סרט לסופשבוע – שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)

"שליחות קטלנית: גורל אפל" הרבה יותר טוב מהסרטים הקודמים בסדרת הסרטים האייקונית והאהובה.

14:00
  /  
01.11.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

35 שנים עברו מאז ש"שליחות קטלנית" יצא לבתי הקולנוע, הפך את ארנולד שוורצנגר לכוכב ענק והכיר לנו במאי צעיר ומוכשר בשם ג'יימס קמרון. 28 שנים עברו מאז סרט ההמשך "שליחות קטלנית 2: יום הדין", שהפך לאחד הסרטים המכניסים בהיסטוריה והגדיר סטנדרטים חדשים לשימוש באפקטים מיוחדים בקולנוע. כולנו יודעים מה קרה מאז עם שוורצנגר וגם עם קמרון, אבל סדרת הסרטים האהובה ידעה מאז עליות ומורדות. בשנים האחרונות הופקו שלושה סרטים נוספים בסדרה, חלקם טובים וחלקם פחות. קמרון עצמו לא מעורב בעבודה עליהם. הסרט האחרון בסדרה "שליחות קטלנית: ג'נסיס" שיצא ב-2015 ובו אמילה קלארק גילמה את שרה קונור הצעירה, היה כישלון חרוץ ואחד הסרטים הגרועים בסדרה. בשנת 2016 הודיע ג'יימס קמרון שהוא מעוניין לעבוד על סרט חדש בסדרה ושהוא גייס את ארנולד שוורצנגר ואת לינדה המילטון, שחוזרים לתפקידים המקוריים שלהם. תהליך העבודה ידע עליות ומורדות. קמרון, שעזר גם בכתיבת התסריט, עבר לעמדת ההפקה ולבימוי גוייס טים מילר, שביים את שני סרטי "דדפול". השבוע, אחרי לא מעט שמועות, הגיע הסרט לבתי הקולנוע. עלילת הסרט החדש מתרחשת כ-20 שנה אחרי אירועי הסרט השני ומתרחשת במקסיקו סיטי. שרה קונור (לינדה המילטון, שלא שיחקה על המסך הגדול מאז "פסגת דנטה" ב-1997 ובעצם עושה כאן סוג של קאמבק), חוזרת לעניינים אחרי תקופה במחתרת וחוברת לחיילת משודרגת בשם גרייס (מקנזי דיוויס) כדי להגן על אישה צעירה בשם דניאלה "דני" ראמוס (נטלייה רייז, התגלית של הסרט), שמחסל מהעתיד נשלח להרוג אותה. 

סרט לסופשבוע - שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)

אני אהיה כן איתכם. כשראיתי את הטריילר ל"שליחות קטלנית: גורל אפל", הייתה לי תחושה שהוא הולך להיות גרוע. אחרי האכזבה האדירה שהייתה לי כשראיתי את "ג'נסיס", הגעתי להקרנה עם ציפיות נמוכות וכבר דמיינתי איך אני הולך לכסח אותו בביקורת. אחרי שציפיתי בו, אני יכול להגיד שהחששות שלי היו מוקדמות. "שליחות קטלנית: גורל אפל" הוא הרבה יותר טוב מהסרטים הקודמים בסדרה ומעביר בכיף שעתיים מלאות באקשן וטראש שלא מאמצים יותר מדי את המוח. קודם כל, מדובר בסרט הרבה יותר קצבי ומגובש. רואים שג'יימס קמרון השגיח מלמעלה על הפרוייקט. הבימוי של טים מילר מושפע מאוד מעבודת הבימוי של קמרון בסרטים המקוריים מבחינת הקצב והשליטה בקהל הצופים. מבחינה עלילתית, השלד הסיפורי שעליו נבנה התסריט היה חזק ויציב. נכון, הוא היה גדוש בפרטים ותפניות ומרוב העומס היה לפעמים קשה לעקוב אחריהם, אבל הקצב היה טוב. היו כמה מחוות לשני הסרטים המקוריים והתסריטאים הכניסו בין השורות ביקורת מרומזת על ארצות-הברית של טראמפ. על היחס לזרים ולמהגרים ועל השימוש בנשק. דווקא המסר העיקרי שלו משני הסרטים הראשונים, להיזהר מהשתלטות הטכנולוגיה על העולם, חזר גם הפעם והוא אקטואלי יותר מתמיד.

