מקרן קול LG SL9Y. בדקנו

ה SL9Y של LG הוא מקרן קול שתומך ב DTS X ודולבי אטמוס. בדקנו

14:00
  /  
10.03.2020
  
מאת: אלי חבוש

אם בעבר, לצרכי הקולנוע הביתי הממוצע שלנו, היינו צריכים מערכת שלמה של מגבר, רמקולים קדמיים, אחוריים וסאב וואפר על מנת שנקבל את הסאונד של הסרט בצורה עוטפת וריאליסטית, הרי שבשנים האחרונות נכנסו מקרני הקול, SoundBar, שיושבים מלפנינו ויודעים להעביר את הקול לכל נקודה בחדר.

היתרון הראשון והפשוט במקרני קול שכאלה הוא שאנחנו לא צריכים להעביר חוטים ברחבי החדר. יש לנו פס רמקולים אחד שיושב צמוד לטלויזיה. אז איך אנחנו מקבלים קול עוטף אם אין לנו רמקולים בכל רחבי החדר?

במערכות הקולנוע נהוג לציין את התמיכה ברמקולים שמסביבנו בספרות. למשל 5.1, 7.1 וכו'. החמש אלה חמשת הרמקולים שסובבים אותנו (סנטר, שניים קדמיים ושניים אחוריים) והנקודה אחד זה הסאב וופר.

מקרני קול, בטכנולוגיות שונות, מעבירים את הסאונד באמצעות החזרים מקירות החדר ומאפשרים לנו לחשוב כאילו יש רמקול מאחורינו או במקרים מסויימים, גם מעלינו. זה מה שעושה מקרן הקול SL9Y של LG.

ה SL9Y הוא מקרן 4.1.2. עכשיו רגע. להיכן נעלם ה 5.1? ל SL9Y יש למעשה 6 רמקולים – שני רמקולים המופנים כלפי מעלה, שני רמקולים המופנים לצדדים ושני רמקולים המופנים קדימה (סטראו). הנקודה אחד הוא הסאב וופר במערכת של ה SL9Y. תפקיד הרמקולים העליונים הוא לירות את הסאונד כלפי מעלה, לפגוע בתקרה ולקבל החזר שיגיע לאוזן שלנו כביכול מלמעלה (וקצת מאחור) על מנת לתת אפקט היקפי. 

מקרן קול LG SL9Y

את המקרן SL9Y תוכלו להציב באחת משתי תצורות – מונח על שידת הטלויזיה שלכם או בתלייה במצב מאונך לרצפה. במצב האחרון, שני הרמקולים העליונים הופכים לרמקולים קדמיים והקדמיים עכשיו יורים את הסאונד לרצפה במקום לתקרה כך שהסאונד אמור לקפץ פעמיים – לרצפה – לתקרה – לאוזן. המצב הזה פחות מומלץ אלא אם העיצוב בבית דורש זאת ושאין על הרצפה שטיח או כורסאות צמודות למסך.

שימו לב שאין כאן רמקול מרכזי, סנטר. הסנטר היה מיועד בעיקר לקול דיבור של השחקנים שנמצאים מלפני המצלמה וכאן הסאונד עבר פשוט לרמקולים האחרים. לפעמים הרגשתי כאילו סאונד הדיבור פחות מובן וחד, אבל זה לא משהו שהפריע או הוריד מהחוויה.

נחזור לרמקולים במקרן. שני הרמקולים הצידיים בעלי דרייבר בגודל 6 ס"מ ושני הרמקולים הצידיים בעלי דרייבר של 2 ס"מ כשביחד כל המערכת מפיקה עוצמה של 500 וואט. לא משהו שלא תרגישו בו אבל עדיין, לי היה חסרה קצת עוצמה וקצת רטט בגוף כשהאזנתי לסרטים התומכים בדולבי ATMOS. לא מבחינת עוצמה, כי עוצמת ווליום יש כאן, ואפילו טובה למדי מבלי לעוות את הצליל, אלא עוצמה היקפית יותר.

מקרן קול LG SL9Y

אמנם לא קיבלתי את הריגוש בסאונד כשאנחנו מקבלים בסרט קולנוע באיימקס למשל, אבל כן הרגשתי את הסאונד עוטף אותי. קצת. בכל זאת, החדר בו בדקתי את המערכת היה בגודל של 6 מטר (מהטלויזיה לקיר ממול) על 6 מטר כשפאה אחת בחדר לא קיימת בכלל (אין קיר חוץ בין הסלון לשאר הבית) מה שגורם לי לחשוב שאולי בחדר קטן יותר ותחום יותר, הסאונד יצליח לקפוץ מהתקרה בצורה טובה הרבה יותר. מה שכן, העוצמה במקרן טובה וגבוהה וגם בווליום גבוה יחסית הסאונד לא מתעוות ונשמע די טוב ומאוד חזק.

