מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ

עם תאורת RGB מתחת למסך המשקפת את מצב החיים והתחמושת שלכם, MSI מנסה לרענן ולהכניס קצת חידושים שלא נראו עד ...

12:05
  /  
28.11.2018
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

סדרת ה- MPG של MSI הינה הסדרה הבכירה של מסכי גיימינג שיש לחברה להציע עם שפע תכונות שיקרצו לכל גיימר. מה הופך את הסדרה לכל כך אטרקטיבית? שימו לב לתכונות המקוריות:

 • תמיכה ב- GameSense של Steelseries על מנת לקבל חיווי דרך 5 אזורי RGB בתחתית המסך על מצב הדמות שלכם, כמו כמות התחמושת, הבריאות, הכסף ועוד.
 • שינוי מאפייני התצוגה דרך המקלדת במהירות מבלי להכנס לתפריטי המסך.
 • שינוי מאפייני התצוגה דרך אפליקציה (לאנדרואיד בלבד כרגע).
 • אפשרות להצגת צלב כוונת במרכז המסך שיעזור במשחקי FPS.
 • ערך MPRT של 1ms (הסטנדרט למדידת Motion Blur) שעוזר במשחקי FPS או מרוצים מהירים.
 • תדר רענון מקסימלי של 144Hz עם תמיכה ב- AMD FreeSync מתדר 44Hz עד 144Hz.
 • תאורת RGB מאחורי המסך.

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ


מעבר לכל התכונות המקוריות הללו, אנחנו גם נמצא:

 • שפע מחברים:
  וידאו: זוג HDMI 2.0, חיבור בודד DisplayPort 1.2
  USB: זוג USB 3.1 Gen1 Type A
  USB: חיבור בודד USB 3.1 Gen1 Type B עבור חיבוריות למחשב (ישמש בין היתר עבור הגדרות מתקדמות למסך).
  אודיו: כניסת מיקרופון, יציאת אוזניות, חיבור קומבו עבור המחשב.
 • יחס מסך של 16:9 עם רזולוצית WQHD של 2560×1440 מעל פאנל VA. נכון, זה אומנם לא 4K, אבל מספק מבחינת חדות יחסית לגודל מסך של 27" ולא דורש מערך SLI או Crossfire על מנת להגיע ל- FPS גבוה ברזולוציה הזאת.
 • קימוריות 1800R עם באזל קטן במיוחד של המסך, דבר שמאפשר לגיימרים עם כיסים עמוקים לשלב בקלות מספר מסכים על מנת לקבל חוויה ויזואלית היקפית, משהו שניתן לעשות עם מסך קעור בצורה קלה יותר מאשר מסך שטוח.
 • עיצוב מהמם בעזרת רגל המסך המעוצבת עם נגיעות של צבע אדום וניהול כבלים, מסך המשתרע כמעט עד הקצוות ואחורי המסך מעוצבים בצורה מרשימה. רק התכונות הללו זיכו את המסך בפרס עיצובי בתערוכת Computex 2018.

סדרת ה- MPG מורכבת בסך הכל מזוג דגמים בגודל 27", כשההבדל העיקרי ביניהם הוא הרזולוציה וערך ה- Nits. דגם ה- MPG27C מגיע עם רזולוציה של 1920×1080 עם 250nits כשדגם ה- MPG27CQ וזה שלפנינו, עם רזולוציה של 2560×1440 ו- 400nits. ערכי ה- nits כמובן ב- cd/m2.

למה צריך מסך גיימינג קעור? מעבר לזה שזה מבטיח כי המרחק של העין מכל פיקסל במסך יהיה דומה, היצרנים טוענים כי זה מעניק חוויה "עוטפת" יותר, אבל מנסיון אישי, לא באמת הצלחתי לקבל חוויה כזאת ממסך בודד. לעומת זאת אם תשתמשו ב- 3 מסכים כאלו, אני בהחלט רואה את זה קורה, אבל אז כמובן שתצטרכו מערך כרטיסי מסך שיעלה כמו רכב קטן ביד II. התמונה למטה גם ממחישה בצורה משכנעת למה מסכים קמורים עובדים טוב יותר בתצורות של 3 מסכים צמודים מאשר מסכים שטוחים.

 

 מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQמסך קמור אופטימלי יותר לחוויה היקפית כאשר משתמשים במספר מסכים

 

מבחינת איכות תמונה יבשה, המסך מגיע עם תדר רענון טבעי של 144Hz ללא צורך בהמהרה, עם קצב רענון משתנה של בין 48Hz ל- 144Hz במידה ותשתמשו בכרטיס מסך מבית AMD עם FreeSync. ערך ה- Contrast עומד על 3000 ל- 1, ללא HDR, פאנל של 8bit וכיסוי של 115% ל- sRGB.

