הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה לשירות Yes+ שמעביר לראשונה את מלוא שירות הרב ערוצי של יס לאינטרנט דרך סטרימר appleTV.

7:00
  /  
29.10.2019
  
מאת: עפר לאור

וידאו הצצה ראשונה לשירות

הקדמה

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

השנתיים האחרונות היו קשות במיוחד לחברת יס אשר נקלעה לעין הסערה סביב בעלי בזק ויס לשעבר, משפחת אלוביץ'. במקביל החברה חשופה לראשונה לחברות חדשניות כגון סלקום ופרטנר שמציגות פתרונות רב ערוציים רזים וזולים יותר, והוט שהחלה לקדם שידורים אינטרנטים דרך אפליקציות טלויזיה חכמות וממירי IP. כל זה ועוד – חברות בינלאומיות כמו נטפליקס, ואמזון החלו לשווק ולהציג לקהל הישראלי את מרכולתן, מה שגרם לחברת יס לאבד לקוחות שחלקם מחפשים פתרונות רזים יותר וחלקם מפזרים את כספם בין ספקי טלויזיה השונים.

הפתרון הראשוני של יס היה פתיחת תת חברה בשם StingTV אשר השיקה שירות רזה שתפקידו להתחרות ראש בראש בסלקוםTV ובפרטנר TV אך להתבסס על התשתית של יס. לא בדיוק ברור כמה לקוחות יש לסטינג, שכן החברה לא מציגה דוחות פרטיים משל עצמה, אך ההערכות בשוק הן שהחברה לא הצליחה לתפוס נתח שוק משמעותי אל מול סלקום TV ופרטנרTV שלהן יש יתרון בשל היכולת שלהן לתת ללקוחותיהן שירות טריפל או קוואטרו (טלויזיה, טלפון, אינטרנט וסלולרי).

גם יס החלה לאחרונה לספק שירות טריפל וצפויה בקרוב להשיק שירות קוואטרו מלא שיכול להתחרות בחברות הרב ערוציות האחרות. לא שהחברות הללו במצב מזהיר, שכן בסיס כוחן הוא בשירות הסלולרי שרווחיותו נשחקה מאוד מאז הרפורמה בסלולר של כחלון. גם חברות אלה בצרות לא פשוטות.

Yes+

שירות Yes+ הוא פריצת דרך ביצועית אך גם טכנולוגית. לראשונה יש כאן שיתוף פעולה אמיתי עם אפל, שכן פיצ'רים רבים שיס משתמשת בהן (ותשתמש בעתיד) דורשות אינטגרציה וחיבור הדוק עם אפל שלא נותנת את היכולות הללו לכל חברה. ב-tvOS יש יכולות רבות שהחברה עדיין לא עושה בהן שימוש כגון zero sign-on שירות זיהוי חכם שהחברה מפעילה מול ספקיות טלויזיה אשר מאפשרת רישום וחיבור ללא צורך בכל פרטי זיהוי שהם, הכל דרך זיהוי של כתובתכם ברשת בלבד. יכולות נוספות כגון ריבוי משתמשים ויתכן שגם picture in picture וחיבור לשירות TV עדיין סגורות ליס, אך יתכן שיפתחו לחברה בעתיד.

בינתיים מה שקיבלנו הוא ממשק משתמש מתקדם במיוחד. אולי אפילו מתקדם יתר על המידה למשתמשים יותר פשוטים. האפליקציה חיה צד לצד אפליקציות אחרות כגון נטפליקס, פריים ולצד מתחרים כגון סלקום.

לטובת החיבור, נדרש קודם שתקבלו אישור שיש לכם את המוצר במנוי (אם אתם בניסוי או נרשמתם לשירות, אז זה יהיה קיים בחשבון שלכם לפני קבלת הממיר appleTV+). לדברי החברה, המעבר לאינטרנט משמעותו הוא ש-AppleTV יהפוך לממיר מועדף והחברה תאפשר לכם לשכור אותו כמו כל ממיר אחר (כל תוכנית ועלות הממיר שלה).

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

במסך הפתיחה של האפליקציה תקבלו קוד QR או קוד. לאחר הקלדת פרטיכם והקוד באתר יס, תקבלו סמס למכשיר הסלולרי שלכם ולאחר הקלדתו באתר, האפליקציה תקבל אישור אקטיבציה ותוכלו להתחיל לצפות.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

חשוב לציין: מדובר בגרסאת בטא לכל דבר. במהלך הבדיקות עלו באגים ומי שנרשם לשירות בשלב זה צפוי לפגוש גם הוא באגים פה ושם. מדובר בשירות שבחודשים הקרובים יתייצב לחלוטין אך מי שחווה באגים צריך להיות מודע לכך שהשירות המלא עדיין לא הושק.

