סרט לסופשבוע – טומב ריידר (Tomb Raider)

הדמות האייקונית, לארה קרופט, חוזרת בריבוט נוסף לעולם הקולנוע. ובעוד הסרט עצמו לא מתיימר להיות טוב, הוא דווקא עלה על ...

13:00
  /  
16.03.2018
  
מאת: עמית לגו

העלילה

לארה קרופט, בתו הסוררת והעצמאית של הרפתקן מסתורי שנעלם עוד בהיותה ילדה קטנה, מנסה בגיל 21 למצוא את מקומה בעולם בעודה שורדת בקושי את חיי היומיום כשליחה על קטנוע ברחבי לונדון. היא מסרבת להאמין כי אביה מת ובמקום לקחת את ניהול האימפריה הכלכלית שלו, היא מחליטה לצאת למסע כדי ללברר אחת ולתמיד את סיבות היעלמותו המסתורית.

כנגד כל הסיכויים, בכוחות עצמה, שנינותה, אמונתה העיוורת ואומץ ליבה, היא נוחתת ביפן כדי להגיע משם אל אי מיסתורי אל מול חופי ארץ השמש – שם נמצאת מצבה אגדית שיכולה לתת לה מענה לשאלותיה. אבל היא תיאלץ להשתמש בכל יכולותיה רק כדי לשרוד את ההרפתקה המסוכנת, ובדרך להרוויח ביושר ובהרבה מאמץ וכוח את כינוייה: טומב ריידר.

סרט לסופשבוע - טומב ריידר (Tomb Raider)

לביקורת

17 שנים לאחר הסרט המקורי, ואפילו יותר מהמשחק, חברת ההפקות וורנר מביאה למסך ריבוט נוסף לסרט 'טומב ריידר', והפעם בכיכובה של אליסיה ויקנדר. אני חייב לציין כבר מההתחלה, שהגעתי עם ציפיות מאוד נמוכות לקולנוע. לא האמנתי שאולי אופתע לגלות סרט טוב, אך זה בדיוק מה שקרה. לא מדובר פה ביצירת מופת קולנועית, כן, אבל אני גם לא יכול להגיד שמדובר בסרט גרוע. נתחיל דווקא מקו העלילה. בעודו שונה מעט מהמשחק המקורי, הסרט מנסה לייחד את עצמו מעט עם כמה דגשים שיצרו לא מעט קלישאות הוליוודיות. זה מבאס מאוד אבל גם קצת חיוני כדי לעורר טיפה את הסרט. הוא מתחיל די לאט, עם אקספוזיציה די ארוכה, אבל בסופו של דבר מציג לנו בדרך יפה מאוד את כל הדמויות, ולאט לאט מקדם אותנו לתוך הסיפור הראשי. ודבר נוסף שחשוב לציין זה שהסרט הוא פחות משעתיים. לא בהרבה, אבל זה משהו שכל סרט הוליוודי חייב להתייחס אליו בימינו. אם יש משהו אחד שאני מתלונן עליו רבות, זה שחברות הפקה לוקחות על עצמן לעשות סרט של שעתיים וחצי, כשבתוצאה הסופית הם מייבשים אותנו באולם עם סרט שלא מצליח לעניין. פה זה ממש לא ככה. כל הסצנות היו נחוצות ובדרך כלל מעניינות, כאלו שמלאות במידע על הדמויות ומקדמות את העלילה. זה משהו לא פשוט, אבל הסרט מצליח לעמוד בזה.

סרט לסופשבוע - טומב ריידר (Tomb Raider)

החלק השני שפשוט הפתיע אותי לטובה היה דווקא הצילום ועבודת הבימוי שנעשתה על ידי רואר אוטוג. סצנה אחת במהלך הסרט הראתה את לארה נלחמת במטוס מיושן המתפרק מתחת לרגליה, ושם באמת יכולים לראות עבודת בימוי מצוינת שגורמת לסצנה להיראות מותחת ומעניינת בכל שנייה ושנייה. הבמאי לקח פה בחירה מאוד נכונה לקידום הסרט, בכך שהוא מעלה מעט את רמת האקשן ובו בזמן את רמת הרגישות שעוברת לקהל. הוא כל הזמן השאיר לי טעם של עוד, מעוניין לדעת מה קורה הלאה, במיוחד לאור העובדה שהעלילה לא הייתה חסרה בטוייסטים. מעבר לכך, הלוקיישנים פשוט נראים מדהימים, החל מאחוזת קרופט ועד לנופים של האי, בו מתקיימת רוב העלילה הראשית. 

סרט לסופשבוע - טומב ריידר (Tomb Raider)

הדמות הראשית מגולמת על ידי זוכת האוסקר אליסיה ויקנדר, ונראה שהיא נולדה לתפקיד. היא נופלת בדיוק לכל מה שדמיינתי בלארה קרופט מציאותית. היא מלאת כריזמה על המסך ומצליחה לייצג דמות נשית חזקה שמצליחה כמעט לבדה להחזיק את הסרט. לצידה נמצא את קאסט מרשים לא פחות, עם דומיניק ווסט אשר משחק את אביה של לארה ווולטון גוגינס שמגלם את דמות הנבל, מתיאס ווגל, שנחוש בדעתו לפצח את החידה ולפתוח את הקבר. גוגינס מגלם נבל קלאסי. רוצח חסר רגשות שפועל בכל זמן נתון כדי לקדם את המטרה הסופית שלו. בסך הכל מדובר בקאסט מצוין שמוסיף המון לסרט.

סרט לסופשבוע - טומב ריידר (Tomb Raider)

הסרטים הקודמים היו גרועים בלשון המעטה, והציגו את אנג'לינה ג'ולי באור רע, לדעתי. המשחק התקדם במשך השנים להביא לנו את לארה כדמות חזקה, ונראה שהסרט פועל בקו אחד עם ההתקדמות הזאת. טומב ריידר של 2018 רוצה להיות סרט בפני עצמו. יש לו עלילה חזקה, מרכז רגשי שפועל בצורה טובה, שחקנים ודמויות שכתובות מצוין ואין ספק שנראה כאן סרט המשך, ואני מחכה לו.

בקיצור – אם יש לכם כשעתיים ורוצים להעביר אותם בסרט אקשן טוב, טומב ריידר זו בחירה שכדאי לכם מאוד לשקול.

ארה"ב 2017, 118 דקות. במאי: רואר אוטוג. שחקנים: אליסיה ויקנדר, דומיניק ווסט, וולטון גוגינס ודניאל וו.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – טומב ריידר (Tomb Raider)


13:00
  /  
16.3.2018
  
מאת: עמית לגו

1