סרט לסוף שבוע: אוייבים (Hostiles)

אויבים הוא מערבון לזמנים מודרנים.  

7:00
  /  
22.02.2018
  
מאת: עפר לאור

סרט לסוף שבוע: אוייבים (hostiles)

כריסטיאן בייל הוא אחד השחקנים האהובים עלי, עוד מימי American Psycho, סרט ענק ולא מספיק מוערך. הוא כידוע משחק מאז שהיה ילד (אימפריית השמש), אבל השנים עשו לו רק טוב כשחקן (גם אם לאו דווקא כבן אדם…). 

אויבים, תרגום בעייתי למילה Hostiles שמשמעותה "עויינים" (ובמובנים של מערבון, הכוונה לאינדיאנים) נכנס לז'אנר המוכר של המערבון מתוך תפיסה מודרנית. סצינת הפתיחה מראה לנו במהירות באיזה עולם אכזרי הדמויות פועלות. מדובר בסוף המאה ה-19, כאשר האינדיאנים כבר כמעט הושמדו או הוגלו לתוך שמורות, אך יש בודדים שעדיין נלחמים. 

סרט לסוף שבוע: אוייבים (hostiles)

האכזריות של האינדיאנים הנותרים מיוצגת במלוא כיעורה כבסיס שעליו הסרט עומד. מנגד לכך, אנחנו רואים את דמותו הקפטן, כריסטיאן בייל, אשר שונא את האינדיאנים בשל אכזריותם ואשר מקבל הוראה להוביל צ'יף חשוב שהיה אסור, בחזרה לביתו בשל מחלתו הקשה.

סרט לסוף שבוע: אוייבים (hostiles)

הסרט מתנהל על המתח בין הקפטן לבין האינדיאנים. מדוע הסרט הוא גרסא מודרנית של המערבון? אמריקה מעולם לא עשתה באמת חשבון נפש על השמדת העמים האינדיאנים. המסע שהדמויות עוברות בשני הצדדים מאפשרת להם להתחיל ולהבין כל אחד את הצד השני.

סרט לסוף שבוע: אוייבים (hostiles)

זהו סרט ארוך, רווי דם, אבל כזה שמתחיל לעכל את המשמעויות. עם זאת, שני הצדדים לא הופכים בן רגע לחובבי שלום, לאורך כל המסלול מדובר על עוינות ברורה. סוף הסרט, עם זאת, נותן תקווה גם לאוייבים המושבעים ביותר שלא רק שהורגים באכזריות רבה זה את זה, אלא פולשים זה לזה לטריטוריה שכל אחד רואה כשלו. נשמע מוכר?

סרט לסוף שבוע: אוייבים (hostiles)

חלק גדול מהטרנספורמציה מתרחשת בשל אישה (ברור, ככה זה תמיד) שהטרגדיה שלה מאחדת את כל הצדדים. 

אותי הסרט מעט עייף. הוא הרגיש ארוך, לא מרוכז ועם מעט מדי תוכן ומסר מעט פשטני מדי. כצפוי, בייל החזיק את כל הסרט על כתפיו הרחבות וקולו העמוק. זהו שחקן אמיתי – שלרגע אין חשד שמדובר בשחקן, הוא פשוט הפך לדמות קפטן בלוקר.

סרט לסוף שבוע: אוייבים (hostiles)

"אויבים" – ארה"ב 2017. 133 דקות. תסריט ובימוי: סקוט קופר. שחקנים: כריסטאן בייל, רוזלי קוויד

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: אוייבים (Hostiles)


7:00
  /  
22.2.2018
  
מאת: עפר לאור

1