אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

אחת מאוזניות הסטודיו האייקוניות ביותר מקבלת גרסת Bluetooth, היצרן גם מבטיח כי איכות האודיו נשמרת. אודיו מקצועי נייד, אלו הן ...

22:40
  /  
06.03.2019
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

חברת Audio-Technica עשתה היסטוריה עם הצגת ה- ATH-M50 בשנת 2007, אלו היו אוזניות שהביאו לראשונה איכות אודיו גבוהה בתקציב לא גבוה למדי והפכו די במהרה לנפוצות ביותר בקרב טכנאי סאונד בשל כך. הקהילה ראתה את זה ואימצה את הדגם בחום. המכירות נסקו והחברה אפילו דאגה להציג 7 שנים לאחר מכן את דגם ה- ATH-M50x המשופר שכלל שינויים בעיקר קוסמטים, כמו כבל נשלף, רפידות רכות יותר וקשת רחבה יותר. Audio-Technica כבר הבינה היטב כי בידיה תרנגולת מטילה ביצי זהב ולכן 4 שנים לאחר מכן וקצת יותר מ- 1.8 מיליון יחידות של דגמי ה- ATH-M50 שנמכרו, החברה מציגה את דגם ה- ATH-M50xBT שמעדכן מבחינה טכנולוגית את האוזניות ומוסיף יכולות Bluetooth שכל כך ראויות שיהיו בכל אוזניות משנתון זה.

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

חברת Audio-Techinca שאלה הרבה מאוהדיה מה הם היו רוצים לראות באוזניות הבאות מבית החברה והרבה ענו עם גרסת Bluetooth של ה- ATH-M50x, דבר שהופך את דגם ה- ATH-M50xBT למעין "שירות" למען הקהילה.

אנקדוטה קטנה, מי שאחראי לכל סדרת ATH-M50 הינו מנהל המוצר Hiroyasu Suzuki, שתחת פיקוחו כל 3 דגמי ה- ATH-M50/x/xBT יצאו לאור.

מקרוב

עיצוב ה- ATH-M50xBT לא השתנה רבות, פלסטיק עבה שמשדר עמידות, ללא חריקות זולות. עיטורי מתכת כסופים על ה- Ear Cups ובצירים עוזרים להציג מראה אלגנטי ושוברים קלות את מראה השחור המט של הפלסטיק. רפידות העור הסינטטי גדולות ומכסות את כל האוזנים והן מאוד רכות ונעימות למגע, הן גם ניתנות להחלפה עבור שימוש ארוך שנים.
אגב, בשני הקצוות של הקשת, ניתן למצוא כיתוב של הדגם, רק לא ברור למה נכתב ATH-M50x ולא ATH-M50xBT.

ב- Ear Cup השמאלי נמצא את כל כפתורי השליטה והמחברים השונים. נתחיל עם 3 כפתורים פיזיים שישמשו עבור שליטה בעוצמת השמע, דילוג ועצירת שירים וגם מענה לשיחה. לחיצה ארוכה על צידי ה- Ear Cup תפעיל את הסייען הקולי החביב עליכם.

בצד התחתון של ה- Ear Cup קיים מחבר 3.5mm לחיבור קווי למקרה שנגמרה לכם הסוללה או שאתם בעצם מעוניינים בחיבור קווי, לצידו מתג הזזה להדלקת וכיבוי האוזניות ומחבר הטענה מסוג Micro USB שדורש קצת מעל ל- 5 שעות הטענה על מנת להטעין את הסוללה במלואה. בתמורה תקבלו קרוב ל- 40 שעות שימוש באוזניות, בתלות עוצמת השמע.

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

כמובן שהיה רצוי מחבר USB Type-C להטענה. בתערוכת IFA 2018 שנערכה בגרמניה, נציגי Audio-Technica מסרו כי התמחור העליון של האוזניות נקבע על רף עליון של $200 ולא היה ניתן להכליל מחבר USB Type-C ולשמור על המחיר הזה. אם היה אפשרי, הייתי שמח אם בעת הדלקת האוזניות, מעבר לחיווי הקולי שהאוזניות מחוברות לטלפון, היה גם מתקבל חיווי קולי על מצב הסוללה כמו ששמענו באוזניות הגיימינג HyperX Cloud MIX.

האוזניות בעלי מפרק מתקפל ומסתובב על מנת לאפשר להן בין היתר להתקפל בצורה נוחה. מה שמעט מבלבל זה שצריך גם לסובב את ה- Ear Cups עבור קיפול בפרופיל עוד יותר קטן, דבר שעלול מעט לתסכל את נוחות השימוש אם אתם רוצים להשתמש באוזניות במהירות מבלי להתחיל להבין לאיזה כיוון צריך לסובב את ה- Ear Cups.

