LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

אז החלטנו להפוך לגיימרים – שדרגנו את המחשב והוספנו אפילו אוזניות גיימינג. מה שנשאר זה המסך שהפך כבר מזמן להיות ...


הקדמה

לפי המפרט שבו חברת LG החליטה לבנות ולצייד את המסך מדגם 29UM69G ,החברה מייעדת את המסך לגיימר המתחיל והמנוסה למחצה – המסך מציע "כניסה רכה" לעולם הגיימינג, ללא הצורך בלהוציא הון מהכיס ועם יכולות תצוגה גבוהות בהשוואה למסכי המחשב הסטנדרטיים כיום, המיועדים למשתמש הביתי.

המסך מגיע עם פאנל IPS בגודל 29 אינץ', רזולוציה x10802560 ביחס גובה רוחב של 21:9 ובתוספת רמקולים מובנים בתחתית המסך – קיימת אופציה לרכוש את המסך גם בגודל 34 אינץ'. המסך מצויד בטכנולוגיית Free-Sync AMD המפחיתה תופעות גמגום וקריעה, עם זמן תגובה מהיר של עד 1ms וקצב רענון טוב של 75 הרץ (במקום 60 הרץ הקיים במרבית המסכים הסטנדרטיים כיום).

כל זאת לעומת מסכים יקרים יותר המיועדים יותר לגיימרים מנוסים המגיעים לעיתים קעורים, בקצבי רענון של 120 הרץ ומעלה, וברזולוציה הגבוהה מ- p1080.

עיצוב ופיצ'רים

למסך עיצוב מרשים יחסית אך עם זאת ראוי לציין כי עם פתיחת האריזה, הרכבת המסך וחיבורו למעמד יש להשתמש בברגים לחיבור המסמך למעמד עצמו – הברגים מגיעים במארז יחד עם המסך, אך יש להצטייד במברג מתאים מבעוד מועד. היה אולי כדאי לבחון בשנית את אופן ההרכבה – כיום ישנן שיטות חיבור והרכבה ללא צורך בהתעסקות עם ברגים ומברגים.

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שלמסך גובה קבוע ללא יכולות להעלותו או להורידו – כן קיימת אפשרות להטותו אחורנית בזויות שונות (עד כ20 מעלות הטיה).

אז מראה צעיר ומסוגנן כבר אמרנו? במבט לעומק אולי ניתן היה לשפר מספר דברים.
כל חלקי מארז המסך (מסגרת,פנל קדמי וגב המסך), עשויים פלסטיק.
מסגרת המסך דקה ועשויה פלסטיק מבריק המעניק את המראה היוקרתי קמעה.
כשמבחינים שכל המבנה מורכב בעצם ממספר חלקי פלסטיק עם פסי החיבור בולטים קלות, לרגע ישנה ירידה בהתלהבות מהמראה המרשים, אך מיד לאחר מכן נזכרים כי זהו מסך מחשב שמטרתו להיות ממוקם בחדר של המתבגר/ת ולא במרכז הסלון כך שזה ממש לא נורא, בטח כשחוזרים להסתכל גם במעמד המסך בצורת "וי" עם הפס האדום אשר בהחלט מקנה מראה צעיר "ושובב" המתאים לחדר הגיימרים.

LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

 

תמיכת המעמד בצג היא בסך הכל בצורה טובה – אם כי ישנה רגישות גבוהה לרעידות ועלולים להרגיש כל היתקלות קלה בשולחן.

גב המסך העשוי פלסטיק מבריק הנראה טוב, אם כי טביעות האצבעות עלולות להיות מובחנות די בקלות על פני השטח.
מלבד לכניסת אוזניות ומתח לספק הכוח החיצוני שמגיע עם המסך, נמצא 3 יציאות בגב המסך (HDMI, DP, USB-C).
לאחר חיפוש מהיר הן על גבי המסך והן בספר ההדרכה, הבנו שאין במסך USB-Hub מובנה, שהיה יכול להוסיף להרגשה הטובה, אבל תכלס, לרוב יש מספיק יציאות USB עודפות במחשב עצמו.

בעת מיקום המסך וחיבורו למחשב עצמו יש לקחת בחשבון כי למסך יש צורך בספק כח חיצוני (המגיע כמובן עם המסך) – לא לשכוח להשאיר עבורו שקע חשמל פנוי…

נחמד היה לראות כי LG חשבה כאן גם על האסתטיקה כשהוסיפה "קליפ" ייעודי להצמדת הכבלים היוצאים/נכנסים מהמסך.

LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

 

בהדלקת המסך מיד מתעוררת הרמת גבה מסוימת, משום שמסגרת הפלסטיק דקה מאוד, אך הפיקסלים מתחילים בעצם במרחק של כסנטימטר מקצוות המסך ונוצרת מסגרת מסך מוחשכת היוצרת הרגשה קלה של "מותק המסך התכווץ".

LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

 

G-Sync או בעצם FreeSync…?

קריעת מסך וגמגום הם ההשפעה של חוסר התאמה בין מספר הפריימים שכרטיס המסך משדר לשנייה, ומספר הפעמים שהצג שלך מרענן. אם המסך שלך נמצא באמצע יצירת תמונה מסוימת אחת, וכרטיס המסך העביר למסך כבר את התמונה השנייה, המסך מפסיק את יצירת התמונה הראשונה ומתחיל ליצור את החדשה במקום שהפסיק. זה גורם לגמגום כמו ריבוי דמויות בתמונה אחת, או קריעה המופיעה כקו אופקי במסך המבדיל בין שני חלקים של שתי תמונות חצויות המופיעות על המסך באותו זמן.

