סרט לסופשבוע: האוקיינוס שביננו (The Mercy)

קולין פירת' מנסה להיות הראשון להקיף את העולם בסירת מפרש ללא עצירות

7:00
  /  
12.07.2018
  
מאת: עפר לאור

סיפורו המצמרר והאמיתי על דונלד קרואוהרסט (בגילומו של קולין פירת') שמנסה להיות הראשון לצלוח את האוקיינוסים ולהקיף את כל העולם בסירת מפרש ללא עצירות.

סרט לסופשבוע: האוקיינוס שביננו (The Mercy)

דונלד קרואוהרסט הוא ממציא מעיירה קטנה באנגליה שמתלהב מהרעיון של להיות הראשון שמקיף את כל העולם בסירת מפרש ללא עצירות או תחנות ביניים. הבעיה שהוא ימאי חובב לחלוטין והחלום לא בדיוק מציאותי. לשם כך הוא רותם את משפחתו ובעל עסק מצליח בקרבת מקום בכדי לבנות סוג חדש של סירה עם התאמות מיוחדות שהוא מכניס ושהוא מאמין שיתנו לו יתרון ביחס לאחרים שמנסים במקביל לבצע את המשימה. 

סרט לסופשבוע: האוקיינוס שביננו (The Mercy)

כפי שקורה במקרים כאלה, כשהוא מבין שהוא בעצם יוצא למשימה בלתי אפשרית כבר מאוחר להתחרט והוא משכן כבר את כל חייו ועתידו: ביתו והעסק הקטן שלו, הכל לטובת המשימה. משפחתו וכל העיירה נרתמים לסייע לו והוא יוצא לדרך, למרות שהוא  ימאי חובב אשר בקושי בילה שעות וימים בים הקשה, שלא לדבר על להיות לבד על סירת מפרש לחודשים שנדרש בכדי להשלים את המשימה הבלתי אפשרית הזו. 

סרט לסופשבוע: האוקיינוס שביננו (The Mercy)

בשלב זה הסרט מתנהל בשני אפיקים: מה שקורה לדונלד ומה שקורה לאשתו (בגילומה של רייצ'ל ווייס) ובעולם האמיתי שמנסים להבין היכן הוא והעיתונות שמתחילה להתלהב מהסיפור. 

כאמור, אם בהתחלת הסיפור אנחנו מצפים לסרט מז'אנר "קשה נורא ובסוף הכל יסתיים טוב", הסיפור לוקח כמה פניות מפתיעות כמעט עם תחילת המסע של דונלד ואנחנו מבינים מהר מאוד שזה לא הולך להיות עוד סיפור הוליוודי סטנדרטי של התגברות על קשיים ונצחון כנגד כל הסיכויים. לא רק שלדונלד ולמשפחתו אין שום סיכוי, אלא שכל החלטה שגוייה של דונלד במהלך הסרט רק מכניסה אותו עמוק יותר לבור שהוא כורה ומחמירה את מצבו הגרוע ממילא.

סרט לסופשבוע: האוקיינוס שביננו (The Mercy)

חוזקו של הסיפור הוא הפריצה מגבולות הז'אנר שכבר ראינו מספר פעמים של "אדם נגד הטבע" והסרט בונה תת-ז'אנר משל עצמו של "אדם כנגד עצמו". ככל שדונלד הופך למיואש יותר להשיג את מטרותיו, כך הן מתרחקות ממנו וכך הדמות שהוא בונה לעצמו עבור העולם משתנה ביחס למציאות העגומה באמצע הים הקשה. המבחן האמיתי של הסרט הוא כיצד דונלד ישמור על  השפיות לאורך המסע הקשה כאשר גם החלום ובמקביל גם הספינה שלו מתפרקים ככל שהשיט נמשך.

נקודת התורפה הגדולה של הסרט הוא קולין פירת' עצמו שלמרות היותו שחקן מרשים, הוא עדיין מעט אנמי וחלבי לתפקיד כזה שבגילומו של שחקן יותר דרמטי היתה ההופעה יותר חקוקה בזיכרון הקולקטיבי. פירת' מצליח במשימה הקריטית של התחבבות על הקהל. זו משימה חשובה בתחילת הסרט מכיוון שהסרט יאתגר אותנו לא פעם עם ההחלטות שדונלד לוקח במהלך מסעו הקשה. פירת' נכשל במבחן התוצאה מכיוון שבסוף כל התהליך הרגשתי עדיין אפאתי לגורלו. רייצ'ל וויס, בעצמה שחקנית מאוד מאופקת, יוצאת מעט מהמסגרת הקבועה שלה ומצליחה לרגש בעיקר לקראת סוף הסרט, אך גם כאן נוצר נתק בשל חוסר כימיה מוחלטת בינה לבין פירת'.

"האוקיינוס שביננו" (The mercy). בריטניה 2018, 101 דקות. במאי: ג'יימס מארש. שחקנים: קולין פירת', רייצ'ל וייס, דיוויד דווילס 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: האוקיינוס שביננו (The Mercy)


7:00
  /  
12.7.2018
  
מאת: עפר לאור

1