סרט לסופשבוע – עולם היורה: נפילת הממלכה (Jurassic World: Fallen Kingdom)

עולם היורה: נפילת הממלכה הוא מקבץ אקלקטי של קטעים דיגיטליים, שרובם מזכירים באופן מחשיד סצינות מפורסמות מהסרטים הקודמים בסדרה. מסחרה ...

17:00
  /  
07.06.2018
  
מאת: עידן שרון
קצת סדר בבלאגן: בשנת 2015 יצא לאקרנים הסרט "עולם היורה", 22 שנים לאחר יציאת הסרט הראשון בסדרה ואחד הסרטים החשובים בהיסטוריה של הקולנוע המודרני, "פארק היורה".
עלילת "עולם היורה" הקודם, כמו כל הסרטים בסדרה, מתרחשת ברובה על פני האי איסלה נובלר, אי הממוקם מחוץ לחוף האוקיינוס השקט של מרכז אמריקה, ליד קוסטה ריקה. כנראה שבני האדם הצליחו להשתלט על כל הסמטוחה מהסרטים הקודמים, כי האי ב-"עולם היורה" כולל כעת פארק שעשועים וגן חיות חדש של דינוזאורים בתפקוד מלא. הכל טוב ויפה, מה כבר יכול להשתבש? ובכן, הכל.
הגנטיקאים של הפארק יוצרים בהנדסה גנטית דינוזאורית חדשה והיברידית בעלת יכולות קטלניות, והיא כמובן מצליחה להערים על כל מנגנוני האבטחה ויוצרת אפקט דומינו שכרגיל מדרדר את כל האי לטרפת הרגילה, תרתי משמע. בסרט המקורי, "פארק היורה", מי שגרם לטרפת היה ניומן מ-'סיינפלד' שעשה סבוטאז' ועל הדרך שיחרר את הדינוזאורים לחופשי. שימו לב למסר החוזר: הדינוזאורים לא אשמים, הם נקלעו לעידן אחר, שורש כל הרע הם תמיד בני האדם ותאוות הבצע, השליטה והיוהרה חסרות המעצורים שלהם.
"עולם היורה" היה הצלחה מסחררת והכניס מעל מיליארד דולר ברחבי העולם, והוא הסרט החמישי המכניס ביותר בכל הזמנים. קולנועית, לטעמי – לא בצדק. איפה "עולם היורה" ואיפה "פארק היורה" המקורי, שהיה גם חדשני וגם משובח עלילתית, מבויים לעילא ומשוחק נפלא. "עולם היורה" היה מוצר מדף להמונים, וההמונים הסתערו על המדפים. האם זה יקרה גם הפעם?

סרט לסופשבוע - עולם היורה: נפילת הממלכה (Jurassic World: Fallen Kingdom)

 

הסרט החדש, "עולם היורה: נפילת הממלכה", מתחיל בשוט ארוך של המפיק, סטיבן ספילברג, מדבר למצלמה במשך שתי דקות. מה? מה זה, ממתי המפיק מדבר אל הקהל לפני שהסרט מתחיל? הוא אפילו לא אומר משהו מיוחד, בעיקר מדבר על התהליך הארוך מאז "פארק היורה" הראשון ב-1993 ואומר תודה לבמאים החדשים. אז מי היה צריך את זה? ייתכן שהאולפנים חששו שהסרט "לא יעמוד בפני עצמו", וניסו בכל דרך לקשור בינו לבין הסרטים הקודמים בסדרה. כשנגמרים הרעיונות, חוזרים על השטיקים שהצליחו. בינינו? נדמה לי שזה המוטו של הסרט הזה: כשנגמרים הרעיונות, חוזרים על השטיקים שהצליחו.

