סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (Phantom Thread)

פול תומס אנדרסון ודניאל דיי לואיס מביאים לנו את הסיפור של ריינולדס וודקוק, רווק סוער ומעצב שמלות על בלונדון של ...

7:00
  /  
01.02.2018
  
מאת: עפר לאור

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

פול תומס אנדרסון הוא במאי מבריק שעשה לא מעט סרטים מבריקים כגון מגנוליה, לילות בוגי, יהיה פה דם, והמאסטר (על דמות שמזכירה את ממציא דת הסנטיילוגיה). הוא מעולם לא היה בענייני כמויות ובשנים האחרונות בעיקר טפטף לנו סרטים קצרים ואפילו לא מעט קליפים ללהקות וזמרים שהוא אוהב.

בדומה לו, גם דניאל דיי לואיס (לינקולן, הרגל השמאלית שלי, יהיה פה דם) מוציא סרט פעם בכמה שנים, כאשר הוא פשוט הופך לדמות שאותה הוא מגלם. 

סרט זה נשען במידה רבה על הכישרון הרב של דניאל דיי לואיס כאשר הוא מגלם רווק מושבע, אקסנטרי, אגוצנטרי ואגואיסט: מעצב על בשם ריינולדס וודקוק אשר הוא ואחותו מחזיקים בית עיצוב לשמלות על בלונדון של שנות החמישים. הוא מהבודדים שבנות האליטה התרבותית והשלטונית מגיעות אליו לקבל שמלה שמעוצבת בדיוק בשבילן. 

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

ריינולדס נמצא בעולם משלו, שאותו הוא יצר במו ידיו. חלק ממנו הוא רוטינה מסודרת שאותה אסור להפריע… רעש קל של פרוסת טוסט בבוקר על ידי מאהבת עלולה לגרום להריסת כל יצירתיות היומית של ריינולדס. כגאון מיוסר שמקבל את כל מה שנדרש ממנו בכדי להשלים את אומנותו, ריינולדס רכש בדרך לא מעט מספר הפרעות אישיות כולל מניה-דפרסיה, אובססיביות קומפולסיבית ועוד. יצירותיו נראות מדהים, אך בשביל להמשיך ולייצר אותן הוא חייב מוזה שאותה הוא לרוב מרומם בשלב המניה שלו ורוב נפטר מהן בשלבי הדיפרסיה. 

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

אומן גאון זקוק לניהול עסקי על מנת לשמור שהמכונה תמשיך ותפעול. את תפקיד זה ממלאת אחותו, סיריל, הקרירה והמחושבת שהקדישה את חייה לשמור על עסק "בית וודקוק" ועל אחיה הגאון. 

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

לתוך הסצינה הזו נכנסת אלמה, מלצרית זרה אשר משמשת לוודקוק כמוזה חדשה. אך בניגוד לנשים האחרות בחייו היא לוקחת שליטה ובזריזות נכנסת לקונפליקטים איתו ועם אחותו. 

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

הסרט נע בין הדומיננטיות של לואיס, כזכר שעושה כאוות נפשו והנשים שמכרכרות סביבו בכדי להגשים את הפנטזיות שלו, לבין לקיחת השליטה של אלמה על הסיטואציה ועל החיים שלו. תחילת הסרט מזכיר לי מעט את "אישה יפה" במובן שיש כאן גבר דומיננטי שמביא את האישה לסיטואציה קסומה, מה שגורם לה להתאהב בו. ההבדל העיקרי כאן הוא במידת הכח והאופן שבו הנשים לוקחות שליטה על הסרט הזה. חלקו השני והאחרון של הסרט מדגים דווקא עד כמה חסר כח הוא באמת ריינולדס וודקוק ועד כמה הוא זקוק לנשים בכדי להתמודד עם העולם האמיתי. 

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

לא אכנס לפרטי העלילה, אבל אפשר להגיד שבסוף הסרט אנחנו נשארים פעורי פה לנוכח המהלכים של הדמויות הראשיות ומה שהם מוכנים לעשות בכדי לקבל שליטה או לתת שליטה לצד השני וזאת בכדי לאזן את שיווי המשקל בין הדמויות. 

דניאל דיי לואיס מבריק כמו תמיד בסרט הזה וכמו כל תפקיד שלו, קשה מאוד לנתק את העיניים מהדמות שהוא מגלם. הכריזמה שלו והיכולת שלו לשכנע מחזיקה את הסרט על גבו, למרות שגם המשחק של סיריל, אחותו בסרט, מרתקת גם כשהיא קפואת מבט לאורך מרביתו.

סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (phantom thread)

זה כמובן אינו סרט הוליוודי אפי ורחב היקף כמו מגנוליה או לילות בוגי, בעיקר בגלל העידון הרב שיש בו. זהו סרט לזוגות, למרות שהרומנטיקה שבו מעוותת ושבורה. לא יצאנו מחייכים או עצובים מהסרט, אך בהחלט דיברנו עליו וניסינו לפענח את הסצינות האחרונות והמשמעויות שלהן. 

באדיבות אלקו מדיה דיסטריביושן 

"חוטים נסתרים" – ארה"ב 2018. 130 דקות. תסריט ובימוי: פול תומס אנדרסון. שחקנים: דניאל דיי לואיס, לסלי מנוויל, ויקי קרייפס.

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: חוטים נסתרים (Thantom Thread)


7:00
  /  
1.2.2018
  
מאת: עפר לאור

1