סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

בראד פיט מככב בסרט שיוצריו מאמינים שהוא מועמד מוביל לאוסקר. 

17:00
  /  
19.09.2019
  
מאת: עפר לאור

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

בראד פיט עבר מהפכה בעשור האחרון והפך לשחקן מהרציניים בהוליווד. הופעתו רק לאחרונה בסרטו של טרינטינו היתה מבריקה והתעלתה על הופעותיו בשנים שקדמו לו. ב-אד אסטרה (אל הכוכבים בלטינית, כפי שהסרט מסביר בכתוביות אשר פותחות אותו.

נתחיל בסיפור המסגרת, בראד פיט מגלם את רוי מקברייד, אחד מהאסטרונאוטים השקולים והאמיצים בנמצא. סצינת הפתיחה שבה מקברייד נחשף לתופעה שמתחילה את כל המסע שלו במערכת השמש מציגה לנו את קור הרוח שלו שבו הוא צריך להתמודד עם נפילה בלתי אפשרית מאנטנה חללית בגובה מטורף.

אותה תופעה מובילה את מקברייד לצד האפל של הירח ומשם למאדים, מתוך מטרה למצוא את אביו שכבר נמצא עשרות שנים בקצה מערכת השמש מבלי שהוא ידע על כך וככל הנראה ספינתו היא הגורם לתופעות הטבע ההרסניות שמתרחשות כעת בכדור הארץ.

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

הסרט הוא ללא ספק מחווה ענקית לקלסיקה קולנועית "2001 אודיסאה בחלל" וסרט ההמשך שלו. מבנה הסרט דומה – גיבור הסרט מובל ללא הסבר לירח ומשם למסע מורכב כאשר סיפור המסגרת בכל המקרים הוא נסיון לגלות חיים מחוץ לכוכב הלכת שלנו. במקרה של 2001, המסע משתבש בשל כסילותם של בני האדם שנתנו למכונות תבונה והוראות מתגנשות שמפריעות למסע.

כאן כסילותם של האנשים הוא בהתערבות בטבע ובמאבק על משאבים. כאן בני האדם נאבקשים במישרין אחד עם השני, דבר שאנחנו מגלים במרדף מכוניות מוזר כאשר פיראטים מנסים להתשלט על רכב הירח של מקברייד ללא הסבר ברור.

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

הסרט מתעכב מאוד על כסילותם של בני האדם, החל מהדרך שבו הטבע מתנגד להתערבותנו בחלל (אותות המצוקה שמובילים את מקברייד לספינת מחקר חיות בחלל) וכלה בעובדה שההתערבות שלנו היא הגורם שמאיים לחסל את מערכת השמש שלנו.

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

בדומה ל-2001, גם כאן אי האמון בין האנשים, בין ההנהלה לבין מקברייד, בין מקברייד לאביו – הוא זה שגורם להכי הרבה בעיות בסרט ולמאבק תמידי שמקברייד צריך להתמודד איתו. במקום לפתור את הבעיות הפרקטיות, הוא נאלץ בעיקר להתמודד עם אנשים וחוסר האמון שלהם בו.

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

קצב הסרט איטי, בדומה מאוד ל-2001. הוא איטי מדי לשנת 2019. אנשים יתקשו להתמודד עם קצב כזה של סרט שעיקרו הוא בראד פיט מתפלסף על מהות האנושות והיחס בינו לבין אביו. הכי קרוב שראינו לסרט כזה לאחרונה היה "האיש הראשון" שבו מרבית הסרט היה מבט על פניו של ראיין גוסלינג תוך כדי שהוא חווה לראשונה את המסעות שלו בחלל. שם זה עבד, כאן זה בעיקר מתיש ומשעמם. 

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

הבעיה לחלוטין לא בפיט. כתפיו רחבות והוא בהחלט מצליח לייצג נאמנה את רצון היוצר, אך למרבית הצער אף שחקן לא יכול להחזיק סרט שהעלילה שלו מחוררת כמו גבינה שווצרית. השילוב של עלילה משובשת, קצב איטי מאוד, וסיום מאתגר במיוחד מבחינה עלילתית פשוט הופך את הסרט לעינוי מתמשך ככל שהסרט מתקדם במסלולו.

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

אם בתחילת הדרך אכפת לנו מרוי ומאביו ואנחנו רוצים להבין מה קרה שם ומדוע אביו לא יצר קשר במשך עשרות שנים ומה מצבו כרגע, כאשר מגיע הרגע ורוי פוגש את אביו (טומי לי ג'ונס בהופעה חלשה במיוחד) כבר איבדנו את היכולת והסבלנות להבין את הלוגיקה ובוודאי את העניין שלנו בעלילה.סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

הסרט יפה ויזואלית, אך עלילתו, במיוחד בשליש האחרון שלו, מלאה בחורים וכשאחנו מגיעים לסוף, כבר לא ממש משנה לנו אם רוי מקברייד או האנושות כולה תשרוד את תופעות הטבע שמקברייד אמור להציל אותנו ממנה. זה מקרה שבו אומנות שברה את האמינות.

סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)

"אד אסטרה", ארה"ב 2019. 122 דקות. במאי: ג'יימס גריי. שחקנים: בראד פיט, טומי לי ג'ונס, רות נגה, דונלד סאת'רלנד.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: אד אטסרה (Ad Astra)


17:00
  /  
19.9.2019
  
מאת: עפר לאור

1