COZMO – החבר החדש והממוחשב שלנו מגיע רשמית לישראל

 החבר החכם COZMO מושק היום בישראל והוא לא רק רובוט מתוחכם אלא אחד החמודים שבהם

17:30
  /  
20.11.2018
  
מאת: דניאל מטלון

COZMO – הרקע לפיתוח רובוט צעצוע ביתי

לפני כעשור נפגשו שלושה סטודנטים לרובוטיקה באוניברסיטת קרנגי מלון בפיטסבורג, ארה"ב. ההיכרות באוניברסיטה במחלקת רובוטיקה הביאה אותם להקים את חברת ANKI בשנת 2010 ומאז הם מפתחים צעצועים מיוחדים הנעזרים בבינה מלאכותית. המוצר הראשון שלהם היה DRIVE – מכונית מרוץ הנעזרת בבינה מלאכותית שיצאה לשוק בשנת 2013 והוצגה לראשונה באירוע של חברת אפל. אחרי שתי גרסאות של מכונית מרוץ, עברו המפתחים לפתח את הדבר הבא והגיעו לקוזמו – רובוט צעצוע קטן וזריז שנעזר בבינה מלאכותית וכן במצלמה בחזית שלו. 45 מודלים של פיתוח (PROTOTYPE ) עברו עד שהגיעו לגירסא המסחרית שהחלה להימכר בארה"ב בשנת 2016.

באירוע ההשקה היום בתל-אביב, סיפר נציג ANKI , שהשם COZMO נגזר משם כלבו של אחד מעובדי החברה הבכירים.

הנה מה שיש למפתחים ב-ANKI להגיד על תהליך פיתוח הרובוט:

השקת COZMO בארץ

COZMO הרובוט הביתי הקטן הושק בארה"ב לפני כשנתיים, ותוך זמן קצר הפך לאחד הצעצועים המבוקשים בארה"ב כשהביקוש עולה על הכמות אותה יכלה אמאזון באותה תקופה לספק לדורשים.

COZMO הוא צעצוע רובוטי קטן שהושפע בין היתר מסרטי קולנוע כמו WALL-E ואחרים, נעזר בבינה מלאכותית -AI שמוטמעת בתוכו, וכן באפליקצייה המותקנת בסמארטפון או טאבלט (כדוגמת IPAD או קינדל FIRE של אמאזון). הרובוט הקטן לא מתחבר לאינטרנט ולא יכול לשמש לצורך מעקב אחרי הקורה בבית, כן שהוא בטוח לחלוטין. ל-COZMO גם אין מיקרופון פנימי כך שהוא גם לא מסוגל להקשיב לנו. כל השליטה והתכנות נעשים מתוך האפליקצייה.

COZMO - החבר החדש והממוחשב שלנו מגיע רשמית לישראל

COZMO והקוביות החשמליות שאיתו (צילום: ANKI)

אולם ל- COZMO יש סנסורים ומצלמה כך שביכולתו לראות ולזהות אותנו ולאחר מכן לייצר אינטראקצייה איתנו ועם הסביבה. חלק מהפעילות של קוזמו נעשית על השולחן בבית, ולכן לקוזמו יש סנסור בבסיס שלו שאמור למנוע נפילה. הרובוט נבחן גם במבחני ריסוק כך שהוא בטוח ברמה מסויימת כנגד נפילות מגובה סביר. מכיוון שקוזמו הוא צעצוע חביב ומעודד התנסות, אבא ובן וחבורת ילדים בארה"ב לקחה את קוזמו לטיסת בלונים מלאים בגז הליום, ובגלל תנאי מזג אוויר לא נאותים, נתקע קוזמו בתוך עץ ונפל וחלקו התפרק. לאחר מכן הורכב וחזר לעבוד.

