CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

תערוכת CES 2019 הולכת ומתקרבת ובה תוכלו למצוא את הטרנדים הטכנולוגיים שאליהם שוק הטכנולוגיה והאלקטרוניקה הולך, ביניהם נוכל למצוא AI, רכבים ...
11:00
  /  
08.10.2018
  
מאת: דורון נמרוד

הקדמה

בכנס העיתונאים העולמי שנערך ע"י מארגני CES בפריס, הוצג מה צפוי לנו בתערוכת CES 2019 שתיערך בינואר בלאס וגאס, וכן סקירות בתחומי הטכנולוגיה השונים בשנים הקרובות, כאשר סקירה מעניינת במיוחד הייתה זו של סטיב קניג, סמנכ"ל מחקר שיווקי של חברת CTA.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

עשור ה-DATA

אם נסכם את העשורים האחרונים, הרי שעשור ה-2000 היה עשור העידן הדיגיטלי, בין אם היו אלו שידורים דיגיטליים ב-HD, נגני MP3, והתחלת הדיגיטציה ברשתות הסלולריות, שאפשרה לנו להגדיל את כמות המנויים ע"י שימוש ברשת דיגיטלית במקום אנלוגית, ובהמשך גם לשלוח SMS-ים. עשור ה-2010, בו אנו עדיין נמצאים, הינו עשור העידן המחובר, בו כמעט כל דבר שאנו עושים נעשה בעזרת ההתחברות לאינטרנט כמעט בכל פינה נידחת בעולם, שם נעשה שימוש החל ברשתות החברתיות וכלה בצריכת תוכן דרך שירותים חינמיים או בתשלום דוגמת נטפליקס, ספוטיפיי וכו.

ומה לדעת המומחים יאפיין את עשור ה-2020? אנו נכנסים לעידן ה-DATA, או אם תרצו ה-Big Data. כל דבר שנעשה יטופל בענן ע"י שרתים רבי עוצמה שינתחו עבורנו את הנתונים הרבים שנזרים לעברם ויעזרו לנו בכל מה שנרצה לבצע, בין אם זה לענות לשאלה קולית, למצוא עבורנו המלצה למסעדה קרובה, להסביר לנו איך להגיע אליה, ועוד ועוד. וכמובן, גם לנחש מראש מה אנחנו רוצים ולהציע לנו פתרונות ע"י שימוש באינטליגנציה מלאכותית (AI). ויש גם האומרים שכבר הגזימו כאן עם החדירה לפרטיות של ה-DATA שלנו. כמה כבר אפשר לנתח כל צעד וצעד שעושה כל משתמש או צרכן ושוב ושוב להציע לו עוד משהו לקנות?

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

רשת הסלולר נהיית מהירה יותר – הכירו את ה-5G

זו כבר לא תחזית. מספר לא מבוטל של ספקי תקשורת בסין, ארה"ב ואירופה כבר מבצעים ניסויים של שדרוג מדור רביעי לדור חמישי (5G), שנותן בתאוריה מהירות נתונים של 1 ג'יגה-ביט לשנייה לכל משתמש קצה. ניתן לראות כאן שבאופן עקבי, כל דור טכנולוגיית רשת סלולרית נמשך עשור אחד, כאשר בשנות ה-80 זה היה הדור הראשון האנלוגי הזכור לנו מחברת פלאפון, דור ה-2G שהוצג לראשונה ע"י סלקום ואז אורנג' (לימים פרטנר), ומשם כל החברות כבר עברו ל-3G ואז ל-4G.

אז מה כבר יכול להיות מיוחד ב-5G? לפי בריאן מודוף מחברת קוואלקום, ב-30 השנה האחרונות הטכנולוגיה חיברה בין אנשים. ב-30 השנה הבאות, הטכנולוגיה תחבר בין דברים, כלומר: תקשורת בין רכבים אוטונטמיים, מנורה בחדר המחוברת לרשת, ועוד.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

אז מהו המוצר שכל אחד חייב שיהיה לו?

ב-2007, כל אחד היה חייב שיהיה לו סמארטפון. ב-2012 כל אחד היה חייב טאבלט. ב-2018, כל אחד חייב שיהיה לו רמקול חכם כמו אמזון Alexa. זוכרים מה היה ב-2002? כל אחד היה חייב שיהיה לו נגן DVD. smile

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

הבית החכם – לא רק לעשירים

בשנים הקרובות נראה יותר ויותר פתרונות חכמים, ועם זאת במחירים יותר נוחים, שיאפשרו לכל אחד להפוך את ביתו לחכם. כמעט כל מכשיר בבית, החל במקרר במטבח וכלה בנורה המוברגת לנברשת שבתקרה, יהיו מחוברים לרשת ויישלטו ע"י פתרונות חכמים דוגמת ה-LG SmartThinQ, סמסונג SmartThings, אמזון Alexa ועוד.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

אין ספק שהמוצר בעל ההצלחה המסחררת ביותר בשוק הבית החכם הוא אמזון Alexa, עם לא פחות מ-50,000 יכולות שונות ו-20,000 מוצרים נלווים התומכים בו!
אם לפני כ-20 שנה כל עסק או חברה ידעו שהם חייבים אתר אינטרנט אחרת הם לא יהיה קיימים, הרי שהיום זה תמיכה בשירותים קוליים אוטומטים, אחרת הם יישארו מאחור. 

