סאבוופר SVS PB16-Ultra

השכנים ישנאו אתכם, האישה לא תבין למה יש לה מכונת כביסה שחורה באמצע הסלון אבל אתם לא תצליחו להוריד את ...

17:55
  /  
27.01.2018
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

אל תראו את זה בתור כתבה מן המניין, אני קניתי את הסאב טָבִין וּתְקִילִין ולא באמת הייתי צריך לקנות אותו. לפני כן פיארו את הסלון שלי זוג סאבים מכובדים, ה- JL Audio f113 וה- SVS SB13, לא פראיירים בכל קנה מידה, אבל כשהוכרז ה- SVS PB16 לקראת סוף 2016, הנראות הבהמתית של הסאב יחד עם הפוטנציאל שלו שנראה אינסופי לשימוש ביתי, גרמו אצלי להתפרצות של מחלה שהייתה רדומה אצלי מספר שנים – מחלת השדרגת. לקח מספר חודשים והתחדשתי בסאב.

הסאב מגיע ארוז במשקל של 93Kg ודי נוח לשני אנשים להוביל אותו ולהוציא מהאריזה, אז אין מה לעשות יותר מידי סיפור מזה. משקל הסאב ללא האריזה מגיע כמעט ל- 80Kg.

אחד הדברים הראשונים שכדאי שתעשו אם אתם כבר קונים את הסאב, זה החלפת הרגליות למבודדות יותר. הרגלות עוזרות בתאוריה להציב את הסאב בצורה מבודדת מהרצפה להמעיט בהורדת רעידות שיועברו לחדר על ידי הסאב, זה יתבטא בפחות רעידות מהריהוט בבית ובאסים שישמעו הדוקים יותר. לא בדקתי את הסאב ללא הרגליות הללו ולכן אני לא יודע לומר עד כמה הן משפיעות, אבל התאוריה שעומדת מאחורי בידוד רמקולים מהחדר מספיק מבוססת ומוכחת על מנת שאני החלטתי להוסיף אותן. אגב, SVS מוכרת רגליות כאלו בשם SoundPath והן מגיעות בעלות די נמוכה ששווה את ההשקעה הכספית. רצוי לציין שבגלל מימדי הסאב העצומים שמגיעים לעומק של כמעט 72 ס"מ, הסאב נעזר ב- 6 רגליות כאלו.

סאבוופר SVS PB16-Ultra

רובכם בטח משתמשים ברסיבר, אז חיבוריות הסאב די פשוטה עם כבל RCA בודד עבור אות ה- LFE. יש גם כניסות ויציאות XLR מאוזנות ואפשרות של הפעלת LPF למי שמתכנן להשתמש בסאב עם מגבר או קדם-מגבר ללא חיבוריות LFE. אלו גם יוכלו להיעזר בכניסת הטריגר לשליטה בכיבוי והדלקת הסאב.

המראה של הסאב די מאיים כפי שאתם יכולים לראות, הוא עצום במידותיו ולא כולם יאהבו אותו – אבל כן כולם יאהבו את המראה שלו. ה- PB16 ניתן לרכישה בגימור אלון מט או שחור מבריק מרהיב למראה שכמובן, מושך טביעות אצבעות ופשוט מגנט לאבק. אבל לא רק החיצוניות מרשימה, הפנים גם כן. אל תטעו לחשוב שה- PB16 מהווה בסך הכל PB13 עם דרייבר גדול יותר, SVS הציגה המון שיפורים עם מבנה הדרייבר, ההגברה והאלקטרוניקה כך שלמעשה לפניכם סאב חדש לגמרי ולא סתם שדרוג. הדרייבר של הסאב עושה שימוש ב- Voice Coil בגודל 8", גודל עצום שלא נראה כמותו עד היום בתעשיה, דבר אשר בין היתר עוזר בפיזור של החום, סיכוי נמוך יותר לעיוותים ויכולת עמידה בהספק גבוה יותר. ה- Cone משולב תערובת של סיבי זכוכית אשר מעניקה לו מראה מיוחד ועוזרת לחוזק המבני שלו. מגבר הסאב מגיע בהספק רציף של 1500W עם פיקים שיכולים להגיע למעלה מ- 5000W, המבנה Class-D Sledge שיעיל בעבודה ללא העלאה גבוהה בטמפרטורת העבודה ועשיר מאוד בתכונות כמו שימוש ב- MOSFET במקום מגברי op עבור רוחב פס רחב יותר ועיוותים נמוכים יותר. עבור עיבוד האות, נעשה שימוש ב- DSP של חברת Analog Devices עם עיבוד Double Precision 56bit Filtering שזה למעשה אחד ה- DSP הכי חזקים שישבו אי פעם בתוך סאב. 

