אולפן המונדיאל ב-4K – איך זה באמת עובד? ביקור באולפן

ביקור באולפן המונדיאל ב-4K, איך זה עובד בפועל?

21:30
  /  
24.06.2018
  
מאת: עפר לאור

אולפן המונדיאל – הראשון ב- 4K

האולפן ממוקם באולפני פתח תקווה באותו אתר שהיה עד לפני 4 שנים מפעל הפחיות של קניאל. האולפנים הם חלק מ "מזמור HD", שותף וקבלן של כאן אשר זכו במכרז לשידור המונדיאל – פרוייקט גדול במיוחד שלטובתו הקימו ושדרגו משמעותית את האולפנים שבעבר שידרו את ה The voice הישראלי. 

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

האולפן של מזמור, שהם חלוצי ה-HD בארץ ולאחרונה גם חלוצי 4K, הוא אולפן גדול ורחב יחסית וכולל שני מתחמים צמודים, אחד האולפן המוכר והשני מגרש כדורגל קטן…

בתוך האולפן מסכי ה-LED כבר כולם משדרים שידור 4K. מדובר באולפן ה-4K הראשון בישראל הכולל 5 מצלמות 4K שאחת מהן היא מצלמת רחף.

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

מצלמת הרחף, שנשלטת מרחוק, היא מתוחכמת במיוחד וכוללת מצלמה קטנה משלה לטובת מיקום ה-AR. בעצם המצלמה מכוונת כלפי מעלה – היא מצלמת את התקרה, ותוכנה מיוחדת מזהה את המיקום של המתקנים בתקרה במרחב – דבר שמאפשר לתוכנה לזהות את מיקום מצלמת הרחף בדיוק רב במרחב. מיקומה במרחב, בשילוב עם נתונים נוספים כמו הפוקוס של העדשה, נותן למערכת ה-AR לייצר ולהוסיף שכבה תלת מימדית אשר מולבשת מעל הוידאו בזמן אמת. 

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

האמת שהופתעתי לשמוע על רמת המוכנות של האתר לשידורי ה-4K. לפני הביקור חשבתי שמדובר באולפן HD שהוסב ל-4K בעזרת upscale, אך לא זה המצב. איתי צפרירי, במאי השידורים הסביר כי מזמור נערכו לשידורים כראוי וכל שרשרת השידור הוסבה ל-4K, מאמץ כביר שמשפיע כמעט על כל אלמנט בשידור. אפילו האיפור שמשתמשים בו באולפן הוא איפור 4K (דקיק אך "כבד" יותר מהאיפור של HD רגיל!). 

המקור – ב-4K

שידורי ספורט בעבר שודרו במגוון גדול של אמצעים ולכן קל לחשוב שכאן ואולפני מזמור חתכו פינות. שידור המונדיאל הוא אירוע משמעותי כל כך שכל החברות השיקעו בו השקעה משמעותית. אם היו שואלים אותי הייתי מהמר שמקור השידורים מרוסיה הוא בשידורי לווין אך לא כך הדבר. 

השידור ברוסיה מועבר דרך סיבים יעודיים דרך פרנקפורט ואנגליה ומשם לכבל התת ימי, לתחנת MX-1 בעמק האלה. אתר זה מקבל שני סיבים שבמקור שידרו שניהם 4K (אחד ראשי ושני גיבוי). לאור כל הבעיות עם זוית הצפיה, הוסב אחד מהסיבים לשידור HD שברובו הוא זהה לשידור הרגיל למעט זוית הצילום הרחבה של המצלמה "הבעייתית". 

מ-MX1 מועברים השידורים לאולפן בפתח תקוה דרך סיבים יעודיים של הוט ובזק.

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

הסיבים מביאים את ה-4K הנקי בחיבור שנקרא 12G, מכיוון שהוא מעביר את השידור ללא כיווץ כלל (!) בקצב של 12Gbps! חיבור ה-HD מחובר דרך חיבור 3G (ניחשתם היטב זה 3Gbps). את השידור הזה מפענחים ל-4 חיבורי 3G, כל אחד הוא חיבור FHD שמשמש כרבע מסך. מעבד מיוחד קולט את 4 הרבעים ומחבר אותם לכדי שידור 4K מלא. השידור מגיע לחדר השידור ביחד עם שאר המצלמות 4K שם הכל מתחבר.

