סרט לסופשבוע: שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי

אל תיפלו מהכיסא אם הסרט הקטן-גדול הזה ייקח את האוסקר בחודש מרץ הקרוב. ככה זה כשתסריט חזק, מקורי ושנון באופן ...

19:35
  /  
18.01.2018
  
מאת: עידן שרון
"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" הוא שיתוף הפעולה השלישי של מרטין מקדונה עם המפיקים גרהאם ברודבנט ופיטר קזרנין, לאחר "ברוז'" ו-"שבעה פסיכופטים". עם רקורד כזה ולאחר הסרט הנוכחי, מקדונה מייצב את עצמו כבמאי סופר-מבטיח וכל יצירה עתידית שלו מצופה בכיליון עיניים. הרעיון לתסריט התגבש אצל מקדונה בעת שנסע באוטובוס בדרום ארצות הברית בסוף שנות התשעים ונתקל בשלט חוצות שנשא מסר כועס כנגד ראשי העיירה. זיק ניצת בדמיונו של מקדונה ובתוך חמישה שבועות הוא סיים את כתיבת התסריט, עוד בשנת 2011. את דמות הגיבורה כתב כשפרנסס מקדורמנד בעיני רוחו, כשחקנית שתגלם את התפקיד, וכך גם לגבי תפקידו של סם רוקוול כשוטר דיקסון. תפקידים שנכתבים למידותיהם של שחקנים ספציפיים נוטים להיות טובים במיוחד, והשחקנים בסרט הזה הם פשוט בינגו אחד-אחד.

אילולא היו מספרים לי שמדובר בתסריט מקורי הייתי עלול לחשוב שמדובר בעיבוד לסיפור אמיתי, אך העירייה 'אבינג' כלל אינה קיימת במציאות. מילדרד הייז (מקדורמנד) היא אם אבלה ושבורת לב בעקבות אונס ורצח של ביתה שאירע לפני חודשים ארוכים. כיוון שהרוצח לא נתפס ואין אף לא קצה חוט בפרשה, מילדרד הכועסת והמתוסכלת מחליטה לשכור שלושה שלטי חוצות בפאתי העירייה, בסמוך לכביש נטוש וחסר חשיבות, ולפרסם בקיצור נמרץ ובדיוק חד עד כאב את מחאתה כנגד המשטרה המקומית והעומד בראשה – המפקד ווילובי (וודי הארלסון). המאורע המחולל שופך את העירייה כולה לקלחת רותחת של זעם, אלימות, גזענות, צביעות ושקרים. הסרט הזה מאתגר לא-מעט מוסכמות חברתיות ומציב מראה סדוקה מול פני דמויותיו הפגומות, ואז משסה אותן זו בזו.

סרט לסופשבוע: שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי

 

מילדרד היא דמות חזקה, ישירה ודוגרית, מופנמת אך פעלתנית, אפורה אך ארסית כפי שלא ראיתם מימיכם. מילדרד היא גרושה מבעלה המכה, שנמצא כעת במערכת יחסים מעוותת עם ילדה בת 19. היא מגדלת בגפה את בנה היחיד שנותר, שגדל בין מכותיו של אביו, הסרקסטיות של אימו, והרצח של אחותו. כל המערכת המשפחתית הזו מתנגשת עם מערכת אחרת, זו של המשטרה, המנסה לגרום למילדרד להיפטר מהשלטים הארורים שגורמים להם נזק תדמיתי, או לפחות פגיעה קלה באגו. המערכת הזו מובלת בעיקר ע״י שתי דמויות: מפקד המשטרה ווילובי בתפקיד נוגע ללב, ובן טיפוחיו השוטר דיקסון (סם רוקוול) שאמנם עמוק בפנים הוא אולי רודף צדק, אך בה בעת הוא סובל מרפות שכל ומנטייה לאלימות קשה ביותר – וזה עוד לפני שפגשתם את אמא שלו.
יחסי הגומלין בין כל הדמויות הללו (ואחרות) הן פשוט מופת של קולנוע. לומר שהדיאלוגים מושחזים זה אנדרסטיימנט – הדיאלוגים פשוט מבריקים והסרט כולו מזכיר קצת, סגנונית ותסריטאית ולשם ההשוואה, חלק מהסרטים של האחים כהן.
על אף שמדובר בסרט שמציף הרבה בעיות ליבה בחברה האמריקאית והאנושית – גזענות, בירוקרטיה זוחלת, בעיות במשפחה, זעם עצור ובלתי נשלט, פוליטיקלי קורקט ותקשורת צבועה ועוד – מדובר בסרט מצחיק. אבל ממש מצחיק. לפחות עשר פעמים מצאתי את עצמי (כמו גם הקהל סביבי) מתפקע מצחוק למשמע עוד שליפה מקברית, מרירה עד כאב. האיכות התסריטאית כאן מתעלה, לעיתים לא רחוקות, לגבהים מפתיעים!

סרט לסופשבוע: שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי

 

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" הוא המלצת צפייה בטוחה. קולנועית, הוא פשוט סרט עם סיפור מעולה, שלופת אותך בגרון ולא משחרר כמעט עד הסוף (אפשר היה לקצר את עשר הדקות האחרונות), שמשוחק לעילא ולעילא על ידי שורת מקצוענים שלוהקו באינטליגנטיות לתפקידים שהולמים את מידותיהם, אפילו הפיזיות (פיטר דינקלג'). הביקורת הסמויה והרבדים הנוספים הם רק בונוס שמלווה את הצופה לאחר הסרט ומעניק תחושה שבצפייה חוזרת אפשר להתמקד בשכבות אחרות, אבל גם כפשוטו "שלושה שלטים" הוא דרמה מקברית מרתקת מאין כמותה, אולי הסוס השחור שיגנוב את האוסקר בעוד חודשיים. אם לא בפרס הסרט הטוב ביותר אז לפחות בפרס השחקנית לפרנסס מקדורמנד, שכבר גרפה את גלובוס הזהב. מגיע לה, מגיע לסרט מצית-הלהבות הזה.

שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
ארה״ב 2018

בימוי: מרטין מקדונה
תסריט: מרטין מקדונה

שחקנים:
פרנסס מקדורמנד – מילדרד
וודי הארלסון – ווילוובי
סם רוקוול – דיקסון
פיטר דינקלג' – ג'יימס

אורך הסרט: 115 דקות
הסרט מופץ בישראל ע"י א.ד מטלון ופורום פילם ועולה לאקרנים ב- 18.01.2018

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי


19:35
  /  
18.01.2018
  
מאת: עידן שרון