סרט לסופשבוע – רוקטמן (Rocketman)

הסיפור של "רוקטמן" צפוי ועייף, אבל הבימוי הקצבי והיצירתי  וצוות השחקנים המצוין הופכים אותו לסרט כיפי שמספק את הסחורה.  
20:00
  /  
30.05.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

אחרי ההצלחה המסחרית והביקורתית של "רפסודיה בוהמית", היה ברור שהטרנד הבא בהוליווד הוא ביוגרפיות מוזיקליות. ואכן, אתרי הקולנוע הוצפו בידיעות על סרטים חדשים, שנמצאים בתהליכי עבודה ובמרכזם ביוגרפיה על מוזיקאי ענק (חי או מת). הראשון להרים את הכפפה היה סר אלטון ג'ון, שסיפור חייו יכול להוות בסיס ליותר מסרט אחד. אולפני הקולנוע חיזרו במשך שנים אחרי ג'ון, שימכור להם את הזכויות לביוגרפיה שלו, אבל הוא הציב להם רשימה של תנאים והם ויתרו.  אולפני פראמאונט הם אלו שהרימו את הכפפה וקיבלו את הזכויות לאחר שהסכימו לתנאיו של ג'ון, שדרש להיות מעורב בכל פרט בעשיית הסרט. מההפקה, דרך כתיבת התסריט ועד לליהוק. היום, אחרי שהוקרן בבכורה עולמית מפרגנת בפסטיבל קאן, עולה על מסכי הקולנוע הסרט "רוקטמן". סרט שאני אישית ציפיתי לו מאז ששמעתי שהוא נכנס לתהליך הפקה. "רוקטמן" נקרא על שם אחד הלהיטים הגדולים של סר ג'ון (שאותו מגלם טארון אגרטון המצוין, שעליו עוד אדבר בהמשך) ומספר את סיפור חייו החל מילדותו באנגליה שם נולד כרג'ינלד דוויט, ועד שהתבגר, שינה את השם לאלטון ג'ון והפך לאחד המוזיקאים המוכשרים והמצליחים בעולם. חלק גדול מהסרט מוקדש לתקופה הפרועה שלו שבה התדרדר נפשית, ניסה את כל סוגי האלכוהול והסמים והתמכר לחלק מהם ונאבק בזהות המינית שלו.

סרט לסופשבוע - רוקטמן (Rocketman)

את "רוקטמן" ביים דקסטר פלטשר. פלטשר הוא שחקן אופי בריטי מוכר ועסוק, שבשנים האחרונות עבר למאחורי הקלעים וביים פרקים בסדרות טלוויזיה וסרטים. שמו של פלטשר עלה לכותרות כאשר הוא החליף את בריאן סינגר בצילומים של "רפסודיה בוהמית" לאחר שהתפטר, אבל לא קיבל על כך קרדיט. יש כמה נקודות משיקות לשני הסרטים. שניהם עוסקים בילדים מופנמים בעלי כשרון מוזיקלי, שהמשפחה שלהם התנכרה להם והגבילה אותם, כשכל מה שהם רצו זה אהבה. כשהתבגרו הם הפכו למוזיקאים מוכשרים עם אישיות טווסית ומוחצנת, שקיבלו כמויות אינסופיות של אהבה והכרה מהקהל ולא יכלו להתמודד איתה, כי בפנים הם היו עדיין אותם ילדים מופנמים ודחויים שרק רצו שיחבקו אותם. ההבדל העיקרי ביניהם מצוי בסרטים עצמם. "רפסודיה בוהמית" הוא דרמה מוזיקלית ו"רוקטמן" הוא מחזמר, שמספר דרך השירים את סיפור חייו של ג'ון, עם סיפור מסגרת שכתב התסריטאי לי הול.

סרט לסופשבוע - רוקטמן (Rocketman)

אפשר להתווכח על הבחירה האומנותית של פלטשר והול, אבל אי אפשר להתעלם מכך ש"רוקטמן" מספק את הסחורה. הסיפור אמנם עייף, צפוי וקיטשי והדמויות חוץ מזו של ג'ון פלקטיות ומעוצבות בצורה שטחית, אבל הבימוי הקצבי והיצירתי של פלטשר והביצוע המצוין של צוות השחקנים משדרגים אותם בכמה רמות. הנאמברים שמציגים את השירים סוחפים, מענגים והעלו לי חיוך ענקי על הפנים וגרמו לי להזיז את השפתיים לפי המילים (בהקרנה שבה נכחתי הקהל לא שר ביחד עם הדמויות את השירים וחבל) שיריו המעולים של ג'ון, שנחשבים כבר לקלאסיקה מודרנית והוקלטו מחדש לפסקול הסרט, נשמעים מעולה ברמקולים הודות לעיבודים המוזיקליים העשירים שלהם אחראי סר ג'ון בכבודו ובעצמו.  נקודה נוספת שאהבתי היא שהסרט אורך כשעתיים, אבל  שומר על קצב אחיד לכל אורכו ואין אף רגע אחד מת על המסך. כשיצאתי מהאולם חשבתי לעצמי מה היה קורה אם פלטשר, ג'ון והול היו מעזים יותר. יכול להיות שהיינו מקבלים יצירת מופת, או את הפלופ של השנה?. שאלה מעניינת, רק חבל שאין לה תשובה.

סרט לסופשבוע - רוקטמן (Rocketman)

את התפקיד הראשי של ג'ון מגלם השחקן הבריטי הצעיר טארון אגרטון ("קינגסמן"), שלוהק לסרט אחרי שעבר אודישן מול ג'ון בעצמו. השניים נפגשו לא מעט לצורך התחקיר לסרט ואגרטון למד בצורה מדוייקת את כל הניואנסים הפיזיים והקוליים (אגרטון שר בקולו את כל השירים בסרט) כדי שהמשחק שלו יהיה כמה שיותר אמין ולא ייגרר למחוזות החיקוי. ההופעה שלו כל-כך כריזמטית ומשכנעת, עד שלא ידעתי איפה אלטון ג'ון מתחיל וטארון אגרטון נגמר. עוד מוקדם מדי לחזות מה יקרה בענות הפרסים הקרובה, אבל אגרטון בטוח יקבל מועמדות. חוץ ממנו אפשר לציין לטובה גם את ג'יימי בל ("בילי אליוט") שמגלם את ברני טופין, שותפו של ג'ון לכתיבת השירים ואחד החברים הכי קרובים שלו. את ברייס דאלאס הוווארד, שהעלתה במשקל וסיגלה לעצמה מבטא בריטי כדי לגלם את שילה, אמו הקרירה של ג'ון ואת ריצ'ארד מאדן שמגלם את ג'ון ריד, שהפך מבן הזוג של ג'ון למנהל האישי הכוחני שלו ומציג את אחד הנבלים המעניינים שנראו השנה על המסך. כולם משחקים מעולה.

סרט לסופשבוע - רוקטמן (Rocketman)

בקיצור – כדאי לראות

סרט לסופשבוע - רוקטמן (Rocketman)

"רוקטמן" – ארצות-הברית/בריטניה 2019. 121 דקות. בימוי: דקסטר פלטשר. תסריט: לי הול. שחקנים: טארון אגרטון, ג'יימי בל, ריצ'ארד מאדן, ברייס דאלאס הווארד, ג'מה ג'ונס, טייט דונובן. 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – רוקטמן (Rocketman)


20:00
  /  
30.5.2019
  
מאת: איתמר נימרוד

1