האפליקציה היא first class citizen ב-appleTV, כך שלחיצה על Menu לא יוציא אתכם מהאפליקציה, לשם כך נדרשת לחיצה ארוכה יותר או לחיצה על כפתור הבית בשלט. האפליקציה תומכת גם בשלט עם הקלקות (שלטים "ישנים" של אפל) וכן בשלט החכם החדש שכולל swipes. 

הממשק הוא משחק חדש על מה שראינו ב-StingTV אך מהוקצע ומלוטש בהרבה. בראש המסך יש תפריט yes+ שכולל תכנים חדשים וגישה למה שהחברה חושבת שעלול לעניין אותנו. לאחר מכן יש תפריטים לשידורים חיים (ערוצים), המלצות תוכן (אוספים), סדרות (VOD), סרטים (VOD), דוקו (VOD) ותכני ילדים וצעירים (לינארי ו-VOD). יש בצד שמאל גם חיפוש ותפריט הגדרות.

יס מאפשרת עד 3 ממירים בבית פרטי, וממליצה על חיבור רשת של 40M, אם כי יש לציין שמנגנון ה-Fetch של החיבור האדפטיבי של יס הוא זריז במיוחד ויעיל ועל כן ככל הנראה אין צורך בחיבור מהיר עד כדי כך, אלא אם יש לכם עוד צרכני רשת כבדים בבית. יש לציין שחיבור אינטרנט הוא לרוב פחות אמין מחיבור לוייני (שרק תנאי מזג אוויר עלולים לפגוע בו). בינכם לבין יס יש כען תשתית חדשה, וספקית אינטרנט – כלומר 3 גופים חייבים לפעול בסינכרון בכדי לספק לכם את הטלויזיה שאתם צורכים, במקום גוף אחד מרוכז. כמובן שאין הבדל בין סלקוםTV, נטפליקס, אמאזון פריים וידאו, סטינג TV או פרטנרTV לבין שירות זה – למעט העובדה שיס היתה ספקית השירות הבודדת עם חיבור לוייני.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

ממשק הלייב מציג רשימת ערוצים, כאשר המועדפים מופיעים ראשונים ואחריהם ערוצים נוספים. אתם יכולים לעבור בין הערוצים במהירות ב-Swipe אך אם תתעכבו על ערוץ כלשהו תראו חלונית קטנה שתראה לכם מה משודר ברגע זה בערוץ גם אם ברקע מטושטש מתנגן לו סטרים נוסף. 

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

לחיצה ארוכה על OK תתן לכם את האופציות המתקדמות שמאפשרות לכם לבחור ערוצים מועדפים או להפעיל פעולות על תוכן כלשהו. מתחת לרשימת הערוצים יש את שירות ה-catchup שמקליט אוטומטית שבוע אחורה בכל 140 הערוצים בשירות (שזה כ-10 ערוצים פחות מיס בלויין, חסרים ערוצים בערבית, רומנית, גרמנית, DVD BOX וערוצי הפורנו).

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

שירות ה-Catchup משמש כלוח שידורים גרפי לכל דבר. הממשק זריז מאוד, אם כי בגרסא שראינו בהשקה עצמה עושה רושם שהיא יציבה ומהירה אפילו יותר. גרסא זו צפויה לעלות בקרוב לחנותב אפל והמשתמשים ישודרגו לה אוטומטית כמו כל אפליקציה במכשיר.

ניתן לדפדף אחורה ולצפות בכל תוכן כאשר איכות התמונה שלו נראה זהה לשידור החי. ניתן גם ללחוץ לחיצה ארוכה בכדי להעביר את התוכן למוקלטים או לשמור את הסדרה או לסמן אותה להקלטה עתידית.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

מעט היה לי קשה להבין כיצד פועל השידור החי. עם שלט כפתורים לגלילה קדימה קדימה ואחורה היה לי קל יותר לנווט, אך עם השלט swipe הייתי צריך לעשות pause ואז ניתן היה לחזור אחורה בזמן. גם לחיצה ואז swipe גרמה לקפיצה של כ-10 שניות אחורה. לדעתי נדרש עוד פוליש בנושא של trickplay בשידורים החיים.