ניסיתי לפחות 20-30 תכנים לבדיקת הסאונד העוטף שמובטח כאן הכוללים תמיכה בדולבי וב DTS X, פורמטים הנתמכים במקרן וממגוון מקורות כמו טלויזיה, BT, נטפליקס או השמעה ישירה דרך ה NAS. ברובם המוחלט של התכנים לא הרגשתי את הסאונד מגיע מאחורי או מצדדיי. לכל היותר קיבלתי חוויה של במה רחבה יותר מלפנים. בתכנים מסויימים (כמו למשל הטריילר של מלך האריות) היתה תחושה קלה של סאונד חם ועוטף. לא בום על קולי. לכל זה מצטרף הסאב שמגיע עם המקרן – הבאס לא עוצמתי ולא הרעיד לי את הבית במקומות שציפיתי שירעיד. הוא כן היה מורגש ונתן רטט נעים וחם שבעזרת האפליקציה אפשר לשחק איתו קצת למעלה ולמטה.

 

מקרן קול LG SL9Y

בהשמעה של טלוויזיה רגילה, לא היה ממש הבדל גדול בין מקרן הקול לבין הרמקול הפנימי של הטלוויזיה. מסך הטלוויזיה שלי הוא מסוג LG ומפיק סאונד מעולה שקיבל אפילו הערכה גבוהה יותר כששמעתי שהסאונד בר לא מאוד משפר את איכות הסאונד של תוכניות טלוויזיה רגילות. בהשמעת סרטים התומכים בפורמטים המתקדמים כן הבחנתי בשיפור משמעותי עם במה מורחבת מאוד וסאונד הרבה יותר עוצמתי.

התוצאה היתה זהה גם בהשמעת מוסיקה – האיכות משופרת ומורגשת דרך מקרן הקול בהשוואה לרמקול BT רגיל או בהשוואה לרמקול הטלוויזיה שלכם, אבל לא כזו שתחליף (וגם לא מתיימרת להחליף) את מערכת השמע המקצועית שלכם. 

המערכת לא מגיעה עם מיקרופון לכיול, מה שיכול היה לשפר פלאים את השמע במערכת כשאנחנו מגדירים לה בדיוק היכן אנחנו מצפים לשמוע את הסאונד המיטבי שלה. אתם כן תוכלו לשלוט על העוצמות של הרמקולים באמצעות האפליקציה ולכוון בצורה ידנית יותר את החוויה.

חיבורים ועיצוב

המקרן גדול למדי אבל בהחלט הסתדר לי עם העיצוב בבית כשהוא ארוך (בסביבות 1.22 מ') אבל נמוך דיו כדי להיכנס מתחת למסך. המתכת המוברשת שמלווה את כל העיצוב שלו מקנה לו מראה מרשים ויוקרתי.

מקרן קול LG SL9Y

הסאונדבר מגיע עם חיבורים מעטים שלרוב יספיקו לכם. בתחתית המקרן נוכל למצוא יציאת HDMI ARC, כניסת אודיו אופטי, כניסת HDMI רגיל להתקנים חיצוניים וחריץ USB על מנת שתוכלו להכניס את הדיסק און קי עם השירים האהובים שלכם.

מקרן קול LG SL9Y

מקרן קול LG SL9Y

לי הספיקה יציאת ה HDMI אותה חיברתי פשוט ליציאת ה HDMI ARC (יציאה דו כיוונית שמאפשרת לטלוויזיה להוציא קול למערכת). החיבור הזה, בניגוד לחיבור האופטי, תומך גם בדולבי ATMOS.

לא תמצאו כאן יציאת LAN שבלעדיה אפשר להסתדר אבל כן ביאס אותי שלא מצאתי כאן יציאה אנלוגית שיכולה היתה להיות בשימוש לפטיפונים למשל.

החיבור מאוד פשוט – כבל אחד לטלוויזיה וזהו. אתם מוכנים לצפות בסרטים ולשמוע שירים. אם תרצו לחבר את המקרן בצורה אלחוטית, תצטרכו כבר לחבר אותו לאפליקציה אותה תורידו בחנות ותעברו הגדרות ו/או להגדיר את המקרן באקוסיסטם של הגוגל הום שלכם כדי שגם תוכלו לשלוט עליו דרך הסייענית של גוגל. 

את הסאב וופר שמגיע עם המערכת תצטרכו לחבר רק למקור חשמל וזהו. הוא כבר לבד יזהה את מקרן הקול ויתחבר אליו (תזהו נורית ירוקה דלוקה קבוע מאחורי הסאב)

מקרן קול LG SL9Y

הסאב וופר. אלחוטי

מלפנים, מתחת לגריל הבד, יש את מסך הסטטוס של המכשיר. שם יהיה רשום לכם באיזה מצב המקרן עובד כרגע ובאיזו עוצמת קול. השליטה על המאפיינים האלה מתבצעת באמצעות השלט או באמצעות האפליקציה שהורדתם.

החיבוריות של המקרן לטלויזיה ולמקורות חיצוניים הוא פשוט מעולה. כשתדליקו את הטלויזיה באמצעות השלט שלה, גם המקרן יידלק ויעבור לערוץ המתאים כדי להשמיע את מה שמוצג במסך. אם תבקשו להשמיע שיר דרך הכרומקאסט, הוא יתחבר, יעבור עצמאית למצב WIFI וישמיע את השיר גם אם מסך הטלויזיה עדיין דלוק. כיבוי המסך יכבה את המקרן.

