הוי ברצלונה, ברצלונה – סיכום ביקור בתערוכת MWC2018

תערוכת Mobile World Congress, שהתקיימה בברצלונה הסתיימה. אז לפעם הבאה, קצת מאחורי הקלעים: איך מגיעים? למה שווה? וכמה עולה?

7:00
  /  
05.03.2018
  
מאת: צבי וורובל

על תערוכת MWC במספרים

בדומה ל- 32 השנים האחרונות גם השנה התקיים בברצלונה האירוע הגדול בתחום עולם הסלולר, ה- Mobile World Congress.

לאירוע זה מגיעים למעלה מ- 100,000 מבקרים מ- 205 מדינות ו- 2,400 מציגים מתחומים שונים בתעשיית הסלולר.
בנוסף לתערוכה עצמה, מתקיימות גם הרצאות בנושאי טכנולוגיות חדשות בתחום התקשורת ומוצגים החידושים האחרונים בעולם זה.
השנה התקיימו 40 הרצאות, שחולקו לשמונה מסלולולים בנושאים הבאים: רשתות, ספקי שירות עתידיים, יישומי
AI, הצרכן הדיגיטלי והוירטואלי, תוכן ובידור, המהפכה התעשייתית הרביעית, טכנולוגיה חברתית וחדשנות.

כמו כן, התקיימו אירועים סגורים, המתקיימים טרום תחילת התערוכה, עבור העיתונאים הטכנולוגיים, כאשר הגדול והפופולארי מכולם הוא ה- ShowStoppers בפעם ה- 11 ברציפות.
באירועים אלו מציגים, בנוסף לחברות המובילות בתעשייה הטכנולוגיה והחדשנות,  גם חברות הזנק המפתחות יישומים, מוצרים ושירותים ניידים ואלחוטיים חדשים לעבודה, לבית ועבור עולם המשחקים.

השנה הגיעו לתערוכה יותר מ- 3,500 עיתונאים ואנליסטים מ- 55 מדינות שונות לסקר את החידושים. חשוב לציין כי מספר לא מבוטל של אנשי תקשורת הגיעו מישראל.

הכנות מקדימות

הכניסה לתערוכה
התערוכה נערכת מדי שנה בשבוע האחרון של חודש פברואר בעיר ברצלונה שבספרד.
על מנת להכנס לתערוכה יש להצטייד בכרטיס כניסה בתשלום, שמחירו מתחיל ב- 799 יורו, כשהוא משמש לכניסה לתערוכה בלבד ומגיע עד מחיר של 4,999 יורו לכרטיס כניסה פלטינום, המשמש לכניסה לתערוכה, להרצאות, לחדרי
VIP ולארוחות צהריים.
הכתבים המגיעים לתערוכה חייבים להצטייד בכרטיס כניסה לאנשי תקשורת (השווה ערך לכרטיס הפלטינום), כאשר בכל שנה מחמירים המארגנים את הדרישות לקבלת כרטיס מסוג זה (במיוחד כשקל היום לבדוק פרטים ברשתות החברתיות).

מלון וטיסה
לאחר שדאגנו לכרטיס כניסה לתערוכה קיימים שני עניינים חשובים ביותר להסדיר – הראשון, להזמין חדר במלון. בעלי המלונות למודי הנסיון מנצלים את תקופת התערוכה על מנת להכפיל, לשלש ואף יותר את מחירי החדרים, אשר מחירם יכול להגיע לכמה אלפי שקלים ללילה. הדבר השני, לשריין כרטיס טיסה לברצלונה, כשגם כאן, בגלל הביקוש הגבוה מצד מבקרים מישראל, המחיר שלהם גבוה ואף מחייב לעיתים לטוס בטיסה בלתי ישירה, עם עצירת ביניים והחלפת מטוסים.

המסקנה: מומלץ להזמין מלון וטיסה לפחות חודשיים מראש ואולי אף יותר. ישנם כאלה שמזמינים מלון כבר כעת לשנה הבאה.

