Entr של מולטילוק – הסוף למפתחות

הבית שלנו הופך לחכם יותר עם המנעול החכם של מולטילוק. עובד, אמין ונוח וגם יכול היה להיות חכם יותר. בדקנו

7:00
  /  
27.05.2018
  
מאת: אלי חבוש

במסע שלנו לבניית בית חכם, כזה שיידע להדליק את האורות כשנרצה וכזה שיאפשר לנו חיי נוחות בשילוב עם "מגניבות", עולה תמיד סוגיית דלת הכניסה שלנו. בדיונים רבים עולה השאלה כיצד אפשר להפוך את דלת הכניסה שלנו לחכמה יותר? כזו שתעבוד בשבילנו ותאפשר לנו חיים נוחים יותר.

בניגוד לתחומים אחרים בבית החכם, כאן אין הרבה פתרונות טובים ובישראל יש אפילו עוד פחות. מותגים כמו DanaLock או אוגוסט אולי טובים בחו"ל אך בארץ אוגוסט לא ממש מתאים לדלתות הישראליות ואת דנה, במידה ובכלל יסכימו לשלוח לארץ (לדברי החברה אינם שולחים לישראל), תצטרכו להתקין לבד ולבצע לעתים התאמות לדלת.

בארץ נוכל למצוא שתי חברות שבאופן רשמי ומסודר יצרו פתרונות פתיחה ונעילה חכמים יותר מהסטנדרטיים הקיימים – חברת מולטילוק וחברת רב בריח. שתי החברות הן חברות מוכרות העובדות שנים רבות בתחום המנעולים ולהן פתרונות דומים למדי אחת לשניה. אנחנו בדקנו את ה Entr של מולטילוק.

אנטר

התקנה

ההרכבה היתה פשוטה מאוד. יותר בגלל שלא אנחנו היינו צריכים להתקין את המערכת בבית אלא נציג של מולטילוק שהגיע, פירק, חיבר, שייף התקין והגדיר. יש לציין לטובה מאוד שההתקנה היתה מעולה. המתקין שמולטילוק שלחו לבית היה מקצועי ויסודי עד כדי כך שלא הסכים לעזוב את המקום עד שסידר רכיבים בדלת שכלל לא היו קשורים למנעול.

ההרכבה כללה הוצאת המנעול הישן והתקנת מנעול חדש של מולטילוק. על גבי המנעול החדש, בחלק הפנימי של הדלת, הותקנה מערכת אנטר. למעשה השיטה מאוד פשוטה – על גבי המנעול מותקנת מערכת שהתפקיד שלה הוא לסובב את המפתח ימינה או שמאלה בהתאם לצורך הנעילה או הפתיחה של המנעול. המערכת מחליפה בעצם את היד שמסובבת את המפתח ונמצאת בחלק הפנימי של הדלת, בתוך הבית.

בחלק החיצוני של הדלת, מחוץ לבית, כאילו דבר לא השתנה. שם עדיין קיים חור המנעול להכנסת מפתח ועדיין ניתן לפתוח ולנעול את הדלת באמצעות מפתח של מנעול מולטילוק שקיבלנו (ושעדיף לשכפל כמספר דיירי הבית), אם כי זו לא המטרה של המנעול החדש שלכם והדרך לפתיחה ונעילה תהיה נוחה וכיפית יותר מעכשיו.

איך עובדים עם זה?

למעשה, עד עכשיו הייתם פותחים את הדלת באמצעות המפתח. עם המערכת של אנטר, קיבלנו 4 דרכים נוספות לפתיחת הדלת:

  • המפתח. הדרך הרגילה והישנה
  • אפליקציה. פתיחה דרך הסמארטפון
  • שלט אלחוטי
  • קוד אישי
  • טביעת אצבע

 אפליקציה

לאחר התקנת המערכת, תוכלו להתקין את האפליקציה של אנטר על גבי הסמארטפון שלכם ועל גבי כל מכשיר סלולרי אחר של בן בית. האפליקציה תאפשר לכם לפתוח את הדלת מרחוק כך שאם אתם מגיעים הביתה, תוכלו לפתוח את הדלת עוד לפני שהגעתם אליה ואם אתם בבית ומישהו דופק בדלת, תוכלו לפתוח אותה מרחוק מבלי לקום מהספה.