ממשק נוסף שיש בתחתית השידורים החיים הוא של ערוצים ושל לוח שידורים. יש שני פסים בתחתית המסך. התחתון מבינהם הוא של ערוצים והוא זה שמגיעים אליו ראשונים. גלילה בו תאפשר לכם לבחור בערוץ שונה. לאחר מכן ניתן לעלות רמה ואז לגלול בלוח השידורים. גלילה ימינה תחזור בזמן וניתן לצפות בתוכן דרך שירות ה-catch up. אם תגללו קדימה בזמן תגיעו לעתיד, ושם ניתן רק לסמן תכנים לתזכורת או הקלטה (רגילה או כסדרה). 

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

במבחן איכות התמונה לא ראינו הבדל משמעותי כלשהו בין ממיר יס אולטרה ו-yes+. הערוצים כולם מועברים ב-1080P וקצבי הנתונים אדפטיביים אך נראה שהם בסביבות קצבי הנתונים של הלויין או טיפה טובים יותר (אין שם טרינסקוד סטטיסטי, ערוץ אחד אינו משפיע על קידוד משנהו). המדדים שלנו מראים קצב של סביב 3-4Mbps למרבית הערוצים, כאשר החברה הצהירה שהיא שדרגה את מערך ה-CDN של ה-VOD שלה בכדי לעמוד בעומסים לא רק של סטינג TV אלא גם של השירות הזה. החברה גם שולטת על השלטר דרך אישור הלקוחות וכך שאם יש עומסים החברה תוכל להאיט את קצב הצטרפות הלקוחות ובמקביל לתגבר את השרתים או רוחב הפס הנדרש לשרתם.

בחירה בתוכנית מסויימת מאפשרת פרטים מלאים ונראה שהחברה השקיעה מאמצים רבים להוסיף גרפיקה עשירה ואיכותית ללוח השידורים ברמה שלא ראינו בעבר מאף חברה.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הסימון בתחתית כל תוכניות לייב היא בהתקדמות התוכנית (כמה ממנה כבר עברה). זה מעט מבלבל שכן מדובר בממשק כמעט זהה לסימון של כמה צפינו בתכני VOD, אך הסימון די ברור לצופה.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

בראש הערוצים, יש ממשקים נוספים כגון שידורי ספורט נוספים ומטריצה שלמה של כל 140 הערוצים בשירות, למרות שהמיון שלהם לאו דווקא אינטואטיבי במיוחד. גלילה בין הערוצים והאטה מעל אחד מהם יגרמו לו להתחיל לנגן בתוך ריבוע קטן.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

ספריית ה-VOD מחולקת למספר תת קטגוריות: סדרות, סרטים, דוקו ו-Kids. נתחיל בסדרות. הממשק מחתיל בתכנים מומלצים ולרוב החדשים ביותר.  

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס 
הקבוצה השניה היא סדרות מקור של יס, שהחברה מבטיחה לחדש השנה בקצב של עונה חדשה בכל חודש, לכל הפחות.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

כניסה לסדרה נותנת לנו גרפיקה עשירה, רשימת עונות ופרקים, וכן פרטים על השחקנים הראשיים בסדרה. בגרסא ששוחררה (beta) עדיין אין את מלוא הפרטים של השחקנים, אך השדרוג של האפליקציה שהחברה תשיק בקרוב צפוי לפתור בעיות אלה ולהוסיף גם תמונות של השחקנים. כניסה לכל שחקן מאפשר זיהוי של תכנים אחרים בתוך השירות שהשחקן הנ"ל משתתף בו. כמובן שניתן לראות מה הפרקים שצפיתם בהם וכך להמשיך בבינג' בדיוק מאיפה שהפסקתם. בתום צפיה בפרק מסויים, האפליקציה פשוט עוברת לפרק הבא אוטומטית (ניתן לשנות זאת בהעדפות הצפיה בהגדרות האפליקציה).