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

ומה הצרכן הממוצע נוהג לעשות עם שירותים קוליים דוגמת אמזון Alexa, סירי, Google Voice וכו? מסתבר שבאמריקה, מעבר לחיפוש כללי באינטרנט, הצרכן הממוצע הכי אוהב לבדוק מהו מזג האוויר, לבקש השמעת תוכן, לקבוע שעון מעורר/טיימר או פשוט להתקשר למישהו.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

אינטליגנציה מלאכותית – AI

AI זה כמובן ה-תחום בו נעשים מספר רב של פיתוחים והמצאות, החל במצלמה בסמארטפון המנחשת מה אתה מצלם ומשנה את הפרמטרים של תאורה, קונטרסט וכו בהתאם, וכלה בהבנה טובה יותר של פקודות קוליות המגיעות מהמשתמש. אחד הצרכים הכי בסיסיים של פיתוח טכנולוגייה כלשהי המבוססת על פקודה קולית הוא יכולת חזקה יותר של המכונה להבין את מה שהאדם אומר אליה. אם בעבר הסתפקנו באמירת מילים בודדות ומוגדרות שהצריכו גם ללמד את המכונה בתהליך מייגע של אדפטציה, הרי שיכולות הבנת הטקסט השתפרו בצורה מרשימה.

אתם זוכרים שאם לפני שנים בודדות הייתם מפעילים את יכולת ה-Closed Captioning, המופיעה כאייקון CC ביוטיוב, הייתם מקבלים טקסט מעוות ובלתי ניתן להבנה שבקושי היה נאמן למקור? כיום, ניתן לראות שהטכנולוגייה הזאת עברה שיפור מאוד דרמטי לאור הדרישות התובעניות של AI. אם תפעילו היום CC ביוטיוב, לרוב תראו תמלול איכותי לאין שיעור לעומת מה שחווינו בעבר.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

אולם, לא הכל ב-AI מושלם, ומפתחי הטכנולוגיה הבינו שלפעמים ישנן קצת מגבלות. קחו לדוגמא ניסוי שעשו בדומינו'ס פיצה בדטרויט, בו העבירו משלוחי פיצה ע"י שימוש ברכב אוטונומי. הטכנולוגיה עבדה מצויין, והפיצה הגיעה חמה וטרייה לכל כתובת בדטרויט, למעט בעייה אחת. הקונה היה צריך לרדת אל הרכב האוטונומי לקחת את הפיצה, במקום שהשליח היה מביא לו אותה לפתח הבית. נשמע כמו בעייה קטנה, לא? מסתבר שכן. הניסוי נחל כשלון בגלל שצרכנים רבים סירבו לצאת מהבית בשביל לקחת את הפיצה.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

AR ו-VR – מציאות רבודה ומציאות מדומה

זהו טרנד טכנולוגי התופס תאוצה ומשתכלל מרגע לרגע. החל משידורי ספורט וכלה בחנויות בגדים כמו זארה, שבהצבעת הסמארטפון על בובת חלון ראווה תציג לנו דוגמנית ההולכת ומסתובבת עם הבגד מולנו בחנות, או אתרים היסטוריים המציגים לנו הדמייה של איך היה נראה המקום לפני אלפי שנה. הולך להיות מעניין כאן!

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

וכפי שניתן לראות, גם אם מגמת העלייה קצת נבלמת לעומת השנים האחרונות, עדיין אנו רואים עלייה יפה של מכירות של קסדות ומשקפי AR/VR הנמכרים לקהל הרחב.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

רכב אוטונומי – חלום או מציאות?

לכאורה נראה שהרכב האוטונומי כבר כאן, אולם לטענת המומחים נגיע לשלמות רק באזור שנת 2030. למרות זאת, התחום חם מאוד, ואוטונומיה חלקית כמו בקרת שיוט אדפטיבית ו/או תיקון סטייה מנתיב כבר קיימת היום אפילו ברכבים עממיים הנמכרים בארץ דוגמת סיאט איביזה, קיה נירו, טויוטה C-HR ועוד.

CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?

סיכום

כפי שניתן לראות, לא חסרים תחומים מעניינים וטרנדים טכנולוגיים לשנים הבאות. לפעמים נדמה שכבר הגענו לקצה היכולת, ומה כבר יכולים עוד לחדש לנו בדור הבא של סמארטפון, למשל? אולם לא. מסתבר שיש כל כך הרבה דברים בהם ניתן לשפר, לייעל ולהעצים את חוויית המשתמש של כל אחד ואחד מאיתנו.

ומהי דעתכם? מהו הטרנד הטכנולוגי שהכי מסקרן אתכם לקראת שנת 2019?

 

לדיון בנושא: CES 2019: מהם הטרנדים הטכנולוגיים שנראה בתערוכה?


11:00
  /  
8.10.2018
  
מאת: דורון נמרוד

1