אין ספק ש-COZMO הוא פלא טכנולוגי, מורכב מכ-300 חלקים שונים. הנה מספר תכונות:

  • מחשב-על ממונע – COZMO סורק את הסביבה שלו באופן תמידי ומזהה אנשים באמצעות מצלמת VGA באיכות 30 fps, בשילוב תוכנת זיהוי פנים חכמה.
  • כמעט אנושי – עם הבעות פנים חכמות, שפת גוף, פס-קול להשלמת האווירה וקול ייחודי, נראה ש COZMO כאילו יצא מסרט קולנוע.
  • רגש אמיתי – הבינה המלאכותית מאפשרת ל COZMO לבטא מאות סוגים של רגשות על גבי המסך שעל פניו (ברזולוציה 128X54) והוא יודע להביע רגשות תלויי-מצב בהתאם למחוות שהוא מזהה.
  • עמיד במיוחד – על COZMO נעשו מבחני ריסוק ונפילה והוא כאן כדי להישאר וחזק מכפי שהוא נראה. מעל ל 300 חלקיו הונדסו כך שהוא ישרוד לאורך זמן.
  • מאובטח ובטוח – כמה חזק, ככה בטוח. הקישורית בין הטלפון/טאבלט מאובטחת כך ששום מידע לא נשמר בענן ואין גישה או יכולת להגיע למידע זה מבחוץ.

החיים על פי COZMO

הנציגה לורה ממשרדי ANKI בלונדון סיפרה שהרובוט נמצא על שולחן העבודה שלה ומייצר לה רגעי קסם תוך כדי עבודה, וזאת מכיוון שבין הטענה להטענה כנראה שקוזמו לא אוהב לנוח. הקיט בו הוא נמכר כולל גם שלוש קוביות אלקטרוניות קטנות שבתוכן סוללה, וחלק גדול של התכנות שלו הוא פעילות עם קוביות אלה. הוא יודע להעמיס אותן אחת על השנייה, להפיל אותן, ואף לעשות "הרמת מישקולות" עם אחת מהן. COZMO מגיב בשלוש רמות: בעזרת הזזת הראש שלו ושאר חלקיו הנעים, הבעות פנים רבות בעזרת עיניו, וכן השמעת קולות וסוג של דיבורים עם שמות האנשים אותם למד לזהות (את השמות יש להקיש לתוך האפליקצייה).

COZMO - החבר החדש והממוחשב שלנו מגיע רשמית לישראל

ל-COZMO "אלף" פנים, הנה כמה מהם (צילום מסך אתר ANKI)

COZMO הוא צעצוע משפחתי, וגם מעבר לכך….

אמנם על פי הפרזנטצייה שהוצגה לנו היום באירוע ההשקה, בה דובר ש-COZMO נועד לבני ובנות 8-14 , נראה לי שהמוצר מעצם היותו כל כך טכנולוגי, יכול לשמש כעוגן לפעילות הורים/ילדים רבה ומשעשעת ולימודית כאחד. האפליקצייה אותה יש להוריד לטאבלט או הסמארטפון מאפשרת גם לתכנת את COZMO בעזרת CODE LAB ברמה בסיסית, לעשות רצף פעילויות אותן הוא יבצע עם השלמת התכנות. בבסיסו האקוסיסטם של COZMO נועד בין היתר לחשוף את הצעירים לעולם התיכנות (CODING). האפליקצייה ו-COZMO יודעים לקבל עדכוני תוכנה ותוכן נוסף (טריקים שקוזמו יעשה) המפותחים ע"י משתמשים בעולם המשתפים את התוכן עם חברת ANKI . בנוסף COZMO יודע גם לקבל תיכנות מורכב בעזרת ערכת SDK אותה ניתן לקבל דרך אתר הפיתוח של ANKI .

הנה וידאו קצר לגבי COZMO בחינוך:

לסיום

מכירת COZMO תחל בנר ראשון של חנוכה בתאריך 2.12.2018 ברשת באג במחיר מיוחד של 799 ש"ח במהלך חודש ההשקה.

COZMO - החבר החדש והממוחשב שלנו מגיע רשמית לישראל

הגברת לורה מדגימה שימוש ב-CODE LAB היום באירוע (צילום: דניאל מטלון)

לדיון בנושא: COZMO – החבר החדש והממוחשב שלנו מגיע רשמית לישראל


17:30
  /  
20.11.2018
  
מאת: דניאל מטלון