NUKI – המנעול הכי חכם?

בלי מפתח ואפילו בלי ידיים. NUKI הוא המנעול הכי חכם שבדקנו, אבל האם זה מספיק? אלי חבוש בדק
20:00
  /  
20.04.2019
  
מאת: אלי חבוש

אל הבית החכם שלנו אנחנו משלבים פתרונות שונים. אפשר להדליק ולכבות אורות, להרים תריס חשמלי ולהדליק את הדוד מרחוק. המטרה היא נוחות. פשוט נוחות, אבל כשהנוחות מגיעה לדלת הבית שלנו, אנחנו נזהרים יותר. שם אם יש תקלה, לא מדובר בנורה שלא נדלקה או דוד שלא חימם, אלא בפירצת אבטחה מעבר לנוחות.

הביקורת בוידאו – NUKi המנעול הכי חכם:

אין הרבה חברות שעושות מנעולים חכמים לדלת הבית שלנו ועוד יותר פחות עבור הדלת הישראלית. היום ישנן 2 שחקניות עיקריות ורשמיות (בערך. היו שינויים בתקופה האחרונה) – המנעול של רב בריח והאנטר של מולטילוק. את האנטר של מולטילוק סקרתי כבר כאן והוא מנעול די מעולה אלא שהוא לא באמת חכם. למעשה, לא אנטר ולא רב בריח מציגות מנעול חכם באמת ולכן רבים מחפשים את הפיתרון מעבר לים.

אז מה יש מעבר לים? המנעול הפופולרי שנמכר בארה"ב הוא מנעול אוגוסט שלא ממש יעבוד בדלת הישראלית כי הוא פשוט לא עושה סיבוב מתאים ומלא לנעילה. המנעול של אוגוסט נמכר לאחרונה לאסא אלבוי אבל יקח זמן עד שהמנעול יעוברת. חוץ ממנו יש את דנה לוק ורבים מהקוראים כאן אפילו הזמינו אותו לארץ וסיפרו שהוא מתאים לדלת הישראלית. לא נפרט עליו אבל תוכלו למצוא כאן מידע רב על המנעול.

NUKI - מנעול חכם באמת

NUKI – מנעול חכם באמת

ויש גם את NUKI. מנעול אוסטרי שנמכר בעיקר באוסטריה, צרפת והסביבה והחברה מנסה לאחרונה לצאת מגבולות אלה ליבשות אחרות. וכן, השוק הישראלי מאוד מעניין את החברה והם אפילו מחפשים כאן משווקים. את ה NUKI יצא לי לבדוק במשך מספר חודשים.

בואו נתחיל, כמו בכל פעם, במה מקבלים, בבנייה ובהתקנה:

העיקרון כאן דומה לכל מנעול חכם – מצמידים את המנגנון למנעול הפנימי של הבית והמנגנון החכם מבצע סיבוב של המפתח מתוך הבית כשנגיד לו לבצע את הפעולה הזאת.

את המנעול החכם ניתן לרכוש כמנעול בלבד וזו בעצם הערכה הבסיסית שלו. להתקין אותו על גבי המפתח בתוך הבית וזהו. כל השאר נעשה על ידי אפליקציה. מי שרוצה לשדרג את המנעול שלו, יכול לרכוש בנוסף לוח מקשים להקלדת קוד כניסה, שלט רחוק וגם מגשר אינטרנט. את כל אלה קיבלתי ונדבר עליהם בסקירה כאן.

את המנעול החכם, שמקבלים בקופסא בערכה הבסיסית, מצמידים לדלת הפנימית. המפתח נכנס לתוך המקום המיועד לו במנגנון שתופס אותו ובשעת הצורך והפקודה, יסובב אותו.

NUKI - מנעול חכם באמת

ה NUKI מתלבש על הצלינדר ומסובב אותו בפקודה

ההתקנה

ההתקנה אמורה להיות מאוד פשוטה – פשוט מצמידים את לוחית הברזל על גבי הצלינדר מצדו הפנימי של הדלת. יש שתי אפשרויות התקנה – או על ידי לוחית עם דבק שמסופקת בערכה או על ידי לוחית עם ברגים שאמורה להיתפס בצלינדר. אמור להיות פשוט אבל עבורי זה ממש לא היה פשוט:

קודם כל הלוחית עם הדבק אינה מספיקה בכלל. אל תנסו אפילו. הדבק לא מספיק חזק וכשהמנגנון מנסה לסובב את המפתח, כל המנגנון מסתובב סביב עצמו. הדבק לא מספיק חזק להחזיק את הכל למקומו.