אלא שהשימוש בשיטה הזו מסורבל למדי. אתם תצטרכו לקחת את הסמארטפון, לפתוח את האפליקציה שתבצע זיהוי קצר עם הדלת ואז תצטרכו להחליק עם האצבע מלמטה למעלה כדי לפתוח את ה"ריץ רץ" שיבצע פתיחה של הדלת. לא הכי נוח, במיוחד כשקיימות אפשרויות אחרות שנדבר עליהן בהמשך.

אלא שהדבר שהכי חסר בשיטה הזו, דבר שילווה אותנו לאורך כל הביקורת, זה אי האפשרות לפתוח את הדלת ממרחק רב יותר. האפליקציה של אנטר מתקשרת עם המנעול שלנו באמצעות BT, מה שאומר שמצד אחד אנחנו אמנם לא תלויים בתקשורת האינטרנט הביתית שלנו, אך מהצד השני זה אומר שטווח השימוש כאן יהיה קצר יותר ומוגבל לטווח ה BT שזה כמה מטרים בודדים. אמנם לשימוש בתוך הבית או כשאתם מגיעים לקראת הדלת זה בהחלט מספיק, אך אין לכם ממש אפשרות לעשות זאת מהחניה למטה או מהקומה העליונה בבית.

שלט אלחוטי

אנטר

השלט האלחוטי יעבוד בדומה לאפליקציה כשכאן הביצוע מהיר יותר משום שאנחנו לא צריכים לתפוח שום אפליקציה ולבצע מחוות אצבע לפתיחה, לחיצה על השלט וזהו, הדלת נפתחת. עם הערכה קיבלנו שלט אחד בלבד. כל שלט יעלה לכם תוספת כסף אך השיטה הזו מהירה וטובה יותר מהשיטה של האפליקציה. גם כאן טווח השימוש מוגבל מאוד למספר מטרים בודדים.

אנטר

פתיחת הדלת באמצעות שלט

לוח הבקרה החיצוני

אנטר

קוד אישי

מלבד היחידה שהתקינו לנו בדלת הפנימית, שהיא למעשה היחידה בעלת גלגלי השיניים שתסובב את המפתח לפתיחה או נעילה, קיבלנו גם יחידת בקרה אותה התקנו מחוץ לבית, בכניסה. יחידת הבקרה כוללת לוח מקשים נומריים וחיישן טביעות אצבע.

באמצעות לוח הבקרה, נוכל לתכנת את האנשים המורשים להיכנס אלינו בבית ולהגדיר לכל אחד קוד משלו ושם משלו. כך למשל אפשר להגדיר את הסבתא עם קוד אישי משלה וכשזו תגיע אלינו הביתה, היא תוכל לפתוח את הדלת באמצעות הקוד האישי שלה. נכון שמעשה, היא תוכל גם להשתמש בכל קוד אחר שניפקנו לחברי הבית, אך השימוש במגוון קודים מאפשר לנו לשלוט על הקודים שחילקנו לאנשים והאפשרות לבטל למשל קוד ספציפי אחד מבלי ללמד עכשיו את כל בני הבית בקוד אחר חדש.

אנטר

כך במידה ואנחנו סבורים שקוד אחד של בני הבית "נפרץ" או נחשף, אנחנו פשוט מבטלים את הקוד הספציפי הזה ומנפיקים לאותו בן בית קוד חדש.

מי שיכול להנפיק קודים חדשים לבני הבית הוא בעל קוד המאסטר, זה שהוגדר ראשון במערכת והוא היחיד שיכול להנפיק קודים או לבטל אותם.

טביעות אצבע

זו האופציה הטובה והחביבה עלי ביותר מבין כל האופציות. באותו לוח הבקרה, מעל המקשים הנומריים, ממוקם חיישן טביעות האצבע. החיישן הזה, מסוג חיישני טביעות האצבע בהחלקת האצבע עליו (לא הנחת האצבע), יבצע את אותה הפעולה שהזנת הקוד תעשה – תפתח את הבית לאחר שתזהה שטביעת האצבע היא טביעת אצבע המורשית לפתיחת הדלת.

אנטר

הזנת טביעות האצבע תיעשה כמו שהזנו קוד חדש לבן בית ובאמצעות מפתח המאסטר וניתן לאמן 2 אצבעות לאותו בן בית. השימוש נעשה על ידי הנחת האצבע  מעל החיישן, המתנה כשנייה אחת עד לצליל אישור ואז החלקת האצבע למטה על גבי החיישן. הפעולה הזו אמנם נשמעת ארוכה מידי אבל היא לוקחת שנייה עד שתי שניות ועוד שנייה עד שתי שניות עד שהדלת נפתחת.

