סרט לסופשבוע – דרור אדום (Red Sparrow)

ההופעה המרשימה של ג'ניפר לורנס היא הדבר הטוב ביותר ב"דרור אדום". סרט בעייתי, שנע בין רגעים טובים וחזקים לכאלה שהם ...

17:00
  /  
01.03.2018
  
מאת: איתמר נימרוד

כשראיתי את הטריילר ל"דרור אדום", חשבתי שכדאי לשים אליו לב משתי סיבות עיקריות. הראשונה, היא שאני מאוד אוהב מותחנים ובעיקר מותחני ריגול. זה ז'אנר שאף פעם לא נס לייחו ותמיד יכול להפתיע. השניה, היא האנשים שעומדים מאחוריו . "דרור אדום" הוא שיתוף הפעולה הרביעי של ג'ניפר לורנס והבמאי פרנסיס לורנס, שעבדו ביחד בסדרת סרטי "משחקי הרעב".אני מאוד אוהב אותם ומקפיד לראות כל סרט שהם עושים, על אחת כמה וכמה כשהם עובדים ביחד. לצערי, אחרי שראיתי את הסרט הבנתי שהשמות שעומדים מאחורי הסרט לא מועילים כשהתוצאה עצמה בינונית.

סרט לסופשבוע - דרור אדום (Red Sparrow)

 "דרור אדום" מבוסס על ספר עטור שבחים באותו השם שיצא ב-2013. גיבורת הסרט היא דומיניקה אגורובה (שאותה מגלמת ג'ניפר לורנס), צעירה שמתחזקת קריירה מצליחה ומטפלת באמה החולה. כאשר סדרה של אירועים משנים את מהלך חייה, דודה של דומיניקה (מתיאס שונארטס) שהוא גם בכיר בשירותי הבטחון הרוסיים, מציע לה הצעה. להשתתף בפרויקט מיוחד שמכשיר אנשים צעירים להפוןך לסוכנים ומלמד אותם להשתמש בגוף ובאישיות שלהם ככלי נשק כדי לחלץ מידע ולהגן על המדינה. בתמורה להשתתפות בפרוייקט, המדינה תממן את הטיפול שאמה זקוקה לו. דומיניקה מסכימה להצעה ומכאן העניינים מתחילים להסתבך.

סרט לסופשבוע - דרור אדום (Red Sparrow)

 

וככל שהעלילה מתקדמת ומסתבכת, גם הסרט מתקדם ומסתבך. 140 דקות שמתחילות בהמראה מטורפת, אבל מאבדות גובה בהמשך. החלק הראשון שלו, שמתאר את חייה של דומיניקה ואת כל תהליך ההכשרה שלה, מצויין. פרנסיס לורנס משתמש בסגנון הויזואלי המוקפד שלו, תוצאה של ניסיון רב שנים בבימוי קליפים וסרטים, כדי לקבוע אווירה רצינית, אבל גם אפלה ועוכרת שלווה וליצור בעזרתה תמונות מותחות, חזקות ומטרידות. השפעה שלהן חזקה פי שניים כשרואים את הסרט ב-imax. בחלק השני האווירה ממשיכה באותו הקצב, אבל הסרט לא. הוא נע במהירות בין רגעים משעממים ומפוהקים לבין כאלו שמצליחים למתוח ולזעזע את הצופים, כשמה שמקשר ביניהם הוא חוסר אמינות שמגיע לשיאו לקראת הסיום. בדרך כלל, בסרטים כאלו יש איזה טוויסט עלילתי שמשנה את כל מה שחשבתי במהלך הצפייה. לצערי, ב"דרור אדום" הטוויסט הגיע מאוד מאוחר ולא היה אכפת מאיך הסרט יסתיים, רק שייגמר כבר. בנוסף, יש ב"דרור אדום" המון עירום ואלימות שמגיעה לשיאים גראפיים ויצירתיים. בהתחלה הם תרמו לסיפור, אבל ככל שהסרט התקדם הם מאוד העיקו. 

סרט לסופשבוע - דרור אדום (Red Sparrow)

 משהו נוסף שתרם מאוד לחוסר האמינות של הסרט הוא הקאסט. השחקנים שמגלמים את דמויות האמריקאים (בעיקר ג'ואל אדג'רטון ומרי לואיז פרקר בתפקיד קטן) משחקים בסדר עד כמה שהדמויות שלהם מאפשרות, הבעיה היא בשחקנים שמגלמים את דמויות הרוסים. ג'ניפר לורנס נותנת הופעה מרשימה וממגנטת בתפקיד הראשי, אבל המבטא הרוסי שהיא סיגלה לעצמה והדיאלוגים החלודים ששמו בפיה די הגחיכו את הדמות שלה. זאת הפעם השנייה בחודשים האחרונים (אחרי "אמא" שיצא באוקטובר), שלורנס נותנת הופעה מרשימה, שהיא הדבר הטוב ביותר בסרט בעייתי. חוץ ממנה, מופיעים בסרט גם שרלוט רמפלינג, ג'רמי איירונס, קיארן הינדס ומתיאס שונראטס, כולם שחקנים אירופאיים. הם משחקים טוב, אבל מדברים את הדיאלוגים המביכים שלהם במבטא רוסי שנשמע כמו חיקוי ולא כמו מבטא אמיתי. בחייאת ראבק, אתם מצלמים הפקה שהעלילה שלה מתרחשת ברוסיה, למה לא ללהק אליה שחקנים רוסים שיודעים אנגלית?. אחרי שיצאתי מהאולם חשבתי מה היה קורה אם היו מלהקים את אולגה קורילנקו בתפקיד הראשי במקום ג'ניפר לורנס, או את מארק איווניר הישראלי לאחד מהתפקידים הגבריים. נקודה טובה למחשבה לסרטים הבאים בז'אנר.

סרט לסופשבוע - דרור אדום (Red Sparrow)

 בקיצור – אפשר לוותר.

סרט לסופשבוע - דרור אדום (Red Sparrow)

"דרור אדום" – ארצות-הברית 2018. 140 דקות. בימוי: פרנסיס לורנס. תסריט: ג'סטיין היית'. שחקנים: ג'ניפר לורנס, ג'ואל אדג'רטון. מתיאס שונארטס, שרלוט רמפלינג, קיארן היינדס, ג'רמי איירונס, ג'ואלי ריצ'רדסון. מרי לואיז פרקר.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – דרור אדום (Red Sparrow)


17:00
  /  
1.3.2018
  
מאת: איתמר נימרוד

1