מה שנשאר זו הלוחית עם הברגים. היא באמת חזקה ואותה אתם צריכים. מה שכן, חשוב שהצלינדר יהיה בולט החוצה ב 3 מ"מ לפחות כדי שלברגים יהיה במה להיתפס. אם אצלכם הוא לא בולט, תיאלצו להחליף צלינדר.

הבעיה הבעיה היתה שהצלינדר אצלי היה צלינדר מסוג כפתור (מפתח פרפר קבוע בצד הפנימי). זה לא טוב. לפחות לא לדגם שסופק לי. הפרפר לא נכנס בתוך המסילה במנגנון ולא ניתן היה להצמיד את המנגנון ללוחית שהותקנה בדלת. ניסיתי לשייף את הפרפר, להרחיב את המסילה במנגנון אבל שום דבר. אמנם נציג החברה אמר שיש להם גרסה שמתאימה למנעולי פרפר, אבל לא היתי מסתמך על זה כרגע.

NUKI - מנעול חכם באמת

הלוחית מותקנת על גבי הצלינדר. במקרה הזה משום ה"פרפר" לא נכנס לתוך הNUKI הסרתי את הפרפר החוצה והשחלתי טבעת. גם הפיתרון הזה לא היה טוב

 

האפשרות הבאה היתה להחליף את הצלינדר (שוב), לצלינדר עם שני מפתחות משני הצדדים. אלא מה? עכשיו הבעיה היא אחרת – לצורך כך יש להכניס מפתח בצד הפנימי של הצלינדר באופן קבוע. הבעיה היא שאז לא ניתן להכניס מפתח בצד החיצוני ולסובב. מין "בעיה" כזו שיש ברוב הצלינדרים בישראל שתהרגו אותי אם אני אבין את ההיגיון מאחוריה. הרי בלי קשר למנעול חכם או לא, למה שארצה שדלת הבית שלי לא תוכל להיפתח מבחות אם יש מפתח תקוע מבפנים? הרי מה אם הילד שלי חזר מבית ספר, נעל את הבית מבפנים ואני רוצה להיכנס לבית מבחוץ? בעייתי.

NUKI - מנעול חכם באמת

הפיתרון לכך הוא פשוט למדי אבל מצריך מנעולן. ניגשתי לזוג מנעולנים מעולים ומומלצים, אב ובנו מהוד השרון (שגם התברר בדיעבד שעמרי האוזר, הבן, חבר האתר וקורא נאמן. אז תודה עמרי) ובפעולה פשוטה שלקחה כמה שניות, הפכו את הצלינדר שלי לצלינדר "בטיחות" המאפשר הכנסת מפתח משני צדדיו. תכלס? לא הכרתי.

כעת, התקנתי את הצלינדר המשודרג. על גבי הצלינדר התקנתי את המנעול של NUKI באמצעות הברגים שנתפסו חזק בצלינדר. כמובן לא לפני שהכנסתי מפתח לצלינדר ועליו הותקן ה NUKI. ובא לציון גואל.

ב SETUP הזה – צלינדר ביטחון עם שני מפתחות משני הצדדים שבולט מעט מהדלת, המנגנון מתלבש מעולה ומתאים לדלת הישראלית. גם במצב שלי שבו יש לוחית מתכת על גבי הדלת.

ה NUKI מעוצב ובנוי באופן לא בולט מידי יחסית לגוף של האנטר למשל אבל עדיין בולט וגדול. ב NUKI יש ידית עגולה לסיבוב ידני של המפתח וכפתור באמצע לסיבוב המפתח בצורה אלקטרונית. מתחת לכפתור תמצאו את בית הסוללות – ארבע סוללות AA.

הגדרות:

כעת, נותר להגדיר את ה NUKI. מורידים את האפליקציה מהחנות, לוחצים לחיצה ארוכה על כפתור ה NUKI ומתחילים במסכי ההגדרות שאינן מסובכות מידי ובסופו של תהליך, ה NUKI שלנו מוגדר דרך האפליקציה.

ל NUKI יש כלכך הרבה הגדרות ואפשרויות פתיחה ונעילה שלפעמים תאבדו את עצמכם במגוון האפשרויות באפליקציה. בשורה התחתונה לאחר הגדרת המנעול, הפתיחה של ה NUKI תיעשה באמצעות האפליקציה. בהתאם לדלת שלכם בבית, תוכלו להגדיר האם הפתיחה תיעשה כפתיחת נעילת הבריחים בלבד או פתיחה ממש כולל לשונית המנעול בדלת (טוב לדלתות שבהן אין ידית מחוץ לדלת).