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 


יתרון של המפרק הסיבובי של ה- Ear Cups הינה העובדה שזה מאפשר להניח את האוזניות בצורה נוחה על העורף, גם המשקל שעומד על 285 גרם, די קליל ומתפזר בצורה טובה מעל הראש על ידי הרשת הרחבה.

אגב, בקופסת האוזניות תקבלו גם נרתיק נשיאה שחור (לא קשיח!), כבל Micro USB להטענה ועוד כבל 3.5mm בשני צדדיו עבור חיבור קוי. הכבלים פשוטים למדי ולא Braided.

איכות סונית

אחת התכונות שהכי מושכת אנשים לסדרת ה- ATH-M50/x היא הכנות שלהן, הכוונה בסאונד מאוד ישיר, כזה שמעביר את הטונים בצורה נאמנה, ללא מיסוך או פילטרים. הדרייברים באוזניות הינם בגודל של 45mm, עם מגנט נאודימיום וטווח תדרים מוצהר של 15-28KHz. עם דרייברים כאלו גדולים, הפקת באסים עמוקים ועשירים הינה מטלה קלה למדי ל- ATH-M50xBT. מי שחשב משום מה שהאוזניות מכוונות להפקת מוזיקה קלאסית, יכול להסיר את החששות הללו, הן All Rounder בצורה הרבה יותר אמינה מ- Plantronics BackBeat GO 810 או  מאוזניות הגיימינג HyperX Cloud MIX. עכשיו אל תבינו אותי לא נכון, האחרונות מהנות מאוד להאזנה ואני תמיד בעד קצת DSP או פילטרים להגברת ההנאה מהמוזיקה, בסופו של דבר הם תמיד מצליחים להפיק טונים קצת יותר מהנים מאשר האזנה ללא, אבל ה- ATH-M50xBT מעבירות את המוזיקה בצורה הרבה יותר תקיפה ומעוררת חושים, בדומה לשתיית אספרסו כפול על הבוקר לאחר שנת לילה ארוכה. יש הרבה כאלו שזה בדיוק מה שהם מחפשים באוזניות.

אופי האוזניות מעבר לאנליטיות שלהן מעט קשה להגדרה מילולית, הן אומנם מסוגלות להגיע לטונים נמוכים ועשירים במיוחד, עם מספר רבדים בבס שלא חשבתי שקיימים, אבל האוזניות לא נוטות לשם אם לא צריך. תדרי המיד נשמעים בצורה מאוד מאוזנת יחד עם התדרים הגבוהים, ללא הדגשה יתרה של אחד על חשבון השני. הרפידות העבות שמכסות את כל האוזן, עוזרות ליצור מעין תיבה בה הסאונד מושמע בצורה ברורה מעבר לרעשי רקע במידה ואתם בחדר הכושר או מתניידים בתחבורה ציבורית. אני בקלות אומר אפילו שהאיכות הסונית שלהן שוות ערך לזאת של Sony WH-1000XM3, רק ללא ANC. אגב, ה- Sony עולות כמעט פי 2.

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

זו אגב אחת החולשות של ה- ATH-M50xBT, היום כמעט כל אוזניות On Ear שיוצאות לשוק מכילות ANC ואילו ה- ATH-M50xBT חסרות תכונה זו ומשאירות את הרוכשים עם ביטול הרעשים הפסיבי דרך הבידוד המתקבל בכריות ה- Ear Cups. היום כל אוזניות עם ANC הולם מאפשרות לנו להימלט מהמציאות, להתנייד בתחבורה ציבורית או להתאמן במכון כושר מבלי לשמוע מאומה מהסביבה, רק אתה והמוזיקה. עם ה- ATH-M50xBT זה ממש לא מתקיים, גם אם מאזינים בעוצמת שמע גבוהה יחסית, עדיין ניתן לשמוע מיסוך מסויים של הסביבה ואחרי שמתנסים עם ה- ANC של Sony WH-1000XM3 למשל בסביבה רועשת, קשה לרכוש אוזניות ללא ANC אם רוב הסביבה המיועדת שלכם לשימוש בהן הינה כזאת.

