סרט לסוף שבוע: המקום (the place)

ביקורת על סרט מרתק ומעורר מחלוקות מבמאי מינימליסטי. 

7:00
  /  
30.05.2018
  
מאת עפר לאור

סרט לסוף שבוע: המקום (the place)

הבמאי של "המקום", פאולו ג'ינובזה, פרץ לסצינה עם הסרט "זרים מושלמים" המרתק. הסרט הזה הגיע משום מקום והפך לכרטיס ביקור עבור הבמאי המרתק שבגדול משתמש באמצעים מינימיליים ובעיקר בדיאלוגים בכדי לחקור את נפש האדם ואת המוסריות. 

נקודת הפתיחה של הסרט מתחילה עם זר שיושב באופן קבוע בבית קפה בשם "המקום". בשניה הראשונה אנחנו כבר מזהים את התבנית – אנשים מגיעים לזר, מספרים לו את בעיותיהם שאותן הוא רושם שרירותית בספר עב כרס. במהלך האינטרקציה הזר כמעט ואינו מגיב, לעיתים שואל שאלה ובסוף התהליך הוא נותן הנחיה שמורכבת מהנחיה שערורייתית מהולה עם אפתיה לגבי האם הדמות מולו תבצע את אותה הנחיה.

סרט לסוף שבוע: המקום (the place)

גברים, נשים וצעירים, כולם מגיעים אל הזר בתזמון מפתיע, וברנדומליות מוחלטת. נראה שהזר ממש חי במסעדה/בית קפה, לעיתים הוא מנמנם, לעיתים הוא אוכל, אך הוא מעולם לא קם ממקומו. התבנית של הסרט ברורה מתחילתה ועד קיצה, ובנוסף אנחנו מגלים את הקשרים המוזרים בין הדמויות השונות וכיצד הזר משחק בהם עם הנחיותיו הרנדומליות. 

סרט לסוף שבוע: המקום (the place)מבנה הסרט הקשיח והפשוט הוא גם סוד כוחו. מניפולציות הזר על "לקוחותיו" מציב אותנו במקומם כאשר במהירות רבה אנחנו שואלים את עצמנו מה אנחנו היינו עושים במקרה זהה. הדילמות המוסריות קשות מנשוא והדבר מתבטא במספר לא מבוטל של אנשים שקמו באמצע הסרט ופרשו ממנו. אין בסרט שום סקס, או אלימות מזעזעת – בכל פעם אנחנו מקבלים דיווח על התקדמות המשימה של כל אחת מהדמויות מזוית הראיה שלהם, כולל שקרים בוטים ומניפולציות שהם מנסים לעשות לזר.

על פניו, "המקום" נמצא באותו ז'אנר מותח כמו "הקוביה", סרט דל תקציב שמצוי כולו במקום מאוד קטן שבתוכו הדמויות השונות מנסות לשרוד או להשלים את המשימה. אבל "המקום" מתוחכם בהרבה, הדילמות שהוא מציב הן מורכבות ואנושיות אך בדומה לסרטים כמו מלתעות ופסיכו, לעיתים אלימות תאורטית מחוץ לפריים (במקרה שלנו הדמויות מספרות לנו על האלימות) יכולים להיות יותר אפקטיביים בדמיון הצופה מהאקשן על המסך.

בקיצור, אם אתם נרתעים מדילמות מוסריות, זה לא הסרט בשבילכם. זהו סרט מינימליסטי שיגרום לכם לחשוב, להתלבט וכנראה גם להתרגז על יוצר הסרט שהצליח בערמומיות להפוך את הצופים לשותפים לדבר עבירה…

המקום "The place". איטליה 2018, 105 דקות. בימוי ותסריט: פאולו ג'נובזה. ולריו מסטאנדריאה, מרקו ג'אליני, אלסנדרו בורגי, סילביו מוצ'ינו, אלבה רורוואכר, ויטוריה פוצ'יני, סילביה ד'אמיקו, סברינה פרילי, רוקו פפליאו, ויניצ'יו נרקיוני

 

 

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: המקום (the place)


7:00
  /  
30.5.2018
  
מאת עפר לאור

1