TP LINK DECO M5 – רשת Mesh חכמה לבית

חשיבות האינטרנט הביתי גדל והולך עם הגידול במגוון הצרכנים הביתיים. בדקנו את טכנולוגיית ה MESH של TP-Link. מערך מעוצב שמרשת ...

7:00
  /  
18.03.2018
  
מאת: אלי חבוש, עפר לאור

נושא הרשת הביתית נמצא אולי מאחורי הקלעים ופחות זוהר משאר רכיבי ה IOT שיש לנו בבית, אך הוא הנושא החשוב ביותר משום שעליו מושתתת למעשה כל עתיד הבית שלנו – הרי הוא זה שיקבע אם רכיבי ה-IOT ושאר מוצרי הרשת בבית יעבדו באופן אחיד, תקין, יציב ומאובטח.

אם בעבר היה אפשר לספור על יד אחת את המכשירים בבית שנזקקו לרשת הביתית, כמו המחשב הנייד או הסמארטפון, היום במרבית הבתים יש מספר רב של רכיבי רשת והמספר גדל והולך משנה לשנה. כיום כל מכשיר בסלון מתחבר לרשת, ואפילו בר המים, המזגן והדוד החשמלי שלכם יהיו בשנים הקרובות מחוברים לרשת ה-Wifi.

הבעיה שככל שיש יותר צרכני רשת, כך הרשת תקרטע. ברשת אלחוטית כל צרכן שרוצה לשדר מחכה ל "שקט" ואז הוא משדר. ככל שיש יותר צרכנים על גבי הרשת, כך הם ידרסו אחד את השני ויצטרכו לשדר שוב את השידור. לא רק זה, אלא שגם השכנים שלכם מתוחכמים יותר ורוב הסיכויים שאם תפתחו את מסך הרשתות האלחוטיות בנייד תראו שם מספר רב של רשתות של השכנים שלכם – הם כמובן מפריעים לכם ואתם מפריעים להם בשידור.

העובדה שאנחנו כל כך תלויים ברשת ומעדיפים WiFi על גבי הרשת הסלולרית, משמעותם שאנחנו רוצים שהרשת תגיע באופן מהיר ואמין לכל מקום בבית. בישראל הבניה כבדה, לרוב עם לבנים, בטון, וברזלים גם בקירות פנימיים. זאת בניגוד למקומות כמו ארה"ב שבה הקירות הפנימיים לרוב עשויים משילוב של עץ, גבס וחומרי בידוד שמעבירים בקלות את תדרי הרשת האלחוטית. בישראל, לעומת זאת, הקירות מחזירים את השידורים ומפריעים להם. 

הפיתרון האופייני הוא שימוש בכמה נקודות גישה. ראוטרים אלחוטיים זולים שאתם בוודא שמים בכמה נקודות בבית. זה פיתרון בעייתי כי הנקודות מפריעות אחת לשניה והמעבר בין נקודות הרשת אינה שקופה (מכשירים לרוב אינם "מדלגים" בין נקודות גישה אלא אם הם ממש רואים קליטה בלתי נסבלת). בנוסף, הראוטרים הביתיים הקטנים הללו אינם אמינים ועושים המון בעיות וזו הסיבה שבממ"ד שלכם אתם פשוט לא קולטים רשת, לא משנה מה אתם עושים…

כאשר אין תשתית רשת פנים ביתית, אנשים לרוב משתמשים ב-repeaters שמחוברים לחשמל ומשדרים האלה את התדרים של נקודת הרשת הראשית. לא כולם יודעים אבל פיתרון זה לא רק שאינו אמין, אלא שכל רכיב כזה מוריד את מהירויות הרשת האלחוטית לכל הפחות לחצי מהירות. בפורומים אנחנו רואים אנשים שמנסים פתרונות של רשת מעל חשמל, מעל קוי טלפון ומעל כבלי הקואקס של חברות הלויין והכבלים. פתרונות אלה לרוב מאוד לא איכותיים ובהחלט לא אמינים. 

עכשיו שגם שידורי הטלויזיה שלנו מועברים ברשת (NEXT+, סטינגTV, סלקוםTV, פרטנרTV, אמאזון, נטפליקס וכיוצ"ב), וגם שידורי המוזיקה שלנו (אפל מיוזיק, דיזר, ספוטיפיי), כבר אין מקום לטעויות או ירידה במהירות הרשת. אתם צריכים 

TP LINK DECO M5 - רשת Mesh לבית

מסך (חלקי) צרכני הרשת אצל עפר לאור

מכל הסיבות הללו ועוד, יש לנהל את הרשת באופן חכם יותר משמעותית מכפי שנעשה בעבר. מלבד הצורך תשתית גבוהה וטובה, וראוטר אמין, אתם צריכים מכשיר חכם שינהל לכם את הרשת האלחוטית הביתית. נתבי Mesh עושים בדיוק את זה. מדובר בטכנולוגיה שהיא עדיין יחסית חדשה ולא מאוד נפוצה בארץ ובעולם, בעיקר בגלל שהיא יקרה יותר משיטות אחרות. 