הוי ברצלונה, ברצלונה - סיכום ביקור בתערוכת MWC2018

אפליקציית התערוכה
מי שרוצה לחסוך זמן בעת הכניסה לתערוכה רצוי מאד שיתקין בסמארטפון שלו את האפליקציה של התערוכה, שכן בעת ההרשמה לתערוכה מתקבל QR קוד, שיש לאמת בעת קבלת כרטיס הכניסה. על ידי כך חוסכים את הצורך היומי בהצגת הדרכון בעת הכניסה לתערוכה.
גם על מנת שהביקור בתערוכה יהיה יעיל וניתן יהיה להספיק לראות בעיקר את הנושאים החשובים לליבנו, רצוי להוריד את אפליקציית התערוכה, הקיימת הן בגרסת
iOS והן בגרסת אנדרואיד.
באפליקציה נבחר את הביתנים הרלוונטים לנו ואת אנשי הקשר שנרצה לפגשם. כמו כן האפליקציה מאפשרת לחפש ולתקשר עם מבקרים אחרים המגיעים לתערוכה.
לאחר שבחרנו במידע הרצוי, ניתן לבצע מיונים לפי נושאים, ביתנים, ארצות ועוד.
מכיוון שבלתי אפשרי לבקר בכל שטח התערוכה, המשתרע על 120,000 מטרים רבועים, השטח מחולק לכ- 10 אזורים שונים. אני מציע בצע מיון לפי סדר הביתנים, על מנת להימנע מלעשות את הדרך בין הביתנים יותר מפעם אחת.
כמו כן, שולחת האפליקציה התראות בנושאי התערוכה ומעדכנת גם על הנעשה בעיר רבתי, למשל: בעיות תחבורה צפויות.

חשוב: התערוכה ענקית ומספר המציגים בה גבוה מכדי שתוכלו לבקר אצל כל אחד. על כן חשוב לעשות שיעורי בית עוד קודם לכן ולרשום אילו ביתנים תרצו לראות ובאילו לבקר. סדרו את הרשימה הזו בחלוקה של חשיבות וחלוקה של מיקום הביתן בתערוכה על מנת שתוכלו לבצע מעבר נוח יותר בין הביתנים.

נחיתה בברצלונה

לאחר הנחיתה בשדה התעופה בברצלונה ולאחר איסוף המזוודה יש לגשת לאזור דוכני חלוקת כרטיסי הכניסה לתערוכה, המצויים בשטח שדה התעופה. ככל שמקדימים להגיע למקום כך מהירה יותר חלוקת הכרטיסים. אם מגיעים בדיוק ביום פתיחת התערוכה אתם עלולים לעמוד שעות בתור זה, שכן להזכירכם לתערוכה מגיעים מעל 100,000 מבקרים ומספר לא קטן של מציגים ואנשי צוות.

אחרי ההכנות – מנקודת מבטו של איש תקשורת
חברות הסמארטפונים הן לא "פראייריות" והן רוצות את מלוא תשומת הלב והחשיפה ולהיות הראשונות להכריז על המכשירים החדשים, כך שיפורסמו ראשונים באתרי המדיה השונים.
יום לפני התערוכה מתקיימים שני אירועים שונים על ידי חברות יחצ"נות: ה-
ShowStoppers וה- Pepcom. באירועים אלו החברות הבולטות מציגות ,בדרך כלל, חפיצים חדשניים, כך שניתנת הצצה ראשונית מקרוב לאנשי התקשורת את מה הן שצפויות להציג בתערוכה עצמה.
בדרך כלל בדיוק באותו זמן של אירועים יחצניים אלו, החברות המציגות את הסמארטפונים החדישים באותה שעה ומתחרות ראש בראש או בסמיכות האחת לשניה, בכדי לחטוף כמה שיותר אנשי תקשורת לצידן  כדי שההכרזה שלהן על הסמארטפון החדשני תפורסם ראשונה.

מסיבות העתונאים החשובות מתקיימות בדרך כלל יום לפני תחילת התערוכה. לרוב, מסיבות העתונאים מתואמות אחת עם השנייה כך שאינן עולות אחת על השניה אבל תמצאו את עצמכם רצים ממסיבת עתונאים אחת לשנייה. וזה מה שצוות האתר עושה בדיוק בכל תערוכה – רץ מאירוע אחד לשני (לרוב זה במרחק מונית של כחצי שעה ממקום למקום) בכדי להביא לכם ראשונים את הדיווחים מכל אירוע ואירוע.

ומה עכשיו?

לבטח כעוקבים אחר החדשות הטכנולוגיות באתר HT כבר הספקתם לקרוא על חלק מההכרזות והחידושים ובהמשך עוד תקראו כמובן על חידושים נוספים.

