סרט לסופשבוע – סטלין מת (The Death of Stalin)

יש ב"סטלין מת" כמה רגעים שנונים ומצחיקים, אבל רוב הסרט הוא מיקס מבולגן בין קומדיה פרועה לדרמה רצינית וכבדה. מה ...

12:00
  /  
19.04.2018
  
מאת: איתמר נימרוד

אחד הדברים שאני הכי אוהב בהומור ובמיוחד בסאטירה, הוא היכולת להעביר ביקורות ומסרים בצורה קלילה ומשוחררת. ככה אנשים צוחקים, נהנים ולאחר מכן, נשארים עם המסרים ומתנהל דיון בנושא. כמובן שכל בן-אדם מפרש את מה שהוא ראה בצורה אחרת, אבל זה היופי בכל העניין. הקומדיה החדשה "סטלין מת" שעולה השבוע על מסכי הקולנוע שלנו, היא דוגמא טובה מאוד למקרה כזה. "סטלין מת" מבוסס על קומיקס באותו השם, שמבוסס בחופשיות על סיפור אמיתי. העלילה מתחרשת  ברוסיה בשנת 1953, בתקופת שיא שלטונו של אחד הדיקטטורים הגדולים בהיסטוריה. סטלין עצמו שיכור מכוח ועושה את כל מה שהוא רוצה ויכול תוך כדי שהוא מטיל אימה על רוסיה ועל כל העולם. בוקר אחד, הוא נמצא על הרצפה בחדרו ללא רוח חיים והבלגן מתחיל. האנשים הכי בכירים בשלטון, שכל העניין נפל עליהם בהפתעה, מבינים באיחור גדול את ההזדמנות האדירה שהם קיבלו פה. הם מנסים להיפרד מסטלין בצורה הכי מכובדת שאפשר ובו זמנית עושים את כל מה שהם יכולים כדי לצבור כמה שיותר כוח ומעמד במטרה להשתלט על השלטון ולהחליף אותו. 

סרט לסופשבוע - סטלין מת (The Death of Stalin)

את "סטלין מת" כתב וביים ארמנדו יאנוצ'י. יאנוצ'י הוא תסריטאי וסאטיריקן מוכר , שבין היתר עומד מאחורי הסדרה המצוינת "ויפ" עם ג'וליה לואי דרייפוס. הסיבה למה "סטלין מת" הוא דוגמא טובה למה שכתבתי בהתחלה, היא שלדעתי האישית הפעם פחות הצליח לו. יש ב"סטלין מת" כמה רגעים שנונים ומאוד מצחיקים, אבל הם מעטים. רוב הסרט הוא מיקס מבולגן בין קומדיה פרועה לדרמה רצינית וכבדה. הקהל הרב שהיה באולם בהקרנה שבה נכחתי מאוד נהנה, אבל לי אישית הבלגן הזה גרם לעייפות ולצופים שלידי לחוסר עניין. כך נשחקו המסרים המעניינים שיאנוצ'י רצה להעביר לצופים דרך הסרט הזה. פוליטיקה זה עסק מלוכלך. המון כח יכול להטריף בן-אדם ולא משנה באיזו מדינה אנחנו חיים, הפוליטיקאים יתנהגו תמיד אותו הדבר .

סרט לסופשבוע - סטלין מת (The Death of Stalin)

הדרך הכי טובה לתאר את הבלגן הוא בחירת השחקנים. אחד הדברים החשובים לדעתי בהומור וסאטירה הוא החופש להתפרע ולהקצין, תוך כדי שעושים כבוד למקור שעליו עושים את הסאטירה. הסרט מתרחש ברוסיה ויאנוצ'י, כנראה כדי שיהיה לו יותר קל להגחיך את מה שקורה בתסריט, ליהק לכל התפקידים שחקנים אמריקאים ובריטיים. בין היתר אפשר לראות על המסך את סטיב בושמי (מתחת לאיפור כבד), ג'פרי טמבור, סיימון ראסל ביל, מייקל פאלין וג'ייסון אייזקס.  הפעם השחקנים אינם מחקים מבטא רוסי כבד ומגוחך, אלא מדברים אנגלית מצוחצחת עם המבטא שהביאו מהבית. חלקם גם משחקים את התפקידים שלהם עם המון דרמה ופאתוס, מה שתרם לאווירת הבלגן המעייפת שרואים על המסך. השחקנים עצמם (בעיקר ג'פרי טמבור, שעושה כאן תפקיד מדהים, סטיב בושמי וסיימון ראסל ביל) מצויינים והם מצילים את הסרט מנפילה. אם יאנוצ'י היה מקבל החלטות בצורה אחרת לפני היציאה לצילומים, יכול להיות שזה היה משפיע על הבימוי שלו. כך הבלגן היה נחסך ואנחנו הצופים היינו מקבלים קומדיה מהודקת ויותר מצחיקה. 

סרט לסופשבוע - סטלין מת (The Death of Stalin)

 בקיצור – אפשר לוותר

סרט לסופשבוע - סטלין מת (The Death of Stalin)

 "סטלין מת" – ארצות-הברית/קנדה/בריטניה/צרפת/בלגיה 2017. 107 דקות. בימוי: ארמנדו יאנוצ'י. תסריט: ארמנדו יאנוצ'י, דיוויד שניידר, יאן מרטין. שחקנים: סטיב בושמי, ג'פרי טמבור, סיימון ראסל ביל, ג'ייסון אייזקס, מייקל פאלין, פאדי קונסידיין, רופרט פרנד, אנדריאה רייסבורו, אולגה קורילנקו, אדריאן מקלכלן. 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – סטלין מת (The Death of Stalin)


12:00
  /  
19.4.2018
  
מאת: איתמר נימרוד

1