סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

סרט הזוי ומבריק בעת ובעונה אחת על מלחמת העולם השניה דרך עיניו של ילד

17:00
  /  
02.01.2020
  
מאת: עפר לאור
ביקורת זו נטולת ספויילרים

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

נתחיל מהסוף, הסרט הזה הוא באמת גאונות צרופה, אחד הסרטים המבריקים שראיתי לאחרונה ובכלל. 

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

אז על מה הסרט? הסרט הוא ראיה מאוד יצירתית של השואה מהצד של ילד שלגמרי שוכנע מהפרופוגנדה הנאצית והוא במהותו סרט התבגרות על ילד יצירתי במיוחד שמתפכח מהחלום הנאצי.

הפורמט הגאוני של הסרט הוא לקחת את הצד הקיצוני ביותר, ילד נאצי שהכי משוכנע בעולם שהוא בצד של הטובים, עד כדי כך שהחבר הדימיוני שלו הוא גרסא של היטלר (שמשוחקת בכשרון אין סופי על ידי במאי ויוצר הסרט טאיקה וואיטיטי). חלקו הראשון של הסרט מורכב מסצינות מלאות הומור שחור משחור ומבריק שמחדד את כוח השכנוע של התזה הנאצית ואיך שמכרו אותה לגרמנים הפתיים ששוכנעו על ידה.

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

החלק השני נשען על הסימפטיה שלנו לדמות (ג'וג'ו שמכונה "שפן" בשל פחדנותו שהופגנה במחנה קיץ נאצי מרושע במיוחד) כאשר הוא פוגש לראשונה נערה יהודיה שמתברר שאמא שלו מחביאה במרתף ומאכילה מבלי שסיפרה לו על כך.

איך הקהל קיבל את ההזיה הזו? שאלה מעולה. לאחר כמה דקות של אי נוחות בקהל, חדות המחשבה והפואנטה מתחילים לשקוע והקהל מתמסר לחלוטין להברקה ולהומור השחור של הסרט. אין לי ספק שהסרט ייצר לא מעט רעש בקרב קהל רגיש במיוחד לנושא, אבל הדרך המבריקה שבה הבמאי מחדיר את הרדיפה כנגד היהודים למרכז הסיפור היא מרגשת ומבריקה מבלי להיות כבדה.

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

השילוב בין הדמויות, הכתיבה, הבימוי, ההומור והמבט המרתק על הדמויות ועל המלחמה יוצאים מהכלל. אני מתקשה לחשוב על סרט מקביל שהצליח לחבר את כל החוטים האלה, והקרוב ביותר שאני מצליח לחשוב עליו הוא "ממזרים חסרי כבוד" של טרנטינו. אבל אחרי שאני משווה את השניים, מדובר כאן בסרט מבריק פי כמה, שמצליח לשלב כל כך הרבה אלמנטים במבריקות אין קץ. 

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

הסרט כולל מספר רב של הופעות מבריקות, בראש ובראשן של סאם רוקוול בתור קצין נאצי כושל שמשונמך שוב ושוב לאורך הסרט בשל הכשלונות החוזרים שלו בכל אחד מהזירות והעניינים עליהם הוא אחראי. סרקלט ג'והנסן באחד התפקידים הטובים ביותר שלה היא אימו של ג'וגו, ורבל ווילסון בהופעה הכי טובה שלה אי פעם בתור העוזרת של רוקוול כנאצית קיצונית ומסובבת על כל הראש.

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

כל החבילה הזו מסופקת על ידי במאי שנחשב טרי בתעשיה, למרות שהוא היה מעורב באין ספור סרטים של מארוול, ולאחרונה היה אחד מהמפיקים של הסדרה הראשונה של Star wars – הלא היא המנדלוריאן (הוא גם הקול של הרובוט IG11 שמופיע כמה פעמים במהלך הסדרה). הוא גם יוצר וכותב את הסרט, הבמאי ומשחק את … היטלר הדמיוני… 

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

הסרט מופתי בכל כיוון שלא אסובב אותו. הוא מבויים, משוחק, כתוב נפלא ומרגש מעציב ומחכים בעת ובעונה אחת. השאלה שאני שואל את עצמי זה איך היה למישהו בהוליווד את הביצים לאשר סרט שעל הנייר לא היה אף פעם באמת יכול לעבוד ללא מגע הקסט של וואיטיטי. את זה כנראה לעולם לא נדע, אבל מדובר בהברקה שלא ראינו כמוה מעולם, ואני רק מאחל שהדבר יתן יד חופשית לוואיטיטי לעשות עוד ועוד סרטים מסובבים על כל הראש לפחות כמו זה. 

סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט

 "ג'וג'ו ראביט – JoJo Rabbit", ארה"ב/גרמניה 2019. בימוי: טאיקה וואיטיטי. שחקנים: סקרלט ג'והנסון, טאיקה וואיטיטי, רומן גריפין דיוויס, תומסין מקנזי, סם רוקוול, אלפי אלן, סטיבן מרצ'נט, רבל ווילסון.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: ג'וג'ו ראביט


17:00
  /  
2.1.2020
  
מאת: עפר לאור

1