שעון אפל – הסיבוב הרביעי

הגרסה הרביעית של שעון אפל נחתה בארץ עם הרבה שדרוגים. עפר לאור בדק מה חדש
19:00
  /  
27.10.2018
  
מאת: עפר לאור

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

השעון של אפל הגיח לעולם כמוצר ראשון מיוזמתו המלאה של טים קוק לאחר החלפתו את סטיב ג'ובס באפל. ההתחלה לא היתה קלה. הסדרה הראשונה (כיום היא נקראת Series 0) היתה איטית מאוד, השעון החזיק פחות מיום עבודה זמן בטריה, ולא באמת היה ברור מה הוא היה אמור לעשות. הממשק היה מבולבל, לא קל ללמידה – בהחלט לא הסטנדרט שאנחנו התרגלנו מאפל.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

הדורות השני והשלישי שיפרו מאוד את הביצועים, אך השדרוג הגדול ביותר היה במערכת ההפעלה. כל גרסא שאפל שחררה שדרגה משמעותית את השימושיות ואת המהירות של מערכת ההפעלה, ובעיקר את הנוחות שימוש. כיום מערכת ההפעלה watchOS בגרסא 5 והיא נוחה מאוד. עם זאת, חברות רבות, כולל כאלה שיצאו בזמנו עם אפליקציות, עדיין לא משוכנעות ולכן מגוון האפליקציות גרוע מאוד לפלטפורמה מסוג זה. דוגמאות לאפליקציות שחסרות מאוד הן Whatsapp, פייסבוק, Waze ועוד ועוד. כמובן שהאפליקציות שאני מתייחס אליהן אינן צריכות להחליף את אלה בטלפון אלא להשלים ולשכלל, וזה חסר מאוד.

שעון אפל - הסיבוב הרביעיאז מה עושים עם שעון אפל? ממכשיר כללי מאוד שלא ברור מקומו בעולם, אפל צמצמה אותו למספר קטן של פעולות שהופכות אותו לשימושי:

  • מידע זריז ובעיקר התראות – קל מאוד לראות ולהתייחס וגם לענות להתראות שאתם מקבלים כשהטלפון בכיס או כשאתם באמצע פגישה חשובה.
  • בריאות והתעמלות – בקרה על פעילות בריאותיות ושמירה עליכם בריא (דופק, לב, בקרה על פעילות ספורטיבית, שמירה מפני נפילה וכו').
  • שעה ופונקציות כלליות – בעיקר דרך SIRI

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

עבורי מדובר במעט יותר מתכשיט. במקור השתמשתי בו בעיקר בכדי למנוע הוצאת הטלפון בכל פעם שאני מקבל התראה אך עם הזמן אני משתמש בו יותר ויותר לפעולות בקרה על בריאות ופעילות. קשה להגיד שהגיימיפיקציה (השבוע לא היית מספיק פעיל, תחרותיות עם אחרים במשפחה עם שעון אפל, עוד טיפה מאמץ ואתה סוגר את מעגל הפעילות שלך) עושה עלי יותר מדי רושם. עם זאת, קשה גם להתעלם מכך שמאז שיש לי את השעון אני עושה יותר פעילות ולכל הפחות מודע לכמה זמן אני פעיל במשך היממה ומה מצב הבריאות הכללית שלי.

 סדרה 4

סדרה 4 היא הראשונה שחורגת מהעיצוב של השעון המקורי בגודל ובתחושה. מדובר על הגדלה של המבנה ב-2 מ"מ (מ-42 מ"מ ל-44 מ"מ בגודל הגדול, ומב-38 מ"מ ל-40מ"מ בגודל הקטן). המסך גדל עוד יותר והוא מגיע ממש מקצה לקצה של המכשיר, כך שלמרות שטכנית המארז גדל רק טיפה, המסך גדל בכ-30%. זה מורגש מאוד, איכות המסך וקלות הקריאה בו משמעותית השתפרו.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

המעבד שופר וגם הגיירוסקופ והמד התאוצה שופרו, מה שפותר לראשונה את הבעיה של הטיית השעון והדלקתו שלעיתים לא היו פועלים באופן 100% אמין בדורות הקודמים (אתה מטה את השעון והמסך נותר כבוי). בנוסף, המכשיר יודע לזהות אם נפלתם ולהתקשר לשירות 100 במידה ואתם נפלתם ואינכם נעים. מתאים לא רק למבוגרים אלא גם למי שיכול גם להחליק במדרגות, לרכב על אופנוע (או אופניים) וכו'. ניתן גם לשלוח סמס למישהו מקורב אליכם, אך לא ניתן רק לשלוח להם הודעה, האופציה להתקשר למשטרה מובנית כחלק מהמכשיר ולא ניתן לבטלה ולהשאיר רק סמס או טלפון למישהו מקורב.