אם נדלג לתיבה שעשויה מ- MDF, החזית בעובי של 2" ושאר ההיקף בעובי 1", כאשר באמצע הסאב קיימת מסגרת מיוחדת לתמיכה ב- 28Kg של הדרייבר ועוד מסגרת קטנה יותר עבור הפורטים. הכל מחווט היטב, עם מילוי מספק למניעת עיוותים ורעשים פנימים.

סאבוופר SVS PB16-Ultra

כל השליטה בסאב יכולה להיעשות דרך שלט ה- IR הקטן המצורף או דרך פאנל השליטה הקדמי שלו. מכיוון שכמות התוים מעל התצוגה די מוגבלת, עדיף להשתמש באפליקציה הנוחה, החיבוריות נעשית דרך Bluetooth והתצוגה בסאב משקפת במיידי את השינויים שנעשו. האפליקציה מאפשרת לא רק לשנות את עוצמת השמע, אלא גם כיוון מעלה מדוייקת עבור ה- Phase, כך אתם עוזרים לבטל גלים עומדים בתדרים מסויימים ובכך מגיעים להרמוניה טובה יותר עם הרמקולים הקידמיים. ניתן גם לשנות את כיוון הקיטוביות החשמלית של הסאב ובכך עוזרים להפחית נקודות בחדר בהן הסאב נשמע חזק מידי או לא נשמע כלל.

תכונה חזקה מאוד הינה ה- Paramatric EQ, שמאפשרת בצורה גרפית להגדיר שלוש תבניות אותן תוכלו להחליף בזמן אמת על מנת לפתור בעיות אקוסטיות בחדר ההאזנה, כמובן שכדאי שתשחקו עם זה רק אם אתם יודעים מה אתם עושים. אופצית ה- Room Gain Compensation תאפשר לכם להכניס פיצוי של 6dB לאחד מבין שלושה תדרים בעייתים בשאיפה שזה יפתור בעיה בה מפעילים את הסאב בחדר קטן מידי.

סאבוופר SVS PB16-Ultra

האופציה האחרונה אותה ארצה להזכיר נוגעת לפורטים בסאב. אם תרצו לקבל סאב שמגיע לתדר עמוק יותר על חשבון עוצמה, תוכלו לסגור את הפורטים בסאב בעזרת הספוגים המצורפים. לאחר הגדרה מתאימה שתעשו בסאב, ה- DSP בסאב יתאים את עצמו ויוריד מעט את מהירות התגובה של הוופר, כאשר שבמקרה שלפנינו, ה- PB16 יוכל לרדת מ- 15-280Hz ל- 13-280Hz עם פורט אחד סגור ו- 14-360Hz כאשר כל הפורטים סגורים, כמובן הכל בפלוס-מינוס 3dB. הספוגים עוזרים בסופו של דבר לדמות תיבה סגורה והשינוי בסאונד קיים. אני לא יכול לומר תהומי, אבל כזה שבהחלט מצדיק מעט מזמנכם במספר נסיונות.

מימד אחר

חווית ההאזנה שונה ממה שהכרתם עד היום. ביננו, אף אחד לא צריך סאב כזה עצום בבית, אנחנו כן מכניסים סאב כזה אם אנחנו אוהבים באסים, לא כאלו שרק משלימים את הרמקולים הקדמיים בצורה מנומסת, אלא כאלו שממשיכים את התדרים שהרמקולים הקדמיים לא יכולים להפיק בתחום הנמוך, ומותחים אותם לרמה שתרעיד לכם את הבטן והריאות – ואת זה ה- PB16 עושה ברמה של ניעור איברים פנימיים.