 

איכות בנייה

כראוי למסך גיימינג שמהווה את הבכיר שיש ל- MSI להציע, הוא בנוי בצורה ממש טובה, רגלית המתכת עם הנגיעות של צבע אדום, בעלת 3 רגלים רחבות ומרגישה די יציבה וכזאת שתוכל להחזיק אפילו מסך 55" בסלון. המסך עצמו נראה מדהים, הכל מפלסטיק עבה ואיכותי ללא רעשי מעיכה זולים והרגלית מאפשרת גם הטיה של המסך, סיבוב שלו וגם הגבהה.

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ

מאחורי הרגל נמצא תעלה נוחה להסתרת הכבלים וגבוה יותר, תאורת LED דקורטיבית מסוג Addressable RGB, כלומר ניתן להציג בעת ובעונה אחת מספר צבעים עם גמישות לא נורמלית, הדבר מעניק אפשרות לאפקטים הרבה יותר מרשימים מפסי הלד הפשוטים בהם ניתן להציג כל פעם רק צבע אחד בכל המנורות. חברת MSI לא רוצה שתצמידו את המסך צמוד לקיר האחורי ועיצבה אותו בצורה יפהפיה, עם משטחים חלקים מבריקים בצבע שחור, RGB וגם לוגו בולט לגאוות MSI. אם תרצו לוותר על כל זה ולהצמיד את המסך לקיר, לא ממש תוכלו, רגלית המתכת מתפרשת בצורה כזאת שהמסך ישב מינימום 28 ס"מ מהקיר האחורי, כאשר הרגליות עצמן יסתיימו 37 ס"מ (!!!) מהקיר, כלומר אם יש לכם שולחן בעומק שגרתי של 60 ס"מ, לא ממש ישאר לכן מקום נוח לגיימינג עם המקלדת והעכבר. אם בכל זאת השולחן שלכם לא מספיק עמוק, תוכלו גם לתלות את המסך מעל הקיר באמצעות התמיכה בהתקן VESA 10×10.
הייתי שמח אם היה כיסוי פלסטיק לכבלים, זה עוזר בהסתרת הכבלים ומשהו שהייתי מצפה שיהיה כלול במסך כזה מרשים, במיוחד כשהמסך בכל מקרה יוצב מעל שולחן, רחוק מהקיר האחורי והכבלים יהיו גלויים.

בחזית המסך, מעבר לפאנל שמשתרע מקצה לקצה, נמצא למטה את 5 אזורי ה- LED, שמציגים כברירת מחדל את אפקט ה- Rainbow הפופולארי עם תנועה מימין לשמאל, כשגם אחורי המסך עם תאורה דומה כברירת מחדל. ניתן כמובן לכבות את התאורה דרך תפריטי ה- OSD, אבל אם תרצו לנצל כמו שצריך את התאורה, תתקינו את ה- GameSense של SteelSeries ותחברו את המסך ב- USB למחשב, תוכלו לקבל שליטה מצויינת על האפקטים של התאורה וגם לסנכרן את התאורה ביחד עם עוד ציוד היקפי מבית SteelSeries. אבל לא רק אפקטים, התוכנה תאפשר לכם להגדיר למשל כי 2 איזורי LED יציגו את מצב התחמושת, עוד 2 איזורים את מצב הבריאות ובמרכז – את מניין ההריגות שלכם. הבעיה? כרגע רק מעט מאוד משחקים תומכים בזה – DOTA 2, CS:GO ו- Minecraft.

מאחורי המסך קיים ג'ויסטיק קטן עבור שליטה ב- OSD ורצוי לציין כי ספק הכח הוא חיצוני.

 

OSD

נשמע משעמם? ממש לא, MSI השקיעה כאן ב- OSD הרבה יותר ממה שאנחנו רגילים לראות במסכים. השליטה נעשית עם הג'ויסטיק הקטן והנוח מאחורי המסך והדבר הראשון שתצטרכו לעשות לאחר שהדלקתם את המסך זה לבחור את מצב התצוגה בתפריט ה- Gaming, לפניכם 5 כאלו שמחולקים לפי סוג המשחק:

מצב User – מצב ברירת המחדל. מעבר לזה, קיימים גם מצב FPS, Racing, RTS, RPG. מה שמבדיל את המצבים הללו אחד מהשני הינם הגדרות ה- Contrast, Brightness, Sharpness והגדרות נוספות אותן תוכלו לשנות עצמאית וגם להגדיר מצבים מותאמים אישית. 