חיישן טביעות האצבע עובד בצורה טובה מאוד אך לא מושלמת. מידי פעם תיאלצו להחליק את האצבע שלכם שוב פעם. לא קורה הרבה אבל קורה וגם לא ממש נורא. בטח שעדיף על פני פשפוש בכיס או בארנק למציאת מפתחות הבית.

אנטר

פתיחת הדלת באמצעות טביעת אצבע

מה שכן, חיישן טביעות אצבע אינו מותאם לילדים מתחת לגיל 12. עניין של התגבשות טביעות האצבע הייחודית שלהם ועל כן לשני הילדים בני ה 11 שלי, הקמתי קוד אישי ולשאר טביעות אצבע. גם הילד הגדול יותר, בן ה 13, מתקשה לעתים בפתיחת הדלת באמצעות טביעת האצבע שלו. במקרים כאלה הוא פשוט משתמש באחד הקודים של בני הבית או בקוד הכללי שהקמנו.

מהצד הפנימי של הבית הפתיחה תיעשה ידנית על ידי סיבוב ה KNOB (קצת טריקי כי צריך לדחוף אותו פנימה ואז לסובב ולהביא אותו לאותו המקום), או בצורה חשמלית על ידי "ליטוף" לוח הבקרה הנמצא מתחת ל KNOB מלמעלה למטה ואז המנוע מסובב את המנעול ופותח את הדלת. זו השיטה שבחרנו אצלנו והיא עובדת נפלא לאחר שלומדים כיצד בדיוק צריך ללטף את הידית.

אנטר

פתיחת הדלת על ידי ליטוף המנגנון

אנטר

ואיך נועלים?

אפשר כמובן להמשיך ולנעול את הבית באמצעות המפתח החיצוני או באמצעות ידית הנעילה בחלק הפנימי של הדלת. אבל למה בעצם? ניתן להגדיר את המנעול של מולטילוק שינעל את הדלת באופן אוטומטי בכל פעם שהדלת נטרקת. זו האופציה שגם בחרתי לשימוש היומיומי שלנו. מאוד פשוט, מאוד נוח ועובד בצורה מושלמת בכל פעם שהדלת נטרקת (המנוע מסובב את המפתח לנעילה).

חיי סוללה

כל המערכת הזו עובדת בצורה אלחוטית לחלוטין. אינה אף מחוברת לחשמל אלא לסוללות אותן יש להטעין מידי פעם. הסוללות של הרכיב העיקרי במערכת, בעל המנוע המתחבר למנעול הפנימי בדלת, אמורות להיגמר אחת לכ-3 חודשים. הטעינה שלהן פשוטה כשניתן לחבר לידית כבל בעל חיבור מיקרו USB ולהטעין אותן במהלך הלילה, אחת לכ-3 חודשים כאמור. לא כל כבל מיקרו יעבוד כאן ולא כל ראש מטען. בסופו של דבר המטען היחיד שעבד אצלנו היה המטען שקיבלנו עם הערכה שיש לו גם חוט ארוך מספיק שיגיע לשקע הקרוב.

במידה והסוללה עומדת להיגמר, אתם תשמעו צפצוף מעצבן בכל פתיחה ונעיהל של הדלת, שיזכיר לכם להטעין את היחידה לפני שהסוללה תיגמר. ההתראות האלה יכולות להספיק לימים ארוכים וכדאי שתעשו זאת בזמן הזה שאחרת אפשר להיתקע מחוץ לבית.בכל מקרה תמיד טוב ומומלץ להשאיר מפתח אחד מחוץ לבית אצל שכנים או מכרים…על כל מקרה.

הסוללות של יחידת הבקרה החיצונית ימשכו זמן ארוך יותר ואמורות להספיק עד כשנה.

אנטר

אנטר

נוח אבל פחות חכם

כל המערכת הזו מאוד נוחה לתפעול ושימוש ומאוד נוחה במקום מפתח. אלא שהמערכת פשוט אינה מחוברת לרשת האינטרנט, דבר שיכול להוות יתרון אבטחתי מאוד חשוב אך אנחנו מאבדים נוחות וזמינות. כך למשל, לא ניתן להתחבר למערכת מרחוק ולא תוכלו לפתוח למישהו שרוצה להיכנס אליכם הביתה את הדלת מהמשרד למשל. ואם עוזרת הבית שלכם צריכה להגיע לנקות את הבית, תצטרכו להמשיך להשאיר לה מפתח כבעבר או להנפיק לה קוד משלה, אותו תוכלו לבטל אחר כך. 