בכדי לפתוח את הדלת, תצטרכו להיות קרובים לדלת ואז להפעיל את אפשרות הפתיחה באפליקציה שכן המנגנון עובד על BT וצריך לזהות קירבה של המכשיר למנגנון ה NUKI.

NUKI - מנעול חכם באמת

אם יש עוד בני משפחה בבית, תוכלו לשתף את המנעול והאפליקציה עם בני הבית האחרים שיוכלו גם הם לפתוח את הדלת באותה הדרך.

באפליקציה תוכלו לראות יומן כניסות ויציאות שם כל בן משפחה שפתח את הדלת יסומן ותוכלו לדעת מי פתח את הבית ומתי.

לכפתור היציאה יש כמה אפשרויות שימוש. ניתן לקבוע שלחיצה אחת עליו תפתח את הדלת או תנעל את הדלת או אפילו תבצע נעילה או פתיחה בהתאם למצב האחרון שהמנעול היה בו. לחיצה כפולה על הכפתור תבצע Lock & Go – המנעול ייפתח ולאחר שתטרקו את הדלת אחריכם, המנעול יינעל לאחר מספר שניות שבחרתם.

ידית היציאה יכולה להיות גם ידית פיזית אותה תוכלו לסובב ידנית ולא לדאוג אם הסוללות במכשיר נגמרו או במקרה של תקלה שתצטרכו לבצע פתיחה מהירה. כך שלא תישארו תקועים בתוך הבית.

מוצרים משלימים

המגשר

מה שכן, כל זה לא עובד מרחוק אלא לוקאלית בלבד. על מנת שהמנגנון של NUKI יעבוד גם מרחוק ולא רק צמוד לדלת, תצטרכו לרכוש את המגשר שהחברה מוכרת. המגשר מתחבר לשקע חשמל בבית, וחשוב שיהיה קרוב ל NUKI וקרוב גם לראוטר. התפקיד של המגשיר זה להוציא את ה NUKI לבחוץ, לאינטרנט ודרכו יעברו כל הנתונים וייצאו החוצה לאפליקציה שלנו.

NUKI - מנעול חכם באמת

המגשר – מומלץ לרכוש

לאחר שתתקינו את המגשר, תוכלו לפתוח ולנעול את הדלת מכל מקום בעולם אבל לא רק – תוכלו לחבר את ה NUKI ל IFTTT ובכך לקבל התראה מיד כשבן משפחה מסויים נכנס הביתה. כל בן משפחה יקפוץ לכם בהתראה על גבי מסך הסמארטפון שלכם כשהוא משתמש בפתיחת הנעילה. מצב מעולה שמאפשר לי לדעת מתי כל ילד נכנס הביתה.

לגבי יציאה מהבית, משום שכאן משתמשים בכפתור היציאה, אז הוא לא מקושר לאף בן משפחה. אבל כן תדעו כשמישהו יצא מהבית.

אם אתם רוצים לחסוך בכסף, תדעו שאתם לא ממש חייבים לרכוש מגשר. ישנה אפשרות להשתמש בסמארטפון שלא בשימוש כמגשר. יש לחברה אפליקציה אותה תצטרכו להתקין על גבי הסמארטפון ולהניח אותו קבוע בבית עם אפליקציית הגישור מופעלת. לא ניסיתי את האפשרות הזו אבל היא קיימת ולדברי משתמשים רבים, גם עובדת.

לוח נומרי

אבל השימוש באפליקציה כדי לפתוח את דלת הבית לא תמיד נוחה, עדיין צריך להוציא את הטלפון מהכיס, לפתוח את האפליקציה ולפקוד עליה לפתוח את הדלת. לא הכי נוח ולפעמים אנחנו יוצאים מהבית ללא מכשיר סלולרי.

NUKI - מנעול חכם באמתלצורך כך, ניתן לרכוש לוח נומרי שמתחבר באמצעות BT למנעול NUKI. את הלוח אנחנו מתקינים מחוץ לדלת הכניסה ומי שרוצה להיכנס פשוט יקיש את הקוד שלו וייכנס. 

אפשר להקצות לכל בן משפחה קוד נפרד ואפילו להקצות קודים זמניים למנקה או לכל מי שתרצו ולקרוא לכל קוד כזה בשם. כשהקוד יהיה בשימוש, אתם תקבלו התראה על פתיחת הדלת והשם של מי שפתח אותה.