בתפריט זה גם קיימים אופציות נוספות שמישות, כגון:

 • Black Tuner – מגביר תצוגה של פרטים כהים.
 • Response Time – חשוב למשחקים בהם כל 1ms עיכוב יכול להיות לרעתכם.
 • Anti Motion Blur – שינוי מצב התאורה האחורית.
 • Alarm Clock – יגיד לכם מתי הגיע הזמן להפסיק לשחק לפי מה שהוגדר לו על ידכם.
 • Screen Assistance – אפשרות לבחירת 12 צלבי כוונת למשחקי FPS.
 • Refresh Rate – כשמו כן הוא.
 • מתג FreeSync.

תפריט ה- Professional מעניק מצבי תמונה נוספים כמו:

 • Eye Saver – הורדת אור כחול.
 • HDCR – מצב Dynamic Contrast.
 • Image Enhancement – חידוד קצוות של גופים, אך ממה שאני ראיתי, זה עלול להוסיף ארקיפקטים לתמונה בנקודות הללו כשרקע הקצוות איננו חלק.
 • מעבר לזה, נמצא גם מצבים לצריכת תוכן, כמו User, Reader, Cinema ו- Designer.

 

זה נראה מעט מבלבל כל ההפרדה הזאת בין תפריט Gaming ל- Professional והייתי מעדיף לראות את כל האופציות הללו יחדיו.

 

ב- OSD גם זמינה אופצית ה- PIP שמאפשרת להציג 2 מקורות בבת אחת, יחד עם קיצורי דרך שניתן להפעיל מעל הג'ויסטיק על מנת להכנס למצב זה בזריזות. שאר האופציות ב- OSD די רגילות וניתן כמובן גם לשלוט בתאורה, אבל בשביל זה עדיף להפעיל את ה- MSI Gaming OSD, המאפשר להפעיל את כל האופציות הזמינות ב- OSD, אבל בצורה נוחה יותר דרך תוכנה במחשב יחד עם אופציות נוספות.

 

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQה- MSI Gaming OSD – שליטה בכל מאפייני ה- OSD דרך תוכנה במחשב, הרבה יותר נוח ומעניק גמישות רבה יותר

  

SteelSeries Engine 3

אחד הדברים הכי מיוחדים שיש במסך הזה הוא 5 אזורי ה- RGB בתחתית. דרך התוכנה נוכל להגדיר איזורים שישקפו את מצב התחמושת, החיים, ההריגות ועוד. וידאו יצליח לשקף בצורה הטובה ביותר את היכולת, אז בבקשה:

יש ויגידו כי מכיוון שהמידע על המדדים שלנו במשחק מוצג דרך גופי התאורה בתחתית המסך, אז אנחנו מקבלים את המידע דרך הראיה ההיקפית שלנו ולכן אנחנו יכולים להמשיך לשחק מבלי להזיז את העיניים שלנו ממרכז המסך, אני לא הצלחתי למצוא את המידע המשתקף בצורה הזאת כיעיל עבורי, אולי בגלל הרגלים של שנים, אבל אני בהחלט יכול לראות איך אחרים כן יוכלו.

 

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ
התממשקות עם SteelSeries Engine 3 ולכן ניתן לבצע את כל ההגדרות ממשק אחד

 

כפי שאוזכר מוקדם יותר, כרגע המשחקים היחידים שתומכים בתאורה הזאת הינם DOTA 2, CS:GO ו- Minecraft. לא נראה שהתווספו עוד משחקים עם תמיכה ב- GameSense מאז שהמסך הושק, לכן אני מעט סקפטי כי יתווספו עוד בעתיד, אבל גם אם אתם לא משחקים במשחקים הללו, תאורת ה- RGB די חביבה ואם תפעילו אותה בעוצמה חלשה, זה יוסיף די יחודיות לתצורה שלכם.

 

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQאינספור הגדרות ל- RGB עבור המשחקים DOTA 2, CS:GO ו- Minecraft וגם אם אתם לא משחקים במשחקים הללו, תוכלו להגדיר את ה- RGB בהתאמה לתצורה שלכם

 

MSI Remote Display

אם תרצו לממש את כל יכולות המסך, שווה שתתקינו את האפליקציה התואמת שכרגע זמינה רק לאנדרואיד. היא תאפשר לכם מעבר לשינוי מדדי התאורה והחדות, גם שליטה על פרופילי התמונה לפי המשחק שכרגע אתם משחקים בו, שינוי המקור וגם אפשרות התאמה של ה- Mystic Light, זהו הכינוי של החברה לתאורה האחורית בה המסך מצוייד. שימושי? לא ממש, אני באמת לא רואה את הצורך בשינוי המאפיינים הללו מהנייד, אבל נחמד שיש. 