זמן הבטריה שופר וכיום אני מצליח להגיע בקושי לכמעט יומיים שימוש רציף ונורמלי בשעון. הטעינה שלו לוקחת כשעה, אם כי משום מה הוא התקשה להשתמש בכבל הטעינה המקורי שלי לשעון אפל המקורי, זה שעבד לי ברצף כבר כמה שנים עם כל שאר שעוני אפל הקודמים שלי.

בגב המכשיר יש עיגולים שאמורים לאפשר למכשיר לעשות לכם א.ק.ג, אם כי הפיצ'ר הזה עדיין לא מתוכנן להשתחרר וגם כאשר ישוחרר בארה"ב (בכפוף לאישור FDA) בכל מקום בעולם נדרש אישור נפרד לשימוש בפיצ'ר הזה כך שלא ידוע מתי יגיע לישראל.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

הגודל המורחב של המסך מאפשר לו לקבל faces חדשים שיש להם יותר מורכבויות. למשל פני שעון עם עשן או אש. גם המסכים הקודמים של השעון קיבלו שדרוג וניתן להשתמש גם בפינות המסך בכדי להוסיף מורכבויות נוספות. המורכבויות שניתן להכניס מעט מוגבלות, כמה גרסאות של חום/קור/טיימר/מזג אוויר/לחות אפשר להכניס במסך אחד?

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

הגרסא שבחרתי היתה הגרסא השחורה של השעון. כאמור, יש כיום שני גדלי שעון, שלושה צבעים (זהב, אלומיניום אפור, אלומיניום שחור) בגרסאת הספורט של המכשיר. בגרסא הסלולרית יש גם אפשרות להזרים אודיו, להתקשר ובאופן כללי להשתמש במכשיר כטלפון מוגבל. אותה גרסא מגיעה עם זכוכית קדמית טובה יותר וברזל אל חלד מבריק בגוף המכשיר. עם זאת, עדיין אין חברה סלולרית בישראל שתומכת ב-ESim, מה שמונע שימוש בגרסא הסלולרית בישראל.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

הגרסא שאני בחרתי היתה גרסאת שעון נייקי. זו גרסא אחת מתוך שתי שותפויות של אפל (הרמז ונייקי) אשר משתחררות כשבועיים לאחר גרסאת אפל של השעון. לגרסאות הללו פני שעון נוספים שאינם זמינים לשעון הרגיל (אם כי מדובר בעיצובים די עלובים אלא אם אתם ממש אוהדים שרופים של נייקי או הרמז) וכמובן רצועות ייחודיות. במקרה שלי הרצועה שהגיעה עם גרסאת השעון אפל הספורטיבי השחור כבר היתה בבעלותי משעון קודם ולכן העדפתי את גרסאת נייק שמגיעה עם רצועת ניילון בסגנון של "מליניז לופ" רק ספורטיבי. מדובר ברצועת בד ניילון שחורה משולבת סיבי פלטינום אשר נראית ומרגישה מאוד דומה ללופ המתכתי הותיק והיפה. החיבור אינו מגנטי אלא מבוסס על גרסא דקיקה ומודרנית של וולקרו נצמד. היתרון הוא גם שזה נוח יותר עבור ספורט, קל יותר וכמובן למי שמקליד הרבה כמוני, לא שוחק את הצד השמאלי של המקלדת שלכם במחשב…

השיפור בעיצוב מורגש מאוד עם השעון החדש. הוא מרגיש "אחר". המסך גדול יותר, הוא דק יותר. הוא הרבה יותר מרגיש כמו "תכשיט" מהגרסא הקודמת וקיבלתי עליו לא מעט מחמאות מאנשים שבכלל לא שמו לב שיש לי כבר 4 שנים שעון של אפל תמיד על היד… הרצועה החדשה מעט פחות נוחה לי מרצועות הספורט הישנות וככל הנראה אחליף לרצועת ספורט בסגנון נייקי (עם חורי האוורור) בעתיד הלא רחוק. 

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

הסיבים המבריקים נראים בבירור יותר כאשר יש אור (הפעלתי פלאש):

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

השינוי בעיצוב מאפשר לראות הרבה יותר מהגרסא הקודמת (דור 3 מצד ימין, דור 4 מצד שמאל).

