מונדיאל ב-4K – האם זה כשלון?

המונידאל משודר ב-4K, האם זה הצלחה מסחררת או כשלון הכתוב מראש?

11:00
  /  
17.06.2018
  
מאת: עפר לאור

חידוש: המונידאל ישודר לא רק ב-4K אלא גם ב-HDR!הרבה מאוד התעסקות סביב 4K נעשתה בשבועות האחרונים, פרסומות של גופים שונים על כל הרכיבים הנדרשים בכדי לקבל 4K במונדיאל. עכשיו יש לנו מספיק משחקים מאחורינו בשביל להבין מי נגד מי ולנתח את הבעיות בשידורים.

HDR

סלקום ו-HOT החלו את השידורים עם HDR מבוסס HLG. בפועל, כאן די קלקלו את החגיגה בכך שהם לא העבירו כשורה את שידורי האולפן, מה שגרם לתלונות רבות של צבעים מעוותים ותמונה משונה כאשר עוברים לאולפן בשידורי ה-4K. 

סלקום ראו את הבעיה ובמהלך המשחקים הראשונים כיבו את ה-HDR. לא ידוע אם כאן ערוכים לתקן את השידור באולפן באופן כזה שימנוע את הבעיה רק עבור החברות והערוצים שמשדרים ב-HDR. 

יס, אשר אמרה שהממירים שלה ערוכים ל-HLG בסופו של דבר לא הפעילו את היכולת הזו, וככל הנראה שהדבר פעל לטובתם.

איכות התמונה

מונדיאל ב-4K  - האם זה כשלון?

תלונות רבות היו קשורות גם לאיכות התמונה. הקידוד של 4K דורש קצב נתונים גבוה וחלק מהצילומים והרזולוציה הגבוהה משתבשים כאשר מנסים להריץ את השידור בקצב נתונים נמוך מדי. עיקר התלונות נגעו בשידורים ברשת, כלומר סלקום ופרטנר, כאשר דווקא סטינג לא סבלו מתלונות רבות. 

נראה שסלקום ופרטנר לוקחות את התלונות ברצינות ועבדו בכדי לשפר את המצב, בין עם בשיפורים בקידוד ובין עם בשיפור בכל הנוגע לרוחב פס. להערכתנו במשחקים הקרובים, הנושא הזה יוסדר סופית.

עם זאת, יש לציין שגם הוט וגם יס (ובמידה פחותה גם סטינג) קיבלו שבחים על כל הנושא של הרזולוציה של השידור. יס, לדוגמא, משתמשת בטרנספונדר שלם להעברת השידורים (כלומר, הם יכולים להגיע לעד 25Mbps ב-HEVC). עם זאת, אופי השידורים יכול למנוע שימוש ב-trickplay (הקפאת התמונה, קדימה, אחורה) בחלק מהממירים ב-4K.

ארטיפקט משונה שנובע משידור חוזר דווקא בכאן (ככל הנראה בשל ההקלטה שלהם של התוכן) גורם ל-tearing שבירה של התמונה במרכזה. ככל הנראה מדובר כאן בבעיה בצד של כאן ובדרך שהיא מנגנת את ההקלטה שלה ולא בשידור המקורי.

הרבה מאוד תלונות הגיעו אלינו גם בנושא הצבע. בהשוואה בין השידור של HD לבין 4K, נראה שהשימוש ב-HLG גרם לבעיות המרת צבעים וגרם לכך שהצבעים ב-4K פחות טובים מאלה שמשודרים ב-HD. הבעיה ככל הנראה קיימת בצד של כאן, מכיוון שהתלונות אחידות לגבי כל גופי השידור אשר משדרים ב-4K.

שידור 4K בחינם

מונדיאל ב-4K  - האם זה כשלון?

כאן הבטיחה להביא את האפליקציה שלה למסכי סמסונג ו-LG טרם התחלת המשחקים. האפליקציה במסכי סמסונג מקבלת מספר דיווחי תקלות אך נראה שהמצב שם משתפר.

ב-LG, החברה העלתה בשקט ביום שישי את האפליקציה, אך אצל חלק מהמשתמשים היא זמינה החל מהיום (תלוי במודל). ב-HD האיכות מצויינת, ב-4K חוויתי קפיאות באפליקציה (ככל הנראה זה משתנה לפי סוג המסך וחיבור הרשת שלכם).

בשתי הפלטפורמות עליכם לחפש את האפליקציה KAN ותמצאו אותה בחנות המתאימה.

אופציה נוספת היא להשתמש באפליקציה הניידת של "כאן" ולהשתמש ב-chromecast או ב-Android ולעשות Cast אל זה. 

הצילום

נראה שיש מספר "feeds" וכאן רכשה גישה אך ורק לגרסאת ה-4K, מה שאומר שצילומי המגרש הם רחבים מאוד מתוך הנחה שניתן להבחין בפרטים על גבי המסכים החדשים שלכם. בפועל, נראה שההחלטות הבמאי ב-4K אינן מתאימות למי שאין לו יכולת לקלוט שידורי 4K. יתר על כן, גם מי שכן קולט מתלונן על כך שהכדור בצילום הרוחבי הזה כל כך קטן על גבי המסך שפשוט לא ניתן להבחין בו. אחרי הכל, צריך קידוד ורזולוציה גבוהים במיוחד בשביל לקלוט פרטים כל כך קטנים.

תלונות רבות הועברו בימים האחרונים לתאגיד והוא רכש את הזכויות גם לפיד המשני (1080) והעביר גם הלאה את התלונות על השידור. לא ידוע אם ומתי ישנו שם בגוף המצלם את הגישה ויבינו שצילום רחב של כל המגרש אינו יכול להתאים למסכים רבים ולגופים רבים. לפי העיתונות הישראלית, ישראל אינה המדינה היחידה שהתלוננה על נושא הצילום הרחב, כך שיש סיכוי רב שהצילום ישתפר ככל שהמשחקים יתקדמו.

דיליי

דווקא הבעיה שכולם חששו ממנה – דיליי משמעותי בין ממירים שונים של חברות שונות מעורר מעט מאוד עניין ותלונות אצלנו באתר. נראה שדווקא הקמפיינים להדגשת הנושא גרמו למודעות ולכן אנחנו כמעט ולא רואים תלונות בנושא זה.

לדיון בנושא: מונדיאל ב-4K – האם זה כשלון?

 

 


11:00
  /  
17.6.2018
  
מאת: עפר לאור

1