אתם כבר השתמשתם בשירותי Mesh בבתי חולים, שדות תעופה, ומקומות גדולים שבהם ראוטר רגיל פשוט לא יכול לכסות את כל השטח. בשיטת Mesh הראוטרים מסונכרנים בינהם (או בתדר נפרד או דרך כבלי הרשת הפנימית), לרוב הם מכסים שטח מסויים בלבד והם מתנהגים כלפי המשתמש כאילו שהוא עובד מול רשת אחת בלבד. בניגוד ל-repeaters הם אינם מורידים את קצב הנתונים כאשר מוסיפים יותר נקודות גישה, ההיפך, זה רק מוסיף לכיסוי והם יודעים לגרום לצרכנים לדלג בין הנקודות השונות מבלי שאנחנו צריכים לעשות פעולה כלשהי או שאנחנו נדע מזה בכלל. יש לא מעט סוגים של נקודות גישה כאלה, כולל של גוגל עצמה, עם פיצ'רים שונים (מיכולות לעשות ראוטינג בסיסי, דרך זיהוי פריצות והגנה נגד וירוסים). אנחנו מתייחסים ספציפית לנושא הכיסוי ולכן לא נתעכב על שאר הפיצ'רים, שהם פחות רלוונטים. 

DECO

אנטי וירוס מובנה

לרוב, נקודת גישת Mesh כוללת דילוג תדרים חכם יותר מראוטר רגיל וגם יכולות MiMo, שידור דרך כמה אנטנות שבשילוב מסויים יכול לגרום להעברת אות והקפצתו בעזרת הקירות הפנימיים ליעד שלכם – למשל הממ"ד. כיסוי של נקודה כזו הוא לרוב סביב 90 מ"ר. אם יש לכם אזור עם קליטה גרועה, מומלץ לשים נקודה נוספת. אם יש לכם כמה קומות, זה לרוב יעיל לשים נקודת גישה אחת כזו בכל קומה.

כאמור, נתבי MESH (מארג), עובדים כקבוצה במקום להיות אוסף של שחקנים בודדים. במרבית הבתים בישראל, יספיקו לכם שני נתבי Mesh מורחקים, מה שיתן לכם כיסוי מרבי בכל אזורי הבית וללא שתדעו בדיוק מול איזה נתב אתם מתקשרים. אתם תהיו מחוברים לנקודה אחת והם מספיק חכמים לנייד אתכם מנקודה אחת לשניה או בחזרה לפי איכות האות.

ה TP-Link Deco (המודל הרשמי הוא M5), הוא פיתרון כזה בדיוק. הוא מגיע בתצורת נתב בודד או בחבילה של שלישיה. בתוך האריזה המהודרת, שמזכירה מעט עיצוב "אפל" לבן, תקבלו שלושה נתבים המעוצבים בצורה יפה אותם תוכלו להציב בקלות ובלי חשש גם במקומות גלויים. הנתבים לבנים ומעוצבים כמו צלחת חייזרית יפה עם תאורת לד אחת ובודדת במרכזם, שתפקידה לחוות לכם את מצב הרשת בכל רגע נתון.

העיצוב המינימליסטי לראוטר הוא דבר חדש למדי אך צובר תאוצה בזמן האחרון כשגם בזק הוציאה לאחרונה נתב משלה שאמור לאפשר לכם להציב אותו במרכז הבית. לא עוד נתבים עם מגוון נורות שצריך לפענח את מה שהן רוצות להגיד לנו.

TP LINK DECO M5 - רשת Mesh לבית

נתב חייזרי בעל עיצוב מינימליסטי

TP LINK DECO M5 - רשת Mesh לבית

נורה בודדה שעושה הכל

TP LINK DECO M5 - רשת Mesh לבית

 

ה Deco מאחור: שתי כניסות LAN וכניסת USB C אחת למתח

מלבד נורת הלד הבודדת, תמצאו בכל נתב שתי כניסות LAN 1GB וחיבור מתח בכניסת USB C (כבלי מתח מסופקים עם הערכה). וזהו. זה כל הסיפור. מבחינת מפרט, הנתבים יודעים לספק רשת בתדרים של 2.4GHZ ו-5GHZ (כמובן שלפי התקן הישראלי) כשב- 2.4 תקבלו מהירות של עד 400 מגה ביט לשנייה ובחיבור 5GHZ תקבלו מהירות של עד 867 מגה ביט לשנייה.

