סרט לסופשבוע – המוסד (Mossad)

"המוסד" הוא סרט הישראלי הכי מצחיק מאז "זוהי סדום" 
12:30
  /  
29.06.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

משהו מרענן עובר על הקולנוע הישראלי, הוא החל להקליל את עצמו ובעקבות ההקללה הזו הוא נפתח לז'אנרים חדשים. בשלוש השנים האחרונות, לצד הסרטים הישראליים הרגילים, יוצאים בעיקר בחודשי הקיץ סרטים בעלי פוטנציאל מסחרי מובהק שפונים לקהלים שונים. פתאום אנחנו רואים סרטי אימה ומד"ב, סרטים שפונים לילדים ונוער, קומדיות פרועות ואפילו סרטי אנימציה בעברית שוטפת. לא כל הסרטים הללו טובים, אבל משהו טוב יצא מזה. גם הקולנוע הישראלי גילה את סרטי הקיץ. אמנם באיחור, אבל תמיד טוב מאוחר מאף פעם. הסרט החדש "המוסד", שיצא ביום חמישי האחרון, מנסה לעשות משהו שעוד לא נעשה בקולנוע הישראלי. פארודיה כחול לבן. מאחורי הסרט עומד אלון גור-אריה. גור-אריה הוא איש אשכולות. הוא במאי ותסריטאי שכתב וביים סרטים ותכניות טלוויזיה רבות והיה ממייסדי תכנית הרדיו "היפופוטם". בכובע השני שלו הוא מרצה לקולנוע ולהומור, שייסד את "מועדון הסרט המופרע" שרץ בהצלחה בסינמטקים הרחבי הארץ ומשלב הקרנה של סרט (לרוב קומדיה מטורפת) עם הרצאה שלו. כשיש גם גרסא מיוחדת לילדים. "המוסד" הוא גרסא ארוכה יותר של סרט קצר שכתב וביים בשם "המוסד הסגור", שהפך לקאלט ומציג כבר שנים בפני אולמות מלאים. לצורך הפקת הסרט הוא פנה לדיוויד צוקר, שכתב וביים את "האקדח מת מצחוק", "טיסה נעימה" ו"סודי ביותר" ונתן לו לקרוא את התסריט. צוקר נדלק, נתן את הפידבקים שלו והגיע לארץ כדי ללוות את תהליך ההפקה. גיבור הסרט הוא גיא מורן (צחי הלוי המצוין) סוכן מוסד עם כל הקלישאות הנלוות, שנכשל במהלך משימה בתוניס ומפוטר מהארגון. מה שמכניס אותו לדיכאון עמוק. שרשרת של אירועים גורמת לו לחזור לארגון, לשתף פעולה עם ה-c.i,a ולחזור לאיתנו.

סרט לסופשבוע - המוסד (Mossad)

"המוסד" יצא לבתי הקולנוע אחרי שפתח את פסטיבל "קולנוע דרום" בשדרות ואחרי הקרנות מבחן רבות. אנשים שיצאו ממנו אמרו שזה "הסרט הישראלי הכי מצחיק של השנים האחרונות". את האמת, הם צודקים. מדובר בסרט הישראלי הכי מצחיק מאז "זוהי סדום" של חבורת "ארץ נהדרת". גור אריה יצר סרט שצוחק על הקולנוע (בעיקר על סרטי ריגול ואקשן), על תרבות הפופ ועל הישראליות על כל גווניה. הוא אמר "אני רוצה לעשות קומדיה מופרעת בדיוק כמו בהוליווד. אין לי הרבה תקציב, אז בואו ננצל אותו עד תום". והוא אכן ניצל אותו. הסרט מתפקע מהומור ומיצירתיות. אין דבר שלא עשו פה. כל דקה יש בדיחה. או קאצ' פרייז מצחיק שיהפוך לקאלט או בדיחה פיזית שמופיעה על המסך. הבדיחות שואבות השראה מהקולנוע ומהתרבות הישראלית וגור אריה מנצל כל מטר שיש לו בפריים לחגיגה. באמת, לא בצחוק. אני מודה, לא כל הבדיחות עבדו והיו רגעים שהיה לי קשה לעקוב אחריהן ובטוח אלך לראות אותו פעם נוספת. אבל רוב הבדיחות היו מצחיקות ומאוד נהניתי. מה שעוד שמתי אליו לב, הוא שכל מי שעבד על הסרט הזה נהנה מכל רגע ורואים את זה על המסך. 

סרט לסופשבוע - המוסד (Mossad)

אבל מה שהכי הפתיע אותי, הוא המשחק. גור אריה גייס ל"המוסד" קאסט מרשים של כוכבים. כולם משחקים טוב מאוד ומפתיעים לטובה, אבל מי שבאמת בולט מעל כולם הוא צחי הלוי. הלוי מפגין יכולות קומיות מרשימות ולא מהסס לצחוק על עצמו , על החתונה עם לוסי אהריש שעמדה במרכז תשומת הלב השנה ועל התפקידים שהוא גילם ב"בית לחם" וב"פאודה".  שאר הקאסט משלב בין קומיקאים כמו שלומי קוריאט וטל פרידמן (שגונב את ההצגה כהרגלו), שחקנים שהם מגוונים כמו דביר בנדק ועידו מוסרי וגם שחקנים שלא התנסו אף פעם בקומדיה כמו עדי הימלבלוי, אפרת דור ועומר דרור. לכל אחד מהם יש את ההזדמנות שלו לזרוח. שימו לב לגילה אלמגור, הגברת הראשונה של הקולנוע הישראלי, שמופיעה כאן בתפקיד קטן ומאוד מעניין. 

סרט לסופשבוע - המוסד (Mossad)

בקיצור – כדאי לראות, ולהישאר עד שהכותרות נגמרות.

סרט לסופשבוע - המוסד (Mossad)

"המוסד" – ישראל 2019. 95 דקות. תסריט ובימוי: אלון גור אריה. ייעוץ אומנותי: דיוויד צוקר. שחקנים: צחי הלוי, עדי הימלבלוי, אפרת דור, טל פרידמן, דביר בנדק, עידו מוסרי, שלומי קוריאט, טל טירנגל, עומר דרור, ניצן זיצר, תומר שרון, מיטל דוהן, אילן דר, גילה אלמגור. 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – המוסד (Mossad)


12:30
  /  
29.6.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

1