סרט לסופשבוע – 12 לוחמים (12 Strong)

הניסיון הראשון של הבמאי, ניקולאי פוגלסיג, בעולם הקולנוע, מוליד סרט מעניין, מותח, מלא באקשן והכי חשוב בעל עלילה שתרתק אתכם למסך

12:10
  /  
01.02.2018
  
מאת: עמית לגו

העלילה

מבוסס על סיפור אמיתי. הימים שלאחר אסון התאומים. מיטש נלסון, מפקד היחידה האמריקאית הראשונה שנשלחת למבצע צבאי באפגניסטן, מקבל משימה מסוכנת מכוחות הביטחון – עליו ועל חבריו ליחידה להגיע לאזור ההררי בו משתכן המפקד של כוחות הברית האפגנים, הגנרל דוסטום, ולשכנע אותו לשתף איתם פעולה במאבקם נגד הטאליבן ואל קאעידה. למרות האויבים המשותפים מתקשות שתי היחידות לסמוך אחת על השנייה, בעוד התנאים הקשים והבדלי התרבויות רק מחזקים את תחושות החשד ההדדיות. כאשר החיילים האמריקאים נאלצים לנטוש את כלי הצבא ולהיכנס עמוק לתוך האזורים הסלעיים של אפגניסטן, הם יוצאים למסע הישרדות בתופת המלחמה כשהם רכובים על סוסים וחשופים לכל סכנה אפשרית. 

סרט לסופשבוע - 12 לוחמים (12 Strong)

לביקורת

לפני שנתחיל בביקורת נציג את ניקולאי פוגלסיג, במאי פרסומות אמריקאי, שכעת ב-"12 לוחמים", עושה את צעדו הראשון כבמאי סרטים הוליוודי. בחצי הראשון של הסרט נראה שהוא דווקא לקח השראה ממייקל ביי. לא היו הרבה סצנות אקשן באותו חצי, אבל הקו העלילתי היה נראה מעט משני לו. בחצי השני, סצנות האקשן מקבלות חיזוק לא קטן, אך גם קו העלילה משתדרג ומתחיל להתרכז גם בחיילים שבקרב ופחות בטילים שעפים מכל עבר. זוויות הצילום היו מצוינות וכך גם פס הקול שליווה את הסרט. 

סרט לסופשבוע - 12 לוחמים (12 Strong)

הסיפור לא מורכב למדי, ובכל זאת מצליח לספר מאוד בבירור על 12 חיילים אמיצים מצבא ארצות הברית, שמתנדבים לצאת למשימה הקשה ביותר שהייתה להם. היישר מהשולחן בבית, הם יוצאים לשדה השטח באפגניסטן, עם קפטן ללא ניסיון בקרב, למשימה שקבעה את מותם עוד טרם יציאתם. יחד הם צריכים להסתנן לעיר הבירה של ארגון אל-קעידה, המצויד במשמעותית יותר כוח וארטילריה מהם, ולהשתלט על העיר. הסיפור נשמע קצת נדוש, והוא אכן כזה, אך כמו בהרבה סרטים כאלו, העובדה שהוא מבוסס על סיפור אמיתי, משנה מעט את פרספקטיבת הצופה. חלקים שהיו נראים מעט לא מציאותיים ומופרכים, היו אמיתיים לחלוטין ונתנו לי ולשאר הצופים באולם נקודת מבט מפחידה אל תוך שדה הקרב בו היו אותם חיילים.

סרט לסופשבוע - 12 לוחמים (12 Strong)

בין השחקנים היה ניתן למצוא את כריס המסוורת' (הידוע גם כת'ור מהיקום של מארוול), ואת נביד נגהבן, שחקן שלא יצא לי לראות בהרבה סרטים, אם בכלל, אך המשחק של שניהם היה מצוין. האמת שחלק מהסצנות החזקות ביותר של הסרט היו עם שניהם, כאשר הבמאים והתסריטאים הדגישו בו בזמן את הניגודים ביניהם, דוסתם (נגהבן), ראש צבא שיוצא להילחם נגד אל-קעידה, ומיטש (המסוורת') ראש יחידה בצבא האמריקאי שמוביל חיילים לסייע לדוסתם, ומצד שני מציג גם את הדמיון בין שתי הדמויות, הנלחמות זה לצד זה בקרב קשה ומפחיד. כמו כן, גם מייקל פניה ומייקל שאנון משחקים לצד המסוורת', ומביאים לא מעט רגעים קומים למסך שבהחלט היוו תוספת נחמדה.

סרט לסופשבוע - 12 לוחמים (12 Strong)

חשוב להדגיש שיש כמה מגרעות לא קטנות בסרט. בכל זאת היו כמה קטעים מופרכים, האקשן לא פעם תפס את מקום העלילה ולקח לו הרבה מאוד זמן להגיע, וכן הסרט היה ארוך יותר ממה שהוא היה אמור, או יכל להיות. רוב הסצנות היו חשובות, אני אתן את זה, אבל היו יכולים לחתוך כמה סצנות חוזרות פה ושם ובסך הכל ליצור סרט שהיה יותר מעניין.

סרט לסופשבוע - 12 לוחמים (12 Strong)

בקיצור –  אם יש לכם שעתיים ואתם רוצים לראות סרט אקשן טוב, זה הסרט בשבילכם.

סרט לסופשבוע - 12 לוחמים (12 Strong)

 

באדיבות סרטי יונייטד קינג

"12 לוחמים" – ארה"ב 2018. 140 דקות. בימוי: ניקולאי פוגלסיגתסריט: טד טלי, פיטר קרייג. שחקניםכריס המסוורת', מייקל שאנון, מייקל פניה, נביד נגהבן.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – 12 לוחמים (12 Strong)


12:10
  /  
01.02.2018
  
מאת: עמית לגו