שלושה נתבי MESH הם בהחלט מעל ומעבר לצורך של בית פרטי נורמלי. שניים מהנתבים התקנתי אצלי בבית – בית פרטי בן 3 קומות. האחד הותקן צמוד למודם של הוט, מחובר אליו בכבל אטרנט והשני הותקן בקומה השנייה באחד החדרים, גם הוא בכבל רשת. חשוב להדגיש – שני נתבי ה MESH הותקנו ממש בצמוד לשני הראוטרים שהיו עד כה בבית והחליפו אותם למעשה. הנתבים יודעים להמנע מהפרעות הדדיות, אבל ברגע שאתם עובדים ב-Mesh ההמלצה היא לכבות את שאר הרשתות, בעיקר כי הם יפריעו יותר משיסיעו לכם.

DECO

מסך (חלקי) צרכני הרשת אצל אלי חבוש

הנתב השלישי עדיין לא הותקן כשהמטרה היתה להתקין גם אותו בקומה השלישית על מנת לתת כיסוי מושלם בכל רחבי הבית. בפועל, שני הנתבים הספיקו לקליטה טובה בכל רחבי הבית, כולל בקומה השלישית שעד עתה קיבלה כיסוי חלקי עד בכלל מהנתב שהיה בקומה השנייה עד לרגע זה. כך שכבר מבחינת קליטה וכיסוי, נתבי ה MESH של TP-link עשו את העבודה. אם תרצו בכל זאת להוסיף עוד נתבים, תוכלו לצרף עד 9 נתבים ברשת ה MESH של TP-Link.

DECO

פריסת הנתבים. כאן ניתן לראות שני נתבים מוגדרים כשאחד כובה לצורך הבדיקות

הדור החדש של נתבים כבר אינו מותקן בשיטות הישנות שאתם מכירים מהנתבים הקיימים. הנתבים לא מגיעים עם תוכנה, לא צריך להוריד שום דבר למחשב או להכנס לדפדפן. הפרוצדורה פשוטה מאוד ומהירה ואין ממש צורך להבין בהתקנת תשתית אינטרנט. כדי לחבר אותם, יש להוריד את האפליקציה של TP-Link והיא תנחה אותנו שלב אחר שלב בהתקנה של הנתב הראשון ואז הוספת נתב נוסף בכל פעם. אתם יכולים להיות מחוברים ממש תוך מספר דקות לרשת.

ביצועים

בכל הקשור לביצועים והשוואת הנתב של דקו לראוטרים אחרים אז מיותר בכלל לציין שזה תלוי באיזה ראוטר אתם עושים שימוש וסביר להניח שבראוטרים מקצועיים ויקרים יותר תקבלו תוצאות טובות יותר.

גם בראוטר/מודם של HOT, בו עשינו שימוש, כמעט ולא ניתן היה להבחין בהבדל ביצועים בינו ובין ה DECO כשהבדיקה נערכה קרוב לשניהם. היתרון הוא כמובן בכיסוי ואמינות הקליטה.

לצורך בדיקת המהירות והזמינות, ניתקתי את ה DECO השני שהוצב בקומה השנייה ובדקתי רק את שני הנתבים, הדקו וה HOT שחוברו בקומה הראשונה בדיוק באותו המקום. בבדיקה בקומה הראשונה, ממרחק של כ-6 מטר מהנתבים עם קיר מפריד, קיבלנו תוצאה זהה שעמדה על כ-30 מגה ביט לשניה (מהירות הרשת היא 40).

המהירות במצב הזה היתה זהה למדי בין שני הנתבים. התמונה השתנתה ככל שהתרחקנו יותר ויותר. בקומה השנייה המהירות בראוטר של HOT פחתה עד לכדי 10-20% בעוד שב DECO המהירות פחתה רק עד לכדי 80% בערך!

DECO

בדיקת מהירות בקומה השנייה. למעלה: הנתב של HOT, למטה: ה DECO

DECO

בקומה השלישית בבית המצב היה כבר חד משמעי כשהראוטר של HOT פשוט סרב להתחבר או לעתים כלל לא נמצא ברשימת הרשתות הזמינות. ה DECO בהחלט כן נמצא ברשימת הרשתות, התחבר ונתן תוצאה של כ- 10 מגה ביט לשניה מהירות הורדה.