לאחר החורבן של פארק השעשועים "עולם היורה" באיסלה נובלר בסרט הקודם, הדינוזאורים מסתובבים חופשי באי במשך שלוש שנים, עד להתפרצות געשית המאיימת על קיומו וקיומם. מנהלת המתקנים בפארק לשעבר, קלייר דירינג (ברייס דאלאס הווארד), מקימה ארגון שמטרתו להגן על הדינוזאורים על האי. קלייר מגייסת בקלות מפתיעה עד כדי גיחוך את אוון גריידי (כריס פראט), מאמן הדינוזאורים לשעבר ב"עולם היורה", כדי לעזור לה להציל את הדינוזאורים שנותרו על האי ובעיקר את בלו, האחרונה שנותרה מבין ארבעת הרפטורים שאימן בעברו. אז קלייר, אוון, ועוד שני נודניקים חסרי חשיבות עושים את דרכם לאי שהולך להתפוצץ, ללא סיוע וללא הכשרה מתאימה. זה באמת בסיס רעוע מאוד לסרט, שרק מקצין כאשר התסריטאים דוחקים את הדמויות האומללות למצבים מסוכנים בואכה חסרי היגיון, רק על מנת שיוכלו להציל אותן ברגע האחרון וללהטט דיגיטלית באמצעות דינוזאורים, הרי געש, מפלים ושאר איתני הטבע. אין ספק שזה מרשים (כדאי לצפות על מסך גדול), אבל ההרגשה הכללית היא שנתכנסנו לכבוד מוצר צריכה ולא כדי לספר סיפור מקורי, עובדה שלא הפריעה לסרט הקודם להפוך ללהיט בינלאומי.

סרט לסופשבוע - עולם היורה: נפילת הממלכה (Jurassic World: Fallen Kingdom)

 

אוקיי, אז הר געש באמת לא היה בסרטים הקודמים. אבל זה לא מספיק כדי להחזיק סרט שלם. מה אמרנו שעושים כשנגמרים הרעיונות? חוזרים על השטיקים שהצליחו!

סבוטאז' על ידי רשעים רודפי בצע? צ'ק!
הנדסה גנטית שיוצאת מכלל שליטה? צ'ק!
הימלטות המונית של דינוזאורים ובני אדם? צ'ק!
סצינת מעיכה של מכונית על ידי טי-רקס? סצינת רפטורים טורפניים במרחב קטן? דינוזאורים מגיעים לעיר הגדולה? צ'ק! צ'ק! צ'ק!

יותר מדי סצינות ב- "עולם היורה: נפילת הממלכה" מזכירות את הסרטים הקודמים, והגבול הדק שבין רפרנסים חכמים לשחזורים עצלניים – נחצה. עלילתית הוא די מביך, אבל המזל של הסרט שהסצינות המקוריות היו כל כך מוצלחות, שאפילו ההעתקות הבוטות שלהן עושות את העבודה. הן צבעוניות, הן מקפיצות, הן מפחידות, הן יפות לעין אך קרות ללב. אבל היי, את כל זה ניתן היה לומר גם על הסרט הקודם. הסרט הזה, ביותר ממובן אחד, הוא מסחרה של דינוזאורים. אין בו את הקסם של הסרט הראשון, אבל הוא מסיבת כיתה של המזוזואיקון. רק תכבו את המוח בכניסה.

עולם היורה: נפילת הממלכה (Jurassic World: Fallen Kingdom)
ארה״ב 2018

בימוי: חואן אנטוניו ביונה
תסריט: קולין טרוורו, דרק קונולי
מפיק: סטיבן ספילברג

שחקנים:
כריס פראט – אוון גריידי
ברייס דאלאס הווארד – קלייר דירינג
ג'ף גולדבלום – איאן מלקולם
מלאאא דינוזאורים

אורך הסרט: 128 דקות

הסרט מופץ בישראל ע"י Tulip Entertainment ועולה לאקרנים ב- 07.06.2018

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – עולם היורה: נפילת הממלכה (Jurassic World: Fallen Kingdom)


17:00
  /  
7.6.2018
  
מאת: עידן שרון

1