רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

עץ אלון איטלקי, דרייברים איטלקיים מבית AudioBarletta, קבלים מבית Mundorf הגרמנית ופנינה משולבת בתיבת הרמקול, אלו רמקולי הבוטיק החדשים לבית XAVIAN.  

14:00
  /  
13.12.2018
  
מאת: זיו רוזנפלד

על חברת XAVIAN כנראה לא שמעתם, היא חברה קטנה למדי שהוקמה על ידי Roberto Barletta בשנת 1997, היא ממוקמת בפראג שבצ'כיה ומייצרת מגברים אנאלוגים ובעיקר רמקולים, החל מכאלו בעלות של קצת מתחת ל- 1000 יורו ועד ריצפתיים גדולים שמתומחרים בלמעלה מ- 20000 יורו.

מה הופך את החברה לבוטיק? מעבר לזה שהחברה איננה גדולה מבחינת כח אדם, כל הרמקולים נבנים בצורה ידנית, עם מינימום אוטומציה, לא בגלל שהחברה נגד זה, ממש לא, פשוט פעילות החברה עד היום לא הצדיקה את זה, עם פחות מ- 20,000 זוגות רמקולים שנמכרו עד כה. הוצאה כספית לכיוון מיכון מלא של קו הייצור איננה מצדיקה את זה כרגע. מצד שני, זה אומר שכל רמקול שהחברה בונה, מוקדשת לו תשומת לב אישית גבוהה מצד אנשי הייצור ויש כאלו שיאמרו שהתהליך הידני מעניק "נשמה ייחודית" לרמקולים, משהו שלא ניתן לומר על חברות ענק בהם כל זוג רמקולים הינו חלק מפס ייצור אוטומטי מהיר ויעיל, כזה שאף עין אנושית לא מסתכלת על המוצר המוגמר עד להכנסתו לארגז הקרטון עבור שילוח.

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

על הרמקולים

בשנת 2015 הוצגו רמקולי ה- Perla, רמקולים מדפיים קומפקטים מהם החברה מכרה בסך הכל 200 זוגות, זה אולי נשמע מעט, אבל בשוק ההיי-אנד, זוהי כמות די מכובדת לרמקול בוטיק. מעבר לזה, הדבר יוצר תחושה מסויימת של אקסקלוסיביות למי שמחזיק בזוג כזה.

 

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

זוג הרמקולים שלפנינו הינם ה- Perla Esclusiva, רמקול שהוצג במהלך נובמבר 2018 וממשיך הדרך של סדרת ה- Perla. הרמקול נשאר במימדים של רמקול מדפי ממוצע מנומס של 315x190x236mm ומשקל די מכובד של 7.7Kg ליחידה, כ- 10% יותר מהדגם הקודם בשל השימוש בעץ אלון איטלקי והמשקל הגדול יותר עוזר בהצגת תיבה "שקטה" יותר. הרמקול הוא 2Way, עם פורט נמוך ורחב בחזיתו, דבר שמעניק גמישות טובה יותר בהצבתו קרוב לקיר אחורי. זוג הדרייברים נבנו על ידי חברת AudioBarletta באיטליה, דרייבר המיד בגודל 15 ס"מ בעל ממברנה עשויה פוליפרופילן בתצורת Soft Dome והטוויטר בגודל 25 מ"מ, בתצורת Soft Dome גם כן.

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

 

הקרוסאובר הפנימי עושה שימוש בקבלים מבית Mundorf הגרמנית עם תדר חיתוך בין הדרייברים שעומד על תד 3000Hz. מחברי ה- Binding Posts האחורים לכבלי הרמקולים מגיעים בגימור מוזהב עם כיתוב חרוט XAVIAN, דבר שלקוח מהדגמים היותר יקרים של החברה.

הגרילים מכילים מגנטי ניאודימיום וככל שרואים יותר ויותר רמקולים עם גרילים מגנטים, לא מבינים איך לא כל התעשייה עברה לזה. לקינוח, מאחורי הרמקול תוכלו למצוא פנינה מוטבעת בתיבה הרמקול – ומכאן שמו.