 

כמובן שמדובר על שימוש בנתב אחד כשלהזכיר, אנחנו מקבלים 3 כאלה בחבילה של הדקו אותם ניתן לפזר ברחבי הבית ולקבל כיסוי מרשים למדי. 

אלה מביננו שעובדים עם מוצרי בית חכם, הרי שרכיבים רבים ברשת עובדים על 2.4 בלבד ואינם מתחברים לנתבים העובדים על 5GHZ. חשוב לציין שה-DECO אינו משופע הגדרות ואופציות (הוא לא רוצה להיות מוגבל על ידי ההגדרות שלנו). ה-DECO פועל במקביל עם שתי הרשתות בשם זהה. עבור מוצרים מסויימים זה עלול להיות בעייתי ואצלי למשל מפסק WIFI ספציפי לא הצליח להתחבר לרשת בשל כך.

באמצעות האפליקציה תוכלו גם לבדוק איזה מכשיר התחבר לכם לרשת ולנטר את האורחים, הרצויים או הלא רצויים שמתעלקים על רוחב הפס שלכם. לצרכנים הקבועים תוכלו לקרוא בשם במקום להביט במספר שלהם וכך לדעת מי עושה שימוש. יותר מזה – תוכלו לתת עדיפות לצרכן מסויים על פני צרכן אחר ברוחב הפס כך שאם תרצו שהטלויזיה ברשת תמיד תקבל עדיפות, תוכלו לעשות זאת בקלות.

אם יש לכם ילדים, באפליקציה תמצאו אפשרות להגביל את השימוש שלהם ברשת הביתית. באמצעות האפליקציה, תוכלו לבחור באיזו רמת הגבלה תרצו להחיל על הילדים (טף, ילדים, נוער ומבוגרים) ולבחור את הנושאים אותם תרצו למנוע מהילדים (למשל רשתות חברתיות, פורנו וכו'). במסך הבא תבחרו גם את הגבלת הזמן שתרצו להחיל עליהם. האפשרות בהגבלת הזמן אינה מפורטת מידי (ימים ספציפיים למשל) ותוכלו לבחור בין ימי חול לסוף שבוע כשגם בזה ישנה בעית לוקליזציה כשתחילת השבוע מוגדר כשני.

DECO

מסך הגדרת גיל הילדים והתוכן אותו תרצו לסנן עבורם

DECO

מסך הגדרת הימים 

DECO

 

מסך הגדרת הצרכנים שתרצו לסנן

לאחר מכן תעביר אתכם האפליקציה למסך בו תצטרכו לבחור את המכשיר שעליו תרצו להחיל את ההגבלות. אם קראתם למכשיר של הילד שלכם בשם, תמצאו אותו די בקלות.

ל-DECO יש שני מצבים, מצב שהוא ראוטר (זו ברירת המחדל של המכשיר) או מצב שהוא Access point (רשת אלחוטית בלבד). 

TP LINK DECO M5 - רשת Mesh לבית

נתבי ה MESH בכלל ואלה של DECO בפרט, עושים עבודה טובה למדי ברישות הבית. ה DECO עבד בצורה מעולה ונתן תוצאות טובות ומרשימות בכל הבית אפילו מבלי להשתמש בנתב השלישי באריזה. ההגדרות פשוטות מאוד ומתבצעות דרך האפליקציה וכל אחד יוכל, בדקות בודדות, להגדיר את הרשת הביתית בקלות.

האפשרות להגנת ילדים, אנטי וירוס וניטור הרשת לאורחים לא רצויים זה בונוס מעולה שיש בנתבי MESH. מומלץ בחום למי שרוצה שליטה טובה יותר על הרשת ולבעלי דירה בינונית ומעלה שצריכים להשתמש באקסטנדרים/נתבים נוספים.

מחיר:

מערך של שלושה נתבים יעלה לכם כ-1,300 ש"ח
אם תרצו לרכוש רק אחד, המחיר יהיה כ-500 ש"ח לכל יחידה (ניתן להוסיף יחידות)

יבואן: בנדא מגנטיק 

מחיר באמאזון להשוואה: כ-250 דולר (ללא משלוח ומסים. בנוסף חשוב לזכור כי רכיבי תקשורת יכולים להיתקל בבעיות ייבוא)

לדיון בנושא: TP LINK DECO M5 – רשת Mesh לבית


7:00
  /  
18.03.2018
  
מאת: אלי חבוש, עפר לאור