גם Nvidia וגם AMD פיתחו בהתאמה את הטכנולוגיות G-Sync ו FreeSync אשר נועדו לוידאו חלק תוך כדי המשחק תוך הפחתת שהיית הקלט, ולמנוע את תופעת הקריעה.

לשתי החברות יש שיטות שונות להשגת המטרות הללו, אבל מה שבעיקר מבדיל אותן זו מזו, היא שNvidia שומרת על הטכנולוגיה שלה מקרוב, ואילו AMD משתפת את הטכנולוגיה בגלוי.

בעוד ש- G-Sync של Nvidia מופעל אך ורק על-ידי הכללת שבב מיוחד בתוך המסך, ה- FreeSync AMD משתמש בעצם בכרטיס המסך כדי לנהל ולסנכרן את הזרמת המידע יחד עם קצבי הרענון של המסך עצמו וכך מונע את שגיאות הקריעה בזמן יצירת התמונה על המסך.

איכות התמונה וביצועים

בכל הנוגע לאיכות התמונה – התמונה טיפה מורכבת ואינה חד משמעית. אבל לפני שניגש למשחקים, נתחיל בהגדרות שבמסך זה הן די נרחבות.

בלחיצה על הכפתור/ג'ויסטיק שנמצא במרכז תחתית המסך ניכנס לתפריט ההגדרות, וע"י הזזת הג'ויסטיק לכיוון מטה ניכנס להגדרות משחק.

בתפריט זה קיימות הגדרות שנועדו לשפר את חווית המשחק שלנו. ע"י בחירה בתפריט ניתן להפעיל או לבטל את מצב AMD Free Sync ולשלוט במהירות התגובה של המסך.

ניתן גם לברור בין מצבי הגדרות מסך למשחקי יריות FPS, משחקי אסטרטגיה RTS או הגדרות מותאמות אישית, אותן מגדירים עצמאית.

בנוסף, קיימת אופציה בהגדרות המסך שנקראת "ייצוב שחורים" או Black Stabilizer – מטרת הגדרה זו היא "להגביר" תאורה באזורים מוחשכים במסך במהלך משחקים, בשאיפה שנוכל להבחין בפרטים נוספים באזורים אלה.

אז אחרי שהגדרנו…התחלנו לשחק במספר משחקים: קצת יריות, מירוצים, אסטרטגיה כגון Fortnite, Forza Horizon 3, Tanki-Online ואח"כ פנינו גם למגוון סרטוני הדגמה ביוטיוב .

מי שלא רגיל ליחס 21:9 תחילה עלול למצוא את עצמו במצב של: "לאן נעלם החלק העליון של המסך שלי…" אבל הרגשה זו נעלמת לאחר כמה דקות ומתחילים להיכנס לעניינים.

התמונה אכן חדה והצבעים עשירים בטח ביחס למסך המחשב הסטנדרטי שלנו. הבעיה הייתה בקונטרסט המאכזב – גם כש"ייצוב השחורים" כבוי, השחורים במסך לא באמת שחורים.

לדאבוננו המחשב שברשותנו לא תומך בFreeSync אבל עדיין מבחינים בשיפור רציני באיכות התמונה, בעיקר במצבים של תנועות מהירות, לא היו קריעות מסך והמשחק רץ בצורה חלקה וטובה.

גם בסרטוני הדגמה ביוטיוב של FHD(1080) ו UHD(4K) – ישנם סרטונים שלא הוצגו על כל המסך בשלמותו, משום היחס 21:9. מעבר לחיתוך המסך, איכות התמונה, הייתה סבירה אבל גם כאן הקונטרסט החלש הוריד מחדות הסרטים וחבל…

LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל

 

מתחרים

LG 29UM69G כאמור הוא צג ultrawide סביר ביותר, ולמרות שטכנולוגיית FreeSync בהחלט משפרת את חוויות המשתמש, הרי בעולם הגיימינג אלו מוגבלות על ידי קצב הריענון 75 הרץ – זה קצב לא רע, אבל כשמסתכלים על המתחרים המציעים מסכים עם קצבים של 120 הרץ ומעלה, זו התפשרות מסוימת.
אפשר גם להתפשר על יחס 21:9 ולרכוש מסך ביחס 16:9 אבל ברזולוציה 4K עם אותם קצבי רענון מהירים..

אז בהתאם לתקציב ולייעוד המסך, ישנן לא מעט מסכים בתצורות מתקדמות יותר עם קצבי ריענון גבוהים, עם טכנולוגיית G-Sync ואיכות תמונה שעולה על מסך זה.

לסיכום החוויה

בסך הכל חווית המשתמש הייתה חיובית מאוד, LG 29UM69G הוא צג טוב עבור מגוון רחב של שימושים. לתצורת ה Ultrawide מספר יתרונות ובייחוד לריבוי משימות, כמו שני חלונות עבודה היכולים להתאים בנוחות זה לצד זה. קצב הריענון של 75 הרץ, בשילוב עם השהיית קלט נמוכה וטיפול בתנועה רבה הופכים את תגובת המסך לטובה, אבל לא טובה כמו צגים אחרים ב 120 או 144 הרץ.

למרבה הצער, ביחס למתחרים איכות התמונה היא נמוכה במקצת, בעיקר משום הקונטרסט החלש של המסך.

בשורה התחתונה, בהחלט מסך ראוי לריבוי משימות ושימושים ומבצע נחיתה רכה וראויה לעולם הגיימינג.

מחיר: 1890 ש"ח
לעמוד המוצר באתר היבואן: LG 29UM69G

לדיון בנושא: LG 29UM69G מסך צעיר ומסוגנן לגיימר המתחיל


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

20:00
  /  
03.05.2018
  
מאת: michael_ro

1