אז כן, הלוח הנומרי מאוד הכרחי אבל למרות זאת נגיד שהוא בעייתי. נתחיל בבנייה שלו – הלוח מאוד מאוד קטן והמקשים שיש בו הם מקשי גומי שקשה לגשש בהם באפלה ולהבין על מה אנחנו לוחצים במיוחד שהם גם מסודרים באופן בלתי הגיוני ונוח, לא כמו שמקשים נומריים אמורים להיות מסודרים.

NUKI - מנעול חכם באמת

נמשיך בכך שללוח המקשים כלל אין תאורה אחורית מה שאומר שאתם חייבים תאורה חיצונית שתאיר על הלוח הזה. אצלי בבית אין תאורה במקום הספיציפי הזה ולכן בכל פעם שהילדים רצו להיכנס לבית, היו צריכים להאיר עם הפנס של הסמארטפון.

ונסיים עם זה שעל גבי הלוח אין את הספרה 0. כן. זו בעיה. במיוחד שצריך להמציא קוד לכל אחד מבני הבית, שיהיה לו קל לזכור ו-0 משחק תפקיד חשוב ברוב הפעמים.

 

 

אין את הספרה "0"

 

NUKI - מנעול חכם באמת

שלט

אחד המוצרים שהכי פחות חייבים הוא השלט הרחוק. השלט יאפשר לכם לפתוח את הדלת באמצעות לחיצה על הכפתור שבו. תוכלו להצמיד את השלט לצרור המפתחות שלכם או סתם להתקין אותו איפשהו בבית. לא ממש השתמשתי בשלט אך נחמד שישנה האפשרות הזו.

אפשרויות מיוחדות

פתיחה בעת קירבה

אבל לא חובה להשתמש בלוח נומרי בכדי לפתוח את הדלת. NUKI שילבה כאן אפשרות מעולה ומיוחדת לפתיחת הנעילה שתהיה תלויה במיקום שלנו כך שהדלת תיפתח מעצמה כשנתקרב לדלת. איך זה מתבצע?

אם נאפשר את מצב פתיחת הדלת בעת קירבה, האפליקציה של ה NUKI בסמארטפון שלנו תקבל גישה למיקום GPS שלנו. כשניכנס לתוך מתחם של כ-100 מטר מסביב לדלת, ה NUKI ייכנס למצב המתנה של כ-20 דקות. כשנגיע ממש קרוב לדלת, ה NUKI יזהה את הסמארטפון שנכנס למתחם עוד קודם לכן ובאמצעות BT יפתח את הדלת.

פיתרון מעולה.

אלא שהאופציה הזו עבדה בחלק מהפעמים ולא תמיד עבדה כמו שצריך. בפעמים אחרות, הייתי ניגש לדלת ורק לאחר עוד מספר שניות הדלת נפתחה לי. שימו לב שהרבה תלוי גם במכשיר הסמארטפון שלכם ובעובדה שצריך להוריד לו את מצבי החיסכון בסוללה בכדי שהאפליקציה כל הזמן תרוץ ולא תנמנם לה.

נעילה אוטומטית

עם ה NUKI, תקבלו מגנט קטן אותו תצטרכו להתקין על משקוף הדלת מבפנים. התפקיד של המגנט הוא לבצע סנכרון עם המנעול ולנעול את הדלת אוטומטית בכל פעם שהדלת נטרקת. יש צורך להתקין את המגנט במקום מסויים על פי ההנחיות ואז לבצע סנכרון דרך האפליקציה.

לאחר שתבצעו סנכרון והגדרה, בכל פעם שתטרקו את הדלת מאחריכם, המנעול יינעל אוטומטית מבלי שתצטרכו לנעול באפליקציה או עם המפתח. 

כמובן שזו אופציה נהדרת והכרחית שאמנם לרוב עבדה אבל במקרים אחדים היא לא עבדה ואף בתקופה מסויימת לא ניתן היה לסנכרן את המגנט עם הדלת מה שגרם לנו לנעול את הדלת ידנית במשך תקופה לא קצרה.

NUKI - מנעול חכם באמת

NUKI - מנעול חכם באמת

באמצעות המגנט במשקוף, ה NUKI יזהה מתי הדלת טרוקה ויבצע נעילה. לא תמיד עבד

 

IFTTT, גוגל הום, אלקסה ובית חכם

ה NUKI פשוט מצטיין כאן. ניתן לחבר אותו לכל מנגנון שאתם מכירים ואפילו ל IFTTT. כך למשל תוכלו לבצע פקודה שכשילד מסויים פתח את הדלת, האור בשירותים יידלק וכל וריאציה אחרת שתעלה לכם על הדעת.

