סרט לסוף שבוע: שאהבה נפשי (Disobedience)

סרט על אהבה נשית בקהילה האורתודוקסית בלונדון

7:00
  /  
07.06.2018
  
מאת: עפר לאור

סרט לסוף שבוע: שאהבה נפשי (disobedience)

הבמאי סבסטיאן לליו מכניס אותנו לעולם מעניין – היהדות האורתודוקסית בלונדון. הסרט נפתח בהרצאה כובשת מצד רב הקהילה, שנראית לכודה ואחידה בהערכה ובאהבה של הרב שלה. לא מדובר בחרדים כפי שאנחנו מכירים בישראל, מדובר באנשים בעלי הון, שרגל אחת שלהם נטועה עמוק במנהגי היהדות העתיקים ובשניה בבתים יפים, מודרניים ואינם מנותקים מלונדון רבתי.

סרט לסוף שבוע: שאהבה נפשי (disobedience)

עם זאת, רונית – הבת הסוררת של הרב (רייצ'ל וויס אטומת המבע) חוזרת לחיי הקהילה, לאחר שנים של נתק שבו היא היתה צלמת מקצועית בניו יורק. חזרתה פותחת פצע עמוק בקהילה כולה וספציפית פותח משולש אהבים בין אסתי (רייצ'ל מקאדמס החיננית) ודוב (אלסנדרו ניבולה בהופעה עוצמתית ביותר) הנשואים.

המשולש הזה לא פשוט ובונה מתחים שונים בין השלושה. בניית המתח בין השלושה, ובעיקר בין אסתי לרונית, הפך את הסרט לפופולרי במיוחד בעיני הקהילה הלהט"בית בכלל והלסבית בפרט. עם זאת, מרבית הפוקוס של הסרט הוא איטי ושקט ומתמקד דווקא בחיי הקהילה והמתח בין אלה שרוצים לפרוץ את מסגרת הגבולות של הקהילה שבה הם חיים.

סרט לסוף שבוע: שאהבה נפשי (disobedience)

הסרט בעצם מורכב מכמה שכבות – יחסי הקהילה לפרט, בעיקר בהקשר דתי ומה מקובל ומה לא מקובל בתוך החברה. חיי הנישואין ויחסי הוא-והיא בקונטקסט הזה. חזרה בשאלה באופן כללי והיכולת לחיות בתוך הארון בקהילה שכזו ויחסי התלמיד-מורה בין דוב לבין הרב הגדול שאותו הוא מתיימר להחליף בסופו של דבר.

סרט לסוף שבוע: שאהבה נפשי (disobedience)

מהבחינה הזו הסרט מלא הבטחות שאותן הוא לא באמת מצליח לקיים. מרבית הסרט בונה לקראת קרשנדו שכאשר הוא באמת קורה, הוא מאכזב וטכני מאוד. מצד שני, הוא שם את כל הקהילה במשבר אמונה ומשאיר חלק גדול מהמסקנות שלו לידי הדמיון שלנו. גם סוף הסרט משאיר אותנו במתח וללא פיתרון חד שמתבקש בסרט מסוג זה. 

בסופו של דבר סרט שכזה נשפט בכמה אכפת לנו מגורל הדמויות כפי שהוא מיוצג בסוף הסרט וכאן לא הרגשתי חיבור כלשהו לרונית, אסתי בעיקר בלבלה אותי בבחירותיה במהלך הסרט, ודוב שהתחיל את הסרט ככוכב בעצם שוקע כוכבו ככל שהמתח עולה והגיבורות מעמתות אותו עם בחירות חייו.

זהו לא סרט קשה לצפיה אך יתכן שהציפיה שלי ממנו היתה גבוהה ביחס למה שסרט כזה יכול להציג מבלי להכעיס עליו כמעט כל דמות אפשרית. עצם קיומו – חיבור בין להט"בים לבין חרדים, הוא פלא קיומי בפני עצמו.

שאהבה נפשי "Disobedience". ארה"ב 2017, 114 דקות. במאי: סבסטיאן לליו. שחקנים: רייצ'ל ווייז, רייצ'ל מקאדאמס

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: שאהבה נפשי (Disobedience)


7:00
  /  
7.6.2018
  
מאת: עפר לאור

1