אם רשימת ההשמעה שלכם נמצאת על גבי המקור עצמו ולא בענן, תוכלו להזרים אותו לסאונדבר באמצעות חיבור BT הנתמך על ידי המקרן. כמובן שבמקרה הזה אתם תלויים בחיבור המקור עצמו באופן רציף למערכת. המערכת תומכת בקבצי אודיו ופורמטים שונים –  192kHz/24-bit DAC, ותוכלו לנגן קבצי MP3, WAV, AAC/AAC+, AIFF, OGG FLAC.

ניתן להעביר בין סוגי פורמטים שונים ולקבל צבע שונה לכל סוג שמע אותו אנחנו מזרימים – סרטים, מוסיקה, סטנדרטי, משתנה (ASC) ובאס בלאסט. ניתן גם להגדיר שבזמן שעות הלילה (Night Mode) הבאס יורד אוטומטית כדי שלא נפריע לשכונה.

בצורה הזו השימוש היה חוויה לכשעצמה כשלא הייתי צריך אפילו לרגע אחד להחזיק בשלט של מקרן הקול והכל בוצע דרך שלט הטלויזיה ששלט גם על עצמת הווליום של הסאונדבר. אבל גם ייתכן שזה בגלל שמדובר במסך וסאונדבר מאותה החברה.

למרות שלא ממש הייתי צריך לגעת בו, השלט של המקרן חביב ופשוט לתפעול. כפתור F יבצע מעבר בין המקורות השונים (BT, HDMI, WIFI….) וכפתור ייעודי נוסף שדרכו תוכלו לכייל ידנית את הגבהים של הרמקולים בנפרד. אם איבדתם את השלט, תוכלו לבצע את השינויים ולשלוט על המקרן גם מהמקרן עצמו עם כפתורי המגע שנמצאים בראש המכשיר וגם מהאפליקציה שם תוכלו לשלוט ולכוון אופציות נוספות על פני מה שקיים בשלט.

מקרן קול LG SL9Y

השלט מאפשר שליטה על כל הפרמטרים. אין כפתור גוגל

השלמת החוויה – רמקולי סראונד

אם חשובה לכם חווית הסראונד בסרטים והצליל שהסאונדבר מספק אינו מספק אותכם, תוכלו להשלים את הסט ולרכוש בנפרד שני רמקולים אלחוטיים אחוריים. שני הרמקולים הם בהספק של 75 וואט כל אחד וביחד נותנים הספק של 140 וואט.

במצבים רבים הרמקולים נשמעו היטב וירו לאחורי האוזניים שלנו את רעשי הרקע (מחיאות כפיים של קהל, רעש של מנוע וכו') אבל בחדר גדול העוצמה לא היתה מספיקה כשרק אלה שישבו קרוב יותר לרמקולים הצליחו להבחין בסראונד העוטף. כמובן שניתן לשלוט גם בעוצמה הזו באמצעות האפליקציה.

החיבור של הרמקולים פשוט מאוד. את יחידת הקצה מחברים למקור חשמל ואליו מחברים את שני הרמקולים בכבל דו גידי המסופק בערכה. מיד עם החיבור לחשמל, המערכת הראשית תזהה את הרמקולים ותתחבר אליהם. פשוט.

מקרן קול LG SL9Y

היחידה לרמקולים האחוריים – 75 וואט כל אחד

מקרן קול LG SL9Y

 

אין גוגל הום אבל יש תמיכה

זאת אומרת יש, אבל רק כתמיכה חיצונית. בניגוד למערכות שנמכרות אל מעבר לים, כאן אין אפשרות להשתמש ברמקול כסייען בפני עצמו. מה שכן, הרמקול כן מכיר את האקוסיסטם של גוגל ומתחבר אליה. תוכלו להגיד לגוגל לנגן שירים ולהעביר אותם למקרן הקול.

 

מקרן קול LG SL9Y

מקרן קול LG SL9Y

מקרן קול LG SL9Y

 

בשורה התחתונה

הצלילים שיוצאים מהמקרן חמים ועוטפים במידה מסויימת. לא מצאתי את המקרן מרטיט בזמן סרט קולנוע עתור אפקטים ואם אתם מצפים לחוויית קולנוע ביתי אמיתית עם יריות שיפלחו את האוזן השמאלית שלכם מאחור ופיצוצים שירעידו את הבית סביר להניח שלא תמצאו את זה כאן. מה שכן תמצאו הוא שיפור מורגש ומשמעותי לרמקולים הקיימים במסך שלכם, במה רחבה יותר של הסאונד עם עוצמת סאונד גבוהה ואפקט חם שמרגיש עוטף במקצת.

יבואן: ח.י. אלקטרוניקה

מחיר:  כ- 2,490 ש"ח לסאונדבר

 

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: מקרן קול LG SL9Y. בדקנו


14:00
  /  
10.3.2020
  
מאת: אלי חבוש

1