סוויצר Touch – לגעת במים חמים

עם שינויים בעיצוב בלבד, בדקנו את הסוויצר טאץ שיותר מהכל פשוט יעשה שלום בית

12:00
  /  
07.04.2019
  
מאת: אלי חבוש

בישראל אנחנו אוהבים חורף.

לא כי קר ולא נעים. כי יורד גשם וכישראלים אנחנו יודעים שגשם הוא דבר טוב במדינה בה רוב השנה יש שמש והכנרת משוועת למים.

מה שאנחנו פחות אוהבים זה להגיע בסוף היום למקלחת ולגלות שהמים קרים מידי או לא הספיקו לכל בני המשפחה. מכאן המסקנה היא חד משמעית מבחינתי – או שיש לכם מחמם מים בגז ואז תמיד יהיו לכם מים חמים במקלחת, או שתרכשו לעצמכם אחד ממפסקי הדוד החכמים שיאפשרו לכם מכל מקום להדליק את הדוד ולוודא שיש מספיק מים חמים.

את המפסק החכם של סוויצ'ר גילינו כבר לפני כ-4 שנים, עם הגרסה הראשונה של החברה. Switcher התגלה כדבר מבורך וחדשני, אז לפני 4 שנים, כשיכולנו לשלוט על הדוד החכם מרחוק ולהדליק אותו כבר בדרך הביתה כדי שימתינו לנו מים חמים מיד כשנגיע.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

הסוויצ'ר דור 1

לצערי, כבעלים של הדור הראשון, נתקלתי בבעיות תקשורת רבות – המתג היה מנותק רוב הזמן, היה צריך לבצע לו אתחולים רבים ובאופן קבוע היה סט של קיסמי שיניים ליד המתג. בשלב מסויים אפילו לחיצה פיזית על המתג לא תמיד עבדה. ואני לא הייתי היחיד. קיבלנו תלונות רבות הקשורות לבעיות התקשורת של המוצר.

שנתיים מאוחר יותר, הוציאה החברה את הסוויצ'ר 2. מוצר שונה לחלוטין מהדור הראשון שפשוט עבד בצורה מרשימה והיה, באופן משמעותי אמין הרבה יותר.

לאחרונה, הציגה החברה את הדגם השלישי בסדרת המתגים שלה, הסוויצ'ר Touch, אותו קיבלנו לצורך התנסות. אלא שקצת קשה לקרוא לו "הדור השלישי" או ה"דגם השלישי" משום שבסך הכל הוא זהה לסוויצ'ר הקודם.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

סוויצ'ר Touch. שיפור משמעותי בעיצוב

אז מה כן שונה בו?

מלבד העיצוב, אין שום שינוי בין הסוויצ'ר דור 2 ל- Touch. העיצוב של ה Touch מיישר קו עם כל המתגים החכמים שיש לנו בבית כשהוא שטוח עם פנל זכוכית המופעל בנגיעה על פני גוף פלסטיק המופעל בלחיצה שהכרנו בסוויצ'רים הקודמים.

גם נורות החיווי שונו כאן כדי שיתאימו לעיצוב החדש. מצד שמאל למטה נראה את חיווי התקשורת שהיה בעבר מסומן בנקודה כחולה והפעם מסומן בסמל הוויפי בצבע כחול. כשהוא דולק קבוע אנחנו יודעים שהסוויצ'ר מחובר לתקשורת הביתית שלנו ועובד.

נורות החיווי האדומות הוחלפו בנקודות. בעבר החיווים היו באמצעות 4 פסים שהשלימו מעגל שלם. כל פס כזה ייצג רבע שעה וכך ניתן היה לצפות במבט לכמה זמן, בערך, הדוד נדלק. הפעם הוחלפו פסי החיווי בנקודות אור אדומות, קטנות אך הרעיון הכללי נשמר – 4 נורות שכל נורה מייצגת רבע שעה.

באופן אישי אהבתי יותר את פסי התאורה שהיו ברורים יותר מאשר נקודות קטנות אבל זה ממש לא קריטי ולמי שהמפסק הזה מוצב במקום אסטרטגי בבית, יעדיף אולי נוריות קטנות על פני פסי תאורה בוהקים.

אין ספק שהעיצוב נראה הרבה יותר טוב מהמפלצת הקטנה שהיתה מותקנת על גבי הקיר שלנו ומשלים באמת את העיצוב הכללי שיש אצלי בבית שרובו מפסקי טאץ מזכוכית. הטאץ עובד טוב למדי ומגיב היטב, אפילו טוב יותר מלחיצה פיזית שבסופו של דבר לא ממש עבדה רוב הזמן.

כל השאר, כולל החומרה שנמצאת בפנים וכולל האפליקציה והאפשרויות שיש בו, נותרו ללא כל שינוי ובעלי סוויצ'ר דור 2 לא ממש חייבים לעבור למפסק הטאץ, מלבד שיקולי עיצוב.