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

השעון גם דק יותר מהדור הקודם וגם העובי של ה-digital crown צומצם לגודל הגיוני יותר. הוא נוח יותר לשימוש וכאשר מסובבים אותו יש נגיעות קטנות כמו taps מכאניים שהופכים את החוויה לאמיתית יותר ומרגישה כמו כפתור אמיתי. איכות הסאונד מהשעון (עוצמה ואיכות) בשיחות טלפון השתפרה מאוד, למרות שכבר בדור הקודם היה שיפור מעולה. המיקרופונים שינו מקום והם מסננים רעש באופן הרבה יותר אמין. 

שעון אפל - הסיבוב הרביעי 
פיצ'ר חדש נוסף הוא PPT, שחובבי מירס יכירו מיד. עם זאת, זה דורש אישור משני הצדדים וזה מעט פולשני כי זה משמיע את הסאונד כמעט מיידית אצל האדם השני. זה כמו גרסא מעט מטורפת של הפיצ'ר המקביל של ווטסאפ. אחרי שתאשרו חיבור מהצד השני, לאורך השיחה תקבלו תקשורת חד כיוונית. האמת שזה רק מעלה שוב ושוב את השאלה מדוע ווטסאפ עדיין לא רצים על השעון…

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

עוד יתרון משמעות למסך הגדול הוא שניתן להגיב במילים להודעות שתקבלו (כולל ווטסאפ, אם כי לא ניתן ליזום הודעה בגלל שאין אפליקציה של שעון לכך).

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

 

בעברית אין אופציה להגיב למעט באמוטיקון, בהקלטה או בתרגום קולי (לא הכי אמין). באנגלית מתווספת האופציה של לצייר מילים על המסך. המסך מספיק גדול וניתן לעשות תיקון דרך החוגה הימנית, מה שמקל מאוד תיקון שגיאות.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

כאמור, המסך הגדול יותר מאפשר להוסיף עוד נתונים למסך. עדיין אין חנות "watch faces" שזה מאכזב למדי, וגם ההתאמות מעט באנליות. עם זאת, מהר מאוד אפשר להטביע את עצמכם בנתונים מיותרים על גבי השעון. פיצ'ר נוסף נוח הוא שכאשר תשתמשו באייפון שלכם לטובת אפליקציות מדיה (מוזיקה, וידאו וכו') השעון מייד הופך לשלט רחוק, נוח ביותר.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

סירי עובדת פחות או יותר אותו הדבר כמו בגרסא הסלולרית, כלומר אחוז סיכוי בינוני שתצליחו להשיג את מבוקשכם ממנה. עוד פיצ'ר שלי אישית ממש חסר הוא האפשרות לתקשר בין סירי לבין אלקסה (שאני משתמש בה לבית החכם), מה שהיה משדרג את החוויה מאוד.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

מדידת פעימות הלב (כולל זיהוי אנומליות, דופק מהיר או חלש) עובד יפה יותר מגרסאות השעון הקודמות. בפעילות גופנית כמו רכיבה על אפניים ניתן לראות מתי כדאי לקחת הפסקה ומתי לשוב לפעילות.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

דווקא ה-watch face שהכי אהבתי לא שודרג כלל. חבל כי הייתי שמח להוסיף עוד יכולות כגון מצב בטריה למסך ה-Siri.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

הפיצ'ר שאני אישית הכי אוהב בשעון הוא השימוש בו כשלט רחוק למצלמה. ניתן לצלם בכל מני מצבים (אם כי המעבר בין המצבים אפשרי אך ורק בטלפון משום מה…). ניתן לצלם את עצמכם, להפעיל פיצ'רים שונים של המצלמה ואפילו לבצע זום אופטי או דיגיטלי בעזרת ה-digital crown.

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

שעון אפל - הסיבוב הרביעי

סיכום

לא מדובר במכשיר משמעותית שונה מהגרסאות הקודמות. אם אינכם יודעים למה אתם צריכים שעון כזה, כנראה שגם בגרסא הזו תשארו בחשיכה. הוא אינו מאוד שימושי, אבל הוא נוח, אטרקטיבי ומשדרג מאוד את החוויה מהגרסא הקודמת של השעון. אם לאחרונה רכשתם דור 3 של השעון, ואין לכם למי להעניק או למכור אותו, הייתי מוותר. אם יש לכם גרסא ישנה יותר של השעון או שמדגדג לכם לנסות את השעון החדש, זה בהחלט הזמן המושלם לרכוש אותו.

אם לא תפתחו ציפיות יתר מבחינת מה שהוא מסוגל לעשות עבורכם, לא תתאכזבו והוא ישרת אתכם נאמנה.

לדיון בנושא: שעון אפל – הסיבוב הרביעי


19:00
  /  
27.10.2018
  
מאת: עפר לאור

1