MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר

אחרי שבוע בתערוכת הסלולר הגדולה ביותר, נראה שלחברת אפל הייתה השפעה יותר גדולה ממה שחשבנו

22:00
  /  
02.03.2018
  
מאת: עמית לגו, ברצלונה

האייפון X יצא כבר לפני חצי שנה, וכמו בכל סבב של אייפונים, חיקויים של העיצוב מופיעים במכשירים חדשים, ובעיקר בסמארטפונים סינים. בתערוכת הסלולר שהתקיימה השבוע קיבלנו חיזוק משמעותי לטענה הזאת, ואחרי כמה ימים בין הביתנים, נראה שהאייפון X נמצא בכל מקום. זה היה עניין של זמן עד שנראה גל של מכשירי אנדרואיד עם העיצוב הזה, אך חברות רבות, כמו שיאומי למשל, הצליחו לצמצם את יחס המסך לגוף על ידי הקטנת הקצוות והעברת החיישנים למיקום אחר במכשיר, בין אם בחלקו התחתון במכשיר הראשון ובין אם ברווח קטן מאוד מעל המסך במכשיר שהחליף אותו בשנה שלאחר מכן. בעבר הרחוק יותר, היה גם מכשיר של חברת Sharp שהציג משהו דומה. אני מבין את הצורך להגדיל את המסך ובו בזמן להקטין את המכשיר עצמו, אני אפילו מעודד חברות סלולר לחשוב על דרכים לעשות זאת, אבל למה, למה להעתיק מאפל עיצוב שמלכתחילה נקטל על ידי עיתונאי טכנולוגיה רבים ומשתמשים ברחבי העולם.

MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר

ה-Essential Phone (צילום: עמית לגו, ברצלונה)

חברות אנדרואיד גם ראו את קו העיצוב של ה-Notch. קחו לדוגמה את ה-Essential Phone – סמארטפון שטרם הגיע לארץ, אך עשה הייפ ברחבי העולם בגלל העיצוב המשונה שלו, כאשר ה-Notch כלל רק את מצלמת הסלפי. אילולא בעיות המצלמה שלו שדווחו ברחבי הרשת והמחיר הגבוה, הוא כנראה היה בין מכשירי האנדרואיד המובילים כיום. אך הבעיה גדולה, והיא הולכת הרבה מעבר לרק שינוי חומרתי קטן במסך. מערכת ההפעלה של גוגל לא מותאמת עדיין במלואה למכשירים עם ה-Notch, וחברות סיניות רבות, שלא בהכרח גדולות כמו וואווי או LG, מגלות שלייצר מכשיר כזה, הרבה יותר קשה ממה שחשבו. ופה נכנס המכשיר הראשון שלנו בתערוכת MWC.

הכירו את ה-Leagoo S9, מכשיר סיני מחברה לא כל כך מוכרת, שמצד אחד נשמע כי היא לוקחת פה את השם של מכשיר הדגל החדש של סמסונג, אך במבט ראשוני על עיצוב המכשיר, אנו לומדים שהם לוקחים השראה דווקא מחברה אחרת. מקדימה נמצא מסך כמעט זהה לזה שבאייפון X, רק שבפועל נקבל נתונים נחותים משמעותית מאלו שבמכשיר של אפל, ומסך עם "סנטר" תחתון, שלא כל כך הולך עם קו העיצוב והאמירה המודגשת של החברה, שמדובר במכשיר האנדרואיד הראשון עם Notch. אני יכול להגיד, שלפחות כרגע, אין לחברה כל כך הרבה במה להתגאות. אולי בעתיד כאשר נוכל לראות מהם מוצר מוגמר עם תג מחיר כזה, באמת נוכל להעריך את העבודה שהושקעה פה. נכון לעכשיו, המכשיר מתפקד עם המון באגים (היה רק מכשיר בודד שעובד בדוכן כאשר כל השאר היו Dummies), ותוכלו לראות זאת בפעולה בסרטון שעשינו בתערוכה.

