סרט לסופשבוע – איש מזל התאומים (Gemini Man)

"איש מזל התאומים" הוא סרט ישן בעטיפה חדשה ונוצצת.

15:00
  /  
04.10.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

לפני כמעט 20 שנה, בשנת 2000, אנג לי הדהים את העולם עם "נמר דרקון". האפוס ההיסטורי דובר המנדרינית שזכה בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, הציג אומנויות לחימה בצורה שלא נראתה על המסך והגדיר רף חדש בשימוש בטכנולוגיה ובאפקטים מיוחדים בקולנוע במטרה לספר סיפור. ב-2012, לי עשה זאת שוב עם "חיי פיי", שהביא למסך את הספר רב המכר בצורה הכי קרובה למקור הספרותי תוך שימוש בטכנולוגיית תלת-מימד מרהיבה שזיכתה את לי באוסקר הבימוי. אתמול עלה על מסכי הקולנוע סרטו החדש של לי "איש מזל התאומים". הפעם, לי חבר למפיק ג'רי ברוקהיימר ולתאגיד הסיני "עלי באבא" (ששותפים בהפקת הסרט ביחד עם אולפני "פארמאונט" וחברת "skydance")כדי להביא את אמנות הקולנוע עד לקצה ולהדהים שוב את העולם. ויל סמית' מגלם את הנרי ברוגן, מתנקש מקצועי ועתיר הישגים, שנמאס לו מהעבודה ומחליט לפרוש. כמה ימים אחרי הפרישה הוא מגלה שעוקב אחריו מתנקש מיומן, שהוא בעצם גרסא צעירה שלו. הנרי מחליט להשיב מלחמה, ותוך כדי הוא מגלה פרטים חדשים ומפתיעים על הארגון שהעסיק אותו.

סרט לסופשבוע - איש מזל התאומים (Gemini Man)

הייתם פעם במצב שבו קיבלתם מתנה, פתחתם את נייר העטיפה וגיליתם שקיבלתם משהו שכבר יש לכם?. מבאס נכון?. זה בדיוק מה שהרגשתי בצפייה ב"איש מזל התאומים", סרט ישן בעטיפה חדשה ונוצצת. לי והצוות שלו השקיעו המון באפקטים ובאקשן ולא נשאר להם תקציב לתסריט ראוי. האקשן מושקע ויש כמה סצינות ממש יפות. אבל הסצינות הללו לא יכולת להחזיק סרט שלם, צריך שיהיה תסריט שיצדיק אותן. התסריט, שנכתב בידי קבוצת כותבים (שאחד מהם הוא דיוויד בניוף, יוצר "משחקי הכס") נראה כמו תרגיל בשיעור תסריטאות לנוער. הסיפור מופרך ולא הגיוני, הדיאלוגים מטופשים וילדותיים, הבדיחות מאולצות ויש סצינות שנראות כמו שאריות מחוממות מסרטים אחרים. בשלב מסויים אחת הדמויות פוצחת במונולוג חד ואקטואלי על זה שהטכנולוגיה הרסה לנו את החיים, אבל אנחנו לא יכולים בלעדיה. מונולוג מעניין עם מסר חזק, אבל הוא מגיע מאוחר ולכן מאבד את העוקץ שלו. לאורך כל הצפייה הייתה לי תחושה שמדובר בתסריט שנכתב לפני 20 שנה ואף אולפן לא הפיק אותו, אז פשוט שלפו אותו מהבוידעם ויאללה בלאגן.

סרט לסופשבוע - איש מזל התאומים (Gemini Man)

לי, ביחד עם אנשי האפקטים המיוחדים, השתמשו בטכנולוגיה חדשנית כדי ליצור דמות דיגיטלית שתהיה העתק מדויק של סמית' בצעירותו. מרחוק זה נראה אמין ומאוד אמיתי, אבל ככל שהמצלמה מתקרבת רואים שזו דמות דיגיטלית ושאנשי האפקטים המיוחדים התאמצו מאוד כדי שהיא תיראה אמיתית עד כמה שאפשר. התחושה שלי התאמץ במיוחד מתבטאת גם בחווית הצפיה בסרט. הוא החליט לצלם את הסרט בכמה מצלמות בו זמנית. מצלמה רגילה, מצלמת תלת-מימד ומצלמת 4k מיוחדת, שמצלמת 120 פריימים בדקה. זו אותה שיטת צילום שבה פיטר ג'קסון צילם את טרילוגיית "ההוביט", שגורמת לתמונה להיות הרבה יותר חדה וקרובה למה שהעיניים שלנו רואות במציאות. בנוסף לגרסה הרגילה וגרסת ה-imax, תוכלו לראות את הסרט בשיטת הקרנה חדשה שנקראת 3d plus, שזה בעצם תלת-מימד ב-4k. התמונה אכן חדה וריאליסטית, אבל אחרי כמה דקות והרגשתי שהעיניים מתאמצות יותר מדי והתחיל לי כאב ראש נוראי, מה שהרס את חווית הצפייה בסרט וגרם לי לחכות לכותרות הסיום.

סרט לסופשבוע - איש מזל התאומים (Gemini Man)

הדבר היחיד שהיה טוב בסרט הזה זה וויל סמית'. סמית', שחוגג השנה 51 אבל נראה הרבה פחות מזה, מוציא סרט שני בחמישה חודשים וזה הסרט השני שלו (אחרי "אלאדין") שכותבים עליו שהוא הדבר הכי טוב בו. כוחו עדיין במותניו, הכריזמה שלו מפיחה חיים בסרט ובשחקנים שחולקים איתו את הפריים. לצידו משחקים מרי אליזבת' ווינסטד ובנדיקט וונג החמודים, אבל זה לא מחזיק את הסרט. שאר הקאסט ממש גרוע, אבל הכי חבל לי על קלייב אוון. אוון הוא אחד השחקנים האהובים עלי, שבשנים האחרונות חווה נפילה בקריירה ומקבל תפקידים שלא מתאימים לו. ב"איש מזל התאומים" הוא משחק את אחד התפקיד הגרוע ביותר שלו. הוא כל-כך לא נהנה ושם בשביל הצ'ק בסוף הצילומים וזה עובר הלאה לצופים. חבל, פשוט חבל.

סרט לסופשבוע - איש מזל התאומים (Gemini Man)

בקיצור – אפשר לוותר. 

סרט לסופשבוע - איש מזל התאומים (Gemini Man)

"איש מזל התאומים" – ארצות-הברית/סין 2019. 116 דקות. בימוי: אנג לי. תסריט: דיוויד בניוף, בילי ריי, דארן למקה. שחקנים: וויל סמית', מרי אליזבת' ווינסטד, בנדיקט וונג, קלייב אוון, דגלאס הודג', לינדה המונד. 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – איש מזל התאומים (Gemini Man)


15:00
  /  
04.10.2019
  
מאת: איתמר נימרוד