אופציה מעניינת נוספת היא האפשרות לאפשר לקוד מסויים לעבוד רק בזמנים מסויימים. כך למשל אם העוזרת שלכם קבועה אחת לשבוע ביום ראשון בין השעות 12:00 ועד 17:00, תוכלו להגיד למערכת שהקוד שלה יפתח את הדלת רק בטווח הזמנים האלה.
האופציה מאוד טובה אבל לך תלמד מישהו שמתקשה בטכנולוגיה או אפילו בעברית, איך להשתמש בלוח הבקרה ובנוסף לוודא שלא יהיה שינוי בשעות העבודה כדי שתוכל להיכנס היתה. אנחנו נשארנו עם המפתח במקרה הזה.

עניין נוסף שהיה חסר לנו כאן, הקשור גם כן לשליטה מרחוק הוא השליטה בקודים. כן הייתי רוצה לשלוט בקודים דרך האפליקציה בסמארטפון או בדרך אחרת מבלי לעבור בלוח הבקרה. לבטל ולהוסיף קודים ואפילו לצפות בסטטיסטיקות של שימוש בקודים, למשל האם נעשה שימוש בקוד של הבן שלי לפתיחת הדלת (וכך אני יודע שהגיע בצהריים הביתה)

האפשרויות האלה של שליטה מרחוק ופתיחת הדלת מאפשרות נוחות גבוהה יותר ושליטה רחבה יותר על הבית כשמעבר לפתיחת הדלת עבור העוזרת או השליח, ישנם מקרים נוספים כמו פתיחת הדלת עבור השכן שהריח ריח שרוף העולה מן הבית או קרוב משפחה שלא הנפקנו לו קוד או אפילו כזה (כמו סבא וסבתא למשל) שלא יודעים איך עכשיו צריך ללחוץ על הכפתורים. במקרים כאלה לא נתחיל ללמד את זה שרוצה להיכנס כיצד לפתוח ומה לעשות אלא פשוט לפתוח.

לסיכום

המערכת אנטר של מולטילוק היא מערכת שעובדת בצורה מעולה. לא נתקלנו בבעיות עם המערכת וההתקנה של החברה היתה מקצועית ובמספר החודשים הקצר שאנחנו עושים שימוש במערכת, היא בהחלט סיפקה לנו אמינות ונוחות. העובדה שלא צריך להסתובב עוד עם מפתח, לחפש אותו בארנק או בצרור המפתחות של הרכב, היא לכשעצמה מספיקה. בבית כמו שלנו עם ילדים שהיו מאבדים מפתחות מידי כמה ימים, הפתרון הוא גם נוח, משום שהילדים לא צריכים לדאוג אם לקחת מפתח או לא, וגם מאוד בטוח כי אין מפתחות של הבית שמסתובבים להם בשכונה.

החיסרון היחיד, שהופך את האנטר לפחות חכם, הוא אי האפשרות להתחבר למנעול מרחוק ולשלוט בו. מצד אחד אתם יכולים להיות בטוחים שגם אף אחד אחר לא יוכל לעשות זאת, מה שהופך אותו ליותר בטוח, אבל מהצד השני זה פחות נוח. כשהבית שלי הופך לחכם מיום ליום ואת האור במטבח אני מדליק באמצעות גוגל הום, חסרה לי האפשרות להגיד לגוגל לפתוח את הדלת כשמישהו דופק עליה.

בהשוואה לשימוש במפתח רגיל, האנטר עושה את העבודה ואף מעבר לכך. המערכת אינה דורשת חשמל ועובדת בצורה אלחוטית לחלוטין ומספקת מגוון רחב של אפשרויות נעילה ופתיחה של הבית.

מחיר: 2,990 ש"ח למערכת השלמה הכוללת לוח בקרה הכולל טביעות אצבע וכוללת התקנה.

אתר המוצר entr של חברת מולטילוק

לדיון בנושא: Entr – הסוף למפתחות


7:00
  /  
27.5.2018
  
מאת: אלי חבוש

1