סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול

מתברר שגם בגיל 89, קלינט איסטווד חד כהרגלו

17:00
  /  
16.01.2020
  
מאת: עפר לאור

סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול

קלינט איסטווד בן 89, אבל הוא לא מאט אפילו לשניה. ריצ'רד ג'ול הוא סרטו ה-38 והוא כבר עשרים שנה מצליח להשלים כסרט אחד בכל שנה, מרביתם מצליחים ומרביתם גם מספרים סיפור אמיתי או שופכים אור על נושא מעניין כלשהו.

הפעם איסטווד מכוון את זעמו לכיוון של המדיה שיכולה לבנות מישהו בדיוק כפי שיכולה לחסלו. ריצ'רד ג'ול הוא שומר גיבור שהציל לא מעט אנשים באירוע טרור פנימי שאירע באולימפיאדה של 1996 באטלנטה. בדומה לסרט "סאלי" המוטיב כאן הוא שאי אפשר לסמוך על רשויות החוק והחדשות בכדי לדווח לנו את האמת, שכן הן מעוניינות לשמור על כבודן יותר מאשר לזהות את הפושעים האמיתיים.

סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול

הסרט נכנס לפרטי פרטים של חייו בשל ריצ'רד ג'ול, שמנסה ללא הצלחה ובעקשנות המרשימה שלו להיות חלק מרשויות החוק שלא מסתדרת עם הפשטות שלו והקפדנות היתרה שלו לחוקים. ג'ול לא העיפרון המחודד ביותר בקלמר וסומך בעיניים עצומות על רשויות החוק.

לאחר שהוא מצליח לזהות פצצה מוטמנת בשטח האולימפיאדה, הוא מצליח לחלץ ולסלק מהמקום אין ספור אנשים (ובכך ככל הנראה להציל עשרות אנשים) והוא מוכתר במהירות כגיבור האירוע. עם זאת, ההיטסוריה הבעייתית שלו כ "רוצה להיות שוטר בכל מחיר" מעלה את חשד ה-FBI שהוא בעצמו עומד מאחורי מטען הנפץ.

סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול

רשויות החוק והעיתונות החופשית מדליפות את העניין, מה שמכריח את ה-FBI להכריז עליו סוג של מלחמה ולנסות ולהפליל אותו בכל מחיר. 

הסיפור דרמטי ועצוב ומסופר בפירוט שובה לב ומדכדך. אין כאן משהו שלא ידענו או לא ראינו בעבר מהעיתונות או רשויות החוק (חובבי הקונספירציה עלולים לחבר בין פוליטיקאים עכשויים והסיפור הזה) אבל איסטווד טווה כאן סיפור שקשה לעמוד בפניו. מצד שני, הסיפור ארוך, מלודרמטי ולצערי צפוי מראש. זה לא האיסטווד החד של "הפרד" משנה שעברה. אפשר לראות את הטרנד – איסטווד עובר ז'אנרים מסרט לסרט ומתמקד בסיפורים שמעניינים אותו או שמקדמים את האג'נדה שעליה הוא רוצה להשליך.

סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול

במקרה הזה, התחושה שלי היא שהוא מנסה לשדר מסר מעט פוליטי על רדיפת אדם טהור שהוא לאו דווקא החכם ביותר או היפה ביותר, אבל בפנים הוא גיבור למרות מה שהעיתונות ורשויות החוק עלולים לטעון. אולי זה קשור למירוץ לנשיאות האמריקאית, אבל יתכן שאני קורא כאן סאבטקסט שהמשורר עצמו לאו דווקא התכוון אליו.

הסרט טוב ושובה לב. כאמור, לא היצירה הטובה ביותר של איסטווד אבל סרט ראוי ומעניין אבל לא כזה שהשאיר לי רשמים כבדים או מסקנות כלשהן.

סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול

"ריצרד ג'ול – Richard Jewell". ארה"ב 2019. בימוי: קלינט איסטווד. שחקנים: סם רוקוול, קתי בייטס, ג'ון האם, אוליביה ווילד, ופול וולטר האוזר.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: ריצ'רד ג'ול


17:00
  /  
16.1.2020
  
מאת: עפר לאור

1