תוכלו לחבר את ה NUKI גם לסייענים כמו גוגל הום אבל גוגל ביטלה את האפשרות לפתוח את הדלת מרחוק ולכן תוכלו רק לנעול את הדלת או לבדוק את הסטטוס של הדלת.

ביצועים

אבל אחרי כל החכמה והאינטיליגנציה שיש ב NUKI, הגיע הזמן לבחון את הביצועים שלו וההתאמה לדלת הישראלית. בגדול נסכם את הפרק הזה בכך שיש לחברה עוד מה לתקן ולשפר.

נראה (ויותר מכך – נשמע) שהמנגנון מאוד מתאמץ בסיבוב המנעול של הדלת. הוא אמנם מבצע את הסיבוב בסופו של דבר אבל נשמע כאילו הוא כל רגע הולך לשבוק חיים. ולא סתם. המנעולים שלנו שונים מהמנעולים באירופה והבריחים גדולים, מאסיביים ורבים מידי ויש צורך במנגנון חזק על מנת להתמודד עם כוח הסיבוב.

ה NUKI מתמודד די טוב עם האתגר הזה אבל קשה לדעת האם יצליח לאורך זמן והאם גלגלי השיניים שלו יעמדו בלחץ. למרות כל זאת חייב לציין שבמשך כמה חודשים שהמכשיר נמצא אצלי בשימוש, ה NUKI עדיין מצליח לסובב.

מה שכן, נראה שהסוללות, שעובדות קשה מידי, מצליחות להספיק לכחודש עד חודש וחצי של עבודה שלאחריהם יש להחליף אותן. ופה הבעיה או החיסרון הנוסף על פני אנטר למשל. מדובר בסוללות AA שצריך ממש להחליף. אין אפשרות טעינה דרך ה NUKI מבלי להוציא את הסוללות ולהטעין או להחליף אותן. זה מבחינתי חיסרון די גדול משום שזה די מסרבל את כל העבודה עם המנעול החכם.

NUKI - מנעול חכם באמת

4 סוללות AA מפעילות את NUKI

לסיכום

ה NUKI הוא המנעול החכם ביותר שבדקתי ושנתקלתי בו. האפשרויות בו אינסופיות – תוכלו לפתוח את הנעילה מכל מקום שתרצו, באמצעות שלט, לוח מקשים, אפליקציה או אפילו קירבה לבית באופן אוטומטי. המנעול ייתן לכם LOG של כל מי שנכנס הביתה, הפצת מפתחות וירטואלים קבועים או זמניים והתממשקות ל IFTTT שם השמיים הם הגבול.

למרות כל זאת, ה NUKI נופל דווקא בדברים הבסיסיים – השימוש בו, הוירטואלי ובטח הפיזי די מסורבל ולא נוח – לא תמיד הכל עובד והחלפת סוללות במכשיר זה משהו שמוריד מהחוויה הכוללת. כנ"ל גם לוח המקשים לא ידידותי ועד לדבר החשוב בעצם – האם המנגנון שלו מספיק חזק כדי לשמור לי על הבית? בינתיים כן.

אם נשים מולו את האנטר אז הוא בדיוק הפוך ממנו – לא חכם, לא אינטיליגנטי, אבל פשוט עובד ועם טביעת אצבע בכניסה והטענה דרך חשמל הוא גם נוח יותר. נראה של NUKI יש התחלה מעולה עם מנעול באמת חכם בידיים שצריך עוד קצת שיפורים ובמיוחד התאמות לדלת הישראלית.

ה NUKI יעלה לכם 229 יורו לערכה הבסיסית בה תקבלו את המנעול, שתי לוחיות התקנה, מגנט לנעילה אוטומטית ומפתחות "אלן"
מגשר יעלה 99 יורו, שלט רחוק 39 יורו ולוח מקשים יעלה 79 יורו.

באתר החברה תוכלו לרכוש קומבינציות שונות כמו הערכה הבסיסית של המנעול החכם + המגשר + הלוח הנומרי ב- 375 יורו. זו למעשה החבילה המומלצת למי שרוצה להנות מכל היתרונות שיש למכשיר להציע.

לאתר NUKi

לדיון בנושא: NUKI – המנעול הכי חכם?


20:00
  /  
20.4.2019
  
מאת: אלי חבוש

1