בזק – לא מה שהכרתם….

חברת בזק עברה בתקופה האחרונה כמה טלטלות, אבל נראה כי היא מצאה את הפוקוס שלה. התארחתי למפגש פרטי על החזון ...

19:20
  /  
06.02.2018
  
מאת: מרטין סבג

רקע

קודם כל יש לי סנטימנטים לחברת בזק, עוד מהתקופה שלה כחברה ממשלתית וזאת כי למדתי במכללת בזק. בתחילת ימי המדינה, ימי "משרד הדואר" לא היו מספיק בתי ספר טכנולוגיים בישראל והיה צורך להכשיר טכנאי "בזק" (בזק בעברית, למי שלא יודע, זו מילה נרדפת ל"תקשורת") ולכן הוקם בי"ס שלימים הפך לפנימיה שהכשירה טכנאים והנדסאים במסלול עתודה טכנולוגית (כלומר, לפני הצבא), ועבדכם הנאמן בוגר י"ד שנות לימוד עם תעודת הנדסאי אלקטרוניקה עם התמחות בתקשורת ממכללת בזק.
בחופשים הגדולים היינו נרתמים ככח עבודה זול וממוקד במקומות שונים בארץ (החלפת תשתיות, תגבור במרכזיות וכו') ולכן הקשר שלי לחברה תמיד יהיה קשר סנטימנטלי.
יחד עם זאת, החברה חטפה לא מעט מהלומות בשנים האחרונות, נתחיל מההפרטה, דרך זה שכיום אנשים כמעט לא משתמשים בקו ביתי, כשיש לכל בן משפחה את הסלולר שלו, נמשיך בשוק הסיטונאי שמחייב אותם למכור את התשתית לכל ספק אינטרנט במחיר קבוע, התביעה נגד שאול אלוביץ', הבעלים של בזק ותבינו שימים לא פשוטים עוברים על חברת התקשורת הגדולה בישראל, אבל….וכאן מגיע האבל הגדול – נראה שעכשיו יש פוקוס!

בפגישה נוכחו:

גיל רוזן- סמנכ"ל שיווק וחדשנות בזק
יוסי זיגמון- מנהל אגף השיווק בזק
ניב ברקנר- מנהל אגף מוצרים וחדשנות בזק
גיא הדס, סמנכ"ל תקשורת תאגידית בזק (דובר החברה).

בזק - לא מה שהכרתם....

מכללת בזק, גבעת מרדכי, ירושלים

Mega To Te Couch

פעם, כל מה שעניין את בזק היה להביא חיבור איטרנט מספיק טוב ומהיר לכניסה לבית, כלומר, עד הראוטר.
משם, בזק, למעשה לא היתה יותר אחראית או ראתה עצמה כאחראית, אבל העולם משתנה וזה שיש לנו 100 מגה בראוטר, לא אומר דבר על מה מהירות האינטרנט שהילד שלי מקבל בטאבלט שלו כשהוא שוכב במיטה בחדר שלו, שבמקרה נמצא בממ"ד והראוטר נמצא בארון תקשורת בכניסה לבית…

בזכות הפריסה של טכנאים ונקודות מכירה/שירות שיש לבזק, בזכות כח הקניה וההפצה, היה זה רק טבעי שבזק תיקח את תחום התשתיות בתוך הבית, כמו שעשתה כבר מזמן בעסקים ואירגונים ותהיה זו שתדאג שאיכות הרשת הביתית (קווית ואלחוטית) תהיה מיטבית לעשרות המכשירים שיש לנו כבר היום בבית וצפוי בעתיד להיות הרבה יותר עם החדירה של IOT ומוצרים "מחוברים".

מתוך כך, נולד המושג של Mega To The Couch, כלומר, מה המהירות שאני מקבל בפועל במכשיר בכל מקום בבית ולא רק בראוטר.

לטובת חיבוריות טובה יותר בבית, בזק מציגה מספר פריטים, חלקם אתם כבר מכירים וחלקם חדשים וצפויים להצטרף עוד כמה בעתיד.

בזק - לא מה שהכרתם....

 

בין המוצרים שהוצגו, ואתם גם מכירם יש נתבים, רפיטר WiFi, ערכת מתאמים על גבי כבל טלפון (במקום ה-Home Plug שעובד על גבי כבלי החשמל ולא ממש אמין) וסוללת גיבוי לראוטר – האינטרנט ממשיך גם כשיש הפסקת חשמל!.

כל זה מצטרף לשירות הגנת הסייבר, Bcyber של בזק, שהיתרון הכי גדול שלו הוא שהוא יושב כבר בתוך הראוטר של בזק וככזה למעשה מגן על כל מכשיר שמתחבר לרשת, גם אם זה הקומקום של Xiaomi…..