ההתקנה

חשוב לציין שהתקנה של כל דבר שקשור בחשמל ובטח כשמדובר במפסק לדוד, מחייב חשמלאי מוסמך. נכון שרובנו יודעים דבר או שניים בהחלפת מפסקים בבית, אך למען בטחונכם, ולו למען הביטוח, השתמשו בחשמלאי.

מפסק הטאץ יכול להיות מותקן בקופסת גביס בלבד (אין התקנה מעל הטיח) של 3 או 4 מקומות.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

החלפת הסוויצ'ר הראשון ב Touch

 

העבודה עם הסוויצ'ר טאץ

הטאץ, כמו הסוויצ'ר 2, עבד היטב, גם פיזית בשימוש במפסק עצמו וגם על ידי שימוש באפליקציה שהיא בדיוק אותה אפליקציה של הסוויצ'ר 2 ואפילו האייקון שלה נושא את הגרפיקה V2 (עד שישנו אותה כמובן) ולכן מי שמכיר את האפליקציה, הדברים הבאים לא יהוו חידוש עבורו.

חשוב לזכור שאת הסוויצ'ר תוכלו לחבר לרשת של 2.4GHZ בלבד שכן כמו מוצרים חכמים רבים אחרים, הוא פשוט לא יעבוד ברשת של 5GHZ.

מיד כשנכנסים לאפליקציה, מקבלים מסך של רשימת המוצרים שבהם ניתן לשלוט. נראה שיש כאן הכנה, של מפתחי האפליקציה, למוצרים חכמים נוספים שיכולים להיות מקושרים אליה אבל כמי שמשתמש אך ורק בסוויצ'ר זה פשוט עוד מסך שצריך לעבור בדרך לשליטה בדוד וחבל. עוד לחיצה מיותרת.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

המסך הראשון שמקבלים

בוחרים בסוויצ'ר ומגיעים למסך הדלקת הדוד המוכר בצורה של חוגה המחולקת לארבע שנתות. עם האצבע נחליק את החוגה לזמן שאנחנו רוצים. בערך. השליטה באמצעות החוגה לא מדוייקת על הדקה או השנייה ואנחנו מכוונים "בגדול" את הדוד שיפעל "כ"- 23 דקות או כל זמן משוער אחר שנמצא בטווח השנתות. לא בטוח שממש חייבים זמן מדוייק בשליטה בדוד שלנו שהוא גם ככה לא מדע מדוייק, והשליטה באמצעות חוגה פשוט נוחה יותר.

באמצע החוגה יש את כפתור השמש שפשוט ידליק ויכבה את הדוד ללא קשר לטווח זמנים מסויים  ומעליו את הטיימר שיציג את הזמן בו הדוד כבר פועל או, בלחיצה עליו, את הזמן שיש לדוד עוד לפעול.

לחשמלאים שביניכם, הוצב מודד אמפרים שיציג לכם כמה אמפרים בוזבזו באותו שימוש.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

מתחת למעגל ההפעלה, יש עוד 3 לשוניות לקטיגוריות שליטה נוספות:

 

לשונית לוח זמנים

כאן תוכלו להגדיר לוחות זמנים שיפעלו בזמנים מוגדרים מראש שאתם תבחרו. תוכלו למשל לקבוע שהדוד יידלק בכל יום חול בשעה 7:20 בדיוק וייסגר בשעה 8:10. בניגוד לטיימרים מכאניים, כאן תוכלו להוסיף עוד כמה לוחות זמנים ולא רק לוח אחד, בשעות ובימים שונים.

היתרון שלוח הזמנים יפעל גם אם המפסק איבד תקשורת

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

 

לשונית כיבוי אוטומטי

לשונית כיבוי אוטומטי היא לשונית אבטחה. שם תוכלו לוודא ולקבוע מצב שבו לא משנה מה קורה וכמה זמן הופעל הדוד, הדוד ייכבה לאחר הזמן שהוגדר מראש. בברירת מחדל, הזמן הזה עומד על 3 שעות.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

 

לשונית הסטוריה

זו לשונית שליטה למי שאוהב לדעת מה קרה. כאן תוכלו לצפות בדיוק במועדים ובשעות שהדוד היה דולק. נגמרו הימים שבהם התווכחנו עם האישה שטענה שלא באמת הדלקנו את הדוד כשביקשה (הכל מתועד) ומהצד השני, לצפות שהילדים הדליקו יותר מידי זמן את הדוד.