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הגלילה בין העונות והפרקים מסודרת מאוד יפה וקל מאוד להבין איפה אתם עומדים בסדרה. בהמשך החברה תשיק גם פרופילי משתמש, כך שכמה אנשים באותו בית יכולים יהיו לקבל העדפות של עצמם וגם לראות איפה הם אישית הפסיקו לצפות מבלי להפריע למיקום האחרון של שאר האנשים באותו בית. פיצ'ר נוסף שהחברה צפויה להשיק בהמשך הוא דילוג על הפתיח של תכני ה-VOD של החברה.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

בתכני VOD או תכנים מוקלטים (למשל Catchup) ניתן לגלול תוך כדי צפיה בחלונית קדימון – כך שניתן לגלול בדיוק לאן שרוצים בסרט. כדאי לציין שלוקח זמן עד שזה נטען כך שאם תנסו לגלול ממש עם פתיחת התוכן זה עלול לא לפעול כשורה. כדאי לציין שזה שיפור דרמטי ביחס לממירים המקליטים שמורידים את תכני ה-VOD פרוגרסיבית, כלומר העברה לאמצע הפרק דורשת שהפרק ירד לפחות עד מחציתו קודם לכן.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

מגוון התכנים רחב מאוד והתקשתי למצוא תכנים שזמינים ביס אך לא זמינים ב-yes+. עם זאת יש כמה סייגים. אין עדיין תכני VOD (כולל סדרות מקור) ב-4K למרות שביס אולטרה יש כמה תכנים כאלה, בעיקר סדרות מקור של החברה כגון סדרת המופית פאודה. סייג שני נוגע לאודיו רב ערוצי Dolby Digital AC5.1. בעוד שהתכנים הם זהים, בממירי יס הלוייניים (הם בפועל ממירים היברידיים שמורידים את תכני ה-VOD מהאינטרנט) יש תמיכה באודיו רב ערוצי. עם זאת, זה כמעט לא מורגש כי יס עדיין רוכשת מעט מאוד תכנים מסוג זה, באופן מוזר ולא ברור שכן מרבית התכנים שהיא רוכשת זמינים בפורמט זה (להערכתי מדובר בהוזלה כלכלית).

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

החברה מתכננת לא רק השקה של תכני 4K ב-VOD (לא ברור אם מדובר רק בתכני מקור) אלא גם תכנים ב-HDR בהמשך. עד כה יס לא שידרה תכני HDR כולל תכני ספורט למרות שחלק מהממירים שלה היו אמורים להיות מסוגלים לתמוך ב-HLG.

עולם הילדים

עולם הילדים הוא עולם בפני עצמו וכמעט משמש כאפליקציה משל עצמה. תחילה יש לבחור בסוג הילדים 0 יש ילדים קטנטנים (גיל הרך) ו "גדולים" (הכיתות הנמוכות בבית הספר). נתחיל דווקא ב"גדולים"

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

כאן הממשק דומה מאוד לממשק באפליקציה הראשית. הארגון מעט שונה, יש ערוצי לינאר בראש ותכנים ורשימות צפיה מיד אחרי כן, שכוללים VOD וערוצים לינארים.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

התכנים זמינים לפי קטגוריות משל עצמם – בדומה לאפליקציה הראשית. יש אוספים (המלצות ופליי ליסטים), סדרות וסרטים. הסרטים זמינים בגרסא אגלית עם תרגום או עם דיבוב לפי ההעדפה שלכם.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

בהגדרות ניתן לסמן קוד סודי של ההורים. לאחר הקלדתו ניתן לשנות את מגבלות התוכן לילדים

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

המגבלות כוללות מגבלות בשעות לפי ימי חול ובנפרד סופי השבוע. החברה גם מאפשרת מגבלת תכנים – ערוצים ותוכניות שאפשר להעלים.על ידי לחיצה ארוכה ובחירה בתפריט המתאים.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

"הגדולים" יכולים גם לחפש תכנים בחיפוש זהה לזה של המבוגרים.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

היציאה מאיזור המבוגרים הוא פשוט לחיצה על התפריט המתאים. כלמר, הגדולים יכולים טכנית להגיע לתכני המבוגרים, המטרה של הממשק הוא רק לרכז להם את החומר. בהמשך אמור להיות גם מנגנון חסימה שימנע יציאה מאיזורי הילדים עבור חדרי ילדים למשל.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הממשק של הקטנטנים הוא רדיקלי יותר. התמונות גדולות יותר, מדגישות את הדמויות של כל סדרה ולא את שם הסדרה או שם הערוץ בו הוא מופיע. הקטנטנים הרי לא מתמצאים בערוצים אבל כן מכירים את הדמויות. התכנים שאמורים להיות מוצפים כאן הם חזרות על תכני שהילדים אוהבים (סוג של בינג' רק הפוך – שוב ושוב אותם פרקים).

