סרט לסופשבוע: ג'וקר

ג'וקר -  סרט ייחודי בעולם סרטי הקומיקס עם חואקין פינקס בתפקיד מטריד במיוחד

7:00
  /  
08.10.2019
  
מאת: עפר לאור

בשנים האחרונות הופצצנו בסרטי קומיקס שמרביתם נראים שכפולים אחד של השני. המון אפקטים של CGI על חשבון משחק קולנוע חלש, עודף של שחקנים מפורסמים שחלקם אפילו לא זוכרים אפילו באיזה סרטים הם הופיעו (גווינת' פאלטרו, אני מסתכל עליך) וזה על חשבון עלילה חלולה והרבה מאוד מקגאפנים (אמצעים עלילתיים חסרי תועלת שכולם רודפים אחריהם).

סרט לסופשבוע: ג'וקר

בעוד שעבור סרט מארוול, המתכון הזה הצליח שוב ושוב, עבור DCU המתכון נכשל בעקביות. הדמויות לא היו אמינות, העלילות היו יותר מדי מופרכות. זה פשוט לא עבד (אולי למעט Wonder Woman של גל גדות). טרילוגית Dark Knight של באטמן היתה היחידה שבאמת תפסה, הודות למשחק האינטנסיבי של כריסטיאן בייל ולא פחות מזה של הית' לדג'ר בתור הג'וקר. דמות איזוטרית, מוטרדת ומאוד מאוד מופרעת, פתאום הפכה לאמינה בידיו המיומנות של לדג'ר שלצערינו כבר לא איתנו.

ההמשך היה פחות מעודד. הגרסא של ג'ארד ליטו, שחקן מוכשר ללא ספק, לדמות הג'וקר הפכה אותו ללא אמין ומיותר לחלוטין. משחק חלול ועלילה מיותרת בסרט "יחידת המתאבדים" (Suicide squad) תרם רבות לירידת קרנו של היקום של DC Comics.

ואז הגיע הג'וקר

סרט לסופשבוע: ג'וקר

זה אינו סרט קומיקס רגיל, ואפילו אפשר להגיד שלמעט השמות וכמה נקודות ממשק ליקום של DC, אני לא בטוח שאפשר לקרוא לזה סרט קומיקס בכלל. לסרט יש אפס אפקטים, אפס סצינות אקשן ובריחה. האמת שקשה אפילו להגיד באיזה ז'אנר הסרט הזה נמצא.

הז'אנר הקרוב ביותר שמצאתי זה דרמה פסיכולוגית בסגנון של היצ'קוק וגם זה כמובן לא בדיוק מתאים לסיפור על אדם עם הפרעה נפשית שמצליח לסחוף אחריו תנועת פשע שלמה בסגנון "the purge".

למשימת גילום הג'וקר נבחר חואקין פינקס, לא השחקן היציב ביותר בהוליווד בעצמו. הוא מגלם את ארתור פלק, ליצן עלוב ומסכן שגר עם אמא שלו, כשלשניהם אין כמעט כסף ואין כמעט חיים. ארתור פלק חי הוא איש קטן ועלוב, עם הפרעה שגורמת לו לצחוק באופן בלתי נשלט בזמנים הכי לא נכונים ושיש לו פנטזיה להיות סטנדפיסט למרות שלא אמר דבר מצחיק מעולם. ארתור פלק אינו בטוח אם הוא באמת קיים, שכן העולם סביבו מצליח להתעלם מקיומו באופן עקבי.

 

סרט לסופשבוע: ג'וקר

עם הזמן פלק לוקח על עצמו יותר ויותר תכונות של הג'וקר, כולל התאטרליות והריקוד, הצחוק הזדוני והתוכניות המעוותות. אנחנו מצליחים לקבל תמונה מרתקת של איך אדם שהושלך הצידה על ידי הקהילה משתמש באלימות בכדי לתפוס כותרות ולהפוך את עצמו למישהו חשוב. המסר מרתיע ומציג אנרכיה ככלי בידי היוצר.

חואקין פינקס הופך אל מול העיניים שלנו לג'וקר. הוא לא משחק את הג'וקר, הוא הג'וקר. 

רוברט דנירו משחק כאן כדמות שולית אך כזו שבעצם הופכת סופית את הג'וקר למי שאנחנו מכירים ככזה, אבל למרבית הפלא, חואקין פינקס 

זה אינו סרט קל, זה לא סרט משפחתי וזה לא סרט לילדים. זה סרט מפחיד, מלחיץ פיסכולוגית, עם כמה סצינות אלימות מלחיצות. אבל הסצינות המלחיצות ביותר זה כאשר חואקין פינקס נמצא עם עצמו, לוקח על עצמו את הדמות של ג'וקר (הוא הרזה באופן קיצוני לטובת התפקיד עד כדי כך שזה ממש מפחיד לראות אותו כעור ועצמות). 

"ג'וקר". ארה"ב 2019. 122 דקות. במאי: טוד פיליפס. שחקנים: חואקין פינקס, רוברט דנירו.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: ג'וקר


7:00
  /  
8.10.2019
  
מאת: עפר לאור

1