סרט לסופשבוע – הבלתי נראים (Die Unsichtbaren)

"הבלתי נראים" הוא סרט לא קל לצפיה, אבל חזק ומרתק. 

12:00
  /  
12.04.2018
  
מאת : איתמר נימרוד

 היום (חמישי) מיד לאחר סיום אירועי יום הזכרון לשואה ולגבורה, יעלה בבתי הקולנוע הסרט החדש "הבלתי נראים". עלילת הסרט מבוססת על סיפור אמיתי ושופכת אור על עובדה היסטורית מעניינת שאנשים בקושי מכירים. במהלך ימי מלחמת העולם השניה ושיאה של שואת יהודי אירופה, היו יהודים בודדים שנחשבו ל"בלתי נראים". אותם יהודים הצליחו לנצל את הבלגן שיצרה המלחמה ובעזרת שילוב של אומץ ומזל, הצליחו לברוח מהשלטון הנאצי. הם ניהלו חיים רגילים לגמרי תחת זהות בדויה, כשרק אנשים מעטים ידעו את זהותם האמיתית. יהודים "בלתי נראים" חיו בכל אירופה בתקופת המלחמה והשואה, אבל הסרט מתמקד בסיפורם של ארבעה אנשים צעירים שחיו בברלין באותן שנים. הוא מבוסס על זכרונותיהם ומספר לא רק את הסיפור שלהם, אלא גם את זה של האנשים שעזרו להם.

סרט לסופשבוע - הבלתי נראים (Die Unsichtbaren)

"הבלתי נראים" הוא סרט מאוד מיוחד, אך הסיפור שמאחורי תהליך ההפקה שלו מיוחד לא פחות. הקולנוען הגרמני קלאוס רפלה שכתב וביים את הסרט (וגם היה באולם בהקרנה שבה נכחתי) , שמע על הסיפור בפעם הראשונה בזמן שעבד על תחקיר לסרט דוקומנטרי על נושא השואה. הסיפור ששמע לא הניח לו ולאחר שסיים את ההפקה של אותו סרט, הוא התחיל לעבוד על "הבלתי נראים". תהליך ההפקה לקח לרפלה 9 שנים. 9 שנים שכללו תחקיר, ראיונות, צילומים, פוסט פרודקשן וחיפוש משקיעים ומפיצים. תוך כדי העבודה גם הוקפאה בגלל בעיות תקציב. במהלך העבודה על הסרט רפלה ושותפתו לכתיבת התסריט אלחנדרה לופז החליטו לספר את הסיפור בצורה אחרת וכתבו קטעים עלילתיים שמבוססים על אותן ראיונות.  מה שהפך את הסרט לדוקו דרמה. "הבלתי נראים" יצא לבתי הקולנוע בגרמניה בשנה שעברה ונחשב להצלחה כשמכר 100.000 כרטיסים. מספר מפתיע בהתחשב לכך שסרטי דוקו דרמה בקושי יוצאים לבתי הקולנוע ורובם מגיעים ישירות לטלוויזיה. היום הוא יוצא לבתי הקולנוע ברחבי הארץ ואני אישית ממליץ לכם ללכת ולראות אותו. זהו סרט לא קל לצפיה, אבל חזק ומרתק. היה קשה מאוד להישאר אדישים כלפיו. התגובות הטובות והמרגשות של הקהל בהקרנה שבה נכחתי, שמילא את האולם במחיאות כפיים חזקות כשעלו כותרות הסיום, חיזקו עוד יותר את הדעה שלי.

סרט לסופשבוע - הבלתי נראים (Die Unsichtbaren)

"הבלתי נראים" מחולק ל-50% סרט עלילתי ו-50% ראיונות מצולמים שרפלה קיים עם הבלתי נראים האמיתיים. זאת החלטה מצוינת. החלוקה הזאת בין הראיונות האמיתיים והקטעים המתוסרטים מייחדת את הסרט, יוצרת רצף הגיוני וקוהרנטי (שמתבטא בעריכה מצוינת). הסיפור זורם בצורה טבעית וביחד עם שחזור התקופתי המדויק הוא נותן לסרט אמינות ואותנטיות מבלי לגלוש למלודרמטיות יתר. העובדה שהשחקנים הצעירים שלוהקו לתפקידים הראשיים דומים פיזית לגיבורי הסיפור האמיתיים רק מוסיפה לכך. הקצב של הסרט איטי, אבל רפלה מצליח באמצעים דלים ובהמון יצירתיות לשאוב את הצופים אל תוך הסיפור ולשמור על רמה אחידה של מתח מבלי לגלוש לרגעים מתים וסטטיים שיגרמו להם לאבד עניין במסך. משהו נוסף שמאוד אהבתי, הוא שרפלה סיפר עם המון רגישות, אנושיות וחמלה את הסיפור של האנשים שלקחו החלטה אמיצה ועזרו לאותם יהודים לברוח מהנאצים, למרות שידעו שהם יכולים לשלם על אותה החלטה מחיר כבד. יש הרבה סיפורים על אנשים כאלו, אבל רק מעטים מהם סופרו. אנשים לא אהבו לדבר על מה שהם חוו שם והרגישות לנושא הייתה מאוד גבוהה. מקווה שבזכות "הבלתי נראים" יסופרו ויתועדו עוד סיפורים כאלו. זה חשוב מאוד.

סרט לסופשבוע - הבלתי נראים (Die Unsichtbaren)

בקיצור – מומלץ.

סרט לסופשבוע - הבלתי נראים (Die Unsichtbaren)

 "הבלתי נראים" – גרמניה 2017. 110 דקות. בימוי: קלאוס רפלה. תסריט: קלאוס רפלה, אלחנדרה לופז. שחקנים: מקס מאוף, אליס דוויר , רובי או. פי, אהרון אלטרס, ויקטוריה שולץ, פלוריאן לוקאס, אנדריאס שמידט, לילה מריה וויט, סרגיי מויה. 

 


12:00
  /  
12.4.2018
  
מאת : איתמר נימרוד

1