Game of thrones – לא רואים כלום!

תלונות רבות על "מסך חשוך" בפרק האחרון של GoT - מדוע ראו כל כך גרוע?
17:00
  /  
02.05.2019
  
מאת: עפר לאור

מאמר זה אינו כולל ספויילרים כלשהם!

Game of thrones - לא רואים כלום!

צופים רבים שראו, כולל בזמן אמת, את הפרק האחרון (פרק 3 מעונה 8) שבו ריכזו היוצרים את קרבות הענק הגדולים ביותר של הסדרה, התלוננו על חושך מצריים. התשובה של היוצרים "תגבירו את ה-brightness של המסך שלכם".

תגובה זו מזכירה לי את ה "תיקון" של אפל לבעיית הקליטה באייפון 4 – אתם מחזיקים את זה לא נכון… מן הסתם אם כולם מתלוננים יש כנראה בעיה!

נתחיל ממה שהיוצרים התכוונו לעשות. הכוונה היתה ליצור אווירה אפלה ודרמטית, כזו שתואמת לשם "The long night" שבו בעצם מגיע סוף סוף מלך הלילה דרומה מהחומה. מהסצינה הראשונה של הפרק הראשון של הסדרה אנחנו יודעים שזה אמור להגיע ולכן כל כך ציפינו לסצינות הקרב המרהיבות שכמעט ולא הצלחנו לצפות בהם.

Game of thrones - לא רואים כלום! אותם צילומי לילה (אין ספור לילות צילום הושקעו הפרק הזה) נועדו ליצור תחושה סינמטית שאכן התקיימה, אבל לצער כולם באמת היה קשה להבחין מה קורה. אני, למשל, צפיתי בפרק גם בסלקוםTV, גם ביס VOD וגם בשידור המקורי של יס בלויין. בכל אחד ממקורות השידור היו ארטיפקטים של כיווץ וחוסר בהירות כולל בכל סצינה שלא היה בה איזה מקור אור או אש כלשהו, כלומר, מרביתו של הפרק הארוך…

המלצה מזעזעת נוספת שהיתה ליוצרים היתה להשתמש במסכי OLED שהם כהים יותר, אלא שהבעיה כאן איננה היכולת או חוסר היכולת של המסך להציג שחורים כראוי – אלא בחוסר ההבנה של היוצרים ויתכן גם של HBO בכיווץ ושידור ב-2019.

מקור הבעיה היא בעובדה שלמרות שאנחנו ב-2019, שיטת הכיווץ שלנו היא עדיין (כבר כעשור) שיטת H264 שעובדת רק ב-8 ביטים. כאשר מדובר בסצינות חשוכות, הנושא הזה כאוב במיוחד מכיון שלא משנה עד כמה חכם מנגנון הכיווץ שלנו, הפורמט הזה פשוט אינו מסוגל להציג שחורים ראויים מכיוון שהוא אינו מבחין בין שחור לבין אפור מאוד כהה – פשוט אין מספיק ביטים בשביל לייצג שחורים כראוי.

לכן כאשר מדובר בסצינה חשוכה במיוחד, אנחנו פתאום מציגים תוכן שמקורו איכותי במספר ביטים קטן והמסך, איכותי ככל שיהיה, פשוט לא יהיה מסוגל להציג אותו. הגברת עוצמת האור לא תשפר את המצב. 

Game of thrones - לא רואים כלום! כאמור מקור הבעיה הוא שילוב של שני גורמים:

  • שידור ב-8 ביט פשוט אינו מסוגל להבדיל בין גוונים של אפור כהה ושחור, והוא אילוץ של קידוד H264 שאנחנו עדיין תקועים איתו במרבית פלטפורמות השידור כיום, כולל כמעט כל גופי השידור שפועלים בישראל (למעט תכני 4K בודדים ביס, סלקום והוט).
  • בעיה נוספת היא ששיטת ההעברה בין האות הדיגיטלי לעוצמת האור (EOTF) עבור התכנים הללו היא עדיין שיטת הגאמה הבעייתית. מדוע היא בעייתית? מתוך ההבנה שממילא לא נראה הרבה תכנים כהים, היא מעבירה בעצם את הדגש של איכות התמונה לגוונים בהירים יותר וזאת על חשבון דיוק השחורים. הפרש בין גוונים כהים צמודים יהיה ברור מאוד בעוד שבגוונים בהירים יותר לא כל כך נצליח להבחין בקלות כזו בינהם. כך השיטה מצליחה לנצל באופן יעיל יותר את העובדה שאנחנו תקועים כבר שנים על 8 ביט.

Game of thrones - לא רואים כלום!היוצרים, שהתאמצו כל כך לצלם בתנאי שטח קשים את הפרק המטורף הזה, מן הסתם ראו אותו על גבי מסכים איכותיים וללא הכיווץ המטריד. ברגע שהתוכן ירד לשידור, כמעט כל גופי השידור התקשו לשדר באופן איכותי את הפרק. העניין הוא שזה לא ממש שינה באופן דרמטי מה איכות המקודד או מה קצב הנתונים, כולם סונדלו באופן דומה בגלל התוכן הבעייתי. כלומר, בא לברך ויצא מקלל (ניסו לתת לנו חוייה קולנועית, ויצא שלא ראינו כלום).

האם היה משהו שהם כן היו יכולים לעשות? 

יש כמה דברים שניתן היה לעשות. למרות שמקודדים חכמים יותר מסוגלים לבצע בגווני אפור כהים קידוד dithering חכם שמסוגל לדמות אפורים טובים יותר, לרוב בקצבי נתונים הנמוכים שקיימים בשידורי לויין, כבלים ובאינטרנט, לרוב המקודד יתקשה להתמודד עם הרעש שיווצר ולרוב ימרחו אותו (ע"ע Walking dead) אבל קצב נתונים גבוה יותר עבור מקודדים מסויימים בהחלט מסוגל לשפר את המצב.

אפשרות נוספת, במידה והיוצרים היו חושבים על כך טיפה יותר לעומק, הוא ליצור מנעד דינמי מוגזם יותר, מה שישאיר הרבה שחור, אך באופן מלאכותי מרומם את הגוונים הכהים יותר באופן יזום – מה שהיה משפר את האיכות פלאים מבלי לשבש באופן מהותי את התוכן.

בגופי שידור כמו Netflix כבר אין את הבעיה הזו מכיוון שהם עברו לשיטת השידור HEVC שבשילוב עם Dolby Vision או HDR נותנים לנו קידוד 10 ביט עם EOTF אבסלוטי ומתקדם יותר, שלמרות שעדיין מתעדף גוונים כהים הוא בהחלט מסוגל להציג תוכן מהסוג הזה כראוי. 

ניתן רק להמתין לגרסאת הבלוריי (יש לשים לב ב-BD רגיל אנחנו עדיין תקועים עם גאמה ו-H264, כלומר אותה בעיה רק עם טריקים של Dither וקצב נתונים גבוה שמאפשרים להסתיר את התופעה ) או בלוריי UHD או ה-HDR של הפרק.

לדיון בנושא: Game of thrones – לא רואים כלום!


17:00
  /  
2.5.2019
  
מאת: עפר לאור

1