המכשיר השני דווקא מגיע מחברה די מוכרת בתעשייה, ולאו דווקא רק בתחום הסמארטפונים. הזן פון 5 של אסוס מביא לשולחן את העתק האנדרואיד הכי טוב והכי קרוב לזה של חברת התפוח. הוא נראה מרשים ועם נתונים אמיתיים של מכשיר דגל. אלי חבוש היה באירוע והביא סרטון מגע ראשוני שתוכלו לראות כאן.

המכשיר השלישי הוא ה-Ulefone T2 Pro, בין היחידים שבאמת הביאו את המסך לקצה המכשיר. כן, עדיין יש Notch, אבל כל שאר המסך מגיע ממש עד לקצה. והאמת שפה, ה-Notch לא כל כך מפריע. והעיצוב המגניב שלו באמת מאפשר השוואה ישירה לאייפון X. ממוקם לידו, ה-Ulefone X גם מתיימר להיות חיקוי מוצלח לאייפון, אך עם קצוות גדולים באופן משמעותי, הוא לא צולח בזה.

ה-Wiko View2 הוא מכשיר נוסף שמנסה לאמץ את קו העיצוב של ה-X, אבל בצורה קצת שונה. האמת שהמכשיר דומה יותר ל-Essential Phone שהזכרתי בתחילת הכתבה. ה-Notch כולל בתוכו את המצלמה הקדמית אשר נראית דומיננטית יותר באופן משמעותי מזו שב-Essential.

MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר

ה-Ulefone T2 Pro (צילום: Ulefone)

כל זאת, ועוד לא התחלנו לדבר על המכשירים שעתידים לצאת. ה-Huawei P20 כבר נצפה בשטח והוא כולל בתוכו Notch. וגם ה-G7 של חברת LG, אשר נצפה בתערוכת הסלולר בברצלונה על ידי כתב הטכנולוגיה של Ynet, נראה כי בחלקו העליון של מסכו יש Notch. הבוקר OnePlus גם הגיחו לכותרות עם הדלפה שמציגה באופן לא ממש מפתיע Notch במסך. חברות רבות מנסות לאמץ את קו העיצוב של אפל במקום לייחד את עצמן עם עיצוב משלהן. וכתוצאה מכך, גוגל חושבת וככל הנראה גם תוסיף תמיכה רשמית ל-Notch בגרסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה. יש מכשירים כמו האייפון X וכמה אנדרואידים ספציפיים שאני מחבב את העיצוב שלהם, למרות שאני נגד ה-Notch. אני מאמין יותר במכשירים כמו ה-Mi Mix 2 של חברת שיאומי או הגלקסי אס 9 של סמסונג, אך אני גם מבין שהחיישנים והמצלמה הקדמית חשובים מאוד, ונכון לזמן כתיבת הכתבה, ה-Notch היא אחת מהדרכים הטובות ביותר לשלב אותם בסמארטפונים. Vivo ניסתה משהו חדש עם מכשיר ה-Apex שלהם, ונראה שכרגע היא בין החברות היחידות שמצליחה לייחד את עצמה מהעדר. אני נטוי – מצד אחד רוצה לראות איך חברות יוכלו לשפר ולהוסיף על העיצוב הנוכחי של אפל, ומצד שני רוצה מאוד חברות שמייחדות את עצמן ומוצאות דרך ליצור עיצוב חדש שאולי לא יכלול את ה-Notch. רק הזמן יגיד לנו בדיוק איך עולם הסמארטפונים יתקדם הלאה.

MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר

כנראה ה-Huawei P20 Lite (צילום: @evleaks)

MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר

כנראה ה-OnePlus 6 (צילום: הדלפה)

MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר

ה-Vivo Apex (צילום: Cnet, 9to5mac)

לדיון בנושא: MWC 2018: העיצוב של האייפון X משתלט על תערוכת הסלולר


22:00
  /  
2.3.2018
  
מאת: עמית לגו, ברצלונה

1