 

 

 

רק FreeSync

הייתי ממליץ על ה- Optix MPG27CQ בעיקר למי שיש ברשותו כרטיס מסך מבית AMD, גיימינג עם סנכרון בין כרטיס המסך למסך הינו חובה לכל מי שרוצה לקחת קדימה איכות התמונה שהוא מקבל. מכיוון שהמסך מגיע לתדר רענון של 144Hz, צריך כרטיס מסך די אימתני על מנת להגיע לתדר רענון כזה ולכן הצטיידנו בכרטיס הכי חזק מבית AMD לשוק הביתי – Radeon RX Vega 64. הדגם הוא מבית Gigabyte, עם תדר בסיס של 1276MHz ו- Boost שמגיע ל- 1560MHz כשהזכרון הוא HBM2 בנפח 8GB.

 

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ
תצורת המחשב המלאה

המשחק Overwatch איננו משחק קשה מידי עבור כרטיס המסך, אבל הוא כזה שאיתו נוכל להגיע לתדר רענון של 144 עם הגדרות Epic בוידאו. משחק בין FreeSync לאופצית ה- Anti Motion Blur לא ממש הראה הבדל באיכות התמונה. אופצית ה- Overdrive הראתה מעט Ghosting אם אתם ממש מחפשים את זה, אבל ב- FreeSync תראו באמת את מה שהמסך מסוגל להעביר, עם תמונה חלקה למשעי, ללא שום הפרעות באיכות התמונה, Stutter או Frame Tears כפי שצריך. משחק ב- Overwatch, Fortnite ו- PUBG בתדר כזה גבוה, יגרום לכם להכיר מחדש את המשחקים, עם חוויה שתגרום לכם להבין סוף סוף מה מקבלים כשאתם קונים מסך מחשב טוב.

פאנל ה- VA הקיים במסך הוא די מהיר ורזולוצית ה- 2K של ה- Optix MPG27CQ מהווה שדרוג משמעותי מעל 1080p (הרזולוציה הכי נפוצה כיום בכל משחק) וכזאת שאיננה תובענית יתר על המידה בהשווה ל- 4K למי שמעוניין להגיע ל- fps גבוה מבלי להוציא הון תועפות על מערך SLI או Crossfire.

 

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ

המשחק Overwatch עם הגדרות EPIC ברזולוצית 2K עם 144fps – חלום של הרבה גיימרים

 

 

לסיכום

המסך MSI Optix MPG27CQ יתאים במיוחד אם יש לכם כרטיס מסך מבית AMD בשל התמיכה ב- FreeSync, מי שיש לו כרטיס מסך מבית NVIDIA, עדיף יהיה כי יצמד למסכים עם תמיכה ב- G-Sync, אבל לפני שאתם מתכוונים לקנות אותו, חשוב שתוודאו כי השולחן שלכם עמוק דיו. אם כבר יש לכם במקרה גם ציוד היקפי מבית SteelSeries, בכלל שיחקתם אותה בגלל התאימות ל- SteelSeries Engine 3 שתאפשר לכם דרך ה- PrimeSync להגדיר מנקודה אחת את כל מה שצריך בציוד ההיקפי שלכם, כולל המסך כאמור.

ה- MSI Optix MPG27CQ מהווה את אחד ממסכי הגיימינג הכי טובים שיצא לי להתנסות איתם. המראה שלו מרשים, איכות הבנייה מתאימה למסך דגל ונראה ש- MSI ציידה את המסך בכמה שיותר אופציות על מנת להצדיק אותו כמסך הדגל שלה. גם אם אתם לא נוהגים לשחק באחד מהמשחקים בהם ה- GameSense תומך, ממש לא הייתי שולל אותו, הוא יספק חווית גיימינג מהנה במיוחד בעזרת התמיכה ב- FPS גבוה ואיכות התמונה נטו שלו היא מהטובות שראיתי.

 

יתרונות

 • איכות תמונה מעולה ישר מהקופסה ללא צורך בכיול.
 • קצב רענון 144MHz.
 • תמיכה ב- FreeSync.
 • שפע של תכונות מתקדמות (אפליקציה, תוכנה לשליטה ב- OSD מהמחשב, SteelSeries GameSense).
 • תאורת RGB.
 • יש Bundle עם Assassin's Creed Odyssey

 

חסרונות

 • חסר HDR.
 • פאנל 8bit ולא 10bit.
 • רגלית די רחבה שדורשת שולחן מאוד עמוק לעבודה נוחה.

 

מחיר: 2699 ש"ח דרך Last Price באמצעות הקופון HTMSI11

היבואן הרישמי לארץ של MSI היא חברת גטר.

לדיון בנושא: מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ

 

מסך גיימינג MSI Optix MPG27CQ


12:05
  /  
28.11.2018
  
מאת: זיו רוזנפלד

1