סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

סיפור על מקומה של האישה בזוגיות שבה בן הזוג מגיע לשיא ההצלחה בתחומו. 

17:00
  /  
02.08.2018
  
מאת: עפר לאור

ג'ואן וג'ו קסלמן (גלן קלוז, וג'ונת'ן פרייס) נשואים כבר חמישים שנה. יש להם שני ילדים ביחד, והם מסתדרים מצויין כבר שנים. 

סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

אחרי שנים שג'ו קסלמן מוכר כסופר מפורסם שספריו מתורגמים לכל שפה אפשרית, הוא מקבל את הפרס האולטימטיבי. אשתו משתדלת שלא להתבלט ולמרות שהיא בבירור אינטיליגנטית ביותר (אולי אפילו יותר מג'ו) והיא משתדלת לשתוק ולשחק את המשחק המקובל על ידי נשות שאר הזוכים.

סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

בבירור יש משהו בזוג הזה שמצד אחד סימביוטי אך מצד שני יש כאן חוסר תפקוד ברור. המתחים בין בני הזוג מתגברים על רקע קבלת הפרס, כמו גם המתח בין הבן לאב, משהו במשפחה הזה לא מתפקד אך קשה לשים את האצבע על זה.

סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

הסרט בעצם מתייחס לצד הפחות "מוצלח" של הזוג ויוצר סוג של מתח שמתגבר ככל שאנחנו לומדים יותר על הזוג, על ההיסטוריה שלהם וגם על כיצד התחיל הרומן בין השניים בשנות השישים. 

סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

גלן קלוז מצליחה לרתק את הצופה עם ההבעות פנים שלה, גם כאשר היא בבירור נסערת מבפנים היא משתדלת להשאר חסרת הבעה, וגם כאשר הרגשות סוף סוף מצליחים לצאת ממנה אחרי שנים של הדחקה של בעיות הזוגיות מסיבה לא ברורה. ככל שהסרט חופר עמוק יותר, כך שאנחנו מתחילים להבין מה נדרש מכל אחד מבני הזוג בכדי להביא את ג'ו לפסגת עולם הספרות, 

סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

למיקס המתוח הזה נכנס נתניאל בון (כריסטיאן סלייטר) סופר מבריק שמתחנן לזוג לכתוב את סיפורם האמיתי אך נתקל בחומת התנגדות משניהם. הוא מצליח לזרוע מלח על הפצע הפתוח ומעורר עוד יותר את הקונפליקט המתבקש.

סרט לסופשבוע: האישה (the wife)

זהו סרט שצולל בעצלתיים לעולם של מי שנראה שלא חסר לו כלום: כסף, הצלחה, משפחה ואהבה. רק כאשר מביטים מתחת לקו המים ניתן להתחיל ולהבין מה גורם לכל העסק לפעול ולעבוד.

יש לא מעט נקודות תורפה בסרט. הראשון הוא ג'ונת'ן פרייס הבריטי שהסרט מתעקש להפוך אותו ליהודי מברוקלין (עם מבטא שבקושי נשמע אמריקאי) שלמרות אהבתי הגדולה לשחקן ולסימפטיה שהוא מייצר אצל הצופה, דווקא שחקן אדיש יותר היה יכול לשחק טוב יותר את התפקיד. כריסטיאן סלייטר מצויין בתור הסופר המתוחכם והשנון. אבל כמובן שאת הסרט עושה גלן קלוז שמצליחה לייצר רגש רב גם כאשר היא מחייכת חיוך אטום ולא ברור. ניכר בה שעוברת עליה סערת טורנדו אך מבחוץ בקושי מרגישים משב קל.

הבעיה העיקרית בסרט הוא המסר הסופי שלו, מסר שבמהותו איננו פמיניסטי ומרגיש כמו פספוס. יתכן שאין מנוס מסיום הסרט כפי שהוא מסתיים, אבל הרגשתי מאוד לא מסופק מהתשובות שהסרט נותן ונשאר לי טעם לא הכי טוב בפה לאחר סיומו. זהו סרט מצויין אך הוא היה יכול להיות אפילו חזק יותר אם היה מתמקד פחות באומנות ונותן לנו סוף יותר מספק…

"האישה" (The wife): ארה"ב / שבדיה 2018. 100 דקות. במאי: ביורן רונגה, שחקנים: גלן קלוז, ג'ונתן פרייס, כרסיטאן סלייטר

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: האישה (the wife)


17:00
  /  
2.8.2018
  
מאת: עפר לאור

1