 

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusivaמחברי Binding Posts מוזהבים עם כיתוב היצרן XAVIAN. שימו לב לפנינה בקצה העליון.

 

מכיוון שזה רמקול בוטיק, הייתי מצפה ללוחית מתכת במקום המדבקה, עם חריטה דומה ל- "1 מתוך 200" או משהו בסגנון. גם הייתי מצפה לפנינה אמיתית, אבל זה רק אני.

דגם ה-  Perla Esclusiva שייך לסדרת Natura של החברה שממוקמת כסדרה אחת לפני הסדרה הכי יקרה של החברה, ה- Epica.

אם יש לכם חשש כי מכיון שרוב העבודה על הרמקולים היא ידנית אז הסיכוי לפגמים גבוה, אני יכול להעיד ממקור ראשון כי הזוג שקיבלתי הוא במצב מעולה. הרמקולים נראים ממש טוב, גימור העץ החלק מהווה משב רוח מרענן בניגוד לגימור ה- Black Piano התעשייתי שנפוץ כל כך היום ברמקולים, אין סימני דבק או של שבבי עץ חורגים בתהליך ההרכבה, הכל מדוייק כפי שראוי לרמקולים מיצרנית בוטיק שרוצה לעשות לעצמה שם.

 

הסאונד

הרמקולים הוצבו כלאחר כבוד בסלון הביתי שמהווה סלון ממוצע בארץ, פתוח מצד אחד למטבח, מצד שני חלון זכוכית גדול שמוביל למרפסת. ה- Perla Esclusiva ניתנים לרכישה עם סטנדים תואמים, אך אני השתמשתי בסטנדים שיש לי, שעזרו להציב אותם עם טוויטרים בגובה האוזנים וזוית מעט פנימית על מנת שהרמקולים יכוונו ישירות אלי. ההגברה הינה ה- XPA-2 Gen3 מבית Emotiva, אז כח ממש לא היה חסר לרמקולים.

הרושם הראשון שהיה לי לאחר שהתחלתי להאזין לרמקולים היה הצגת המרחב שלהם, קולות וכלי נגינה הוצבו בחלל כמעט בדיוק תלת מימדי, דבר שיצא לי כבר להבחין בו עם רמקולים אחרים וכמו שכבר אני מכיר, ככל שהצגת המרחב יותר מדוייקת, זה אומר שה- Sweet Spot יהיה קטן יותר. זה לא יותר מידי הפריע לי וגם לא אמור להפריע לכם, כי הרי ברוב ההאזנות הקריטיות שלכם למוזיקה, הגיוני שאתם כנראה לבד. רמקולים עם Sweet Spot גדול יותר, יהיו חייבים להיות גדולים יותר גם בכמות וגודל הדרייברים, אבל כנראה שהם יהיו מעט פחות מדוייקים מבחינת הצגת המרחב שלהם.

הרבה חוששים מרמקולים מדפים ותמיד יש להם את השאלה אם הרמקולים מצליחים לנגן חזק והאם הם יורדים נמוך. התשובה שלי לשתי השאלות הללו היא חיובית. אם תפנקו את ה- Perla Esclusiva במגבר בעל שפע כח, הוא ידע לנצל את זה היטב, היצרן XAVIAN אומנם ממליץ על הגברה בטווח של 30W-120W, אבל ה- 300W של ה- XPA-2 Gen3 נתנו לי תחושת בטחון שאני יכול לספק לרמקולים את כל הכח שהם יצטרכו על מנת שהם בתורם יעבירו את הבאסים הנמוכים ביותר שהם יכולים לתת. נכון, זה כמובן לא משתווה לסאב ייעודי ולי אישית יש בכלל את ה- SVS PB16-Ultra, אז אני יודע להעריך באסים טובים כשאני שומע אותם וה- Perla Esclusiva בהחלט עושה את זה בצורה משכנעת וכזאת שלא תרגישו שאתם באמת צריכים סאב איתם על מנת להאזין למוזיקה בצורה מהנה ומלאה. איך בחנתי את הבאסים? עם הכותר המחודש של Planet Drum למליאת 25 שנים ליציאתו. מי שלא מכיר, על הכותר אחראי Mickey Hart, מוזיקאי פליט לשעבר של להקת Grateful Dead. למי שלא מכיר את הכותר, הוא משלב כלי הקשה מרחבי העולם לכדי סגנון אחד מיוחד. הכותר כל כך טוב, שהוא זכה בפרס הגראמי, פרס שניתן על ידי האקדמיה הלאומית לאמנויות ולמדעי ההקלטה של ארצות הברית עבור הישג יוצא דופן בתעשיית המוזיקה, בשנת 1991, השנה הראשונה בה הפרס ניתן והוא גם היה במקום 1 במצעד Billboard למוזיקה מהעולם.