הוי ברצלונה, ברצלונה - סיכום ביקור בתערוכת MWC2018

אז מה ראינו? – לפי סדר האירועים ופרסומם באתר שלנו:

  • במסיבת העיתונאים של HUAWEI – השקת מחשב נייד חדש עם צג מגע ומצלמה שקופצת מהמקלדת וגם טאבלט.
  • במסיבת העיתונאים של NOKIA – ההשקה של ארבעה מכשירי נוקיה חדשים/ישנים
  • במסיבת העיתונאים של SAMSUNG – השקת הגלקסי S9
  • במסיבת העיתונאים של SONY – השקת ליין חדש של סמארטפונים
  • ביקור בביתן של LG – מקצה שיפורים: מה חדש ב V30s של LG?
  • במסיבת העיתונאים של ASUS – החברה מאמצת את המגרעת של אפל
  • חברת XIAOMI מציגה את דגם הרדמי NOTE 5 שלה והמילטון מדווחת: נקים חנות של XIAOMI במאי
  • ביתן ישראל – כמו בכל שנה ביתן ישראל מוצף במבקרים, השנה הציגו 65 חברות ישראליות בתחום החומרה והתוכנה. בהשקת הביתן השתתף שר התקשרות איוב קרא
  • ועוד נושאים אחרים שנכתוב אודותיהם בהמשך

הוי ברצלונה, ברצלונה - סיכום ביקור בתערוכת MWC2018

לסיכום

השנה ביקרו בתערוכה כ-107,000 מבקרים, הועסקו בה מעל 13,000 עובדים זמניים מקומיים והכנסות העיר הקטלונית מהאורחים בתערוכה הסתכמו בכ- 471 מיליון יורו.

ניתן לומר לזכותם של המארגנים כי השנה הכניסה והיציאה מהתערוכה היתה הרבה יותר מוסדרת משנים עברו ולכן היה נרשם פחות תוהו ובוהו. בנוסף, העדר השביתות בתחבורה הציבורית (בניגוד לאשתקד) תרם ליעילות והמהירות להגעה והיציאה של המבקרים לתערוכה וממנה.

רק חברות סמסונג ו- סוני משכו את מרבית המבקרים בתחום המכשירים הסלולרים ואחריהן חברת ZTE, שהציגה מכשירים חדשים בסידרת ה- Blade, מכשירים מתקפלים בעלי שני מסכים והצגת יכולת תמיכה בדור ה- 5G.

בתחום התקשורת הסלולרית הוביל נושא תקשורת דור ה- 5G, אך מעניין מתי הוא ייצא לפועל (הערכה: לקראת 2020 ביחד עם הרכב האוטונומי).

כמובן שנושא ה- AI (Artificial Intelligence– בינה מלאכותית)  הוזכר אצל חלק מייצרני הסמארטפונים וגם נושא ה- IOT (Internet Of Things-האינטרנט של הדברים) וביחד איתם כל הרכב האוטונומיים המשתמשים בכל הטכנולוגיות שהוזכרו קודם. יש תחושה שהחברות הגיעו לרווית חידוש מסויימת ומעתיקות אחת מהשנייה כשההעתקה הבולטת היתה העתקת ה"חריץ" של האייפון (למאמר של עמית לגו בנושא)

מנגד, השנה אזור ההרצאות איבד עניין רב מצד המבקרים. כמו כן יצרני הסמארטפון המעיטו בהשקת מכשירים חדשים מהסיבה שכנראה הם מעדיפים או יעדיפו להשיק אותם בסמוך להשקת ה- iPhone הבא, אשר השקתו מתקיימת בדרך כלל בחודש ספטמבר.
השנה, לצערי הרב, תפקידה של האישה בכנס היה משני ואפילו שימש כקישוט בלבד. על אף ש- 24 אחוז מהמבקרים היו נשים. בקושי שותפו נשים בשיחות הפאנלים. מצד שני ניתן לראותן בעיקר כדיילות בדוכנים, על מנת למשוך את תשומת ליבם של המבקרים.
לזכות המין הנשי יש לומר שהן קיימו בכנס שני אירועים שאמורים לגשר על הפער שהזכרתי מעלה, ה-
Women4Tech וה- Women in Mobile .

דבר חשוב שכבר שנים תערוכת התקשורת לא מצליחה לשפר ולספק למבקרים הוא חיבוריות באיכות טובה לרשת האלחוטית. רק באזורים סגורים לבעלי אישור כניסה מיוחד ניתן היה למצוא רשת אלחוטית טובה.

למעוניינים, בשנה הבאה תתקיים התערוכה מה- 25 לפברואר ועד ה- 28 לפברואר 2019.

 

 

לדיון בנושא: הוי ברצלונה, ברצלונה – סיכום ביקור בתערוכת MWC2018


7:00
  /  
5.3.2018
  
מאת: צבי וורובל

1