סרט לסופשבוע - שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)

דווקא האקשן, שהיה הנקודה החזקה של סדרת הסרטים הזו, טיפה הפריע לי. מאז שסדרת "מהיר ועצבני" החלה להצליח, היא העלתה את סף הגירוי של הצופים. כמה שיותר גדול, יותר טוב. כתוצאה מזה, התפתחה הטכנולוגיה ואנשי האפקטים המיוחדים יכולים עכשיו להגשים את כל החלומות הרטובים של התסריטאים והבמאי."שליחות קטלנית: גורל אפל", כמו כל סרט של ג'יימס קמרון, מתהדר באפקטים הדיגיטליים הכי חדשים שיש בשוק. מה שעזר ליצור סצינות אקשן ענקיות ומטורפות, לפעמים יותר מדי. ככל שהסרט התקדם האקשן שלו הגיע לרמה כזו שהוא כבר לא הגיוני ושאני לא מאמין למה שהעיניים שלי רואות. יכול להיות שאם הייתי הרבה יותר צעיר, הייתי עף עליו. אבל בכנות, היה אפשר לוותר על כל האפקטים. אם אתם חובבי אקשן, אתם תיהנו. רק ממליץ לכם להשאיר את הציניות בצד.

סרט לסופשבוע - שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)

מה שמאוד אהבתי ב"שליחות קטלנית: גורל אפל", זה שאת סרט האקשן עתיר התקציב הזה מובילות שלוש נשים שמככבות בתפקידים הראשיים, כשהגברים מככבים בו בתפקידים משניים. בהוליווד של היום, שעדיין מתנהגת כמו בשנות ה-50 של המאה ה-20, זה הישג גדול מאוד. כיף לראות על המסך את לינדה המילטון חוזרת לתפקיד האייקוני שלה. רואים כמה שהיא נהנית מכל רגע להילחם, להשתמש בכלי נשק ולעשות את כל הדברים שנחשבים "גבריים. הכימיה שלה עם שוורצנגר, שגם הוא חוזר לאחד התפקידים האייקוניים שלו לא כבתה ועדיין קיימת כאילו לא עברו 28 שנים מאז הפעם האחרונה שהם עבדו ביחד. הניצוצות ביניהם מטעינים את הסרט באנרגיות ומרימים למעלה את הדיאלוגים העבשים של הדמויות. התרומה של שוורצנגר לסרט היא קטנה מאוד, ומי שמובילות את הסרט לצד המילטון הן שתי שחקניות צעירות ומעולות שעוד נשמע עליהן הרבה בעתיד. הראשונה היא נטליה רייז, שסוחבת את רוב הסרט על כתפיה ועושה עבודה מצוינת. והשניה היא מקנזי דיוויס, שחקנית אופי ממש טובה, שמגלמת תפקיד מאוד פיזי ומצטיינת בו.

סרט לסופשבוע - שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)

 בקיצור: אפשר לראות.

סרט לסופשבוע - שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)

"שליחות קטלנית: גורל אפל" – ארצות-הברית/ספרד/הונגריה 2019. 128 דקות. בימוי: טים מילר. תסריט: ג'יימס קמרון, דיוויד גוייר, ג'סטין רודס, בילי ריי. שחקנים: לינדה המילטון, ארנולד שוורצנגר, נטליה רייז, מקנזי דיוויס, גבריאל לונה, דייגו בונטה.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – שליחות קטלנית: גורל אפל (Terminator: Dark Fate)


14:00
  /  
1.11.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

1