סאבוופר SVS PB16-Ultra

אם אתם מחפשים מה ה- PB16 יכול לעשות, תהיו בטוחים שהוא יכול כנראה להגשים את כל החלומות שאי פעם היה לכם לגבי הפקת סאבים חזקים וכנראה בצורה הזאת תפעילו אותו בימים הראשונים, עם הסצנות האהובות עליכם מכל סרטי האקשן שיש לכם בספרייה, אבל לאחר כמה ימים אתם תרגעו ואז באמת תתחילו לכוון את הסאב בצורה אופטימלית, לאחר שתעשו זאת, אתם תזכו לקבל סאב שיכול לקחת את חווית השמע אצלכם למימד חדש. תחשבו על סאב שלא סתם רק משתלב עם הרמקולים הקדמיים, אלא כזה שנעלם עם במת הקול. סצנות עדינות כמו צעדים במסדרון ארוך, צופר של אוניה או נשימותיו האחרונות של הרשע בסרט התורן, כל הסצנות העדינות הללו יעשו בלי בעיה על ידי ה- PB16, אבל כוחו האמיתי יפרוץ כאשר רק תעיזו לאתגר אותו עם סצנת פעולה אינטנסיבית. 13 סצנה כזאת הינו הקרב מהסרט באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק, בה Luthor מבצע את תוכנית הגיבוי שלו ומשחרר מפלצת גנטית שעשויה מתערובת DNA שלו יחד עם זאת של Zod. הנסיכה דיאנה חוברת לבטמן וסופרמן במטרה לחסל את הייצור הענק, אבל עד אז, יש לנו אנדרלמוסיה של פיצוצים, שאגות, חבטות בין גיבורי על וכמה שניות אינטנסיביות בהן סופרמן מקרין אנרגיה סולרית עוצמתית כלפי היצור שבתמורה לא נשאר חייב. כל הסצנה הזאת גורמת להרבה מערכות בעוצמת שמע גבוהה להשמיע אנדרלמוסיה של צלילים לא ברורים עם קריסה של הסאב, אבל כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, ה- PB16 לא יותר מידי התרגש וזאת הפעם הראשונה בה הרגשתי שאני יכול לטפס עם עוצמת השמע עוד ועוד מבלי לחשוש או לקבל סימן שמשהו הולך ללכת לאיבוד בגלל עיוותים.

סיכום

כולנו גברים – וגברים אוהבים Overkill, אם זה בכלי העבודה שלנו שחייבים להיות 18V וחלילה לקחת פחות מזה, ברכב שלנו כאשר בסוכנות שואלים אם אתם נוהגים לנסוע בשטח אז אתם עונים בחזרה "בטח, כל שבוע" או בסאב שלנו, שתמיד נעדיף כמה שיותר גדול. עכשיו זה לא משנה שכנראה לא תגיעו למלוא הפוטנציאל שה- PB16 יכול לתת, העובדה שיש לנו כזאת בהמה בסלון שתאפשר לנו להגיע לאיזה עוצמת שמע שנרצה עם הסאב שלנו, גם אם זה לרק סרט אחד בחודש – יכולה כבר להיות מוצדקת.

יש הרבה סאבים בחוץ מיצרנים מובילים, אבל ה- PB16 מציג כנראה את ההתקדמות הטכנולוגית הגבוהה ביותר יחסית לשאר היצרנים, אם זה במבנה הדרייבר, האלקטרוניקה וההגברה. נכון, הגודל שלו כנראה שיטיל וטו על ידי הרבה אנשים בחוץ, והמשקל שלו כנראה ימנע ממכם לעבור דירה בקרוב, אבל אלו שיהיו מוכנים לאכלס כזה סאב בסלון, כנראה לא ישדרגו אותו לעולם ולעולם לא יקנו יותר כרטיס לקולנוע.

יבואן: Future

מחיר: 13990 ש"ח

סאבוופר SVS PB16-Ultra 

לדיון בנושא: סאבוופר SVS PB16-Ultra


17:55
  /  
27.1.2018
  
מאת: זיו רוזנפלד

1