 

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusivaה- XAVIAN Perla Esclusiva לצד ה- SVS PB16-Ultra

 

כותר נוסף היה ה- The Organs At First Congregational Church של Michael Murray. הכותר מכיל הרבה נגינה מעוגב, כלי שבאמת קשה לשחזר בצורה נאמנה וכל עוד עוצמת השמע נשמרה בצורה הגיונית, הכל היה נשמע בסדר גמור, אבל אני יודע שעם רמקולים מעט גדולים יותר, היה ניתן לספק תחום רחב מעט מלא יותר, אבל כנראה שרוב האנשים לא ישימו לב לזה בכל, אבל מעבר לזה, השיחזור נעשה בצורה משכנעת למדי, כולל הלחיצות על הפדלים של העוגב וזה מרשים במיוחד כאשר כל השמע הזה מגיע מרמקול 2Way בעל דרייבר של 150מ"מ בלבד. בקטעים היותר נמרצים של הכותר, ניתן היה להרגיש מעט "חנוקים" עם השמע, משהו שכנראה היה נחסך מאיתנו עם רמקולים גדולים יותר, אבל להגנת ה- Perla Esclusiva אני יכול לומר כי כל עוד לא תתקילו אותו במוזיקה יוצאת דופן אלא נורמטיבית, כנראה שהוא יצליח לענות על כל הדרישות שלכם מסטריאו איכותי.

 

סיכום

אחד הדברים שהכי הערכתי ב- Perla Esclusiva זה שהוא לא נשמע כמו רמקול טיפוסי, השמע שלו חורג מגבולות התיבה ומציג הצגה הרבה יותר רחבה מגודלו. למעשה, הוא מזוגות הרמקולים הללו שכאשר שומעים אותם, מבינים כי רמקולים מדפיים הינם די והותר לכל סלון ביתי גם בעוצמת שמע גבוהה, הם כמובן לא יספקו אותה אנרגיה כמו רמקולים רצפתיים בעלי מספר דרייברים גדולים, אבל הם מצליחים לתת הופעה יפה ולהרשים עם חזות מנומסת ולא אגרסיבית בסלון הביתי.

בעלות התחלתית של 2000 יורו, ה- Perla Esclusiva נמצאים בתחרות קשה ושוק צפוף למדי, אבל את XAVIAN זה לא ממש מעניין, זוהי חברת בוטיק שלא חשוב לה למכור הרבה, אלא להמשיך לייצר רמקולים באהבה ובכיף. אם אתם אחרי יום עבודה ורוצים בסך הכל שעה של שקט ורגיעה בהאזנה למוזיקה איכותית, ה- Perla Esclusiva בהחלט יוכלו לספק את זה ובצורה מהנה.

לחברת XAVIAN יש מספר נציגויות ברחבי העולם וכרגע אין נציגות כזאת בארץ, אבל אם תרצו לרכוש את הרמקולים מבית החברה, תוכלו לעשות זאת ישירות מהחנות המקוונת שהיא מפעילה.

המחיר מתחיל ב- 2000 יורו ועד 2500 יורו, תלוי בגימור.

לדיון בנושא: רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

 

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva

רמקולי בוטיק XAVIAN Perla Esclusiva


14:00
  /  
13.12.2018
  
מאת: זיו רוזנפלד

1