור. כל אחד מהשירותים האלה יכול לשדרג תשתיות ומערכות יחסית בקלות ולספק יותר רוחב פס כאשר המצוקה גוברת.

מי שיותר רגיש הם שירותי שיחות video conference כמו זום שכמות השימוש בהן הפכה לנפוצה באופן קיצוני ולכן ניתן לראות בעיות קשות יותר בשירות שלהן מיום ליום.

 

 

לדיון בנושא: האינטרנט הישראלי כורע בימי הקורונה – וזה הולך להיות גרוע יותר


7:00
  /  
20.3.2020
  
מאת: עפר לאור

1