כך תוכלו ללמוד גם האם אמורים להיות מים חמים או לא. לפני כל הפעלת דוד תבדקו האם מישהו הדליק כבר את הדוד לפניכם. מה שנחמד כאן הוא שלא רק תדעו שהדוד הודלק, אלא תוכלו גם לדעת מי בדיוק הדליק את הדוד. במידה והגדרתם בני בית במסך ההגדרות  של האפליקציה ושיתפתם את השליטה בה, תוכלו לזהות כל אחד מבני הבית שהדליק את הדוד דרך האפליקציה שלו כשהוא מסומן בשם שלו לצד טריגר ההפעלה במסך ההסטוריה.

על מנת להשלים את תמונת החיסכון בלשונית הזו, צורף גם כפתור חישוב שבו תוכלו לראות (כמובן לא בצורה מחייבת ולא ברור עד כמה מדוייק העניין), כמה כסף עלה לכם הדוד במועדים שתבחרו.

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

סוויצר Touch - לגעת במים חמים

 

אפשרויות נוספות

לחיצה על כפתור השלושה קווים שנמצא בצד העליון, יפתח רשימת הגדרות נוספות. שם תוכלו לשתף את האפליקציה והשליטה בדוד עם חברי הבית שיש להם סמארטפון וכך לייצג כל אחד מהם בשם וגם להיכנס למסך הגדרות לצורך ביצוע שדרוג הקושחה אם צריך, בחירה באפשרות לקבל הודעת PUSH בכל הדלקה או סגירה של הדוד וגם, אפשרות מעולה למי שחושש מהעתיד – כפתור למעבר למצב LOCAL. 
באמצעות כפתור ה Local תוכלו לעבור למצב שבו אתם שולטים על הדוד מבלי שהדוד יהיה מחובר לרשת האינטרנט וישלח את המידע שלכם לשרתים של החברה. כמובן שאז תוכלו לשלוט בדוד רק מתוך הבית שלכם ולא מחוץ לרשת הביתית.

סוויצר Touch - לגעת במים חמיםסוויצר Touch - לגעת במים חמים

 

גוגל הום/אלקסה

אני זוכר שבסוויצ'ר הראשון הייתי צריך לעבוד קשה בכדי לחבר את הסוויצ'ר לגוגל הום והרבה בעזרת WebHook באמצעות IFTTT. אבל זה עבד.

כאן ישנה תמיכה מובנית. תוכלו להיכנס לרשימת המוצרים החכמים בגוגל הום שלכם, לחפש ולהוסיף את הסוויצ'ר, לתת לו את פרטי החשבון שלכם והנה קישרתם את הדוד החכם לבית החכם שלכם.

מעתה ניתן לומר בקולכם Ok Google, turn ON/OFF boiler

מה שכן, אלה הפקודות היחידות שתוכלו לומר לדוד החכם שלכם באמצעות הגוגל הום. לא ניתן להגדיר טיימרים דרך פקודות קוליות וזה די חבל כי אז תצטרכו לזכור גם לתת פקודת כיבוי. לדברי החברה מדובר במגבלה של גוגל ולא של סוויצ'ר ושם לדבריהם מגבילים שימוש בטיימרים למתגים חכמים ובתקווה לדבריהם שכבר בעוד חודש/חודשיים גוגל תסיר את המגבלה הזו.

גם באלקסה תוכלו לתת פקודות קוליות להדלקת הדוד. באלקסה יצרו שני סקילים שונים ושם כן תוכלו לתת פקודה עם טיימר לכיבוי.

 

לסיכום

אסכם במשפט שהתחלנו – או שיש לכם מחמם מים בגז או שיש לכם מפסק לדוד חכם. אחרת תמשיכו להיאבק בכל פעם עם בני הבית בשאלה האם יש מים חמים או לא ואף אחד לא רוצה את מבטי האכזבה שלהם כשיגלו לאחר יום שלם שהמים החמים לא הספיקו.

הסוויצ'ר טאץ עבד די טוב ולא זיהיתי בעיות רשת שסבלתי מהן בדור הראשון. מה שכן, המתג החכם יכול היה להיות מושלם לו היו מוסיפים אפשרות של טמפרטורת המים בדוד וכך לדעת האם יש מספיק מים חמים או לא. את האופציה הזו ניתן למצוא רק בכמה פתרונות בודדים מאוד שעדיין לא שולבו במתגים חכמים. חבל.

אם יש לכם כבר את הדור השני של סוויצ'ר והעיצוב הדק יותר הוא לא דבר שמאוד קריטי לכם, אין שום סיבה שתעברו לדגם הטאץ, מה גם שלא ידוע לנו על שום טרייד אין שאתם יכולים לנצל. אם יש לכם את הדור הראשון או אין לכם בכלל מפסק דוד חכם, עשו לעצמכם ולבני הבית טובה ותשיגו לעצמכם מפסק חכם.

מחיר של גרסת הטאץ: 329 ש"ח שהוא מחיר גבוה יותר מגרסת V2

 

 

לדיון בנושא: סוויצר Touch – לגעת במים חמים


12:00
  /  
07.04.2019
  
מאת: אלי חבוש