פיצ'רים

ה- ATH-M50xBT מאפשרות להפעיל את הסייען הקולי האהוב עליכם על ידי לחיצה ארוכה במרכז ה- Ear Cup השמאלי. אני חייב לציין כי המימוש לא נעשה בצורה טובה, אין פידבק על הלחיצה ומשום מה הסייען עולה רק לאחר 5 שניות לערך, זהו זמן ארוך עד כדי לא הגיוני כיום עבור הפעלת פונקציה כזאת. מעבר לזה, הפעלת הסייען לא עובדת אם הטלפון נעול, כלומר יש צורך לפתוח את הטלפון (כלומר הטלפון כבר בידיים שלכם) ואז יש להזניק את הסייען דרך האוזניות, ממש לא שימושי, כי אם הטלפון כבר בידיים שלנו אחרי שפתחנו אותו מהנעילה, אז כבר נמשיך ונשתמש בו עצמאית ללא הסייען. הבעיה הזאת נבדקה כקיימת עם iOS וגם עם Android ומתקיימת כנראה על מנת להגביר אבטחה.

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

המיקרופון לעומת זאת ממש טוב. בדרך כלל ממקמים זוג מיקרופונים על מנת לבצע סינון רעשים, אך כאן יש רק מיקרופון אחד שממוקם ב- Ear Cup השמאלי והוא עושה את העבודה בצורה משביעת רצון. הצד השני בשיחה אומנם זיהה שאני לא מדבר ישירות מהטלפון, אבל עבור שיחות טלפון מזדמנות שתמיד מתבצעות בחדר כושר, זה די והותר.

לא ניתן לקיים חיבור לאוזניות ממספר מקורות בבת אחת, כלומר אם אתם שומעים מוזיקה מהמחשב ופתאום יש שיחת טלפון מעצבנת, תצטרכו לבצע ניתוק של ה- Bluetooth מהמחשב ולהצמיד אותן לטלפון, לא פעולה ממש הגיונית כאשר יש מישהו אחר על הקו מחכה.

ה- Bluetooth כאן מגרסה 5, זה מתרגם כאן בעיקר לכדי דרישות אספקת חשמל נמוכות יותר מ- 4.2 בהשוואה, דבר שתורם ל- 40 שעות (!!!) האזנה ללא הטענה. אני לא הצלחתי להגיע ל- 40 שעות, אולי בגלל הרבה מאוד משחקי עוצמת שמע, כיבויים והדלקות תכופים לצורך הבדיקה וכדומה, אך הזמן בפועל בהחלט נראה שמתקרב לזה.

האפליקציה לטלפון די דלה. ניתן לבטל את החיווי הקולי בהפעלת האוזניות, בדיקת הקושחה, מדריך הפעלה ושינוי המקודד לשמע, מ- AAC ל- SBC. יש גם Product Locator שמעולם לא היה שימושי בשום אוזניות מלבד TWS.

 

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

סיכום

ה- ATH-M50xBT מהוות אבולוציה הגיונית לדגם ה- ATH-M50x המוצלח מלפני 4 שנים. הן אומנם לא מכילות את כל הרעש והצלצולים כפי שהיינו רוצים, כמו חיבוריות USB Type-C, יכולת ANC, אפליקציה עשירה יותר או מצבי DSP, אבל הכל נעשה בכוונה. Audio-Technica ביקשו להציג כאן עדכון מודרני לאוהדי הסדרה ולשמור על תג מחיר נמוך יחסית.

אם מסתכלים על שאר השוק כיום, רואים כיצד הוא עשיר באוזניות Bluetooth ראויות ואיכותיות, אם אלו ה- WH-1000XM3 המצויינות של Sony או המתחרות לכתר ה- ANC מדגם Bose Quietcomfort QC35 II, כל האוזניות החדשות שהוכרזו ב- CES האחרון מבית Bang & Olufsen או B&W, תקציביות יותר של Beyerdynamic, Sennheiser או Grado עם ה- GW100. לא נשכח את כל דגמי ה- TWS שכובשים עכשיו את השוק. בהשוואה למתחרים הבולטים, ה- ATH-M50xBT מכילות מספר חסרונות שקשה להתגבר עליהן, הן אומנם מפצות על ידי איכות סונית גבוה, אבל לא בטוח שזה יספיק לרבים.

מי שבכל זאת ילך ויקנה את ה- ATH-M50xBT, לא יעשה טעות, הוא לרוב יעשה זאת בשל הכרות מוקדמת יותר עם סדרת ה- ATH-M50/x ואלו שלא, יקבלו חוויה סונית All Rounder שונה ממה שהם הכירו עד היום.

אוזניות ה- Audio-Technica ATH-M50xBT זמינות ברשת BUG במחיר של 799 ש"ח.

לדיון בנושא: אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT

 

 

 

 

אוזניות Bluetooth מדגם Audio-Technica ATH-M50xBT


22:40
  /  
6.3.2019
  
מאת: זיו רוזנפלד

1