סרט לחג – שחקן מספר אחת (Ready Player One)

"שחקן מספר אחת" הוא סרט ספילברגי קלאסי במובן הטוב של המילה, שמתקרב באיכות שלו לקלאסיקות שהוא ביים בעבר.

8:00
  /  
28.03.2018
  
מאת: איתמר נימרוד

בשנים האחרונות משהו קרה לסטיבן ספילברג. אמרו שהוא התבגר ושהוא איבד את הקסם שלו. העשייה הקולנועית שלו הייתה לא אחידה והתחלקה לשניים. מצד אחד, דרמות רציניות וכבדות כמו "סוס מלחמה", "לינקולן" ו"גשר המרגלים", שקיבלו ביקורות טובות והיו מועמדות לפרסים רבים. מצד שני, סרטיט קלילים לכל המשפחה כמו סרט האנימציה "הרפתקאות טין-טין", שספילברג ביים ביחד עם פיטר ג'קסון וסרט הפנטזיה "העי"ג" שביים עבור דיסני. שניהם היו סרטים בעיתיים שגם כשלו בקופות. 2018 עוד לא התחילה, אבל אפשר כבר להכתיר אותה כשנה של ספילברג. תוך כמה חודשים יצאו לבתי הקולנוע שני סרטים שלו. הראשון היה "העיתון", הסרט שמבוסס על הסיפור האמיתי של חשיפת מסמכי הפנטגון בתחילת שנות ה-70. הוא הופק תוך חודשים ספורים, עשה המון רעש וקיבל מועמדויות לפרסים רבים כולל האוסקר. השני הוא פרוייקט הדגל של ספילברג, עיבוד קולנועי ל"שחקן מספר אחת". רב המכר של ארנסט קליין מ-2011. עלילת הספר מתרחשת בשנת 2045 . אחרי כמה מלחמות, העולם נמצא במחסור גדול במשאבים. אנשים חיים בצפיפות ובעוני וכדי לברוח מהשגרה השוחקת הם מתמכרים לתכנת מציאות מדומה בשם "אואזיס", שבה הם יכולים להיות מי שהם רוצים ולחיות חיים אחרים.

סרט לחג : שחקן מספר אחת (Ready Player One)

 כשאולפני וורנר פרסמו במסיבת העיתונאים שספילברג יפיק ויביים את הסרט, הדעות עליו היו חלוקות בקרב אנשים רבים. כולם שמחו מאוד שספילברג חזר לז'אנר המד"ב (זה סרט המד"ב הראשון שלו מאז "מלחמת העולמות מ-2005), אבל היו אנשים שקראו את הספר וחששו שהסרט לא יהיה מספיק נאמן למקור. אני יכול לספר לכם שכשראיתי את הטריילר, חשבתי ש"שחקן מספר אחת" יהיה סרט גרוע. לשמחתי, הופתעתי לטובה ברגע שראיתי אותו. זהו סרט ספילברגי קלאסי במובן הטוב של המילה, שמתקרב באיכות שלו לקלאסיקות שהוא ביים בעבר. ב"שחקן מספר אחת" ספילברג מפגין את המיומנוית הכי חזקות שלו, לספר סיפור ולשאוב את הצופים לתוך העולם שבו הוא מתרחש. הוא גם מנצל את הבמה שניתנה לו כדי להעביר ביקורת על ההתמכרות שלנו לטכנולוגיה ולרשתות החברתיות, שרוצות לקרב אותנו אבל בעצם מרחיקות. בגלל שרוב העלילה מתרחשת בעולם הוירטואלי, 75% מתוך הסרט הוא אנימציה והשאר צילומי לייב אקשן. חייב לציין את אנשי האנימציה והאפקטים המיוחדים, שלקחו השראה ממשחקי מחשב ומאנימציה יפנית וביחד עם ספילברג יצרו עולם ייחודי ומעניין. עולם שהוא דמיוני, אבל נראה ומרגיש הכי אמיתי. קטעי האנימציה סוחפים ומוכיחים שאין דבר שאי אפשר לעשות באמצעותה. ההקרנה שבה נכחתי התקיימה באולם ה-imax. אם כבר לשלם יותר וללכת לראות סרט באולם הזה , אז "שחקן מספר אחת" הוא ה-סרט. המסך והסאונד העצומים משדרגים את הסרט ומספקים חווית צפייה עוצמתית. גם התלת-מימד היה טוב והעלה את החוויה שלב נוסף למעלה. אני לא אשקר. לקראת הסוף הכל טיפה התבלגן על המסך והרגיש לי כמו משחק מחשב. למרות זאת, מומלץ מאוד לראות אותו בשיטה הזאת. אם לא Imax, אז האולם עם המסך הכי גדול שיש. 

סרט לחג : שחקן מספר אחת (Ready Player One)

אני לא קראתי את הספר לפני הצפייה בסרט וזה לא גרע מההנאה אלא להיפך, רק העצים אותה. עלילת הספר מכילה מחוות רבות לשירים, ספרים, סדרות טלוויזיה ומשחקי וידאו ומחשב משנות ה-80 וה-90. הסרט ממשיך באותה אווירה וומסע השיווק היצירתי שעשו לו בעולם (ושחבל שלא השתמשו בו בארץ) מכיל רמזים לכך. "שחקן מספר אחת" הוא שיר הלל לפעם עם עשרות מחוות שמופיעות על המסך בקצב מסחרר, שמקל על הדחיסות. ספילברג עצמו מפגין המון הומור עצמי ומשתמש בכמה סרטים אייקוניים שלו. האווירה הכיפית, המשוחררת והיצירתית שהייתה על המסך גרמה לי אישית ליהנות מכל רגע והשכיחה את העובדה שמדובר בסרט שאורך כמעט שעתיים וחצי. היה אפשר לקצץ ולהדק טיפה את הסוף המבולגן, שמוריד את הקצב ואותי אישית עייף. הקאסט רובו אלמוני וכולל שחקנים צעירים וטובים לצד שני שחקני אופי מוכרים. הראשון הוא בן מנדלסון, שמגלם כהרגלו את הנבל ועושה את זה ממש טוב .השני הוא מארק ריילנס, שזה הסרט השלישי שלו עם ספילברג. הזמן הכולל של ריילנס על המסך הוא בערך 20-30 דקות, אבל בזמן הזה הוא מצליח באמצעות המון כישרון, לרגש את הצופים עם דמות שהיא מחווה לבמאי הנודע.

סרט לחג : שחקן מספר אחת (Ready Player One)

לפני סיום. נצלו את החג ואת חול המועד ולכו לראות את "שחקן מספר אחת". במידה ואתם הולכים עם ילדים, עדיף מגיל 9 ומעלה. הוא ארוך ומכיל כמה קטעים שיכולים להפחיד ילדים קטנים.

סרט לחג : שחקן מספר אחת (Ready Player One)

בקיצור – כדאי לראות.

סרט לחג : שחקן מספר אחת (Ready Player One)

"שחקן מספר אחת" – ארצות-הברית/בריטניה 2018. 140 דקות. בימוי: סטיבן ספילברג. תסריט: זאק פן, ארנסט קליין. שחקנים: טיי שרידן, אוליביה קוק, לנה וויט, בן מנדלסון, מארק ריילנס, טי.ג'יי מילר, סיימון פג. 

 

לדיון בנושא: סרט לחג : שחקן מספר אחת (Ready Player One)


8:00
  /  
28.3.2018
  
מאת: איתמר נימרוד

1