סרט לסוף שבוע: צורת המים (The Shape of Water)

מדובר בסרט מיוחד (2 פרסי גולדן גלוב, 13 מועמדויות לאוסקר), כזה שמומלץ לצפות בזוג ולהנות מכל אספקט שלו. המשחק, הבימוי, ...

7:00
  /  
15.02.2018
  
מאת: עפר לאור

גיירמו דל טורו ידוע בסרטי אקשן סוחפים (פסיפיק רים), תסריטי פנטזיה (ההוביט, pan's labyrinth) וסרטי קומיקס (הלבוי). המומחיות שלו היא המצאת עולם ומציאת זוית ייחודית בעולם הזה.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

ללא ספק יצירת המופית שלו היא "צורת המים", סיפור אהבה בין אישה אילמת לגלמודה לבן ים (merman). היופי של הסיפור מורכב מכמה שכבות ולא רק סיפור האהבה.

הסרט בנוי בשכבות שהראשונה בהן היא הפיכת ארצות הברית של שנות השישים למקום קסום, בדיוק העולם הקסום שאליו שואף דולנד טרמפ לחזור. אותה ארצות הברית היפה והטובה שבעצם מעולם לא היתה קיימת.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

אלייזה היא מנקה אילמת במחלקת מחקר סודית בבונקר צבאי. הימים שלה זהים בכל פעם – היא חולמת, מכינה לעצמה ארוחה, מסייעת לאומן מזדקן שזקוק לסיוע שלה ואז הולכת לעבודה שלה עד שעה מאוחרת.  יש לה שני חברים שהיא רק מקשיבה להם – האומן הזקן שמנסה למכור לחברות פרסום ציורים עם אמריקה המאושרת שמעדיפה צילומים על פני הציורים שלו, והמנקה השחורה השניה.

האמריקה היפה הזו נראית נקיה ומסודרת וכזו שמתגמלת את מי שעובד קשה. קל לראות את הרע בורח מהחריצים, אלו שנות השישים והשחורים מתעקשים משום מה לדרוש את זכויות האזרח שלהם, האומן מתגלה כהומוסקסואל גלמוד שלא מצליח למצוא כמעט קשר אנושי, וכמובן שהחברה שלה מתקשה מאוד בחיי הנישואין שלה.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

 יום אחד מגיע למעבדה ייצור אמפיבי שמגלם את היזמות האמריקאית במיטבה – מייקל שאנון (האדיר כמו תמיד) מצליח לתפוס את היצור בדרום אמריקה ולהביא אותו למעבדה.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

אלייזה מתאהבת בו, בעוד שהצבא והרוסים מנסים להבין כיצד ניתן להשתמש בו לרעה.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

כשאני אומר שמדובר באגדה, זה בדיוק כך. אגדה למבוגרים. מדובר באגדה שיש בה סקס, אהבה, קשר אנושי ולא מעט ביקורת על מה שאמריקה הפכה להיות – הורסת את הטבע ותולשת אותו ממקומו, מנסה ליצור פאסאדה יפה על מציאות עגומה של בדידות, הפרדה ודיכוי של כמעט כל אוכלוסיה אפשרית.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

זה נשמע מדכא, אבל היופי שגווילרמו מביא בסרט הזה מגולם בכך שהחזון שלו היא חינני, יפה ונקי. הוא מראה לנו בדרך השלילה את כל מה שלא בסדר בעולם, צבוע בצבעי פסטל, ואז מצליח להתקדם צעד אחרי צעד לכיוון הטוב. בסופו של דבר מדובר בסרט אופטימי וכזה שבמהירות מצליח לתפוס אותנו עם דמויות מלאות צבע ועניין, כולל כל אחת ואחחת של דמויות המשנה כולל כאלה שנמצאות על המסך פחות מ-5 דקות (בעלה של זלדה, החברה שלה אלייזה, למשל, או בעל הקולנוע).

מדובר בסרט מיוחד (2 פרסי גולדן גלוב, 13 מועמדויות לאוסקר), כזה שמומלץ לצפות בזוג ולהנות מכל אספקט שלו. המשחק, הבימוי, העיצוב והדמויות כולן עוצבו בחינניות וכולן מרתקות בדרך המיוחדת שלהן. זה סרט שבאמת חבל לפספס.

סרט לסוף שבוע: צורת המים (the shape of water)

"צורת המים" – ארה"ב 2017. 123 דקות. תסריט ובימוי: גיילרמו דל טורו. שחקנים: סלי הוקינס, מייקל שאנון

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: צורת המים (The Shape of Water)


7:00
  /  
15.2.2018
  
מאת: עפר לאור

1