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

יש גם אוספים שמאוגדים לפי נושאים, ואפילו לפי לוחות זמנים – נניח תוכניות שמתאימות לשעות הבוקר, לשעות הצהריים, למנוחת צהריים, לפני שינה וכו'. הם מתוזמנים בכדי שיהיו לפי לו"ז ידוע, אך הפרקים בהם משתנים.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

המלצות

לדברי יס, הניסויים הרבים שהחברה הריצה עם מערכות המלצות תוכן לא תפסו. לא היו מספיק משתמשים והלקוחות של החברה לא התחברו להמלצות. כאשר יס שאלה את הלקוחות שלה איך הם מקבלים המלצות תוכן, הם תמיד דיברו על חברים ועל אנשים אמיתיים. הממשק החדש משקף זאת על ידי מקבצי המלצות שבראש ובראשונה מדגישות אוצרי תוכן (content curation) אנושי. אנחנו רואים את הדמות שאצרה את התוכן, לרוב סלבריטאים או אנשי תוכן, והערוצים, סרטים וסדרות שהם אישית מעדיפים. הרעיון הוא למצוא מישהו עם העדפות דומות לשלכם ולעקוב אחרי ההמלצות שלו או שלה.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

בנוסף, אנשי התוכן של יס מאגדים אוספים לפי תחומי כניין, כגון ספיישלים, תעלומות, חידושים, תכנים זרים, תכנים לקהילהת ה-LGBTQ, וכו' וכו'.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

לבסוף (למה בסוף ולא בהתחלה?!) יש לנו את רשימת המועדפים שלנו שהם כל התכנים שסימנו שאנחנו אוהבים. למי שמנוי על yesGO המערכת תדאג לסנכרן את ההעדפות בין המערכות וכך ניתן יהיה לשמר רשימת מועדפים אחת וגם להמשיך לצפות בנייד מהמקום שהפסקתם בסלון. כמובן שעד 3 הממירים yes+ שלכם יהיו מסונכרנים ותוכלו להתחיל לצפות במכשיר אחד ולסיים במכשיר בחדר אחר. 

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

ממשק החיפוש פשוט למדי ועובד היטב.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הממיר הראשון של יס פלוס הוא ממיר appleTV (החל מדור 4 ומעלה) אך החברה הציגה גם ממיר אנדרואיד בשיתוף עם נטפליקס ועם גוגל, מה שיאפשר לו לכלול חנות ושירותי גוגל, וכמובן את נטפליקס (שלא היו זמינים בממיר של סטינגTV שלא קיבלה אישור דומה לממיר שלה). האפליקציה של יס+ תושק בקרוב גם במערכות אנדרואיד TV, שזה אומר מסכי אנדרואיד (כמו פיליפס וסוני), ממירי Android TV (כמו NVidia Shield). ברבעון הראשון של 2020, החברה מתכננת להשיק אפליקציות למסכי טלויזיה מסוג WebOS של חברת LG, ו-Tizen של חברת סמסונג. כדאי לציין שמדובר בפרוייקטים מורכבים מאוד, כך שיש סיכוי רב שלוחות הזמנים הללו יגלשו.

בעתיד גם החברה מתכננת השקה של גרסאות חדשות של האפליקציות למכשירים ניידים, שיכללו את כל היכולות של יס פלוס, מעבר למה ש-yesGO מאפשרת כיום.

כדאי לציין שאפליקציית yes+ היא ממושמעת להוראות אפל, מה שאומר שניתן לשנות את הפורמט של התרגום שמוצג בה. ניתן לבצע זאת בהגדרות האפלTV, תחת Accessibility ומשם subtitles and captioning.

ניתן לשנות את כל ההגדרות, החל מצורת הגופן, השקיפות, המסגרת, הצבעים, הגודל והרקע של הפונטים. חשוב רק לשים לב להגדיר את Video override כ-No בשביל לאלץ את הודיאו לנגן בדיוק את הפורמט שאתם בוחרים בכל אופציה.הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

לבסוף יש לאפליקציה לא מעט הגדרות שמאפשרות שליטה במכשירים המחוברים לכם לחשבון, הגדרת שפות הכתוביות, התנהגות הממשק והקוד הסודי.

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס

פספסנו משהו? נותרו שאלות פתוחות, תגיבו לנו בפורום ונשמח לסייע.

 

לדיון בנושא: הצצה ראשונה על שירות Yes+, שירות appleTV של יס


7:00
  /  
29.10.2019
  
מאת: עפר לאור

1