סרט לסופשבוע – הפנתר השחור (Black Panther)

אני לא רואה פה סרט המשך, אבל כסרט בודד ותוספת של גיבור לקבוצה של מארוול, מדובר באחד הסרטים הטובים ביותר ...

17:00
  /  
15.02.2018
  
מאת: עמית לגו

העלילה

לאחר אירועי קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים, המלך טצ'אלה חוזר לביתו בווקנדה אבל מגלה כי מלכותו התערערה ומוטלת בספק על ידי מפלגות שהוקמו בתוך ארצו. כאשר אויביו מאיימים לקרוע את הממלכה לגזרים, טצ'אלה חייב להיהפך לפנתר השחור ולחבור לסוכן CIA ולחברי הכוחות המיוחדים של ממלכתו, על מנת למנוע מלחמת אזרחים בארצו.

סרט לסופשבוע - הפנתר השחור (Black Panther)

לביקורת

אחרי רצף לא רע של סרטי מארוול, ניתן לחשוב שאת תוכן 'הפנתר השחור' תוכלו לזהות בקלות. אז תחשבו שוב. בזמן שרוב סרטי גיבורי העל מתרכזים בעיקר ביציבותה של ארצות הברית, ומורכבים בעיקר מקאסט של אנשים לבנים שהגיעו לכדור הארץ (כמו ת'ור או סופרמן) או חיילים אמריקאים (כמו קפטן אמריקה), בפנתר השחור אנחנו לא רואים שום דבר מזה. הקאסט מורכב ברובו משחקנים כהי עור, אשר מתעלמים כמעט לחלוטין מאמריקה, או שאר העולם לצורך העניין, ובמקום, הם מתמקדים בהגנה על ביתם, 'וואקנדה'. באופן אישי, אני חושב שזה מה שמייחד את הסרט מכל סרט אחר שמארוול הוציאו בשנים האחרונות, וזו באמת אחת המעלות שלו.

סרט לסופשבוע - הפנתר השחור (Black Panther)

שלא תבינו לא נכון, עדיין מדובר בסרט גיבורי על קלאסי, עם עלילה שאפשר לזהות מקילומטרים, אך הביצוע זה מה שבאמת גורם לסרט הזה לבלוט החוצה עם כל מה שטוב בו. נתחיל מהעובדה, שמתחילת הסרט ועד סופו, בחירת הלוקיישינים הייתה מצוינת. תוסיפו את אחד מעיבודי ה-CGI הכי טובים שראיתי, ואפקטים מציאותיים ביותר, וקיבלתם סרט איימקס קלאסי. הסרט צולם חלקית במצלמת איימקס רחבה (16:9) וחלק בפורמט קצת יותר קולנועי (21:9), וזה מה שהופך אותו, לדעתי, לאחד הסרטים שמחייב לראות אותו ב-IMAX, על המסך הגדול ביותר שתוכלו למצוא. אפילו התלת מימד, שכבר מזמן הפסקתי להתלהב ממנו, גרם לי להישאב לתוך הסרט. נמשיך לעבודת הצילום והבימוי המעולה בסרט, שנעשתה על ידי ריאן קוגלר, ואחד מפסי הקול הטובים ביותר שיצא לי לשמוע, עם שילובים מדהימים של להקות כמו The Weekend וקנדריק לאמאר, ומקבלים חווית קולנוע מעבר למצוינת.

סרט לסופשבוע - הפנתר השחור (Black Panther)

גם בחירת השחקנים הייתה מעולה. צ'דוויק בוזמן, אשר מגלם את טצ'אלה, מתגלה כשחקן מצוין ודרמתי במיוחד, ויריבו אריק קילמונגר, אשר מגולם על ידי מייקל ב. ג'ורדן, מתגלה גם הוא כשחקן כריזמטי מאוד. הרגעים ביניהם מתגלים כמותחים ביותר, והכימיה שלהם על המסך נפלאה בתור אויבים קלאסים. גם לופיטה ניונגו המצוינת הביאה משחק שאהבתי במיוחד, בתור אהובתו של טצ'אלה. אחת הדמויות היותר מגניבות שהופיעו לאורך הסרט שאורכו כשעתיים ורבע הייתה דווקא אחותו של טצ'אלה, אשר גולמה על ידי שחקנית מאוד לא מוכרת בשם לטיטיה ריית, והסצנות בינה לבין שאר הדמויות הביאו את אותו הומור שנון ומצחיק שראינו עם ת'ור ממש לפני מספר חודשים. אותו דבר גם ראינו עם ווינסטון דיוק, שתחילה נראה כדמות קשה לפיצוח, לא מצחיקה ודי רצינית, אך בסוף מתגלה כדמות שמספקת לצופים עוד כמה רגעים לצחוק מהם. ולבסוף פורסט וויטאקר ומרטין פרימן באמת לא צריכים היכרות בתור שחקנים מעולים, שפשוט מוסיפים כל כך לאווירה של הסרט.

סרט לסופשבוע - הפנתר השחור (Black Panther)

בסופו של דבר, הסרט, כסרט על גיבור בודד, מצליח להחזיק את עצמו כסרט מצוין מעבר לכל מה שחשבתי. גם אחרי שעתיים ורבע, לא חשבתי לרגע שהוא היה ארוך מדי. כל סצנה הייתה חשובה לקו העלילה, והסרט פשוט חיזק את עצמו לכל אורכו, בלי לתת לנו שנייה של חלק שולי או לא מעניין. כמו כן, משהו שמבחינתי היה חשוב מאוד היה כמה כוח יתנו לדמות. לכל אורך הסרט נראה שהפנתר השחור הוא בלתי מנוצח. ברגע שהחליפה שלו עובדת, לא ניתן לעצור אותו עם שום כוח שמוכר לאנושות. לאט לאט אנחנו מגלים שהטכנולוגיה שלהם היא היחידה שתצליח לנצח את הפנתר יחד עם כוחותיו, והחליפה היא זו שעושה הרבה מהעבודה, והיא גם נראית מדהים כיאה למארוול. אני לא רואה פה סרט המשך, אבל כסרט בודד ותוספת של גיבור לקבוצה של מארוול, מדובר באחד הסרטים הטובים ביותר שלהם.

סרט לסופשבוע - הפנתר השחור (Black Panther)

בקיצור – מומלץ

סרט לסופשבוע - הפנתר השחור (Black Panther)

באדיבות פורום פילם

"הפנתר השחור" – ארה"ב 2018. 134 דקות. בימוי: ריאן קוגלרתסריט: ריאן קוגלר, ג'ו רוברט קול. שחקנים: צ'דוויק בוזמןמייקל ב. ג'ורדן, לופיטה ניונגופורסט וויטאקר, מרטין פרימן.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – הפנתר השחור (Black Panther)


17:00
  /  
15.2.2018
  
מאת: עמית לגו

1