 

מהפיכת הבית המחובר – IOT

למושג "בית חכם" נעשה "זילות" מסויימת בשנים האחרונות, מהימים שבהם היה מדובר על "מערכת שליטה מתוחכמת", גם אם לא היה בזה הרבה "חוכמה" ועד לימינו, שבהם כל אחד יכול לחבר מוצרים שהוא קונה ברשת ובאמת לבנות תרחישים חכמים (בעזרת IFTTT , סייענים קוליים וכו') לבד לגמרי.

בזק, ממשיכה את ההתרחבות שלה בעולם הזה על ידי הצעה של מגוון די רחב של פתרונות לבית המחובר שמתאימים לכולם!

בזק - לא מה שהכרתם....

 

אחד הפיספוסים (רק שלי?!) של הבית החכם של בזק, היה שכשהם החדירו את הנושא לתודעה של הצרכנים עם קמפיינים חוצי מדיות ולא היה ממש ברור מה "חכם" במצלמה הזו, זוכרים את "אצל הדודה והדוד"?

מה שאני הבנתי זה שהם משווקים מצלמת IP במודל של תשלום חודשי עם אפליקצית שליטה מרחוק, נו? אז מה הביג דיל?
אנחנו כותבים וסוקרים מצלמות IP כאלו כבר שנים…

אבל הפיספוס הוא שהמצלמה הזו היא ה-HUB של כל הבית המחובר והוא זה ששולט על כל ההתקנים, כלומר, הוא המוח של הבית החכם ובמקום שיהיה מן HUB להתקנים החכמים ומצלמת IP, הם פשוט שילבו את שניהם ביחד.

בזק - לא מה שהכרתם....

 

ל-HUB הזה אפשר לחבר מגוון אדיר של מוצרים, בין אם שבזק משווקת או שאתם תקנו בשוק החופשי (עובד בתקן Z-WAVE)…
למשל:
1. גלאי דלת/חלון
2. גלאי תנועה
3. גלאי הצפה
4. גלאי/שליטה על מזגן
5. מתגים – תריס, תאורה, דוד חשמלי
6. נורות נשלטות
7. מנעול חכם
8. משקל חכם
9. מצלמת אינטרקום
10. מגוון מצלמות אבטחה (לתוך הבית ולחוץ).
ועוד

 

העסק החכם

זהו תחום לא חדש לבזק ובו, דווקא, יש לה שליטה לא רעה, אבל ההתרחבות למוצרים נוספים (כלי ניטור לציי רכב, רחפנים ומערכות תקשורת כמו טלפונים שולחניים עם מסך מגע, שיחות וידיאו וסינכרון לספר הטלפונים המקוון), מראה על הרצון לשמור על חזית הטכנולוגיה.

בזק - לא מה שהכרתם....

 

בית חכם, עסק חכם והקצפת – ערים חכמות!

לבזק מגוון כלים לניהול של מתחמים מאוד גדולים (שכונות, קיבוצים וגם ערים), ע"י חיבור של מספר רב של "סנסורים", כולל עומסי תנועה, חניות ועד דברים כמו התקהלויות של אנשים ופיצוץ בצנרת או בעיה בהשקיה של גינה ציבורית.

כל אלו מגיעים עם DASHBOARD חכם והתראות המספקים לפונקציות השונות את כל המידע שהם צריכים.

בזק - לא מה שהכרתם....

 

לאחרונה הצטרפה העיר שדרות לרשימת הערים החכמות בישראל שהולכת וגדלה מידי יום, והטמיעה את מערכת ניהול העיר החכמה של בזק.

אחד הפתרונות שמספקת מערכת ניהול העיר החכמה הוא התרעה בעת מצב חירום בו יידרש פינוי מהבתים ובשעת חירום "יסומנו" התושבים שזקוקים לסיוע ותשלח עזרה לטובת פינויים.

בעיר שידעה לא מעט עתות חירום, פתרון העיר החכמה של בזק יספק לתושבים התרעה בעת מצב חירום בו יידרש פינוי מהבתים, ובשעת הצורך "יסומנו" התושבים שזקוקים לסיוע ותשלח עזרה לטובת פינויים. פתרון שכזה תורם משמעותית להעלאת רמת הביטחון בעיר.
מערכת העיר החכמה מבוססת על הפלטפורמה של mPrest שפיתחה את מערכת השליטה והבקרה של כיפת ברזל
גם באצטדיון הכדורגל העירוני, התקינה בזק תוך ימים בודדים תשתיות המהוות בסיס לאצטדיון חכם, ובין היתר 25 מצלמות חכמות ברזולוציית HD ואף 4K.

לדיון בנושא: בזק – לא מה שהכרתם….


19:20
  /  
06.02.2018
  
מאת: מרטין סבג