במאי השידור מקבל את כל המצלמות, השידור מחו"ל, ואת מצלמת הרחף עם ובלי ה-A/R. הבמאי מנהל את כל האופרציה כמו מנצח. מאחורי יושב צוות שלם שחלקם אחראים על האודיו, חלקם אחראים על ההפקה, על ה-A/R, על הכותרות, וכו'. באולפן גם יש מוניטורים שמציגים את שידורי יס, הוט, סלקום וכאן – בעצם הם יכולים לראות את ה"מונדיליי" אך כמובן שהמטרה היא לוודא שגופי השידור מקבלים כולם את הפיד כראוי.

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

בסופו של דבר הכל מנותב דרך קונסולות כפולות – אחת ל-4K ואחת של HD. הכל רץ במקביל לחלוטין כאשר כל צילומי הפנים זהים לחלוטין (הם downconvert ל-FHD) ורק הפיד של המשחק עצמו הוא ממקור ה-HD במקום 4K. לגבי זוית הצילום, החברה שמצלמת ברוסיה את המשחקים עשתה מעט התאמות לאור התלונות על זוית הרחבה הלא שגרתית שהם משתמשים בה והפיד HD שכולל עדשה פחות רחבה. עם זאת, למרות התלונות של התאגיד ואחרים, עדיין יש לא מעט צילומים רחבים מדי בשני הפידים.

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

 מסלול האודיו מורכב לא פחות. מקורות האודיו מגיעים מהמגרש עצמו, מהשדרים מרוסיה, ואפילו מהקריינים באנגלית ובשפות נוספות שונות וכמובן גם מהאולפן עצמו. חדר ניתוב האודיו מטפל בכל השידורים הללו, כאשר השידורים מהשדרים הישראלים ברוסיה מגיעים ב-IP ובשל המסלול הארוך של הוידאו נדרש התאמה די מורכבת של התזמון בין כל המקורות. בחלק מהמקרים צריך להוסיף דיליי לשידורים מסויימים ולאודיו בכדי שהכל יתאים בול ולא יווצר מצב שהקריינים מכריזים על גול שעדיין לא ראינו בתמונה על המסך… הדיליי שמיושם על הקריינים עומד על 1.5 שניות ומותאם מחדש מדי יום על ידי תהליך clap שמאפשר לזהות התאמה בין הקול לתמונה.

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

חדר האודיו כולל קונסולת אודיו מלאה עם קונסולה שלמה נוספת שמשמשת כגיבוי על כל צרה שלא תהיה… 

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

בנוסף, השידורים גם מנותבים למערכת נוספת של פליימייקר (לשעבר ORAD הישראלית, היום Avid) אשר מקליטים את השידורים במקביל למשחק. תוך כדי שהמשחק רץ, עובדים במקביל על יצירת היילייטים של רגעי השיא של המשחק כולל שימוש במערכת ה-Playmaker 4K הראשון בעולם. במקביל המערכת של-Playmaker בגרסאת FHD פועלת גם היא על הפיד 1080P. משמעות הדבר היא שכאשר המשחק נגמר, כבר יש מקטע של דקות ספורות עם כל ההיילייטים של המשחק. קטע זה מועבר לאפליקציה, לאולפן ולערוצים השונים שרכשו זאת (למשל חדשות ערוץ 10 וחדשות 2). עם זאת, גופי השידור החיצוניים מוגבלים לשדר עד 45 שניות מהמשחקים בשל זכויות יוצרים.

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה באמת עובד? ביקור באולפן

אגב, מסיבות חוקיות, ערוץ 511 חייב להיות מקביל לערוץ 1, כך שאפילו שטכנית זה אפשרי לשדר את הערוץ ב-4K כאשר אחד מהערוצים האחרים מקבל את השידור, מבחינה רגולטורית הערוץ מנוע מלשדר כל שידור אחר מלבד שיקוף של שידורי המונידאל מערוץ 1 ללא אישור מיוחד…

מה קורה בסוף התהליך? האולפן מוציא שני סיגנלים – אחד 4K והשני FHD. שני השידורים מועברים למספר מקומות – הראשון בחזרה לעמק האלה, גם שידורים אלה אינם מכווצים ומועברים כמו שהם דרך הסיבים!

באתר עמק האלה אוספים את השידור חלק מגופי השידור (יס ופרטנר למשל). סלקום והוט, לעומת זאת, שמו ציוד קידוד באולפן עצמו והם מקבלים את השידור כבר מקודד ישר מהאולפן. שני סיבים נוספים מגיעים לאולפני כאן במודיעין ואשר משמשים להפצת השידורים לעידן+, ללויין, לשידורי האינטרנט של כאן ולאפליקציות של התאגיד ב-FHD וב-4K. כמובן שכל השידורים מוקלטים לארכיון בכדי לשמש כתיעוד לעתיד.

HDR והחברות המשדרות השונות

אולפן המונדיאל ב-4K - איך זה עובד? ביקור באולפן

לדברי איתי צפרירי, הוספת ה-HDR מהווה נדבך מורכבות נוסף לשידור שגם ככה הוא אחד המורכבים שנעשה בישראל. לא כל הציוד לקליטה, תמסורת וטרינסקוד כל התהליכים הוא לגמרי "מבושל" ובמשחקים הראשונים מערכות שונות סבלו מכשלים החל מאי תאימות הדיליי בסאונד, tearing במערכת הפיענוח של 12G, הצילום הרחב מדי וכמובן HDR…

לדברי זיו בצלאל, מפיק ראשי מטעם מזמור HD, הצילום הרחב היה כה רחב שגם על מסך ה-LED הענק ב-4K היה קשה לזהות את השחקנים והכדור. לחברה המפיקה ברוסיה היה קשה להודות בטעות אך גם הם הרגיעו את הזוית הרחבה הזו ונקווה שהם ישפרו זאת גם בהמשך.

נושא ה-HDR אינו מטופל ברמת האולפן אשר מעביר את השידור כפי שהוא. משמעות הדבר היא שה-HDR אמור להיות מטופל באופן מלא על ידי החברות שבוחרות להפעיל אותו. הקושי הוא לזהות כאשר מפעילים את השידור באולפן – שידור שאינו כולל את נתוני ה-HLG. עובדות אלה גרמו לבעיות בעיקר בימים הראשונים של השידור: הוט שידרו את כל השידור ב-HLG, מה שגרם לתמונה באולפן להיראות לא תקינה. סלקום כיבו את ה-HLG כאשר הם ראו שהשידור באולפן אינו תקין. יס התקשו עם ההתאמה ל-HLG בממיר האולטרה שלהם, ובסופו של דבר משדרים HDR רק בסטינג. 

כל חברה טיפלה בנושא באופן פרטני בכדי לזהות ולהמיר את השידורים בכדי שהם יהיו אחידים בין האולפן לשידורים מחו"ל. גם נושא הטרינסקוד, שקובעת את איכות התמונה הסופית, מטופל אצל כל חברה בנפרד. כל חברה מקבלת פיד נקי לחלוטין ולא מקודד ומחליטה כיצד (באולפן או מעמק האלה), באיזה ציוד ובאיזה קצב היא מעוניינת לקודד את השידור ולהעבירו אליה. 

החדשנות של השידור גרם ללא מעט תקלות בתחילת הדרך אך לדברי כל המעורבים, התיקונים נעשים במהרה ובכל המערכות. המצב השתפר לאין ערוך מתחילת השידורים גם במערכות האולפן וגם על ידי גופי השידור שממשחק למשחק לומדים ומשפרים את הקידוד.

העלות לחברות השונות לא קטן, ומתבטא בעיקר ברוחב הפס, אך מכיוון שלקוחות ה-4K משדרגים לממירים חדשים, החברות סומכות על כך שהלקוחות ימשיכו לשלם על הממירים ועל ה-4K, והדבר יקפיץ משמעותית את השימוש ב-4K בישראל. כך גם לגבי סטטיסטיקות המסכים בישראל – מסכי ה-4K ובעיקר בגודל 65" נמכרות בקצב חסר תקדים, בדומה לתהליך המעבר למסכי FHD שהיה במונידאל ב-2010 שהיה הראשון ששודר ב-HD.

יש לכם שאלות לצוות הצילום וההפקה של אולפני המונדיאל? שאלו כאן ונעביר להם את השאלות!

לדיון בנושא: אולפן המונדיאל ב-4K – איך זה באמת עובד? ביקור באולפן


21:30
  /  
24.6.2018
  
מאת: עפר לאור

1